کودکانیادگیری زبان

10 نکته درباره راههای آموزش زبان به کودکان از طریق والدین

والدین به طور روز‌افزونی خواهان این هستند که کودکانشان از سنین پایین زبان انگلیسی را بیاموزند. اغلب با والدین کودکان دو یا سه ساله ای ملاقات می‌کنم که بر این باورند یادگیری زبان انگلیسی برای کودکشان مفید است. به عبارت دیگر هر چه زودتر کودکشان زبان بیاموزد بهتر است.

مهم ترین و تنها عامل موفقیت کودک در فراگیری زبان انگلیسی اشتیاق و علاقه والدین او به این کار است مهم نیست کودک چند سال دارد. بنابراین والدین برای پشتیبانی از روند یادگیری زبان کودک خود در خانه چه کاری می‌توانند انجام دهند. راههای آموزش زبان به کودکان

1. خودتان زبان انگیسی بیاموزید

به منظور ایجاد یک دیدگاه مثبت نسبت به یادگیری انگلیسی به عنوان یک زبان، بهترین کار این است که از خودتان شروع کنید. اگر کودک را به کلاس زبان انگلیسی می‌فرستید چرا خودتان هم به کلاس نروید؟ یادگیری زبان انگیسی به همراه کودک بهترین شیوه وقت گذراندن با اوست و دیدگاه مثبتی از یادگیری و مکالمه به زبان دیگر در شما ایجاد می‌کند.

با یادگیری انگلیسی به کودک نشان می‌دهید که مکالمه و اشتباه کردن بهتر از این است که فقط زمانی صحبت کند که یک جمله کامل را آماده کرده باشد.

2. بازی به انگلیسی

کودکان بدون دخالت بزرگسالان هر آنچه در اطرافشان روی می‌دهد را می‌آموزند. این کار را با تجربه های بازی گونه انجام داده و در این مسیر اشتباهات زیادی مرتکب می‌شوند. برای کمک به فرزندتان انگلیسی بیاموزید و به این زبان با آنها بازی کنید. راههای آموزش زبان به کودکان

در خانه به زبان انگلیسی بازی‌هایی مانند لباس پوشیدن و قایم باشک بازی کنید. به عبارت دیگر همانطور که زبان مادری را به آنها آموزش دادید انگلیسی را هم به آنها بیاموزید.

3. خواندن داستان‌هایی به زبان انگلیسی قبل از خواب

امروزه دسترسی به کتاب داستان به هر زبانی بسیار ساده است مخصوصا از طریق اینترنت یا رد‌ و‌ بدل کردن کتاب با دیگر والدین. کودکان کم سن و سال درباره زبان داستانی که شما می‌خوانید سوال نمی کنند؛ بیشتر درگیر خود عمل خواندن داستان قبل خواب هستند. این فرصت مناسبی برای پرداختن به زبان انگلیسی به روشی است که می‌تواند خاطره ساز باشد.

همه ما کتاب‌های مورد علاقه خود در کودکی را به خاطر داریم و در برخی موارد عبارت‌هایی از این کتاب‌ها را در حالیکه سالهاست آنها را ندیده و نخوانده‌ایم به یاد داریم. داستان‌ها فرصت‌های فوق العاده ای برای یادگیری زبان فراهم می‌کنند پس باید از آنها استفاده کنیم.

خواندن داستان‌های مصور روش مناسبی برای تقویت زبان است چرا که هر صفحه با نمایه‌های تصویری پشتیبانی می‌شود. زبان ساده شده، تکرار می‌شود و مواردی مانند آوازها را ارائه می‌دهد. این روش گستره لغات را افزایش داده و کودک را مشتاق پرسیدن سوال درباره شخصیت‌ها و محتوای داستان می‌کند.

اگر تمایل زیادی به خواندن کتاب با صدای بلند برای کودک ندارید، یک جایگزین مناسب استفاده از کتاب‌های صوتی یا آنلاین است. راههای آموزش زبان به کودکان

4. یک شبکه رادیویی انگلیسی زبان پیدا کنید و به آن گوش کنید

تفاوت زیادی بین در معرض زبان قرار گرفتن و یادگیری زبان وجود دارد. از نظر سنتی وقتی به یادگیری زبان می‌اندیشیم کلاس‌های دستور‌زبان، تکرار افعال و متون را به خاطر می‌آوریم. با این وجود در سال‌های اولیه آموزش کودک باید بیشتر در معرض آواها و ریتم زبان دیگر قرار گیرد تا یادگیری ساختاری خاص.

وقتی کودکان اولین زبان خود را می‌آموزند با گوش دادن به همه چیز در اطرافشان، گردآوری اطلاعات و سپس استفاده از آن با فرایند فوق العاده ای در مغز خود رو به رو هستند. یک کودک وقتی اولین بار کلمه «تدی» را می‌شنود آن را تکرار نمی‌کند بلکه در عوض به کرات این کلمه را از دهان افراد مختلف می‌شنود قبل از اینکه تلاشی برای ادای آن داشته باشد.

رادیو شانس شنیدن زبان دیگر را از دهان افراد مختلف با لهجه‌های مختلف فراهم می‌کند. تمام کاری که باید بکنید این است که وقتی در حال تهیه شام هستید رادیو را روشن کنید.

5. تجربه با صدا

در برخی موارد اگر در سنین پایین در معرض اطلاعات خاصی قرار نگرفته باشیم، برای مثال صداهای خاص یک زبان خارجی مانند حرف «r» در زبان ایتالیایی یا اسپانیایی، یادگیری و نحوه تلفظ آن همانند یک متکلم بومی در سال‌های بعد برای ما سخت خواهد بود. به این دلیل در معرض آواهای زبان قرار گرفتن در سنین پایین‌تر عامل مهمی در مهارت یافتن در زبان خارجی در سنین بعدی است.

این عامل دلیلی است برای اینکه چرا موسسات سرتاسر دنیا برنامه‌های آوا شناسی معرفی کرده‌اند که در سیستم آموزش بریتانیا طی ده سال گدشته بسیار متداول شده‌است. برنامه‌های آوا شناسی در اصل برای پشتیبانی از خواندن و نوشتن از طریق تمرین آوا‌ها و تشخیص نماد‌ها (حروف) که همراهش هستند هستند. در نتیجه کودکان شروع به ترکیب صدا‌ها برای تشکیل کلمه می‌کنند و این تمرین بنیادی برای خواندن و بعدها نوشتن مناسب است.

ما می‌توانیم بیاموزیم به کودکان کمک کنیم تا مهارت تشخیص صدا‌ها را که ممکن است نسبت به زبان اول کودک متفاوت باشد، در خود تقویت کنند. با تمرین‌های آواشناسی که یادگیری آنها بر اساس تکرار زیاد است. برنامه‌های کودک مانند خیابان سیسم نزدیک به ۶۴ سال است که چنین فعالیت‌هایی ارائه می‌دهد.

به راحتی می‌توانید چنین فعالیت‌هایی را در خانه انجام دهید. کلمات جدید را بلند بیان کنید تا کودکان صدا‌های مختلف را بشنوند مانند b-a-t  در کلمه bat. کلمات سه حرفی کوتاه را بیابید و تکرار کنید و بعد حروف ابتدایی یا انتهایی را تغییر دهید مانند bat  و cat, sat , mat .با کلمات به جای اعداد اکردوکر (لی لی) بازی کنید. در نهایت کلمات مختلف روی بسته‌بندی ها و اشیا را بخوانید و این تمرین را ادامه دهید تا کودکان حروف را بهتر بشناسند و مهارت نوشتاریشان بهبود یابد.

6. بازی کنید!

بچه هر فرصتی برای شلوغ بازی را دوست دارند. آنها از متصل کردن، چسباندن، بریدن، نقاشی و پخت و پز لذت می‌برند. پس این کارها را به انگلیسی انجام دهید. فعالیت نباید لزوما درباره زبان انگلیسی باشد باید از کلمات انگلیسی برای تکمیل فعالیت‌ها و وظایف استفاده کرد.

Could you pass me the glue, please?

Thank you

Why don’t you paint a picture?

Can you help me tidy up?

این گونه عبارات مفیدترین روش برای معرفی زبان به کودک هستند. اگر خودتان مهارت زیادی در انگلیسی ندارید می‌توانید از دستورالعمل‌های صوتی یا کتبی برای وقتی که با کودک خود کیک می‌پزید استفاده کنید. در این فرایند انگلیسی را به طور روزمره مانند معلمان در کلاس درس استفاده خواهید کرد. در نتیجه کودکان را برای آنچه در مدرسه خواهند شنید آماده می‌کنید.

7. با هم آواز بخوانید ( اگر نمی توانید آواز بخوانید از یوتویوب کمک بگیرید)

کودکان پس از اینکه چند بار به آواز گوش دهند سریعا می‌توانند آن را حفظ کرده تکرار کنند و همراه آن بخوانند حتی کلمات بیشتر و بیشتری را کنار هم قرار دهند. موزیک و آواز به کودک کمک می کند تا جملات، تلفظ، لحن و ریتم درستی را به کار ببرد همین طور اعتماد به نفس آنها را بالا می‌برد طوری که اگر قرار بود ما این جملات را به آنها بیاموزیم تا این حد موفق نبودیم.

ازطریق آواز می‌توانیم ساختارهای زبانی مشکل را هم به کودکان معرفی کنیم. برای مثال جمله، «If you’re happy and you know it, clap your hands» شامل یک ساختار پیچیده گرامری است که یادگیری آن برای کودک سخت است. از طرفی یک آواز همه کاری که لازم است را برای ما انجام می‌دهد و زمینه قابل درک ساده ای برای این جمله فراهم می‌کند.

شاید بعد ها در اوایل نوجوانی وقتی بیشتر درباره دستورزبان یاد می‌گیرند این آوازها را به یاد آورده و احساس اعتماد به نفس بیشتری درباره این ساختار‌ها خواهند داشت.

8. زبان کاربری دستگاه های بازی پلی استیشن و wii را روی زبان انگلیسی تنظیم کنید

هر تکنولوژی‌ای که ما با آن سر و کار داریم به نوعی مرتبط با زبان است و همانطور که دیدیم یکی از روش‌های اصلی تقویت زبان تکرار آن است. با انتخاب گزینه زبان انگلیسی به عنوان زبان کاربری تلویزیون، آیپد، لپ تاپ یا تلفن هر دفعه کودک به آنها نگاه کند کاربرد درست زبان را می‌بیند.

امروزه قبل از اینکه کودکان خواندن و نوشتن بیاموزند اغلب از لپ تاپ یا تلفن پدر و مادر خود استفاده کرده‌اند. معرفی کلماتی مانند ‘password’, ‘log-on’, ‘choose’, ‘press’ or ‘game over’ برای آنها مفید خواهد بود.

9. از دوستان انگلیسی زبان خود کمک بگیرید

همه ما بدون توجه به سن‌مان وقتی در موقعیتش قرار بگیریم از یک زبان دیگر استفاده خواهیم کرد. با بزرگ شدن در یک خانواده دو زبانه می‌دانستم که باید با خاله‌ها و دایی‌هایم که انگلیسی نمی‌دانستند ایتالیایی صحبت کنم. با این وجود به انگلیسی حرف زدن با مادر و مادربزرگم ادامه دادم. لزومی نداشت که با آنها ایتالیایی حرف بزنم تا متوجه منظورم بشوند.

هم اکنون دو کودک دوستم در شرایط مشابه قرار دارند که همیشه با من انگلیسی صحبت می‌کنند هر چند زبان اولشان اسپانیایی است. (از زمان آغاز تظاهر می‌کردیم که من اسپانیایی بلد نیستم). و آنها کماکان فقط با دوست اسکاتلندی من اسپانیایی صحبت می‌کنند چون می‌دانند او اسپانیایی متوجه می‌شود.

خب چرا دوستانتان که انگلیسی صحبت می‌کنند را به شام دعوت نمی‌کنید؟ این برای کودکان شما بسیار مفید خواهد بود.

10. نگران نباشید

اگر کودک شما دچار اشتباهاتی شد یا فورا زبان یاد نگرفت نگران نباشید. طی روند آموزش زبان مغز باید روشی برای پردازش و الگویابی ایجاد کند. تولید زبان معمولا بعد از یک دوره طولانی شنیدن و فکر‌کردن آغاز می‌شود.

شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد کودکانی که در معرض زبان‌های مختلف قرار گرفته‌اند زمان بیشتری برای پردازش اطلاعات نیاز دارند. پس در مدرسه کودکی که اطلاعات را به عنوان سومین یا احتمالا چهارمین زبان یاد میگیرد ممکن است نسبت به کودکی که این اطلاعات را به عنوان زبان اول دریافت می‌کند در روند یادگیری کمی کند باشد.

یک دوست خوب اخیرا به من گفت معلم دختر پنج ساله دو زبانه او به وی گفته است که دخترش از خواندن با صدای بلند در کلاس اجتناب می‌کند. وقتی او از دخترش در این باره پرسید دختر گفت این کار را دوست ندارد چرا که می‌داند حروف انگلیسی و اسپانیایی متفاوت است و او دوست ندارد که اشتباه کند. این کودک واقعا باهوش بود!

نگران نباشید یک کودک دوزبانه به زودی و بدون هیچ کمکی پیشرفت می‌کند و شواهد بارزی وجود دارد که بعد ها در زندگی توانایی صحبت به بیش از یک زبان به حافظه کمک می‌کند.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن