زبان انگلیسی

10 نکته برای موفقیت در یادگیری زبان انگلیسی

آیا میخواهید در یادگیری انگلیسی موفق عمل کنید؟ با خواندن این 10 نکته می‌توانید فرآیند یادگیری زبان انگلیسی را با موفقیت پشت سر بگذارید.

1. تعیین هدف

با تعیین هدف، با خود رو راست باشید که دنبال چه هستید. پیدا کردن یک شغل خوب، تحصیل در یک کشور انگلیسی زبان، کار یا دیگر موارد. این کار  تنها به این دلیل است که چالش جدیدی داشته باشید. مشخص کنید که قصد رسیدن به چه هدفی را دارید.

2. پیدا کردن دوه های انگلیسی مرتبط با نیازهای شما

همه‌ی ما مثل هم، به چیزهایی علاقه داریم و از مواردی بیزاریم، همه ی ما برای یادگیری علمی روشهای مختلفی داریم. کشف کنید که تیپ شخصیتی شما برای زبان آموزی چیست؟ چه متدی را دنبال کنید بهتر جواب می‌دهد؟به محض اینکه شما هدفتان را از یادگیری زبان، به علاوه‌ی یافتن یک ابزار خوب برای یادگیری، مشخص کردید،‌ یادگیری زبان برای شما آسان و سرگرم کننده خواهد بود.

3. قبول مسئولیت کنید

آموزش زبان فرایندی است که به زمان و تعهد نیازمند است. فقط و فقط خودتان بر کاری که انجام می‌دهید کنترل دارید. به یا داشته باشید که یک تمرین کوتاه اما مداوم، خیلی بهتر از یک تمرین طولانی مدت ولی  نامرتب است، پس نیازی نیست که تمام روزتان را صرف تمرین کنید. تنها چن دقیقه از روز برایتان می‌تواند کافی باشد تا هر طوری که خودتان میخواهید تمرین کنید. رو خوانی ،گوش دادن به موسیقی یا انجام تکالیف و … سعی کنید طبق عادت هر روز این کار را انجام دهید.

4. هرچقدر که می توانید بخوانید

حتی اگر سطحتان مبتدی است، سعی کنید متونی که در سطح خودتان هست را بخوانید. خواندن متون سخت و پیچیده گره از کار شما باز نمی‌کند. کتابهای کودکانه یا طنز را امتحان کنید، شاید به نظر احمقانه برسد ولی تصویر و ساختارهای ساده به شما کمک خواهد کرد تا کلماتی که تا به حال نخوانده‌اید را یادبگیرید، آنها با زبان روزمره‌ی موجود در متن به شما  در فهم جملات کمک خواهند کرد.

5. فیلم همراه با زیر نویس

هر کس به فیلمی علاقمند است.دیدن فیلم با زیرنویس ایده‌ی خوبی است، یا فیلمی که به زبان مادری خودتان دوبله شده است را به زبان انگلیسی ببینید، یا سریال مورد علاقه‌ی خودتان را پیدا و آنها را به زبان اصلی نگاه کنید. از اینترنت برای پیدا کردن فیلم مورد علاقه‌ی خود استفاده کنید؛بخصوص فیلمهایی را که دوست دارین یا فیلمهایی که در ارتباط با حرفه و شغل شما است. دیدن یا خواندن موارد مرتبط با حوزه‌ی کاری یا علاقمندی خود، درک آن را برای شما ساده تر خواهد کرد.

6. گوش دادن به انگلیسی

همانقدر که مهم است تا مهارت مکالمه را تقویت کنید، به همان اندازه مهم است تا مهارت شنیداری را تقویت کنید. حتی اگه خیلی علاقمند به موسیقی نیستید، گوش دادن به شعر یا موزیک ویدیوهای انگلیسی به شما کمک میکند تا کلمات یا جملات جدید را تشخیص دهید، آنها را یاد بگیرید و سپس از آنها استفاده کنید. پادکست‌های انگلیسی برای پیشرفت بیان انگلیسی شما خیلی مفید خواهند بود. می‌توانید با انجام دادن چت‌های صوتی، هم مهارت گوش دادن وهم مهارت مکالمه را ارتقا دهید. متوجه نشدن تمام چیزهایی که می‌شونید جای نگرانی ندارد، به مرور با توجه به متن و فحوای کلام کم کم متوجه خواهید شد. متن اصلی اهمیت بسیار زیادی دارد و برای متوجه شدن معانی لغات جدید و درک جمله‌ها ،سرنخ هایی را به شما خواهد داد.

7. از اشتباهات نترسید

هر چند گفتنش از انجام دادن سخت‌تر است ولی هر کسی میتواند اشتباه کند، حتی اشخاصی که با زبان اصلی خود صحبت می‌کنند! اجازه ندهید اشتباه کردن فرآیند یادگیری شما را متوقف کند. زمانی می‌رسد که شما متوجه اشتباهاتتان خواهید شد و سعی می‌کنید بدون نیاز به معلم آنها را اصلاح کنید، اما تا زمانی که به معلم دسترسی پیدا می‌کنید، از این فرصت بهره ببرید و از این زبان استفاده کنید و اشتباه کنید، که بهترین راه یادگیری همین است. همیشه از انگلیسی استفاده کنید. حتی مواقعی که نمی‌دانید چگونه مطلبی را بیان کنید. سعی کنید ترجمه نکنید، یک استراتژی جدید را برای بیان کردن مطالب و صحبت‌های خود کشف کنید. همیشه غلبه کردن به مشکلات یادگیری را در تصوراتتان داشته باشید، که یک راه بسیار موثر است. از اصطلاحات ساده استفاده کنید. گاهی همین اصطلاحات کوتاه و ساده به شما کمک خواهد کرد که به واژه‌های استفاده شده در این جملات فکر کنید.

8. تمرین ،تمرین، تمرین

تمرین کردن عالی‌ترین راه برای یادگیری است؛ از هر شانسی که برای تمرین کردن دارید استفاده  کنید و هیچ وقت از آن غافل نشوید. تنها راه ماهر شدن در یادگیری زبان، تمرین کردن آن است .هر زمانی که میتوانید از زبان استفاده کنید، باید از آن استفاده کنید. دقیقا مثل رانندگی، شما نمیتوانید بدون رانندگی کردن، یک راننده ی خوب باشید! و بدون استفاد کردن و تمرین کردن زبان هم نمیتوانید یک زبان آموز موفق باشید.

9. استفاده از منابع مختلف

یادگیری زبان مثل یادگیری کتاب درسی نیست که فقط به یک  نوع اکتفا کنید.از بین کتاب های انگیسی  درس های مختلف آن را انتخاب کنید،معمولا متدهای  دنبال شده در این گونه کتابها خیلی روش رایجی در یک جامعه ی انگلیسی زبان نیست. اینترنت، فیلم ها، رویدادهای واقعی،روزنامه ها،مجلات تنوع زیادی از واژگان و ساختارهای رایج زبان به شما خواهند داد.این دقیقا همان روشی است که برای  شروع به ماهر شدن و برای عرضه کردن زبان به  خوبی،به آن نیازمندید.

10. گسترش 4 مهارت زبان به طور همزمان

از  تمرکز کردن بر روی تمام مهارتهای زبان اطمینان پیدا کنید. مهارت شنیداری، گفتاری، روخوانی و نوشتاری. این کار به شما اعتماد به نفس بیشتری می‌دهد. اگر تنها به یک مهارت، مثل خواندن و نوشتن، بسنده کنید و روی آن تمرکز داشته باشید، و از دیگر مهارتها غافل شوید، راه به جایی نخواهید برد! درست مثل متدهای قدیمی تدریس شده توسط معلم‌ها که تک بعدی بودند و در آخر هیچ عوایدی در پی نداشتند.

همانطور که در عنوان نیز اشاره کردیم (عنوان شماره 10) شما باید روشی در یادگیری زبان را پیدا کنید که تمامی چهار مهارت را دنبال می‌کند.

منبع: لینک

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن