دیگر زبانها

4 زبان عمده در دنیا که یادگیری آنها برای فارغ‌التحصیلان MBA ضرورت است

از آنجایی که امروزه به واسطه‌ی اینترنت، اقتصاد سرتاسر دنیا بیش از پیش بهم پیوند خورده است، یادگیری زبان دوم بیشتر از همیشه ارزشمند است. در حقیقت، در مطالعه‌ای که در مجله‌ی اکونومیست به چاپ رسید، نشان داده شده است که یادیگری زبان دوم حقوق شما را تا میانگین 2 درصد افزایش می‌دهد. جدا از این، دانستن زبان دوم درهای زیادی را به سوی شما می گشاید. شما یک دنیای کاملا جدید را پیش روی خود خواهید دید و از ارتباطات و فرصت‌های بی‌نظیری برخوردار خواهید شد که بدون دانستن زبان ممکن نبود.

نکته اینجاست که تشخیص دهیم چه زبانی را باید یاد بگیریم تا بیشترین منفعت را از دنیای پر سرعت امروز ببریم. به همین جهت، ما در این مقاله 4 زبان را برای شما انتخاب کرده‌ایم که برای فارغ‌التحصیلان MBA و همچنین کسب و کارها دانستن آنها یک مزیت است.

1. انگلیسی
زبان انگلیسی زبانی بین المللی است. امروزه با وجود آمریکا به عنوان اقتصاد اول جهان، و وجود شرکت‌ها و موسسات بزرگ بین المللی در این کشور، یادگیری زبان انگلیسی یک ضرورت است. این زبان تنها زبانی است که تقریبا کل دنیا در حال یادگیری آن هستند و شما با دانستن این زبان می‌توانید با خیال راحت به کل دنیا سفر کنید. بیشتر کسب و کارهای بزرگ، شرکت‌های بین المللی و سرویس‌های جهانی همگی زبان اولشان انگلیسی است. بخش بزرگی از اقتصاد دنیا به انگلیسی گره خورده است و قراردادها، معاملات، تراکنش‌ها و اطلاعات همگی به زبان انگلیسی رد و بدل می‌شوند. بدون شک اولین زبانی که باید یاد گرفت زبان انگلیسی است.

2. چینی
پس از یادگیری زبان انگلیسی، یادگرفتن زبان چینی می‌تواند گزینه‌ی خوبی باشد. چین بزرگترین کشور در دنیاست و از جمعیتی بالغ بر 1.3 میلیارد نفر برخوردار است. چینی نیز یکی از متداول‌ترین زبانهای متکلم در دنیاست و تقریبا یک پنجم جعیت دنیا به زبان چینی صحبت می‌کنند.

مهم‌تر از همه، چین یک ابرقدرت در حوزه‌ی اقتصاد است. پس از ایالات متحده، چین بزرگترین کشور دنیا از نظر اقتصادی است و یکی از مهمترین شرکای شرکت‌های آمریکایی محسوب می‌شود. بخش اعظم شرکت‌های آمریکایی با چین در حال تجارت هستند و اغلب قراردادهای بلند مدتی با شرکت‌های چینی می‌بندند.

جدا از ارزش به دست آمده از یادگیری زبان چینی، متاسفانه کمتر به یادگیری آن می‌پردازند. طبق مطالعه‌ای که در سال 2011 در ایالات متحده انجام شد، تقریبا 2.8 میلیون آمریکایی می‌توانند به چینی صحبت کنند. در کشوری مثل ایالات متحده تقاضا برای یادیگری زبان چینی بیش از پیش رونق پیدا کرده است.

بسیاری افراد از یادگیری چینی واهمه دارند، اما تنها بخش صحبت کردن (Speaking) است که مشکل است. جدا از دیگر زبانهای عمده‌ی دنیا، در زبان چینی افعال اشکال متفاوتی ندارند و کلمات از جنسیت برخوردار نیستند. از نظر گرامری، جملات چینی همچون جملات انگلیسی چیده می‌شوند. فاعل، فعل، مفعول. اگر بتوانید تفاوت را سریع پیدا و آن را درک کنید، هیچ مشکلی در یادگیری و تسلط به زبان چینی ماندرین پیدا نخواهید کرد.

در دسترس بودن زبان چینی در ترکیب با ارزش تجاری یادگیری آن، این زبان را به یکی از داغ‌ترین زبانهای برای فارغ‌التحصیلان MBA یا مدیران اجرایی تبدیل می‌کند.

3. اسپانیایی
درست پس از چینی، اسپانیایی پرتکلم ترین زبان در دنیاست. این زبان بیش از 400 میلیون متکلم در سرتاسر دنیا دارد. در ایالات متحده اغلب دو زبانه‌ها اسپانیایی نیز صحبت می‌کنند و آمار یادگیری آن روز به روز در حال افزایش است. طبق مطالعه‌ی انجام شده از Census، 62 درصد از آمریکایی‌ها که انگلیسی را چندان خوب صحبت نمی‌کنند، در اسپانیایی مسلط هستند.

اسپانیایی همچنین در کشورهایی که به احتمال زیاد قصد سفر به آنها را دارید به شدت محبوب و فراگیر است. مکزیک و بخش اعظم کشورهای آمریکای لاتین به این زبان صحبت می‌کنند. کشورهایی چون آرژانتین، پرو، و اسپانیای به راحتی با یادگیری این زبان در دسترس شما خواهند بود.

از آنجایی که اسپانیایی یک زبان از شاخه ی رومنس است، به راحتی می‌توان آن را تلفظ کرد. اگر در تلفظ جملات انگلیسی خوب عمل می‌کنید،  به راحتی نیز می‌توانید اسپانیایی صحبت کنید.

4. عربی
عربی بیش از 300 میلیون متکلم دارد و یکی از پنج زبان پر تکلم در دنیاست. این زبان که بیشتر در خاور میانه تکلم می‌شود، از جمله مواردی است که یادگیری آن بطور روزافزون در حال افزایش است. جالب اینجاست که بدانید کمتر از یک میلیون از آمریکایی‌ها به زبان عربی مسلط هستند.

با خیزش کشورهای عربی در سالیان اخیر در حوزه‌های گوناگون، یادگیری این زبان می‌تواند برای هر کسب و کاری که قصد ورود به بازارهای جهانی را دارد یک ضرورت است. این زبان البته برای ما ایرانی‌ها که کم و بیش در مدرسه با ساختار و قواعدش آشنایی داریم، یادگیری‌اش راحت‌ تر است و با کمی همت می‌توان در مدت چند ماه اصول و پایه‌ی این زبان را یاد گرفت.

یکی از مهمترین‌ فاکتورها که باید در ذهن داشته باشید این است که دنبال یادیگری زبانی بروید برای شما جذابیت دارد. حال چه به دنبال زبان چینی، اسپانیایی یا زبانی متفاوت‌تر باشید، شما باید در زبان غوطه ور شوید. زمانی که توانستید از ابزار و منابع گوناگون به نفع خود برای یادگیری زبان استفاده کنید، زبان را سریع یاد خواهید گرفت و آن را سریع به رزومه‌ی خود اضافه خواهید کرد.

به نظر شما چه زبانی برای فارغ‌التحصیلان MBA می‌تواند مفید باشد؟ آیا تجربه‌ای از صحبت کردن به دیگر زبانها در شرکت‌های بین المللی دارید؟ می‌توانید در بخش نظرات در پایین با ما در میان بگذارید.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن