یادگیری زبان

5 عادت زبان آموزان فعال در یادگیری زبانهای خارجی

زبان آموزان چه عادت‌هایی را باید در خود رشد دهند تا در یادگیری زبان موفق شوند؟

یادگیری زبان انگلیسی، یا هر زبان دیگری، ممکن است چالش برانگیز باشد اما تجربه‌ی قطعا خوشایندی خواهد بود. برای پیش رفتن در فرآیند یادگیری، تلاش و تعهد را باید ضمیمه‌ی کار خود کنید، و همچنین عادت‌هایی را در خود پرورش دهید. اینجا ما پنج عادت زبان آموزان فعال که در یادگیری زبانهای مختلف موفق عمل می‌کنند را برای شما لیست کرده‌ایم.

1. برنامه ریزی داشته باشید و اهداف معقولانه‌ای برای خود تعیین کنید
تصمیم بریا یادگیری زبان انگیلسی، یا برگشتن به کلاس آموزشی زبان انگلیسی بعد از هفته‌ها، ممکن است سنگین به نظر برسد. سعی کنید برنامه‌ی مطالعاتی خود را در یک تایم لاین هفتگی تنظیم کنید و روزی را برای مطالعه‌ به صورت خودآوز و بررسی مجدد دروس گذشته اختصاص دهید. داشتن برنامه ریزی روزانه و هفتگی برای مطالعه می‌تواند به شدت تاثیرگذار و سودمند باشد، و اینکه کار را برای پیشرفت آسان خواهد کرد. این امر به ویژه زمانی که اهداف معقولانه و واقع گرایانه‌ای برای خود تنظیم کرده باشید، بسیار خوب عمل خواهد کرد. برای مثال، بهتر است برنامه ریزی کنید که هفته‌ی آینده 5 عبارت را حفظ کنید (واقع گرایانه) تا اینکه در مهارت نوشتاری آکادمیک تمام کتابها را بخوانید (به شدت غیر واقع گرایانه).

2. کلمات جدید را به شیوه‌ای که مرورش آسان باشد در جایی ثبت کنید
زمان یادگیری یک زبان، بسیار مهم است که از کلمات جدیدی که یاد میگیرید یادداشت برداری کنید. از آنجایی که اغلب دروس زبان مبتنی بر یک تم خاص هستند (خرید، موسیقی، خانواده و غیره)، دسته بندی کردن کلمات در بخش‌های مختلف ایده‌ی خوبی می‌تواند باشد. مدلهای مختلف ثبت کلمات جدید را آزمایش کنید: استفاده از فلش‌ کارت‌های مطالعه یا جداول کلمات از جمله این مدلها هستند. سپس مشخص کنید که کدام یک از این موارد با روحیه‌ی شما سازگار هستند. همچنین بهتر است از اشکال مختلف، نوع استفاده و تلفظ هر کلمه نیز یادداشت برداری کنید.

3. دروس خوانده شده را مرور کنید و یادداشت‌های نوشته شده را بخوانید
برای یادگیری و حفظ کردن درست گرامر و کلمات جدید، باید به کررات آنها را مرور کنید. به یادداشت‌هایی که برای هر درس نوشته‌اید مراجعه کنید و سعی کنید آنها را مرور کنید (به خاطر داشته باشید که اهداف واقع گرایانه‌ای مشخص کنید). سپس، بر روی یک کاغذ سفید، بنویسید که چه مقدار از آنها را به خاطر آورده‌اید. این فرآیند را تا زمانی که تمامی آنها را یاد می‌گیرید تکرار کنید.

4. فعال باشید و فرآیند یادگیری را مدیریت کنید
زمانی که در کلاس هستید، سعی کنید تا جایی که می‌توانید در بحث‌ها مشارکت داشته باشید. برای استفاده از زبان مورد نظر احساس مسئولیت کنید و سعی کنید نکات گرامری را به خوبی یاد بگیرید. اشتباه کردن بخشی طبیعی در فرآیند یادگیری است، پس احساس خجالت نکنید.

به جای گوش دادن و ساکت نشستن، سعی کنید فعال باشید: از معلمتان بخواهید نقاط قدرت و ضعف شما را به شما بگوید؛ از همکلاسی‌های خود بخواهید که نظرشان را درباره‌ی تلفظ کلمات بگویند؛ با دیگر زبان آموزان دور همی تشکیل دهید و سعی کنید با هم مکالمه کنید، بدین روش پس از کلاس نیز همچنان تمرین خود را حفظ خواهید کرد. با فعال بودن و مدیریت کردن فرآیند، با سرعت بیشتری زبان را یاد خواهید گرفت.

5. منابع جذاب زبان مورد نظر را پیدا کنید و آنها را ببینید، بخوانید و بشنوید
برای کسب موفقیت در یادگیری زبان خارجی، باید تا جایی که می‌توانید از منابع مختلف استفاده کنید تا مهارت‌های خود را تقویت کنید. با اینحال، منابع را از حوزه‌هایی انتخاب کنید که برای شما جذاب هستند. سعی کنید شوهای تلویزیونی یا فیلم‌های سینمایی را به مرور ببینید؛ به موسیقی و شبکه‌های رادیویی گوش دهید، و خواندن کتاب و مجله در دستور کارتان باشد. زبان انگلیسی زبانی جهانی است و فرصت‌های بیشماری در اختیار شما برای خواندن و گوش دادن وجود دارد.

منبع: لینک

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن