یادگیری زبان

3 اصل درباره یادگیری گرامر در دنیای مدرن

زمان یادگیری یک زبان جدید، خواندن قواعد گرامری می‌توانند کمی ترسناک به نظر برسد، اما گرامر را نباید به عنوان منابعی برای یادگیری تلقی کرد، بلکه آن را به چشم یک ابزار برای استفاده در نظر گرفت. یادگیری گرامر به شما در فهم چگونگی به کار برده شدن زبان و مشخصات آن کمک می‌کند و همچنین اعتماد بنفس شما را در ابراز افکار خود به زبان جدید بالا خواهد برد. اینجا ما سه اصل بسیار مهم را نوشته‌ایم که با خواندن آن متوجه می‌شوید چگونه باید با گرامر یک زبان جدید رفتار کرد:

1. همه چیز گرامر نیست
زبان آموزان متوجه‌اند که گرامر همان چسبی است که زبان را بهم متصل می‌کند اما یک جز بنیادی نیست. عبارات، لغات و مکالمه از زمره عناصر کلیدی زبان هستند. گرامر مهم است و طبیعتا وجود آن ضروری است، اما چیزی نیست که کل زمان را به فکر کردن به آن اختصاص دهید. سعی کنید به گرامر به عنوان ابزاری برای انجام دادن بهتر مکالمات و ترکیب تمام بخش‌های زبان به جهت ایجاد عناصر یک مکالمه نگاه کنید. زمانی که به این مهم دست یافتید، گرامر برای شما، همچون افراد محلی، منطق پیدا خواهد کرد. استفاده‌ی مناسب از گرامر مهارتی است که شما می‌توانید در زندگی خود به مرور آن را تکمیل کنید و گسترش دهید. از اشتباه کردن نترسید زیرا زبان را بدین شکل باید آموخت و مهارت‌های زبانی را بدین شیوه باید تقویت کرد.

2. مکالمه کلید اصلی است
زبانی که می‌دانید و آن را در مکالمات روزمره خود استفاده‌ می‌کنید، طبیعتا بدون فکر کردن مکانیسم‌های گرامری آن را به خوبی اجرا می‌کنید؛ این گرامر در بطن زبانی که یاد گرفته‌این نهادینه شده است. به هنگام مکالمه، همیشه می‌توانید به طرف مقابل بگویید که فلان مورد «درست» به نظر نمی‌رسد. حتی با وجود اینکه مابین گرامر مکالمه‌ای و گرامر آکادمیک تفاوت وجود دارد، صرفا به این خاطر که چیزی از نظر گرامری به هنگام نوشتن صحیح نیست، لزوما به معنی آن نیست که نمی‌توانید مکالمه‌ای را برگزار کنید.

کلید یادگیری، داشتن آرامش، فکر نکردن درباره قواعد نوشتن و دانستن این نکته است که گرامر مکالمه‌ای نیز فرم قابل قبولی از گرامری است که یاد می‌گیرید. گفتن چیزهایی که افراد محلی به هنگام مکالمات روزمره آنها را استفاده می‌کنند حتی با وجود اینکه نوشتن آن صحیح نیست، قابل قبول است. اغلب به هنگام یادگیری یک زبان جدید شما به خودتان فشار می‌آورید که دقیقا مثل کتاب صحبت کنید و دقیقا جز به جز قوانین و قواعد گرامری را رعایت کنید. این می‌تواند شما را از حرف زدن و انجام مکالمه‌ در دنیای واقعی باز نگه دارد. تفکر بیش از اندازه درباره گرامر، شکل مکالمه را رسمی می‌کند، به طوری که غیر طبیعی به نظر می‌رسد. با درگیر شدن در مکالمات و تمرین زیاد بر روی آن، و انجام آن بر پایه‌ی موارد روزمره‌ی زندگی، شما ساختار زبان را درک خواهید کرد. و با دانستن این ساختار، شما قادر خواهید بود که مکالمات را به خوبی انجام دهید.

مورد مهم دیگر درباره مکالمات این است که از اهمیت افعال مطلع باشید. شما می‌توانید لیستی بلند بالا از لغات را در اختیار بگیرید، آنها را در فرم اول شخص یا دوم شخص بنویسید، و طبق آن مکالماتی را در زبان جدید شکل دهید. تمام لغات موجود در دیکشنری بدون استفاده از آنها در بعد زمان و در بطن موضوع، بی معنی هستند. افعالی کلیدی همچون be، have، go، do، like، want، need، be able to، و try to را سعی کنید به حالت اول شخص یا دوم شخص، در زمانهای گذشته، حال و آینده، شکل دهید و هر کدام را با لغات مرتبط به خود که فکر می‌کنید در زندگی واقعی نیاز خواهید داشت همراه کنید؛ نتیجه همان چیزی می‌شود که شما برای گذراندن زندگی روزانه نیاز خواهید داشت. استفاده از این لیست کلمات در مکالمات روزانه به مرور زمان بسیار تاثیرگذار خواهد بود و شما را مسلط به زبان جدید خواهد کرد.

3. لازم نیست همه چیز را بدانید
به محضر اینکه بر بخشی از گرامر مسلط شدید، بخش دیگری چشم شما را می‌گیرد و فرایند به همین شیوه ادامه پیدا خواهد کرد. درست همچون بسیاری چیزها، قواعد گرامری نیز به مرور زمان تغییر می‌کنند، زبانها نیز بطور مکرر در حال تغییر هستند. بنابراین، این نکته را قبول کنید که لازم نیست تمامی قواعد گرامری را حفظ کنید و بلد باشید، شما باید گرامر را به عنوان یک مسیر ببینید، نه یک مقصد.

گرامر به معنی حفظ کردن قواعد و استفاده از آنها نیست اگر سعی دارید منظور و حرفتان را به طرف مقابل برسانید. گرامر بیشتر درباره فهمیدن ساختار کارکردی زبان است و اینکه چطور می‌توان از آن در زندگی روزمره استفاده کرد. شما در طول مسیر گرامر را یاد خواهید گرفت. اصلا از اشتباه کردن در طول مسیر هراسی نداشته باشید و سعی کنید رویکردی آرام در قبال گرامر زبانی که در حال یادگیری آن هستید، پیش بگیرید.

منبع: لینک

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن