زبان اسپانیایی

14 کلمه رمانتیک معادل «زیبا» در زبان اسپانیایی

اسپانیایی زبان قشنگی است. و از آدمهای خوش چهره‌ای به زبان رانده می‌شود.

اگر می‌خواهید به دوست خود ولنتاین را به زبان اسپانیایی تبریک بگویید و مرددید از چه کلمه‌ای استفاده کنید، این مطلب برای شماست. در زبان اسپانیایی راههای زیادی برای گفتن «زیبا» وجود دارد. اگر توجه کرده باشید در زمان انگلیسی نیز مترادف‌های زیادی برای کلمه زیبا وجود دارد. کلماتی چون: Attractive، handsome، good-looking، pretty، cute، hot، fit و دیگر موارد.

به گمانم «زیبایی» از آن دست کلمات است که انسانها در هر دوره کلمه‌ای برای آن اختراع می‌کنند. این مطلب عضی از متداول‌ترین صفت‌های مترادف با کلمه‌ی زیبا را به شما یاد خواهد کرد. با خواندن این مطلب دیگری نیازی نیست در استفاده از این کلمات واهمه‌ای داشته باشید.

1. Bello/Bella – زیبا
Bello/Bella صفت امنی است و می‌توان آن برای موقعیت‌های بسیاری استفاده کرد. آن را می‌توان «زیبا» یا «دوست‌ داشتنی» معنی کرد. این صفت می‌تواند کمی رسمی باشد، بخصوص در اسپانیا، اما توصیف کننده‌ی هرچیزی می‌تواند باشد: آدمهای زیبا، لباسهای زیبا، منظره‌ای زیبا و یک ذهن زیبا.

اینجا کلمه‌ی belleza هم وجود دارد که به معنی «زیبایی» است.

2. Bonito/Bonita – خوشگل یا خوب
Bonito/Bonita نیز به معنی «زیبا» است، اما آن شدت کلمه‌ی Bello را ندارد. این صفت را می‌توان بیشتر به عنوان «خوشگل» یا «خوب» معنی کرد.

این صفت بیشتر از bello استفاده می‌شود و درست همانند bello، می‌توان از آن برای توصیف هرچیزی استفاده کرد. صرفا استفاده از آن به انسانها محدود نمی‌شود.

فقط هنگام دیدن کلمه bonito در یک منو مراقب باشید. زمانی که از آن به عنوان یک اسم استفاده شود، به معنی نوعی ماهی است.

3. Guapo/Guapa – خوشتیپ / خوشگل
Guapo/Guapo صفتی است که پیش زمینه‌های متفاوتی دارد. در متداول‌ترین شکل ممکن، این صفت به معنی یک شخص جذاب، بخصوص مذکر، است و اغلب برای اماکن و اشیا استفاده نمی‌شود.

با اینحال در بعضی ازمناطق اسپانیا، guapo بصورت آزادتری استفاده می‌شود. در کنار معنی جذاب، می‌توان معانی باحال و عالی را نیز بدهد.

در بعضی مناطق دیگر guapo به معنی «شجاع» یا «قوی» است. در بعضی از حوزه‌های آمریکای لاتین آن را به عنوان «زورگیر» یا «قلدر» معنی می‌کنند. شما اگر در پورتوریکو باشید و کسی را guapo صدا کنید، به احتمال زیاد برای خود دعوایی را دست و پا کرده‌اید.

صفت guapo تقریبا هچون کلمه handsome در انگلیسی است و بیتشر برای مردان استفاده می‌شود. اما نه به آن شدت. شما همچنین می‌شونید که زنان را با صفت guapa صدا می‌زنند، اما متداول‌تر است که صفت bonita را برای زنان به کار می‌برند.

4. Lindo/Linda – دوست‌داشتنی
Lindo/Linda بیشتر در آمریکای لاتین متداول است تا اسپانیا (و در میان پرتقالی‌ زبان‌های برزیل بسیار استفاده می‌شود). معنی آن چیزی نزدیک به bonita/bonito است و معانی «زیبا»، «خوشگل»، «دوست داشتنی» و «خوب» را دارد.

در آمریکای لاتین شما همچنین می‌توانی از lindo به عنوان یک قید استفاده کنید. برای مثال، ella canta lindo به معنی «او زیبا می‌خواند» است.

5. Bueno/Buena – خوش چهره
حتما از قبل با bueno/buena آشنایی دارید، چون یکی از پر استفاده ترین صفت‌های زبان اسپانیایی است. در حقیقت، یکی از از متداول‌ترین کلمات کل زبان اسپانیایی محسوب می‌شود.

این کلمه کمی ریزه کاری دارد. برای مثال:

Ella es buena به معنی آن است که فلانی آدم خوبی است. آدمی مودب، خوش مشرب و درست کار. (متضاد آن: ella es malo).

از دیگر رو، ella está buena به معنی این است که او خوش چهره است. اگر بخواهم کمی روغنش را بیشتر کنم باید بگویم: ella está bueníssima ـاو خیلی جذاب است.)

6. Hermoso/Hermosa – باشکوه/مجلل
یکی دیگر از کلمات متداول، hermoso/hermosa است که برای توصیف افراد، اماکن و چیزهای زیبا به کار می‌رود. استفاده از این کلمه کمی بیشتر از bello است و تقریبا همان معانی را دارد.

7. Atractivo/Atractiva – جذاب
این کلمه به معنی جذاب است. شما می‌توانید از آن برای توصیف هرچیزی استفاده کنید. El atractivo نیز یک اسم مذکر به معنی «جذاب»، «خواستنی» و «قشنگ» است.

8. Radiante – درخشنده / تابناک
از این کلمه نیز می‌توان برای مقاصد گوناگونی استفاده کرد. معادل انگلیسی این کلمه radiant است که «تابناک» یا «پر شکوه» معنی می‌شود. برای مثال: una mañana radiante  – یک صبح تابناک

9. Precioso/Preciosa – دوست‌داشتنی – خواستنی
شما می‌توانید به یک شخص، مکان یا منظره‌ای این صفت را نسبت دهید. معنی آن «دوست داشتنی» یا «خواستنی» است.

10. Rico/Rica – بامزه/cute
Rico/rica معمولا به عنوان «ثروتمند» یا «پولدار» معنی می‌شود. همچنین به هنگام خودم و توصیف غذا می‌توان آن را «خوشمزه» معنی کرد.

با اینحال، rico/rica را می‌توان برای افراد، امکان و هرچیزی استفاده کرد. هرچیزی که دوست داشتنی یا بامزه باشد.

11. Mono/Mona – خوشگل
Mono/mona کلمه‌ای است با معانی زیاد. به عنوان یک اسم، Mono به معنی میمون است. اما معنی آن لزوما توهین آمیز نیست. اگر به عنوان صفت استفاده شود، معنی «خوشگل» یا «دوست داشتنی» را می دهد.

12. Macizo/Maciza – جذاب
بصورت تحتت اللفظی macizo/maciza معنی «جامد» را می‌دهد. با اینحال، به عنوان صفت معنی جذاب را نیز می‌دهد. برای مثال: está macizo/a به معنی آن است که فلانی جذاب/دوست‌ داشتنی است.

13. Bombón – شیرین مثل شکلات
یک Bombón نوعی شکلات کوچک یا آبنبات است. اما به عنوان صفت می‌تواند معنی «جذاب» یا «خواستنی» را داشته باشد. پس اگر معشوقه‌ی خود را Bombón صدا کردید به معنی آن است که او مثل قند برای شما شیرین است!

14. Estar Como un Queso – همچون پنیر
در آخر، یک عبارت عامیانه از اسپانیا. اگر کسی به شما بگوید که شما como un queso (مثل یک پنیر هستید)، واکنش شما چه خواهد بود؟

باور کنید یا نه، از شما تعریف و تمجید شده است. Estar como un queso به معنی این است که شما جذاب/خوشمزه/رویایی/خوشتیپ/خوشگل هستید. پس اگر کسی شما را با این عبارت صدا کرد از کوره در نروید.

 

منبع: لینک

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن