آیلتسزبان انگلیسی

5 شیوه‌ی بهبود مهارت صحبت کردن در آزمون آیلتس و تافل

تافل و آیلتس دو آزمون مهم بین المللی در دنیای انگلیسی زبان محسوب می‌شوند. در حال که هر دوی این آزمون‌ها شامل مهارت‌های نوشتاری نیز می‌شوند، اما یکی از بخش‌های چالشی این دو آزمون بخش مکالمه و صحبت کردن است. در این بخش از آنجایی که باید روبروی فرد سوال کننده بصورت آنی پاسخ دهید، اغلب آزمون دهندگان دچار اضطراب می‌شوند. بخوانید: جامع‌ترین راهنمای آزمون آیلتس.

اما به خاطر داشته باشید که برگزار کننده‌ی آزمون آنجاست که بهترین عملکرد شما را نظاره گر باشد. آنها متوجه این قضیه هستند که شاید شما کمی مضطرب باشید. کار آنها این است که تمام ابزار لازم و فرصت‌های موجود را در اختیار شما بگذارند تا شما را به استفاده از تمام لغات و گرامری که می‌دانید تشویق کنند. با اینحال، توجه کردن و متوجه شدن منظور برگزار کننده‌ی آزمون کار شماست. اینجا ما 5 مورد مهم را بر شمرده‌ایم که می‌توانید با کمک آنها آزمون بهتری در مهارت صحبت کردن داشته باشید. بخوانید: 5 اشتباهی که شما را از گرفتن نمره‌های بالا در آزمون آیلتس باز می‌دارد.

1. استفاده از پر کننده‌ها (filler) و انتقال دهنده‌ها (transitions)

پر کننده‌ها دو هدف را دنبال می‌کنند: در ابتدا آنها صحبت کردن به انگلیسی را طبیعی تر جلوه می‌دهند، در ثانی، به شما زمان می‌دهند که فکر کنید و برای پاسخ آماده شوید. پر کننده‌های مناسب شامل مواردی چون «Um…/well/…hmm…» یا عبارت کاملتری چون «That’s a tough/interesting/difficult question» است.

در مورد ارتباط دهنده‌ها (Linkers)، باید مواردی انتخاب شوند که طبیعی به نظر برسند و در مکالمات روزمره به کررات استفاده شوند. مواردی چون «Thus/accordingly/furthermore» بسیار رسمی هستند و طبیعی به نظر نمی‌رسند. موارد طبیعی‌تر شامل «Firstly/secondly/the first thing that comes to mind is…» می‌شوند.

2. نقل قول/اشاره به سوال با واژگان جدید

نقل قول کردن از نوشته‌های دیگران به شما این ظاهر را می‌دهند که از رنج گسترده‌ای از لغات برخوردارید. و صرفا به جای تکرار کردن کلماتی که آزمون کننده در سوالاتش به کار می‌برد، سعی کنید نقل قول دیگران که همان معنی را می‌دهند به کار بگیرید. به هنگام نقل قول کردن به گرامری که استفاده می‌کنید توجه داشته باشید تا اگر از گذشته حرف می‌زنید، مطمئن شوید از افعال گذشته استفاده می‌کنید.

3. جواب‌هایتان را بسط دهید

همیشه به سوال کننده کمی بیشتر توضیح دهید و اگر جواب شما به سوالی «نه» است، آماده‌ی ارائه‌ی دلایل آن نیز باشید؛ برای مثال همیشه از عبارات جایگزین یا اطلاعات اضافی مرتبط با موضوع استفاده کنید. اگر در رابطه با موضوعی چیز خاصی برای گفتن ندارید، می‌توانید با کمی خلاقیت واقعیت را بگویید و سعی نکنید که روی جوابتان زیاد لفاظی کنید. شیوه‌ی استفاده‌ی شما از انگلیسی است که ارزیابی می‌شود نه محتوایی که می‌گویید.

4. از قسمت 2 دقیقه مکالمه در بخش 2.1 یادداشت برداری کنید

اغلب آزمون دهندگان در قسمت 2 دقیقه مکالمه کم می‌آورند و نمی‌دانند چطور بحث را ادامه دهند. سعی کنید از زمان استراحت به یادداشت کردن ایده‌هایی که به ذهنتان می‌آید استفاده کنید تا به محض شروع این بخش از آزمون، بدون درنگ چیزی برای گفتن داشته باشید.

اجازه دهید اضطراب شما را در بر گیرد! اگر یادداشت داشته باشید دیگر مهم نیست که ذهن شما خالی باشد یا نه، قطعا با آمادگی قبلی قادر خواهید بود که ادامه دهید.

5. به سوال و گرامر در بخش 3 توجه کنید و جواب درخوری برای آن پیدا کنید

از شما درخواست می‌شود که در رابطه با موضوعی پیش‌ بینی / فرضیه سازی / نظر خود را ارائه کنید؛ همین منجر به این امر می‌شود که از افعال مودال یا افعال شرطی ثانوی به عنوان بخشی از جواب خود استفاده کنید.

6. لبخند بزنید!

عاقبت، بهترین استراتژی برای آزمون آیلتس این است که همیشه لبخند بزنید. حتی اگر این آزمون برای شما مهم‌ترین آزمون زندگی‌تان باشد، لبخند زدن منجر به آرامش شما می‌شود و ریتم اتاق را تغییر می‌دهد.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن