یادگیری زبان

متد یادگیری با فاصله و استفاده از Anki برای یادگیری لغات

متد «تکرار با فاصله» شیوه‌ای موثر و علمی برای یادگیری زبان است بهترین شیوه ی یادگیری لغات

حتما همگی شما در مدرسه زبانهای خارجی را مطالعه کرده‌اید. حتی با اینکه چندین سال را به خواندن این زبانها پرداختید، پس از دوران تحصیل شاید تنها چیزی که یادتان مانده باشد شاید همان «?Hello, How are you» باشد. بدون هیچ قضاوتی، این مشکل شما نیست که 95 درصد موارد آموزش شده را از یاد برده‌اید. شاید از ابتدا به اشتباه به شما آموزش داده‌اند!

بهرحال…

توانایی صحبت کردن به چندین زبان این مزیت را به دنبال دارد که بر سلامت مغزی تاثیرگذار است. جدا از این مورد، صحبت کردن به یک زبان خارجی می‌تواند به شما در تصمیم گیری‌های بهتر و شکل گیری شخصت شما کمک کند؛ حتی می‌تواند بر دیدتان از درک رنگ‌ها و زمان تاثیر بگذارد. اما مسلط شدن بر یک زبان خارجی کار دشواری است. شیوه‌ای که با توسل به آن زبانهای خارجی را یاد می‌گیرید می‌تواند تعیین کننده‌ باشد. طبق تحقیقات انجام شده، رویکردی به نام «تکرار با فاصله» همان برگ برنده برای مسلط شدن بر هر زبانی است.

«تکرار با فاصله» یک تکنیک مطالعه است که در فرآیند مطالعه، بازه‌هایی را به استراحت اختصاص می‌دهد. این رویکرد برگفته از اثار یک روانپزشک آلمانی به نام هرمان ابینگوس (Hermann Ebbinghaus) است که از پیشگامان ارزیابی شیوه‌های یادگیری و حافظه بود. منحنی یادگیری را به یاد دارید؟ این ایده‌ی ابینگوس بود. او کارهای زیادی را در این زمینه منتشر کرد و مطالعات زیادی انجام داد. او در یکی از مطالعاتش متوجه شد که بعد از 20 دقیقه مطالعه، گیرایی ذهن برای یادگیری به طرز چشمگیری افت می‌کند. همین باعث شد بنیان متد تکرار با فاصله پی ریزی شود.

بعد از من تکرار کنید

سال 2013 تحقیقی در بخش اعصاب و روان در مجله‌ی Frointiers منتشر شد که در آن نشان داده شده بود چگونه با استفاده از تکنیک تکرار با فاصله اطلاعات در زمان کوتاهی در حافظه‌ی بلند مدت یادگیرنده ذخیره می‌شد در حالی که در متد «تکرار مداوم» (rapid repetition) بدین شکل نبود.

خب روش انجام آن چگونه است؟

از کلماتی که می‌خواهید حفظ کنید فلش کارت تهیه کنید، یا دیجیتال یا بصورت دستی.
یکبار در روز کارت‌ها را مرور کنید.
هر بار که معنی یک لغت را یادتان رفت، آن را در لیست کارت‌هایی بگذارید که باید دوباره آنها را مرور کنید. اگر معنی لغت را درست تشخیص دادید، آن را در لیست کارت‌هایی قرار دهید که بعدا باید آنها را مرور کنید.
همین برنامه را ادامه دهید و طبق نیاز، در مسیر تغییرات را انجام دهید.
استفاده از نرم افزار Anki از بهترین شیوه‌ها برای یادگیری و ثبت فرآیند یادگیری است. با Anki شما می‌توانید خودتان فلش کارت هم بسازید. با این نرم افزار خودتان می‌توانید دسته‌های لغوی ایجاد و اطلاعات خود را به آنها اضافه کنید.

نرم افزار anki

Anki اپلیکیشنی است که به جهت حفظ کردن راحت تقریبا هر چیزی طراحی شده است. این برنامه بطور ویژه‌ای به زبان آموزان کمک شایانی در حفظ کردن لغات و الگوهای گرامری می‌کند. با اینحال یادگیری اینکه چگونه از Anki استفاده کنیم کمی زمان می‌طلبد، چون ممکن است کار با آن کمی گیج کننده باشد. پس هدف از نوشتن این مطلب کمک به شما در یادگیری استفاده از این برنامه‌ی مفید است.

1. بسته‌های آماده را استفاده کنیم یا بسته‌های خودمان را بسازیم؟
با Anki شما می‌توانید بسته‌های گرامری یا لغتی خود را بسازید. یا اینکه می‌توانید بسته‌های از قبل آماده شده را استفاده کنید.

شخصا دوست دارم به دنبال بسته‌های به اشتراک گذاشته شده‌ی با کیفیت جستجو کنم و سپس آنها را با اطلاعات خودم تکمیل کنم.

چگونه می‌توان بسته‌های از قبل آماده شده‌ی با کیفیت را پیدا کرد؟ موردی که باید به عنوان معیار در نظر بگیرید، رتبه بندی بسته‌ها با نگاه کردن به ستاره‌های آن است که کاربران به یک بسته‌ی خاص داده‌اند. بسته‌های Anki از یک تا پنج رتبه بندی می‌شوند (5 به معنی بهترین است) و تعداد کل امتیازهای داده شده را نیز می‌توان به عنوان معیاری دیگر در نظر گرفت. این به معنی تعداد افرادی است که به یک بسته‌ی خاص امتیاز داده‌اند.

اگر به صفحه‌ی بسته‌های از پیش طراحی شده بروید، می‌توانید نظرات افرادی که قبلا آنها را دانلود و از آنها برای یادگیری استفاده کرده‌اند بخوانید. مردم اغلب نظرات خوبی می‌نویسند و خوب بودن یا بد بودن یک بسته مشخصم ی‌شود.

با اینحا، در پایان، آزمون و خطا تنها راهی است که مشخص می‌کند بسته‌ی از پیش طراحی شده Anki از کیفیت خوبی برخوردار است یا خیر. این را بخاطر داشته باشید که شاید بعضی بسته‌ها از رتبه بندی زیادی برخوردار نباشند اما از کیفیت بالایی برخوردار باشند.

دلیل دیگری برای دانلود بسته‌های به اشتراک گذاشته شده توسط دیگران این است که، به عنوان فردی که در استفاده از Anki مبتدی هستید، شاید طراحی و ایجاد یک بسته‌ی آموزشی برای خودتان سخت باشد. برای مثال، ساده‌ترین بسته‌ها شامل لغات و معنی آنها هستند، در حالی که بسته‌های جامعی نیز داریم که شامل لغات، معنی لغات، توضیح، مثالهایی از لغتت، واژه‌های مشابه، کدبندی رنگ، تصاویر، و دیگر اطلاعات مرتبط هستند. برای ایجاد چنین بسته‌ای، زمان زیادی باید صرف شود.

2. جملات خود را به بسته‌های موجود اضافه کنید
این کار شاید به معنی صرف وقت بیشتری برای یادگیری هر کلمه باشد، اما همچنین نشان می‌دهد که شما فهم و درک بهتری از چیزی که در حال یادگیری آن هستید خواهید داشت.

برای اضافه کردن اطلاعات خودتان به بسته‌ی از قبل موجود، من دیکشنری‌های آنلاین و وب سایت‌های آموزش گرامر را پیشنهاد می‌کنم که شخصا بعضی اوقات برای پیدا کردن جملات نمونه از آنها استفاده می‌کنم. برای مثال، هر لغت یا گرامری که میخوام اطلاعات بیشتری درباره‌ی آن بدانم، آن را در اینترنت جستجو می‌کنم، و سپس اطلاعات دریافتی را در Anki قرار می‌دهم تا آنها را بخوانم.

3. بسته‌ی مناسب سطح خود را پیدا کنید.
هرچند دانلود کردن بسته‌های بزرگ و بسته‌های جامع لغات پیشرفته می‌تواند وسوسه آمیز باشد. اما صبر داشته باشید و به این فکر کنید که آیا واقعا در حال حاضر زمان یادگیری این لغات هست یا خیر. اگر مبتدی هستید، سعی کنید در ابتدا کلمات متداول و پر استفاده را یاد بگیرید. در کل، این همان شیوه‌ای است که زبانها ساختار پیدا می‌کنند. از مبتدی تا پیشرفته.

مزیت استفاده از بسته‌های دو زبانه این است که توضیحات و معانی شفافی به شما ارائه می‌کنند. با در نظر داشتن این نکته که هدف شما فهمیدن زبان بدون نوشتن ترجمه‌ی کلمات و عبارات است، می‌توانید در مراحل اولیه‌ی یادگیری از معانی نیز استفاده کنید تا بتوانید شفاف‌تر و بهتر معانی را بفهمید.

برای مثال، بعضی از لیست کلماتی که در ذهن داشتم بر روی Anki وجود نداشتند، اما در عوض در جای دیگری آنها را پیدا کردم. با استفاده از یک افزونه، می‌توانستم این لیست را از سایتی چون Memrise به سادگی دانلود کنم و آن را در بسته‌های خودم در anki قرار بدم.

یکی از افزونه‌های مفید Anki افزونه‌ي حالت شب است. اگر در حال حاضر در حال یادگیری هستید و نور آبی لپ تاپ یا گوشی چشمان شما را اذیت می‌کند، می‌توانید با نصب کردن این افزونه طیف نرمتری به نور دهید و راحت‌تر از برنامه استفاده کنید.

4. Anki را در گوشی یا تبلت خود نصب کنید

اگر در بیرون از خانه وقت آزاد دارید، می‌توانید با نصب کردن anki بر روی گوشی از مزایای آن استفاده کنید. در اتوبوس، تاکسی یا هنگام رفت و آمد، می‌توانید لغات جدید و نکات گرامری را بر روی گوشی خود مطالعه کنید.

دانلود Anki برای نسخه‌ی iOs

دانلود Anki برای نسخه‌ی اندروید

Anki برای نسخه‌ی دسکتاپ را می‌توانید از اینجا دانلود کنید. اینجا هم می‌توانید بسته‌های خودآموز زبان را دریافت نمایید 🙂

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن