یادگیری زبان

5 دلیلی که چرا دیگران در یادگیری زبان بهتر از شما عمل می‌کنند

ممکن است فردی را ببینید که ده سال است زبان می‌آموزد ولی هنوز نمی‌تواند یک جمله‌ی درست بسازد. تقریبا دو سال است که مشغول یادگیری زبان چینی ماندرینی هستید اما هنوز هیچ پیشرفتی در کار خود احساس نمی‌کنید؟. حال، افرادی را می‌بینید که به راحتی این زبان را یادگرفته‌اند و حس حسادتان برانگیخته می‌شود. چطور می‌شود که برخی با کمی تلاش زبان می‌آموزند؟ در حالیکه شما هنوز برای سفارش یک همبرگر به زبان ژاپنی مشکل دارید؟

چطور این نابغه های زبان از شما پیشی می‌گیرند و رازهای آنها چیست؟ لطفا مقاله‌‌ی زیر را بخوانید تا دریابید که چگونه می‌توانید عادات مفید آنها را به نفع خودتان به کارببرید.

1. آنها رقابتی‌تر از شما هستند

در کاری که باید و می‌خواهید انجام دهید خوب عمل کنید. افرادی که رقابتی هستند هر کاری که به موفقیت آنها در زبان هدف منجر شود را انجام می‌دهند. زود از خواب برمی‌خیزند یا تا شب کار می‌کنند تا مطالعات خود را کامل کنند. به نظر شما لاف می‌زنند تا همه را در جریان کارهایشان قرار دهند؟ نه احتمالا. آنها همه‌ی این کارهای سخت را پنهانی انجام می‌دهند و زمانی که شما آنها را در حین صحبت کردن ببینید و متعجب شوید. با کسب راحت مهارت در یک زبان خارجی این حس را به دیگران منتقل می‌کنند که در یادگیری باهوش و سریع هستند.

آنها به خاطر این ویژگی به عنوان یک انسان جذاب‌تر به نظر می‌رسند. اگر به خارج از کشور سفر کنید و مکان‌های دیدنی را ببینید، متوجه می‌شوید، مردم به سمت افرادی جلب می‌شوند که می‌توانند به راحتی به زبان محلی آنجا صحبت کنند. افراد اغلب علاقه‌مند (حتی از نظر احساسی) به افرادی با اعتماد به نفس می‌شوند که به راحتی می‌توانند با محلی‌ها اخت شوند، و به خاطر این خصیصه در کشور خارجی راحت‌تر گردش می‌کنند. اگر تصور کنید که چطور می‌توانید افراد بیشتری را ملاقات کنید و اوقات خوشی در سفر داشته باشید، انگیزه بیشتری برای مطالعه خواهید داشت.

2. آنها زمان خود را در شبکه‌های اجتماعی هدر نمی‌دهند

در در یکی از ویدیوهای یوتیوب «ترک کردن شبکه های اجتماعی» (بخشی از یک سخنرانی TED) نشان داده می‌شود که مالکان شبکه های اجتماعی به دنبال روشهای بیشتری هستند تا کاربران را به این شبکه‌ها معتاد کنند. در سخنرانی TED دکتر کال نیوپورت نشان می‌دهد که لاس وگاس اغلب حرفه‌ای های معتاد را استخدام می‌کند تا اطمینان افراد را برای قمار جلب کنند تا زمانی که آخرین سکه خود را هم از دست بدهند. حال او توصیه می‌کند که شبکه های اجتماعی از تاکتیک‌های مشابهی برای اینکه مردم را به گوشی‌های هوشمندشان بچسبانند استفاده می‌کنند.

دکتر نیوپورت همچنین تاکید می‌کند که استفاده از شبکه های اجتماعی در واقع برای شما درآمد‌زا نیست. اگر توجه کنید که برخی افراد چند ساعت در روز از شبکه‌های اجتماعی استفاده می کنند، حقیقت این جمله را در میابید. بگذارید فرض کنیم که فردی دو ساعت و نیم در روز از شبکه های اجتماعی استفاده می‌کند. در هفته می‌شود هفده ساعت و نیم برای چک کردن استتوس‌ها و غیره. تصور کنید این زمان اضافه چه تاثیری بر مطالعه‌ی زبان آن فرد خواهد داشت؟

از لحاظ مهارت، استفاده از شبکه‌های اجتماعی مهارتی است که تخصص خاصی نمی‌خواهد. هر کسی می‌تواند این کار را انجام دهد و افراد بسیاری هستند که این کار را انجام می‌دهند. حال زبان چینی ماندرین را در نظر بگیرید، اگر این زبان را کامل یاد بگیرید به شغل شما کمک می‌کند و باعث می‌شود که مقدار زیادی پول نصیبتان شود. افرادی که در فراگیری زبان مهارت دارند همه این را می‌دانند و به همین دلیل است که آنها کل روز را به چک کردن استتوس‌های به روز شده افراد دیگر سپری نمی‌کنند.

3.  آنها می‌توانند زمان خود را اولویت بندی کنند

ما اغلب کارهای روزمره را به عنوان روشی برای اجتناب از تمرین زبان انجام می‌دهیم. برخی فکر می‌کنند«فقط می‌خوام قبل از اینکه شروع کنم خونه رو تمیز کنم» و دو ساعت بعد یک دوست از راه می‌رسد و آنها متوجه می‌شوند که زمان کافی برای تمرین ندارند. یک فرد باهوش که در زبان مهارت دارد می‌داند که زمان می‌تواند بی رحم باشد. آنها برای کل روز برنامه ریزی می‌کنند و روی اهدافشان متمرکز می‌شوند. هیچ چیز را به شانس واگذار نمی‌کنند، از 8 صبح تا 10 شب برای مطالعه زبان برنامه دارند و تلفنشان را نیز سایلنت می‌کنند.

به جای اینکه دوستانتان را به خاطر مطالعه از برنامه روزانه تان حذف کنید، طوری برنامه ریزی کنید که در زمان مشخصی از روز آنها را ببینید. این به احتمال بیشتر باعث می‌شود که وقتی مطالعه می‌کنید کسی مزاحمتان نشود و اینکه مشتاق ملاقات آنها در آخر روز هم خواهید بود. زمان مشخصی از روز را برای مطالعه انتخاب کنید و به آن پایبند باشید. وقتی در حال حفظ لغات بیشتر هستید آپارتمان را تمیز کنید و بر نکات مهم‌تر مدت زمان طولانی تری تمرکز کنید.

4. آنها عاشق صحبت کردن هستند

کم صحبت کردن و برقراری ارتباط حتی به زبان مادری خود نیز سخت است. تنها چیزی که می‌تواند به پیشرفت شما کمک کند تمرین و اختصاص زمان برای گوش دادن به افرادی که صحبت می‌کنند است، بخشی از روز را وقتی سلام و احوالپرسی  میکنند به آنها اختصاص دهید. اگر صحبت به زبان هدف برای شما سخت است پس، بیشتر صحبت کردن به زبان خودتان را در نظر بگیرید.

با تعامل رو در رو اعتماد به نفس بیشتری بدست آورید، و سپس سر تمرین شفاهی زبان خارجی که می‌خواهید یادبگیرد برگردید. افرادی که در یک زبان دیگر مهارت می‌یابند اغلب خیلی پر حرف هستند. آنها با فکر ملاقات با افراد دیگر و صحبت با آنها حتی به زبان دیگر هیجان زده می‌شوند.

سعی کنید خود را در حال برقراری ارتباط وقتی به خارج از کشور سفر کرده اید و همه فرصت هایی که ممکن است بدست آورید، تصور کنید. ممکن است متوجه شوید که این کار اغلب شما را به تمرین بیشتر ترغیب می کند، و کمتر از صحبت با یک فرد به زبان آلمانی، فرانسه و غیره هراس خواهید داشت.

5. آنها می‌دانند که چطور افکار منفی را حذف کنند

باور دارم که مطالعه زبان خارجی به تشویق زیادی نیاز دارد. وقتی شروع به تدریس زبان انگلیسی کردم متوجه نبودم که زبان مادری من چقدر پیچیده و نکته دار است .این به من این حس را می‌داد که دانش آموزانم و هر کس دیگری که قصد داشت زبان بیاموزد را تحسین کنم. مقابله با افکار منفی ساده است مانند:

  • من هیج جا نمی رم، فایده‌ی خوندن زبان چیه؟
  • سه ساله که زبان می خونم و هنوز هیچی.
  • این وقت تلف کردنه!

احتمالا همه‌ی ما افکاری مانند موارد  بالا را تجربه کرده ایم. این افکار می‌توانند بسیار مخرب باشند. آنها عادت دارند وارد ضمیر ناخودآگاه ما شوند و بیشترین آسیب را وارد کنند. میدانیم که گاهی کاری می‌کنیم تا از مطالعه اجتناب کنیم، و خود باعث خرابکاری در روند یادگیری زبان می شویم.

افراد باهوش به وسیله افکار مثبت و مفید‌تر با این افکار منفی مقابله می کنند. به مدت یک هفته سعی کنید هر فکر منفی درباره مطالعه زبان را یادداشت کنید. سپس واقع بین باشید، جملات مثبت تری برای جایگزینی آن افکار منفی بنویسید:

  • این یک مبارزه است، ولی من پیشرفت می‌کنم. پس چرا تسلیم بشم؟
  • ظرف سه سال واقعا خوب پیشرفت کردم. می‌تونم خودم را به افراد معرفی کنم، مسیر را نشان بدم، و حتی با استفاده از زبان سوئدی بانک بزنم.
  • این وقت تلف کردن نیست. اگر من شانزده ساله هستم اکثر افراد کلاس زبان بالای چهل سال دارند و به زودی خواهند مرد!

منبع: لینک

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن