یادگیری زبان

4 تکنیک برای یادگیری زبان با دیدن فیلم‌های سینمایی

نکات برگزیده مطلب

  • یک قسمت از سریال یا یک فیلم را با زیر نویس به زبان اصلی ببینید. مثل قبل آسوده باشید و لذت ببرید. هنگام تماشا چهار یا پنج قسمت کوتاه یکی دو دقیقه ای را که دوست‌ ­دارید و دیالوگ­های جالبی دارند را تکرار کنید.

آیا می‌توان با تماشای فیلم‌های سینمایی زبان را یاد گرفت؟ تماشای فیلم کمک می­کند تا ساختار یک زبان را حس کنید. با این وجود، تماشا کردن فیلم در کل، مهارت های درک مطلب، مکالمه و تلفظ شما را تقویت می‌­کند.

1. فیلم را یک جا ببینید

بهترین نصیحتی که در مورد یادگرفتن زبان شنیدم این بود که دستپاچه نشو و نترس. وقتی کلمات را می­شنوید و معنی آنها را نمی‌دانید، فوری آشفته نشوید، این حس فقط توانایی مغز شما برای جذب موارد دیگر را مختل می­کند. پس سعی نکنید تک تک کلمات را بفهمید. در­عوض، بگذارید مغزتان آسوده باشد و کلمات را با روند طبیعی گوش کنید. کم­‌کم خودتان کلمات را تشخیص خواهید داد. روی تصاویر و آنچه نمایش داده می­شود تمرکز کنید؛ این کار به شما در درک مفهوم کمک می­کند.

اگر اغلب با دیدن فیلم و نفهمیدن معنی آن سردرگم می‌­شوید، بهتر است همان فیلم یا ویدیو را ابتدا به صورت دوبله شده یا با زیر نویس به زبان خودتان تماشا کنید. سپس چند روز بعد، دوباره فیلم را به زبان اصلی تماشا کنید. در این صورت داستان را می‌­دانید و آسوده‌­تر خواهید بود.

2. فیلم را بخش به بخش تماشا کنید

منبع با ­ارزش و بی ­پایانی از کلمات و اصطلاحات در فیلم‌­ها و سریال‌­ها وجود­ دارد. تقسیم‌ ­بندی یک سریال یا یک فیلم به چند بخش بهترین روش برای تمرکز روی کلمات و نحوه بیان کلمات خاص است.

یک قسمت از سریال یا یک فیلم را با زیر نویس به زبان اصلی ببینید. مثل قبل آسوده باشید و لذت ببرید. هنگام تماشا چهار یا پنج قسمت کوتاه یکی دو دقیقه ای را که دوست‌ ­دارید و دیالوگ­های جالبی دارند را تکرار کنید.

وقتی تماشای فیلم تمام شد می‌­توانید برگردید و روی آن بخش­ها تمرکز کنید. زیر­نویس را حذف کنید و برای اولین بار بدون زیر­نویس و آسوده فیلم را ببینید. حال داستان فیلم را می‌­دانید و از 40 تا 50 درصد ازجریان فیلم باخبرید؛اگر تمرین بیشتری داشته باشید این درصد افزایش می‌یابد. دوباره فیلم را ببینید این بار با هدف درک و تشخیص کلمات و عبارات بیشتر.

حال زیر نویس زبان اصلی را برگردانید و دوباره ببینید. به آنچه در دوبار تماشای اول از دست ­داده‌اید گوش کنید. هر کلمه یا عبارتی که قبلا نمی‌دانستید را یادداشت کنید. به روشهای مهم حفظ لغات نگاهی بیاندازید، در­نتیجه هیچ وقت کلماتی که یاد­گرفته‌اید را فراموش نخواهید­کرد!

در نهایت زیر نویس را حذف کنید و همان بخش را دوباره ببینید. حال از درک بالایی که بدست آورده اید خوشحال خواهید بود!

این پروسه را برای بخش‌های دیگر هم تکرار کنید.

3. ضبط و تکرار کنید

اگر این روش موفقیت­ آمیز بود، می­‌توانید یک گام فراتر بروید و از وسایل ضبط دیجیتال استفاده کنید؛ دستگاههایی مانند استفاده از نرم افزار Audacity  و ضبط بخش‌هایی از فیلم‌­ها یا برنامه‌­های تلویزیونی.

با این اپلیکیشن می­توانید مستقیم از میکروفن کامپیوتر برنامه­‌ها را ضبط کنید، یا به سادگی دکمه ضبط روی گوشی همراه خود را فشار­دهید. سپس می‌توانید هر وقت خواستید آن را پخش کنید.

گاهی اوقات سخت‌­ترین بخش گوش­‌دادن درک فضاهای بین کلمات است. در ابتدا این یک مشکل تمام ­نشدنی به­ نظر می‌رسد. در این صورت Audacity بسیار کارآمد است چرا­ که می‌­توانید فایل­ها را در فرمت­های مختلف ذخیره کنید و فایل را به شکل آهسته پخش کنید و روی کلمات و ترکیبات تمرکز کنید.

4. تمرین مکالمه و تلفظ

وقتی فایل ضبط شده خودتان را داشته ­باشید، روی تکرار و تقلید تلفظ کلمات تمرکز می‌­کنید .کلمه و عبارت را تکرار می­‌کنید و روی نحوه ادای کلمات و نحوه تلفظ آنها وقتی در کنار هم استفاده می‌­شوند دقت بیشتری می‌­کنید؛ نه لزوما کلمه به کلمه و نه به شکل آوایی. جمله انگلیسی زیر نمونه خوبی است:

” you are amassing quite a fortune”

اگر به محل قرار­گیری توقف­‌های طبیعی و نحوه‌ی ادای جمله دقت کنید، ترکیبی شبیه ترکیب زیر می­شود:

You/ ranassin/ quai/ta/forchun

وقتی تمرین می­‌کنید و چند باره به این عبارت گوش می‌دهید، می‌توانید جمله‌­ای که می شنوید را ضبط کنید و با جمله اصلی مقایسه کنید تا به نحوه ادای صحیح جمله برسید.

تکرار همیشه یک عامل مهم است. در نتیجه اگر در ابتدا همه چیز خوب پیش نرفت انگیزه خود را از دست ندهید، با تکرار و تمرین می‌توانید نتیجه بالا رفتن درک زبانی خود را حس کنید.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن