آیلتسزبان انگلیسی

5 اشتباهی که شما را از گرفتن نمره‌های بالای آیلتس باز می‌دارد

نکته: این 5 مورد مرتبط با آزمون سنجش مهارت نوشتاری  (Writing) آیلتس است.

وقتی صحبت از آزمون نوشتاری آیلتس می‌شود، زبان آموزان را به دو دسته تقسیم می‌کنیم. دسته اول کسانی هستند که باید قبل از رسیدن به نمره آیلتس مورد نیازشان مهارت‌های خاصی را کسب کنند. برای مثال، لغات و گرامر مورد نیاز برای گرفتن نمره‌ی عالی در آزمون نوشتاری را ندارند. این زبان آموزان برای تقویت و شناسایی این موارد، به معلم نیاز دارند.آنها به برنامه‌ای نیاز دارند که این مهارتها را تقویت کنند، و باید صبور باشند.

زبان آموزانی هستند که مهارت‌های ضروری انگلیسی را فرا گرفته‌اند ولی هنوز نمی‌توانند نمره مورد نیاز را کسب کنند. اغلب این زبان آموزان دقیقا درک نمی‌کنند که یک آزمون نوشتاری به چه چیزی نیاز دارد، یا تمرین کافی در شرایط آزمون را ندارند. درنتیجه اشتباهات خاصی مرتکب می‌شوند که ربطی به گرامر و لغات ندارد، و کماکان نمی توانند نمره 7.0 یا بالاتر را بدست آورند. خبر خوب این است که با شناخت این اشتباهات رایج و تمرین امتحانات نوشتاری بدون مرتکب شدن این اشتباهات، زبان آموزان فورا می‌توانند رتبه خود را بهبود ببخشند.

در نتیجه 5 اشتباهی که بنا بر تجربه من باعث باز ماندن از نمره 7.0 یا بالاتر در آزمون نوشتاری آیلتس می شود عبارتند از:

1. به درستی مرور نمی‌کنید

در ابتدا، باید یک مرور کلی داشته باشید. فقط نوشتم پاراگرافی که همه چیز را از همان اول رو می‌کند مد نظر ما نیست. بازبینی یعنی بازبینی مجدد جمله یا پاراگرافی  که به روشنی جهات «در داده ها»، تفاوت ها «در نقشه» یا مراحل «در فرایند» را برجسته می‌کند. برای نوشتن یک سوال مرتبط با داده یا مطلب مسیری، بهترین کار این است که موارد عنوان شده را بصورت گروه بندی در بیاورید و سپس آنها را بنویسی. در زیر یک نمونه از جمله‌ای که به این روش نوشته شده آمده است:

.Sales of burgers, pizza, and chicken nuggets increased, while all those of hotdogs declined. All other food types saw sales remain roughly the same

«میزان فروش، برگر پیتزا و ناگت‌های مرغ افزایش یافته، درحالیکه فروش همه نوع هات داگ کاهش داشته است. فروش انواع دیگر غذاها ثابت باقی مانده است.»

گروه اول شامل موارد افزایش فروش «برگرها،پیتزا ها و مرغ»،گروه دوم شامل کاهش فروش «هات داگ» و گروه سوم مواردی است که فروششان ثابت مانده است.

اگر یک سوال نقشهای (map) داشتید به روش مشابه عمل کنید:

.The town centre remained largely unchanged while the suburbs and residential zones saw significant development

«مرکز شهر عمدتا بدون تغییر مانده در حالیکه حومه شهر و مناطق مسکونی توسعه قابل توجهی داشته اند.»

در اینجا، گروه اول شامل مواردی است که تغییر زیادی نکرده اند(مرکز شهر)، گروه دوم تغییرات زیادی داشته اند (حومه شهر و مناطق مسکونی). وقتی این کار را انجام می‌دهید، درباره کل بازه‌ی مشخص شده صحبت می‌کنید نه دوره ای خاص.

اگر یک سوال فرایندی (process) داشتید، یک مرور خوب معمولا بیان کننده ابتدا و انتهای فرآیند است، و مهم ترین مراحل بین آنها را مشخص می‌کند.

برای مثال:

We can see that wool goes through a number of stages before it can be used as fabric in clothes, the most important of which are sheering, scouring, and carding

«می‌دانیم که پشم مراحلی را طی می‌کند تا به عنوان ماده اصلی در تهیه لباس‌ها به کار رود، مهم‌ترین این مراحل تابیدن پشم، شستن و آویزان کردن آن است. »

مهم نیست مرور کلی خود را کجا می‌نویسید. میتوانید بعد از قسمت مقدمه یا در پایان انشا آن را بنویسید. مهم این است که یک مرور واقعی و قابل قبول بنویسید!

2. به اندازه کافی ویژگی های کلیدی را توصیف نمی کنید

اغلب در تست 1  وقتی سوال «داده‌ای» دارید (گاهی اوقات سوال نقشه ای و فرایندی) اطلاعات زیادی در اختیار که در آن همه چیز نیازمند به توصیف است. وقتی این اتفاق قبل از  نوشتن بیافتد، شما باید از خودتان بپرسید: مهم ترین ویژگی‌های این پاراگراف چیست؟ پاسخ این سوال به شما خواهد گفت که باید بر پاراگراف های بدنه‌ی انشا بر چه چیزی تمرکز کنید. اگر مکررا با خود می گویید «نمی دانم که ویژگی های کلیدی چه هستند» پس باید روی تقویت کردن این مهارت تمرکز کنید. برای شناسایی ویژگی های مهم سوالات تست 1 وقت بگذارید، و ببینید که آموزگار یا دوستانتان هم با شما موافق هستند یا نه؟

گاهی اوقات اطلاعات زیادی برای توصیف وجود ندارد. این بیشتر در مورد سوالات نقشه ای و فرایندی صدق می کند.

3. به تک تک طبقه‌ بندی‌ها اشاره نمی‌کنید

این بیشتر در صورتی رخ می دهد که سوالات داده‌ای با دسته بندی‌های بسیار دارید، برای مثال نقشه‌ی جهان با تغییرات جمعیتی در هشت کشور. در این صورت، بسیار مهم است که بگویید چه اتفاقی در هر کشور می‌افتد. با این وجود، وقتی دسته بندی‌های بسیاری دارید، زمان کافی برای توصیف هر کشور با جزئیات کامل در اختیار ندارید. در این صورت، یک جمله ساده کافی است، برای مثال:

The populations of Denmark and Sweden also saw a marginal increase

«جمعیت کشورهای دانمارک و سوئد نیز افزایش کمی داشته‌اند»

بدین شیوه، شما به هیچ دسته بندی‌ای اشاره نکردید، و فضای کافی برای توصیف اطلاعات مهم با جزئیات بیشتر را دارید.

این روش درباره سولات نقشه‌ای و فرآیندی هم صدق می‌کند. باید به هر تغییری در نقشه و هر مرحله در فرایند اشاره کنید.

4. به درستی از اعداد استفاده نمی‌کنید

اگر با یک سوال داه‌ای (Data) روبه‌رو هستید، به هنگام توصیف اطلاعات مهم در پارگراف‌های بدنه، باید به اعداد هم اشاره کنید، اعداد را هم به صورت اعداد صحیح وارد کنید. برخی زبان آموزان مدام در این مورد اشتباه می‌کنند که ممکن است به خاطر مدت زمان محدود باشد، ولی همچنان مانع گرفتن نمره 7.0 یا بیشتر توسط شما در آزمون می‌شود. اعدادی که وارد کرده‌اید را در هر تمرین چک کنید تا ببینید این مشکل را دارید یا نه. این باعث می شود پاسخ‌های دقیق‌تری ارائه دهید. اگر به زبان اسپانیایی یا پرتغالی صحبت می‌کنید مطمئن شوید که رقم‌های اعشاری را درست وارد کرده اید (ده هزار  = 10,000 نه 10.000. و نیم = 0.5 نه 0,5 )

5. اشتباهات املائی

برخی زبان آموزان که مهارت گرامر و لغاتشان خوب است، دو اشتباه املائی مهم را مرتکب می شوند. برای گرفتن نمره 7 در زمینه لغات، اشتباهات املائی شما باید «خیلی کم » باشند. اگر اشتباهات املایی زیادی دارید، باید هر روز در این زمینه تمرین کنید. بهترین روش برای این تمرین استفاده از فلاش کارت های Anki است. در واقع آنکی بهترین روش برای یادگیری گرامر و لغات جدید و سرگرم کننده هم هست.

هر یک از این اشتباهات شما را از گرفتن نمره 7.0 یا بالاتر برای بخش نوشتاری آیلتس باز می‌دارد. ابتدا امتحانات قبلی خود را چک کنید. آیا این اشتباهات را انجام داده‌اید؟ کدام یک را بیشتر مرتکب شده‌اید؟ وقتی امتحان بعدی نوشتار را شروع می‌کنید، زمان بیشتری نسبت به آنچه نیاز دارید دریافت کنید تا ببینید آیا هر یک از این اشتباهات رایج را مرتکب شده اید یا نه؟

منبع: لینک

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن