اپلیکیشنیادگیری زبان

6 شاخصه‌ی اپلیکشین‌های عالی آموزش زبان + لیست اپلیکیشن‌ها

بسیاری از ماها حداقل با چند اپلیکیشن یادگیری زبان سر و کار داشته‌ایم. کار بعضی از این اپلیکیشن‌ها می‌تواند زجرآور و بی‌خاصیت باشد. برای مثال درس اول رایگان است (که چیز خاصی هم در آن ارائه نمی‌شود) و سپس با دیوار بلند پرداخت برای درس‌های بعدی روبرو می‌شوید. یا مثلا بعد از تعریف و تمجید بسیاری، وقتی اپلیکیشن را دانلود می‌کنید با یک نقاشی کج و معوج یک بچه دو ساله مواجهه می‌شوید. اما بهترین اپلیکیشن‌های آموزشی، حال چه آموزش ریاضی باشد یا زبان یا کد نویسی، همگی مشخصه‌های زیر را با هم به اشتراک می‌گذارند. مشخصه‌هایی که در کنار هم یک اپلیکشن خود را به مصرف کننده ارائه می‌کنند.

1. اپلیکیشن‌های خوب از نظر بصری جذاب هستند
ظاهر و قالب ارائه شده تاثیر مهمی در نحوه‌ی دید ما از اطراف پیرامون دارد. هیچ فرمول اثبات شده‌ای وجود ندارد که بتوان تک تک کاربران را از چیزی راضی کرد، اما قطعا اشکال، فرصت‌ها و همخوانی‌هایی وجود دارد که اغلب افراد از دیدن آنها لذت می‌برند.

مغز ما همچنین به دنبال همراهی و همیاری جستجو می‌کند. یک اپلیکیشن موبایلی یا یک وب سایت، ممکن است اطلاعات و مواردی که لازم دارید را در خود داشته باشد، اما اگر اگر این اطلاعات بد کنار هم چیده شده باشند، شما این تصور را می‌کنید که محتوا بی ارزش است و سپس به سراغ اپلیکیشن یا سایت بعدی می‌روید و حتی این زحمت را به خود نمی‌دهید که کمی عمیق‌تر جستجو کنید. زمان دیدن یک رابط کاربری جذاب، دوست داریم کمی عمقی‌تر به قضیه وارد شویم و دریابیم که اپلیکیشن چه چیزی برای ارائه دارد.

2. یک اپلیکیشن خوب از تجربه‌ی کاربری جذابی برخوردار است
یک اپلیکیشن آموزشی آنلاین از رابط کاربری خوبی برخوردار است و تجربه‌ی کاری (UX) مناسبی را به خواننده ارائه می کند. در عصر کنونی، تقریبا هیچ چیز به اندازه‌ی یک رابط کاربری بد نمی‌تواند کاربر را خسته کند. یک تجربه‌ی کاربری نه چندان خوب همیشه با یک طراحی بصری آغاز می‌شود. رنگ‌ها به شکلی کنار هم قرار گرفته‌اند که دید خوبی به ما نمی‌دهند و کار خواندن و یاد گرفتن برای مصرف کننده سخت می‌شود؛ گزینه‌های زیادی برای کلیک کردن وجود دارند که مسیرهای هدایت را سخت می‌کنند؛ این موارد از جمله مواردی هستند که در اپلیکیشن‌های بد طراحی شده وجود دارند.

اپلیکیشن‌های خوب بطور موثری دقیقا هر آنچه در یک صفحه یا بخش انتظار دارید را در اختیار شما قرار می‌دهند و نه بیشتر. این بدان معنی است که این اپلیکیشن‌ها طوری طراحی شده‌اند که از سردرگمی‌های بی مورد جلوگیری کنند. متن شفاف و صریح است و کاربر می‌داند که چه چیزی را دریافت می‌کند؛ روی آیکون‌ها و دکمه‌ها می‌توان به راحتی کلیک کرد و شیوه‌ی مسیر دهی (Navigation) به نوعی است که کار هدایت را ساده و راحت می‌کند.

3. اپلیکیشن‌های آموزشی خوب همیشه اطلاعات پیچیده را ساده می‌کنند تا همه بتوانند آنها را بخوانند
یادگیری چیزی که برای شما گیج کننده است سخت است. اپلیکیشنی را به خاطر دارم که برای آموزش اسپانیایی طراحی شده بود؛ فضای کاربری به نحوی بود که برای یادگیری زبان اسپانیایی می‌بایست ارشد زبان انگلیسی را داشتید تا معادل‌های عبارات و کلمات اسپانیایی را یاد می‌گرفتید! شیوه‌ی رویکردی این اپلیکیشن در حوزه‌ی یادگیری به نحوی بود که اطلاعات خیلی شفاف و صریح و بدون هیچ نوآوری در اختیار کاربر گذاشته می‌شد و کاربر می‌بایست خودش با خواندن متن و فهمیدن موارد فرآیند یادگیری را پیش می‌برد. از نظر تکنیکال و فنی، اپلیکیشن خوبی بود اما هرکسی نمی‌توانست از آن استفاده کند و مخاطبانش به عده‌ی محدودی از افراد محدود بودند. یک اپلیکیشن خوب باید طوری طراحی شود و اطلاعات آن باید طوری چیده شود که هر کاربری با هر پیشنیه‌ی حرفه‌ای بتواند از آن استفاده کند.

اپلیکیشن‌های خوب برای چیزی که آموزش می‌دهند شما را ملزم به داشتن مهارت خاصی نمی‌کنند و طراحی این نرم‌افزارها به گونه‌ای است که هرکسی می‌تواند به راحتی از آنها بهره ببرد. این اپلیکیشن‌ها از ابتدا و پایه شروع می‌کنند و شما را مرحله به مرحله در مسیری منطقی و آموزشی، یا به سبک خطی یا بخش بخش، با خود همراه می‌سازند.

4. اپلیکیشن‌های آموزشی خوب جذاب و سرگرم‌کننده هستند
اگر چیزی خسته کننده باشد، شما تمایل چندانی به ادامه دادن نخواهید داشت. این برای هر دو طرف ماجرا بد تمام می‌شود؛ کاربر از نتیجه‌های احتمالی راضی نیست و نمی‌تواند به اهدافش برسد، و سازندگان اپلیکیشن نیز نمی‌توانند کاربرهایشان را حفظ کنند. پس راه حل چیست؟ سرگرم کننده بودن!

راههای بیشماری وجود دارند که اپلیکیشن‌های آموزشی با توسل به آنها می‌توانند سرگرم کننده باشند. اما تمامی این موارد، همیشه با یک تجربه کاربی عالی و ساده سازی اطلاعات پیچیده شروع می‌شود. بهترین اپلیکیشن‌های آموزشی از راههای منحصربفردی برای تعاملی‌تر کردن محتوا استفاده می‌کنند؛ به ویژه در حوزه‌ی ابزارهای آموزشی زبان که معمولا این اپلکیشن‌ها از افرادی استفاده می‌کنند که نه تنها از نظر دانشی پر هستند، بلکه از شیوه ی ارائه و تدریس سرگرم کننده‌ای برخوردارند که زبان آموز را به خود جذب می‌کنند. همین باعث می‌شود محیط آموزشی به محیطی جذاب و خوشایند تبدیل شود و کاربران نیز انگیزه‌ی دو چندانی برای ادامه پیدا خواهند کرد.

5. اپلیکیشن‌های آموزشی خوب هزینه‌های مخفی ندارند.
همه‌ی ما این مورد را تجربه کرده‌ایم، اپلیکیشن را دانلود می‌کنیم و از استفاده از آن لذت می‌بریم. چند مرحله پیش می‌رویم و سپس از ما درخواست می‌شود که برای ادامه دادن باید هزینه‌ای را پرداخت کنیم! این می‌تواند آزار دهنده باشد.

موضوع گران بودن هزینه و ناتوانی پرداخت آن نیست، بلکه این حقیقت است که شما سر بزنگاه بدون اطلاع قبلی در جایی گیر می‌کنید که از شما درخواست پول می‌شود. بارهای متمادی به هنگام رویارویی با چنین صحنه‌ای فوری از اپلیکیشن بیرون آمده و آن را حذف کرده‌ام. اپلیکیشن‌های خوب آنلاین و موبایلی هزینه‌های خود را مخفی نمی‌کنند. آنها در عوض حقه زدن و تلف کردن وقت شما، از کیفیت محتوای خود آگاهند و نیازی نمی‌بینند در میانه‌ی راه جلوی شما را بگیرند.

6. اپلیکیشن‌های آموزشی خوب نتایج را سریع نشان می‌دهند
تا این مرحله، من عمدا در این مطلب مثالی استفاده نکردم. نمی‌خواستم در این نوشتار اسم اپلیکیشن‌های نه چندان خوب را بنویسم. همچنین نمی‌خواستم این مطلب در مورد انتخاب بهترین‌ها باشد. اما بهتر است چند مورد را نام ببریم تا موضوع هرچه بیشتر برای شما روشن شود.

اپلیکیشن‌های خوب به سرعت شما را از میزان دانش یاد گرفته آگاه می‌سازند. برای مثال اپلیکیشن Simply Piano با من کاری کرد که بعد از چند روز توانستم شخصا پای پیانو بروم و با دو دستم آهنگ بنوازم. برای مثال اپلیکیشن Duolingo از مواردی است که هم از نظر محتوا و هم از نظر رابط کاربری و تجربه‌ی کاربری به خوبی توانسته است رضایت مصرف کننده را به دنبال داشته باشد.

یا اپلیکیشنی به اسم Memrise که از رابط کاربری بسیار جذابی برخوردار است و کاربر را با خود در فرآیند آموزش همراه می‌کند. این اپلیکیشن‌ها تمامی این شش مورد ذکر شده در بالا را در خود دارند و فرآیند آموزشی را به فرآیندی جذاب و سرگرم کننده تبدیل کرده‌اند.

شما می‌توانید لیست اپلیکیشن‌های مناسب برای یادگیری زبان را در این لینک پیدا کنید.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن