یادگیری زبان

13 راه برای غلبه بر ترس و صحبت کردن زبان خارجی

برای من، صحبت کردن به زبان خارجی یعنی همه چیز. صحبت کردن و برقراری ارتباط با مردم دیگر کشورها و از فرهنگ‌های متفاوت همان چیزی است که باعث شد عاشق یادگیری زبان شوم.

در ابتدا، به همین خاطر بود که با آن دختر زیبای ایتالیایی در کافه‌ای در لندن توانستم صحبت کنم.

و همچنین به خاطر اینکه زبان اسپانیایی بلد بودم، توانستم به اسپانیا سفر کنم و آنجا کاری برای خودم دست و پا کنم و هیچوقت به کشورم برنگردم.

بعدها، با تقویت و گسترش مهارت‌های زبانم قادر بودم که با آدمهای مختلفی دیدار کنم؛ بخصوص از زبان اسپانیایی خود استفاده کردم تا با رفقایم در برزیل دیداری داشته باشم و ازشان بپرسم که چرا انقدر شاد و خوشحالند و اینکه من هم چه کاری باید انجام دهم تا مثل آنها زندگی کنم.

صحبت کردن برای من همان چیزی است که انگیزه‌ی یادگیری زبان را به من می‌دهد.

و برای خیلی افراد نیز صحبت کردن و توانایی برقراری مکالمه همان انگیزه و هدف یادگیری زبان است.  دقیقا به همین خاطر است که صحبت کردن سخت‌ترین بخش یادگیری یک زبان خارجی است! اگر با خودتان فکر می‌کنید که چطور باید به این ترس غلبه و شروع کنید به صحبت کردن، این پست برای شماست.

چرا به نظر شما صحبت کردن سخت است؟

صحبت کردن سخت است چون در زمان واقعی اتفاق می‌افتد.

شما باید تمامی ابزارهای زبانی خود را روی میز بگذارید و آنها را جلوی دست داشته باشید، و از آنها در مقابل شخص مقابل به شیوه‌ای استفاده کنید که اثر گذار است و اینکه به اندازه کافی بر آن تسلط داشته باشید که طرف مقابلتان از صحبت کردن شما خسته نشود.

اگر بخواهیم کمی قضیه را جدی تر نشان دهیم، باید بگویم که 50 درصد از مهارت صحبت کردن از «گوش دادن» می‌آید! با دانش کافی از کلمات و همچنین داشتن نظم و بلد بودن شیوه‌ی استفاده از کلمات، در ابتدا باید چیزی که طرف مقابل می‌گوید را متوجه شوید و سپس شروع به حرف زدن کنید.

در طول سالیان متوجه این نکته شده‌ام که، به عنوان یک فرد مبتدی در یادگیری هر زبانی، تمرکز زیاد بر صحبت کردن می‌تواند شما را به سرعت به سطح بالایی این مهارت برساند، اما اگر در کنارش مهارت شنیداری خود را تقویت نکنید یا اهمیت چندانی به آن ندهید، هاج و واج باید طرف مقابلتان را نگاه کنید و چیزی از حرفهایش نخواهید فهمید.

تمرکز و کار زیاد بر مهارت شنیداری همیشه به مهارت صحبت کردن شما کمک خواهد کرد، چون شما در حال یادگیری کلمات و عبارات جدید هستید که می‌توانید از آنها در صحبت کردن خود استفاده کنید.

پس اگر همین الان شروع کرده‌اید، و عجله‌ای برای شروع به صحبت کردن ندارید، بهترین توصیه‌ی من این می‌تواند باشد که از همین الان شروع کنید تقویت کردن مهارت شنیداری خود!

اما این چیزی نیست که این مطلب را بخاطرش نوشته‌ایم.

شما می‌خواهید صحبت کنید، آماده‌اید، مقدار قابل قبولی از کلمات را بلدید و می‌خواهید دهن باز کنید تا حرف بزنید! مشکلی نیست، من به شما کمک می‌کنم تا از پس آن بر بیایید.

چه چیزی مانع ما برای صحبت کردن می‌شود؟

عموما، پنج مورد هست که به هنگام یادگیری زبان جدید، مانع صحبت کردن من می‌شود:

  • نمی‌دانم چه چیزی باید بگویم.
  • نمی‌دانم چگونه آن را بگویم.
  • نگران متوجه نشدن جوابی‌ام که طرف مقابل می‌خواهم به من بگوید.
  • سندروم نگه‌دارنده. مثلا:« من کی باشم که اون بخواد با من حرف بزنه؟ من یه آدم بی سواد خارجی‌ام که نمی‌تونم زبون اونا رو درست صحبت کنم! اصلا اونا چرا باید بخوان با من صحبت کنن؟ تا دهن باز کنم اونا می‌فهمن که هیچی بارم نیست!».
  • به تعویق انداختن و احساس کاذب بلد بودن! – برای مثال:«یه کم دیگه مطالعه می‌کنم و میرم بهش چیزی که میخوام بهش بگم رو میگم! بعدش با هم میریم قدم بزنیم!».
    با این موارد آشنایی دارید؟

شماره یک و دو را می‌توان همین الان حل و فصل کرد. شماره 3، 4 و 5 همگی در دنیای واقعی رخ می‌دهند اما از مغز شما نشات می گیرند.

متوجه شده‌ام که کار کردن مداوم بر شماره 1 و 2 – عادت کردن به صحبت کردن مداوم،  باعث افزایش اعتماد بنفس شما می‌شود و چیزهایی که از ابتدا به نظر شما یک غول می‌آیند به مرور کمرنگ و کمرنگ تر می‌شوند.

13 راه برای شروع صحبت کردن به زبان خارجی

1. ملحق شدن به اجتماع زبان آموزان: سری به سایت‌های italki.com یا lang-8.com بزنید و یک پروفایل کامل و جامعه و البته صادقانه بنویسید. نیازی نیست از همان ابتدا کاری انجام دهید، اما به مرور که در سایت می‌چرخید، و اینجا و آنجا کامنتهایی که می‌گذارید به مرور به افراد متصل می‌شوید و دوستانی برای خود پیدا می‌کنید. این کار چرا مهم است؟ زمانی که به دنبال کسی می‌گردید که در زبان به شما کمک کند و بالاخص با شما تمرین صحبت کردن بکند، می‌بینید که لیست کاملی از آدمهای آماده برای کمک را در اختیار دارید. انجام این کار با آدمهایی که از قبل آنها را می‌شناسید خیلی راحت تر است.
2. نوشتن پاراگرافی درباره هر اتفاقی که در کره زمین رخ می‌دهد به زبانی که در حال یادگیری آن هستید. سری به سایت lang-8.com بزنید و از کسی بخواهید که متن شما را تصحیح کند. متن را به سایت rhinospike.com ببرید و کسی را پیدا کنید که آن را به فایل صوتی تبدیل کند. در این مدت، خودتان نیز صدای خودتان را ضبط کنید. این دو نسخه را با هم مقایسه کنید و ادامه بدید. تمرین و بازنگری کنید.
3. نسخه صوتی کتاب کار خود را گوش دهید. می‌دانم همگی فایل صوتی کتابهایی که در حال مطالعه آنها هستید را دارید. تنها به گوش دادن اکتفا نکنید. سعی کنید خودتان نیز آن متن را با صدای خودتان ضبط کنید و با نسخه‌ی اصلی مقایسه کنید. تمرین و بازنگری.
4. از اپلیکیشن‌های فلش کارت برای تقویت مهارت صحبت کردن استفاده کنید. دیالوگی را از یک متن جدا کنید و آن را به فلش کارت تبدیل کنید. بر روی هر کارت یک جمله را بنویسید و معنی را در پشت آن قید کنید. اپلیکیشن را طوری تنظیم کنید که اول معنی را به شما نشان دهد. زمان دیدن کارت، سعی کنید آن را به زبان خودت با صدای بلند بیان کنید. این شیوه بسیار کاربردی است.
5. کسی را برای تبادل زبان پیدا کنید. ارتباطاتی که در سایت‌های italki.com و lang-8.com ایجاد کردید را بخاطر دارید؟ سعی کنید به یکی از آنها پیغام بدهید و از او بخواهید که آیا دوست دارد بر روی اسکایپ با همدیگر تبادل زبانی داشته باشد یا خیر. در این جور سایت‌ها همیشه افراد داوطلب را می‌توانید پیدا کنید. برای اینکه کارها را سریعتر پیش ببرید، می‌توانید سری به سایت verbling بزنید.
6. اشعار آهنگ‌ها را یاد بگیرید. شاید هفته‌ها طول بکشد ولی یکی از بهترین‌ کارهایی است که می‌توانید برای تقویت صحبت کردن به کار ببرید. زیرا با این کار بر تلفظ کلمات متمرکز خواهید شد. زمانی که شعرها را یاد گرفتید، سعی کنید آهنگ را به جای خواندن، مثل یک کتاب بخوانید. سعی کنید بیت‌ها را جابجا کنید و خواندن را به کاری بامزه تبدیل کنید.
7. دوباره بچه شوید. همانطور که در اطراف خانه در حال قدم زدن هستید، چیزهایی که می‌بینید را بر زبان بیاورید! «یه لیوان اینجا روی میزه!». این کار خیلی به شما برای صحبت کردن کمک خواهد کرد.
8. وی چت را روی تلفن خود نصب کنید. این اپلیکیشن به شما این امکان را می‌دهد که فایل‌های صوتی کوتاه رد و بدل کنید. آنهایی را به خاطر دارید که از قبل به عنوان شریک زبانی خود برگزیدید؟ سعی کنید آی‌دی وی چت آنها را بگیرید و برایشان فایل صوتی بفرستید. انجام این کار هم بامزه‌ست و هم خیلی کاربردی برای صحبت کردن شما. همچنین برای افرادی که برای تماس ویدیویی اسکایپ خجالتی هستند بسیار بهتر است. به هنگام ضبط کردن شما همیشه آمادگی گفتن چیزی که میخواهید بگویید را پیدا می‌کنید.
9. آقا و خانم اسمیت را نصب کنید. ژاپنی یاد میگیرید و احساس می‌کنید خیلی خفن هستید؟ این اپلیکیشن شما را به افراد رندومی در ژاپن وصل می کند که با آنها تماس زنده داشته باشید! آیا این اپلیکیشن برای دیگر زبانها هم کاربردی است؟ باید یک بار دیگر آن را بررسی کنم.
10 قانون 3 ثانیه را کاربردی کنید. این قانون را از خواندن کتاب The Game (از نیل استراتوس) به خاطر دارم. قضیه ازین قرار است: می‌خواهید با کسی صحبت کنید؟ سه ثانیه به خودتان فرصت دهید که به او نزدیک شوید و مکالمه را شروع کنید. اگر از 3 ثانیه بیشتر شود از درون کم کم خودتان را سرکوب خواهید کرد. بیشتر فکر می‌کنید و نگران چیزهایی هستید که ممکن است بد پیش برود و بالاخره بیخیال می‌شوید.
11. آدرس بپرسید. پرسیدن آدرس یکی از بهترین تمارین برای یادگیری و همچنین تقویت مهارت صحبت کردن است. هیچ غریبه‌ای هیچوقت شما را برای پرسدین آدرس زیر سوال نمی‌برد.
12. سعی کنید به همه چیز علاقه پیدا کنید!.  سعی کنید هر چیزی را بهانه کنید و درباره آن با خودتان یا با دیگری صحبت کنید. محدودیتی برای خود قائل نشوید. هرچیزی را که در اطرافتان می‌بینید سعی کنید درباره آن نظر بدهید و جمله‌ای را بیان کنید.
13. عبارات زندگی روزانه را یاد بگیرید. سعی کنید کتابهایی را پیدا کنید که در آن عبارات روزانه آن زبان نوشته شده است. این عبارات بسیار کاربردی هستند و همه ما در طول روز از آنها استفاده می‌کنیم. آنها را پیدا کنید و در زندگی روزانه خود بکار ببرید.
شروع کار

دلایل شماره 3، 4 و 5 را بخاطر می‌اورید که مانع از صحبت کردن شما می‌شدند؟

با فائق آمدن بر این ترسها و کسب اعتماد بنفس در صحبت کردن و بکار بردن آن در زندگی روزانه، حتی با قدم‌های کوچک، به مرور خود را در جایی می‌بینید که بدون ترس و واهمه همچون زبان مادری خود صحبت می‌کنید. در بالا 13 روش نوشته شده است که می‌توانید با دنبال کردن آنها بر این مهارت مهم پیروز شوید و آن را در چنگ خود بگیرید.

لینک: منبع

مطالب مشابه: 15 نکته مهم برای یادگیری سریع زبان انگلیسی 

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن