دیگر زبانها

۵ دلیل موافق و مخالف یادگیری زبان روسی

همیشه از اینکه کسی از من دلایل  یادگیری زبان روسی را می‌پرسید شگفت زده می‌شدم. دلایل زیادی وجود دارد، مخصوصا برای ماها که از این زبان پیچیده و سخت بخاطر تفاوت ساختاری می‌ترسیم.

سعی میکنم دلایلی از ارزش یادگیری این زبان جذاب به شما ارائه دهم، همچنین برخی از مشکلاتی که ممکن است در ملاقات با دیگران داشته باشید راهم متذکر می‌شوم.

پنج دلیل اصلی برای یادگیری زبان روسی

1. روسیه برنده ۵ جایزه نوبل در زمنیه ادبیات است

به نظر من بزرگترین دلیل برای یادگیری زبان روسی جامع و جذاب بودن آن است، و اینکه  نویسنده‌ها و شاعران بسیاری به این زبان نوشته‌اند. فهرست آنها بسیار طولانی است. سرگی یسنین، آنتوان چخوف، ماکسیم گورکی، میخائیل لرمونتوف، ولادمیر مایاکووسکی، انا آخماتوا، میخائیل بولگا کوف و غیره.

اما، خواندن رمان‌های داستایوفسکی به هر زبان دیگری به غیر از روسی و درک گنج روح زبان روسی برای یک انگلیسی زبان غیر ممکن است و تنها نیمی از آن لذت را منتقل می‌کند. مشکل این است که زبان روسی تعدادی اصطلاح دارد که در زبان انگلیسی  یا زبان‌های بسیار دیگر نمی‌توانید آنها را بیابید. وقتی واژه شناسی بیاموزید می‌توانید تعدادی واژه بسازید که انگلیسی زبانان حتی از وجود آنها آگاهی ندارند.

باور کنید یا نه، موارد مشابهی هنگام خواندن ترجمه روسی رمان‌های خارجی هم رخ می‌دهد. برای مثال به محض شروع به خواندن کتاب شازده کوچولو  (آنتوان د سنت اگزوپری) یا صد سال تنهایی (گابریل گارسیا مارکز) می‌بینید که کلمات کافی در زبان انگلیسی برای بیان مفهوم این کتاب‌ها وجود ندارد. گاهی اوقات مجبور به استفاده بیش از ۵ کلمه برای بیان یک احساس می‌شوید در حالیکه روس‌ها فقط با دو کلمه آن را بیان می‌کنند. این می‌تواند خسته کننده باشد.

۲. اگر دانشمند هستید یادگیری زبان روسی ارزش دارد.

کشور روسیه چهارمین ناشر بزرگ کتاب در سرتاسر جهان است. برخی ادعا می‌کنند که مردم روسیه بالاترین نرخ مطالعه در دنیا را دارند. اگر حتی یک مقاله علمی‌ای در طول زندگی‌تان نوشته باشید می‌دانید که یافتن همه منابع چقدر سخت است. برای یک تحقیق کامل باید چند زبان بلد باشید. یا تنها یک زبان – زبان روسی.

مردم روسیه کل متون علمی نوشته شده به همه زبان‌های ممکن را به زبان خودشان ترجمه می‌کنند. می توانید مقالات بازبینی اخیر به زبان روسی را درباره تقریبا هر موضوعی بسیار سریع بیابید، و بدون توجه به اینکه توسط یک نویسنده اروپای غربی ،چینی،رومانیایی یا آمریکایی نوشته شده است آن را بخوانید.

۳. کل فرهنگ روسیه در دسترس شما خواهد بود

آیا باید همه جنبه‌های فرهنگ روسی که با دانستن زبان روسی می‌توانید تجربه کنید را نام ببرم؟ می‌توانید دیدن فیلم جذاب آرایشگر سیبری (نکیتا میخالوف) به زبان اصلی را تصور کنید؟ یا اینکه تصور کنید چقدر رقص باله؛دریاچه قو و اپرای ‘Eugene Onegin از چایکوسکی وقتی به زبان اصلی اجرا می‌شوند نفس گیر و بسیار جذاب هستند؟ صحبت کردن به زبان روسی برای حس کردن همه این اشک‌ها و رنج‌ها ارزش دارد، چیزی که با خواندن ترجمه این آثار به انگلیسی قادر به درک کامل آن نخواهید بود.

کمی به موسیقی فکر کنید. واقعا تاسف آور خواهد بود که همه آهنگ‌های زیبای سنتی روسی مانند شب‌های مسکو را بشنوید و نتوانید درک کنید. آیا می‌دانید معادلی برای عبارت  «Подмосковные Вечера» به زبان انگلیسی و شاید دیگر زبانها وجود ندارد و شما مجبورید از دو کلمه مسکو و شب‌ها استفاده کنید، که حتی این هم به معنی عنوان آهنگ نزدیک نیست؟ امروزه، به جز گروه کر معروف ارتش سرخ، موسیقی‌های مدرن رپ و راک هم به زبان روسی تهیه می‌شوند. فرهنگ جایگزینی را که در سنت پترزبورگ هم در حال توسعه است را فراموش نکنید.

۴. زبان روسی در سفر به تمام کشورهای اسلاویک مفید خواهد بود

اگر اهل سفر هستید و قصد دارید از روسیه دیدن کنید و از چشم اندازهای متنوع ان لذت ببرید ، پس زبان روسی برای درک مردم و فرهنگ این کشور به شما کمک خواهد کرد. نکته جالب اینکه تقریبا هیچ گویشی در روسیه وجود ندارد. تفاوت میان زبان در مناطق مختلف بسیار کم است. حتی گفتار محاوره آنها هم بسیار شبیه زبان ادبیشان است. هرجای روسیه که باشید با دانشی که در مدرسه اموخته‌اید قادر به برقراری ارتباط با افراد خواهید بود.

علاوه بر این، زبان روسیه بسیار نزدیک به دیگر زبان‌های اسلاو مانند صربی، بلاروسی، بلغاری، اوکراینی یا چکی است. اگر زبان روسی بدانید و به عنوان توریست به این کشورها سفر کنید به راحتی می‌توانید با مرد این کشورها ارتباط بر قرار کنید. تعجب اور اینکه زبان روسی به زبان اسکاندیناویایی هم نزدیک است.

۵. با چند تن از دوستان ملاقات کنید و طوری زندگی کنید که هرگز قبلا تجربه نکرده‌اید

زبان روسی یکی از پرکاربردترین زبان‌ها در دنیا است. بیش از ۳۰۰ میلیون نفر به این زبان صحبت می‌کنند، از جمله همه شهروندان کشورهای شوروی سابق. اگر میل به دیدار با افراد جدید و یافتن دوستان جدید دارید، باید برخی یا همه این کشورها را ببینید. مردم این کشورها مهربان، خوب و بسیار مهمان نواز هستند.

اگر برنامه چنین گردشی را دارید، باید بدانید که آنها به زبان خود بسیار افتخار می‌کنند. در حقیقت افراد کمی در روسیه به زبان‌های خارجی دیگر صحبت می‌کنند. یعنی در مکالمه با افراد به زبان انگلیسی در خیابان و مکان‌های عمومی مشکل خواهید داشت. علاوه بر این زندگی انها کاملا متفاوت از سبک زندگی غربی است. زبان روسی بیاموزید و درهای یک دنیای کاملا متفاوت را به روی خود بگشایید.

آموزش زبان روسیپنج دلیل مهم برای نیاموختن زبان روسی

1. در زبان روسی حتی فعل رفتن هم ساده نیست

زبان روسی یک زبان غنی و بسیار پیچیده است. به خاطر دستورزبان پیچیده اش، مردم روسیه اغلب کلمات جدیدی می‌سازند بدون اینکه قبلا این کلمات شناخته شده باشند .همچنین از گستره لغات وسیعی استفاده می‌کنند و درک این روند برای کسانی که تازه شروع به یادگیری این زبان می‌کنند بسیار سخت خواهد بود.

اجازه دهید کلمه ساده «go» به زبان انگلیسی را در نظر بگیریم. معادل ان به زبان روسی می‌شود  «идти» اگر با پای پیاده بروید، اما اگر در حال رانندگی باشید می شود «ехать». و پیچیدگی‌هایش تازه شروع می‌شود. درزبان انگلیسی به این ترتیب است «I, you, we, they go» و فقط «she and he goes». اما در روسی ، این چنین است : «Я иду, ты идёшь, он/она идёт, мы идём, вы идете, они идут» و «Я еду, ты едешь, он/она едет, мы едем, вы едете, они едут». معتقدم که تصویری از آنچه قصد دارم به شما بگویم در ذهنتان دارید.

۲. دانش پایه برای درک زبان روسی کافی نیست

هر فرد خارجی که کلمات پایه انگلیسی را بداند می‌تواند در خیابانهای آمریکا و انگلیس به راحتی مردم را درک کند. ولی به کار بردن دانش پایه در زبان روسی برای درک زندگی روزمره در روسیه بسیار سخت است. استثناهای بسیاری در همه بخش‌های گرامری زبان روسی وجود دارد.این زبان حاوی دامنه وسیعی از مشتقات فعلی، جنس اسامی، صرف اسامی مفرد و غیره است.

همچنین، فونتیک حروف روسی بسیار سخت تر از زبان‌های غربی است و تقریبا همه حروف صامت نرم‌تر و سنگین‌تر از حروف صامت در دیگر زبان‌های اروپایی ادا می‌شوند. در نتیجه نداشتن لهجه تقریبا غیر ممکن است مگر اینکه اهل صرب یا بلاروس باشید.

۳. نه تنها یک زبان جدید بلکه حروف الفبای کاملا جدیدی را خوهید آموخت

حروف سیریل هم هستند. در مقایسه با گرامر ربا روسی یادگیری این حروف کار سختی نیست، و شما می‌توانید ظرف چند هفته این حروف را بیاموزید. ولی استفاده از حروف متفاوتی که نشانه مشابهی دارند سخت خواهد بود.

برای مثال ، معادل حرف P در روسی R ، معادل X ، H و C در واقع S است. همچنین حروفی مانندX, Y یا  Q در زبان روسی وجود ندارد، ولی شما باید حروف کاملا جدیدی را بیاموزید مانند  Й, Ю, Я, Щ, Э, Ж,  ,Ч. و علامت‌هایی مانند Ъ و Ы، علائمی که تلفظ حرف قبلی را نرم‌تر یا سنگین‌تر می‌کنند.

۴. زبان روسی نباید اولین زبان خارجی باشد که یاد می‌گیرید

معتقدم اگر قبلا هیچ زبان خارجی یاد نگرفته‌اید، که نباید اولین زبانتان زبان روسی باشد. روسی زبان بسیار سختی است و دانشجویان انگلیسی زبان بسیاری مشکلات زیادی با یادگیری ان دارند.مشکل از آنجایی شروع می‌شود که یک انگلیسی زبان سعی می‌کند روسی صحبت کند و سعی می‌کند کلمه‌ای را به روشی مشابه برای چیزهای مختلف در زبان مادری خودش ترجمه کند.

برای مثال، در زبان انگلیسی به سادگی می گوییم «a book or a pencil are on the table» ولی در زبان روسی چنین است «Книга стоит на стол ‘Карандаш находится на столе». درک این پروسه بسیار سخت است، مخصوصا اگر این زبان را به عنوان اولین زبان خارجی در طول زندگیتان می‌آموزید.

۵. یادگیری زبان روسی هزینه بر و بدون استفاده است

به خاطر داشته باشید که، بر خلاف زبان فرانسه یا آلمانی، زبان روسی تقریبا از زندگی روزمره در ایالات متحده و کانادا غایب است. هیچ اشاره یا کلمه‌ای از این زبان شما را به هر آنچه که می‌شناسید مرتبط نمیکند.

یادگیری جدی زبان روسی از طرف شما یک سرمایه‌گذاری بزرگ محسوب می‌شود و اغلب به خاطر لذت دانستن آن این کار را می‌کنند. امروزه هیچ دلیل مهم اولیه‌ای مربوط به شغل شما که ممکن است به یادگیری زبان روسی وابسته باشد وجود ندارد. همانند هر کشور دیگری در دنیا، می‌توانید با روس‌ها هم به زبان انگلیسی کار کنید. همه تجار روسی به زبان بین المللی تجارت صحبت می‌کنند.

اگر خوب زبان روسی را یاد گرفتید، دنیای شگفت‌انگیزی در برابر چشمهایتان گشده خواهد شد.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن