یادگیری زبان

۵ حقیقت درباره یادگیری زبان که علم از آنها پشتیبانی می‌کند

در این مطلب قصد داریم چند روش و راهکار را با شما به اشتراک بگذارم، که در یادگیری زبانهای خارجی می‌تواند بسیار موثر باشد.

با این وجود، این موارد رویکردها و روش‌هایی هستند که ممکن است برای بعضی افراد مفید باشد و برای دیگران نه. در نتیجه معتقدم نگاهی اجمالی به دیدگاه علم درباره یادگیری زبان جالب باشد.

در اینجا به ۵ حقیقت درباره زبان که علم از آنها پشتیبانی می‌کند اشاره می‌کنیم!

۱. تکرار با فاصله همیشه موثر است (Spaced repetition)

تکرار با فاصله یکی از روشهای یادگیری زبان است که به حفظ واژگانی که یادگرفته‌اید، کمک می‌کند . یکبار آنها را حفظ می‌کنید، سپس استراحت می‌کنید و دوباره آنها را مرور می‌کنید، استراحت می‌کنید و دوباره به همین صورت ادامه می‌دهید. با افزایش وقت‌های استراحت به مغز فرصت بدهید تا واژگانی که آموخته‌اید را به خاطر آورد.

مطالعاتی درباره مزیت‌های روش تکرار با فاصله انجام شده است و حاکی از این است که وقت‌های استراحت مابین بازه‌های یادگیری، به یادگیری بهتر کمک می‌کند.

۲. تقویت حافظه واقعا موثر است.

تقویت حافظه یک روش برای حفظ کردن کلمات است که نه تنها به شما در حفظ واژگان جدید کمک می‌کند بلکه برای یاداوری آنها هنگام مکالمه نیز مفید است.

تحقیقات پیشنهاد می‌کنند که روش تقویت حافظه یک روش کارآمد برای یادآوری آنچه به خاطر سپرده‌اید است.

۳. بزرگسالان در هر سنی با موفقیت زبان می‌آموزند

تحقیقات نشان می‌دهند که با بالا رفتن سن، یادگیری زبان هم سخت‌تر می‌شود.

با این وجود به نظر می‌رسد که این تغییر بیولوژیکی نیست بلکه دریافتی است. یعنی با یک رویکرد درست بزرگسالان می‌توانند به خوبی کودکان زبان بیاموزند.

و این بدان معنی است که یادگیری زبان در بزرگسالی غیر ممکن نیست. در واقع بزرگسالان از برخی جنبه‌ها نسبت به کودکان، می‌توانند زبان آموزان بهتری باشند. در منعکس کردن زبان، درک نقاط ضعف و قوت و یادگیری به روشی ساختاری و کارآمد بهتر از کودکان عمل می‌کنند.

۴. افراد دوزبانه مسائل مبهم بیشتری نسبت به افراد تک زبانه دارند

تحقیقی در سال ۲۰۱۵ انجام شد که نشان می‌داد، افرادی که به دو زبان صحبت می‌کنند بافت خاکستری بیشتری در مغز نسبت به افراد تک زبانه دارند.

این تحقیق همچنین ثابت کرد، شواهدی از بافت خاکستری مغز بیشتر در افراد دو زبانه که به یک زبان کلامی و یک زبان اشاره صحبت می‌کردند، وجود ندارد.

۵. یادگیری زبان به قوه شناخت در مراحل بعدی زندگی کمک می‌کند

تحقیقات مختلفی نشان می‌دهند که یادگیری زبان می‌تواند شروع پدیده زوال عقل را به تاخیر بیاندازد و شناخت کلی فرد در زندگی را بهبود بخشد.

نکته جالب دیگر این است که چون یادگیری زبان در بزرگسالی ممکن است نسبت به زمان کودکی سخت تر باشد، برای مغز مفید است چرا‌ که باعث تمرین و تقویت مغز می‌شود.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن