زبان فرانسوی

10 شیوه برای سلام و احوالپرسی در زبان فرانسوی

بونژوووغ! (Bonjour!). راههای متعددی برای سلام گفتن در زبان فرانسه وجود دارد. احوالپرسی در زبان فرانسه چیزی بیشتر از یک «سلام» خشک و خالی است.

در این نوشتار انواع اشکال «سلام» گفتن در زبان فرانسه بعلاوه موارد مورد استفاده‌ی دیگری را برای شما عنوان می‌کنیم و سعی داریم متداول‌ ترین شیوه‌ها برای احوالپرسی را به شما معرفی کنیم. به هنگام یادگیری زبان فرانسه از یادگیری این موارد غافل نشوید. سلام و احوالپرسی در زبان فرانسه

1. Bonjour – روز بخیر

اگر از معلم خود بپرسید که «سلام» به زبان فرانسه چه می‌شود، معمولا همگی متفق‌القول کلمه Bonjour را به زبان می‌آورند. این کلمه بصورت تحت الفظی به معنی «روز بخیر» است و مرسوم‌ترین شیوه برای انجام احوالپرسی در میان فرانسه زبانان است.

یک نکته جالب در مورد Bonjour این است که این کلمه مودبانه‌ترین حالت پرسیدن حال طرف مقابل در زبان فرانسه است. شما می‌توان آن را در هر موقعیتی استفاده کنید و در استفاده از آن سطح مهم بودن طرف مقابلتان اهمیتی ندارد. در کل، چه کسی دوست ندارد کسی برای او «روز خوبی» را آرزو کند؟

2. Bonsoir – بعد از ظهر/شب بخیر

درست همچون Bonjour، کلمه Bonsoir نیز یک کلمه مودبانه و کاربردی است. تنها موردی که در استفاده از این کلمه مهم است بحث زمان استفاده است. Bonsoir به معنی «بعد از ظهر/شب بخیر» است و تنها می‌توانید در ساعات مرتبط از آن استفاده کنید!

3. !Salut – سلام

یکی دیگر از متداول‌ترین اشکال پرسیدن حال کسی در زبان فرانسه کلمه Salut است که می‌توان آن را دخترخواهر کوچکتر Bonjour دانست! این کلمه را می‌توانید در رویارویی با دوستان و اطرافیان خود در موقعیت‌های غیر رسمی به کار ببرید. طبیعتا نباید این کلمه را برای کارفرمای خود ساتفاده کنید. Salut هم می‌توند معنی «سلام» دهد و هم معنی «خداحافظ». معمولا برای اتمام مکالمات تلفنی از این کلمه استفاده می‌شود.

4. ?ça va – «اوضاع چطوره؟»

اگر بخواهیم این ترکیب را بصورت تحت اللفظی معنی کنیم چیزی شبیه به «آیا می‌رود؟» به دست می‌آید. این ترکیب را می‌توان متداول‌ترین و پر استفاده‌ترین عبارت برای پرسیدن «حالت چطوره؟» و «اوضاع چطوره؟» در میان فرانسه زبانان دانست. شما همچنین می‌توانید عبارت ?Comment ça va را استفاده کنید که در واقع چیزی به معنی آن اضافه نمی‌کند و همان معنی را می‌دهد.

پس برای گفتن «سلام، چطوری؟» در فرانسه می‌توانید عبارت ?Bnojour, ça va یا ?Salut, ça va را استفاده کنید.

اگر کسی این عبارت را هنگام رویارویی با شما به کار برد، شما می‌توانید با ca va bien (اوضاع خوبه / خوب پیش میره) یا tout va bien (همه چیز روبراهه) جواب او را بدهید. در کبک (ایالتی در کانادا)، شما در جواب این احوالپرسی معمولا عبارت pas pire (بد نیستم) را می‌شنوید که ترجمه تحت اللفظی آن »بدترین نیست« است.

یا شاید اوضاع چندان بر وفق مراد نباشید و شما بخواهید از عبارت Comme-ci, Comme ça استفاده کنید. این عبارت به صورت تحت اللفظی به معنی «مثل این، مثل آن» است و به هنگام احوالپرسی می‌توان آن را به صورت «so-so» یا «خوب نیست، بدم نیست» معنی کرد.

به خاطر داشته باشید که در زبان فرانسه برای پرسیدن »حالت چطوره« و دیگر اشکال آن همیشه از فعل aller (رفتن) استفاده می‌کنند نه etre (بودن).

5. ?Quoi de neuf – «چه خبر؟»

?Quoi de neuf تحت اللفظی به معنی «چیز جدید چیست؟» است. درست همچون عبارت ?what’s up در زبان انگلیسی بکار می‌رود و معمولا در موقعیت‌های غیر رسمی استفاده می‌شود.

6. Coucou – هی!

اگر می‌خواهید بدانید که در زبان فرانسه چطور احوالپرسی می‌کنند، بهتر است Coucou را نیز یاد بگیرید. این کلمه اسم یک پرنده (Cuckoo – فاخته) است، اما شما می‌توانید از این کلمه برای کسب جلب توجه کسی یا به هنگام احوالپرسی استفاده کنید. چیزی شبیه به Hey در انگلیسی است.

Coucou بیشتر در مواجهه با بچه‌ها بکار می‌رود یا اینکه بچه‌ها از آن زیاد استفاده می‌کنند؛ استفاده از آن برای افراد بزرگسال چندان متداول نیست بخصوص در موقعیت‌های رسمی. هرچند که افراد بزرگسال معمولا در ارسال پیغام‌های متنی از این عبارت زیاد استفاده می‌کنند.

7. ?Allo – الو؟

این کلمه معمولا زمانی استفاده می‌شود که پشت خط تلفن هستید. شیوه تلفظ کردن این کلمه بدین صورت است که معمولا با تن آهنگ سوالی پرسیده می‌شود. Allo? – به ویژه زمانی که نمی‌دانید طرف مقابل آن طرف خط حضور دارد یا خیر.

نکته: در ایالت کبک مردم معمولا با عبارت ?Oui, bonjour جواب تلفن را می‌دهند. شاید در برخورد اول کمی عجیب به نظر برسد اما عبارتی متداول در کبک است.

8. ?Excusez-moi – ببخشید؟

Excusez-moi شیوه‌ی مودبانه‌ای برای جلب توجه کسی است. توجه داشته باشید که در این عبارت از حالت جمع Vous استفاده شده است و فعل مورد استفاده به -ez ختم شده است که حالت مودبانه‌تری به آن بدهد.

شما همچنین می‌توانید برای جلب نظر و توجه کسی از عبارت s’il vous plait – لطفا استفاده کنید. سلام و احوالپرسی در زبان فرانسه

9. Enchanté  – از آشنایی با شما خوشوقتم

بعد از احوالپرسی کردن با شخص مقابل در زبان فرانسه و استفاده از bonjour  یا salut و پس از گفتن عبارات متداول، می‌توانید Enchanté را بکار ببرید که به معنی «از آشنایی با شما خوشوقتم» است.

ترجمه تحت اللفظی این کلمه به صورت «از آشنایی با شما لذت بردم» است. سلام و احوالپرسی در زبان فرانسه

اگر مذکر هستید، Enchantéرا بکار ببرید. اگر مونث هستید، بگویید Enchantée. اگرچه فراموش کردن این نیز اصلا مهم نیست چون هر دو کلمه به یک شکل تلفظ می‌شوند.

10. Faire la bise – ماچ کردن

یک شیوه‌ی متداول برای احوالپرسی میان فرانسه زبانان faire la bise است. این عبارت چیزی نیست که آن را به زبان بیاورید، چیزی است که باید آن را انجام دهید! Bise به معنی «ماچ» است و faire la bise به معنی بوسیدن کسی است در دو طرف صورت است. این شیوه در کشورهای فرانسوی زبان کاری متداول است.

شیوه‌ی بوسیدن گونه‌های طرف مقابل برای احوالپرسی در مناطق مختلف متفاوت است. در بعضی مناطق این عمل صرفا بین دو زن یا یک زن و یک مرد صورت می‌گیرد. در دیگر مناطقع، ممکن است دو مرد نیز همین کار را انجام دهند.

و اینکه روایت‌های متفاوتی برای تعداد ماچ‌ها رد و بدل شده در مناطق مختلف وجود دارد! در بعضی مناطق شما تنها یک طرف گونه‌ی فرد مقابل را ماچ می‌کنید در حالی که در دیگر مناطق دو طرف را ماچ می‌کنید. در بعضی جاها دیده شده که چهار یا پنج بار این عمل تکرار می‌شود.

برای یادگیری زبان فرانسوی، برای افراد مبتدی، می‌توانید از اپلیکیشن‌های رایگان یادگیری فرانسوی استفاده کنید. در کنار اپلیکیشن‌ها، می‌توانید برای تکمیل و تعمیق مهارت‌های زبان فرانسوی از پادکست‌های رایگان زبان فرانسوی استفاده کنید. این پادکست‌ها را می‌توانید در گوشی همراه خود داشته باشید و همیشه به آنها گوش دهید. دیدن فیلم‌ها و شوهای سینمایی به زبان فرانسوی از جمله موارد دیگر برای تمرین و تقویت فرانسوی است. همچنین اگر مشکل صرف افعال فرانسوی دارید، ما لیستی از بهترین اپلیکیشن‌های صرف این افعال را برای شما گردآوری کرده‌ایم.

برچسب ها
بستن
بستن