دیگر زبانها

15 اصطلاح عامیانه‌ که قبل از سفر به استرالیا باید بدانید

استرالیایی‌ها عاشق عبارات عامیانه و محلی هستند. جالب است بدانید که کلمه‌ی سلفی هم اختراع استرالیایی‌ها بود که جهان گیر و کلمه‌ی دهه نامیده شد. ما اینجا عباراتی را همراه با معنی برای شما گردآوری کرده‌ایم که یادگیری آنها قبل از رفتن به استرالیا خالی از لطف نیست. همچنین در این مطلب می‌توانید با عبارات کشور همسایه‌ی استرالیا، یعنی نیوزلند، آشنا شوید.

1. How’s it going, mate?

این عبارت بطور پیش فرض به هنگام احوالپرسی از زبان استرالیایی‌ها شنیده می‌شود و البته با خنده‌ی ملایمی همراه است. توجه داشته باشید که کلمه‌ی «mate» یک کلمه‌ی خنثی و بدون جنسیت است و می‌توان آن را در تمام مکالمات بکار برد. تلفظ این عبارت بدین شکل است:

 Howzitgooooaaan, mayyyyyte?

2. Yeahnah

در این عبارت کوچک، که معنی خاصی هم ندارد، ما کل زبان استرالیا را از ته گلو بیان می‌کنیم و طرز بیان آن هم بسیار خوش‌آیند و مقبول قبول است.

«yeahnah»، که با دهان تقریبا ثابت تلفظ می‌شود، تقریبا کلمه‌ای بی معنی و ترکیبی از yes و no است. پس عملا کلمه خودش را نقض می‌کند. همچنین استفاده از این کلمه مناسب برای موقعیت‌هایی است که شما مودبانه به کسی جواب رد می‌دهید.

3. Good onya, mate

شیوه‌ی اختصار «good on you» است. این عبارت هم عبارتی بی معنی است و بیشتر برای پر کردن مکالمه با کلمات در هم و برهم استفاده می‌شود. شما همچنین می‌توانید از این عبارت برای تبریک کسی برای چیزی استفاده کنید. یا همچنین زمانی که کسی در چیزی شکست می‌خورد یا کاری انجام می‌دهد که شما خوشتان نمی‌آید، از این عبارت برای تکه انداختن استفاده کنید.

4. Screama

شاید ریشه در این کلمه داشته باشد که کسی بخاطر هیجان، سورپرایز یا خوشی زیاد جیغ بکشد (scream) و عموما «screama) «screamer) چیزی را توصیف می‌کند که تاثیرگذار است.

مثال:

Mate, that was a screama of a match last night

5. Yeah, real rip snorta

عبارت «rip snorta» به معنی فوق‌العاده، محشر و شاهکار است. گفته می‌شود که این عبارت از آمریکایی‌ها به ارث رسیده است جایی که در قرن نوزدهم بخاطر ابداع کلمات صدا دار معروف بودند. Ripping و snorting بیشتر حس هیجانی وصف نشدنی را به شنونده منتقل می‌کند.

6. Yeah, Damo was loose as but

اجازه دهید این عبارات را در چند بخش توضیح دهیم. Damo اختصار اسم Damien است. استرالیایی‌ها در کوتاه کردن اسامی معرفوند. برای مثال Emma را Em، Emsy، Emsa و یا Emmy می‌خوانند.

عبارت «loose as» اینجا به معنی رفتاری است که بسیار بی پروا و بی ملاحصه است. کلمه‌ی «loose» همچنین می‌تواند معنی به شدت مست را نیز بدهد. «as» در اینجا بیشتر برای تاکید بر صفت آورده شده است.

قرار گرفتن «but» در انتهای این جمله چیزی متداول است. But در انتها همان معنی را می‌دهد که اگر در ابتدا به کار برده می‌شد. شما این کلمه را بسیار خواهید شنید.

7. Piece of piss

اگر چیزی «piece of piss» است، یعنی به دست آوردنش راحت است. برای مثال:

I ran 5k this mornin, piece of piss mate!

8. Had to call the ambos

ما اینجا از «ambos» برای به تصویر کشیدن این مورد استفاده می‌کنیم که استرالیایی‌ها در کوتاه کردن عناوین شغلی بسیار خبره هستند. Ambo اختصار افرادی است که با آمبولانس کار می‌کنند. برای مثال به تجار tradeperson) tradie) می‌گویند، به آتش نشان‌ها firemen) firie) می‌گویند؛ سیاسیون را polly، ژورنالیست‌ها را Journo و افراد حافظ محیط زیست را grennie صدا می‌زنند.

9. He’s a good bloke but, hey?

«bloke» مذکر است. حال جدا از اینکه ریشه‌ی این کلمه از کجا آمده است، معنی رفیق را می‌دهد. معادل آن برای افراد مونث «sheila» است.

کلمه‌ی «hey» در انتهای جملات در جنوب استرالیا بسیار شنیده می‌شود. این کلمه که با افزایش صدا بیان می‌شود، بیشتر کاربردش این است که فرد مخاطب را در توافق با گفته‌اش همراه سازد.

10. Bevvos

به آب/جو می‌گویند.

11. Rock up

«rock up» به معنی رسیدن به جایی است. «rock up somewhere» معمولا زمانی عنوان می‌شود که فرد بصورت غیر منتظره یا سرزده به جایی برود.

12. Fair enough

عبارتی که تقریبا در هر مکالمه‌ای به کار می‌رود و برای ابراز موافقت با گفته‌ی طرف مقابل یا ابراز فهم از آن استفاده می‌شود.

13. Spit the dummy

اشاره به بداخلاقی شخص دارد.

14. Spewin’

اگر شما «spewin’» هستید، به معنی آن است که به شدت عصبانی هستید.

15. No wukkas mate

«no wukkas» به معنی نگران نباش یا مشکلی نیست است (No worries or no problem). همچنین می‌تواند معنی قابلی ندارد (you’re welcome) را نیز بدهد.

Thanks heaps! Thank you very much.

No wukkas. You’re welcome.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن