آیلتسزبان انگلیسی

 6 نکته برای تقویت و آمادگی برای آزمون آیلتس

برای گرفتن نمره‌ی عالی در آزمون آیلتس، نباید تنها به مرور امتحانات گذشته و خواندن کتابها آموزشی تکیه کرد. از آنجایی که این مورد نیز باید بخشی از فرآیند تمرین شما باشد، موارد دیگری نیز وجود دارد که اعتماد بنفس را در شما تقویت می‌کنند و تسلط شما به زبان، گرامر و دایره لغاتتان را ارتقا می‌دهند.

1. هر روز بخوانید
برای آمادگی جهت شرکت در آزمون آیلتس، بسیار حیاتی است که هر روز 15-20 دقیقه مطالعه کنید. اهمیت این مهم از آنجایی است که با کلمات جدید آشنا می‌شوید و دایره لغات خود را گسترش می‌دهید. خوب خواندن همچنین به طرز چشمگیری سرعت خواندن شما را بالا خواهد برد و فهم شما از انگلیسی نوشتاری را بیتشر خواهد کرد. شما باید منابع خواندنی خود را از منابع مختلفی انتخاب کنید تا تنوع محسوسی در دایره لغاتی که قرار است آنها را یاد بگیرید وجود داشته باشد.

2. پاراگراف‌های خوبی بنویسید
شاید این مورد خیلی واضح به نظر برسد، با اینحال نوشتن یک پارگراف با ساختار عالی و متقاعد کننده در آزمون آیلتس کمی مشکل است. یک پارگراف باید همیشه به چیزی اشاره داشته باشد، اما خیلی راحت می‌توان آن را با نوشتن اطلاعات (یا اطلاعات غیر مرتبط) به حاشیه کشاند. فرمولی پایه برای نوشتن یک پارگراف خوب وجود دارد: یک پاراگراف باید با یک جمله شروع شود (چیزی که متن درباره آن است)، حاوی جملاتی باشد که جزئیات بیشتری به موضوع و یا ماجرا را بسط می‌دهند، و یک نتیجه‌ گیری، که تمامی اطلاعات به آن نقطه ختم می‌شوند. دنبال کردن این فرمول ساده کمک شایانی به شما در نوشتن آزمون‌های نوشتاری 1 و 2 شما در آیلتس خواهد کرد.

زبان آموزان اغلب پارگراف‌هایی بدون ساختار می‌نویسند زیرا می‌خواهند اطلاعات زیادی به خواننده بدهند یا اشاره‌ی زیادی به موضوع داشته باشند. این کار متعاقبا منجر به یک متن آشفته خواهد شد که نه تنها دنبال کردن آن سخت است بلکه خواندن آن نیز خسته کننده می‌شود. پس در ابتدا سعی کنید با برگزار کننده‌ی آزمون خوب باشید، برای تمرین این فرمول زمان وقت بگذارید؛ از موضوع ساده‌ای چون «فیلم مورد علاقه‌ی من»، «مکانی که دوستش دارم» یا «خانه‌ی من» شروع کنید. اگر امکان دارد، از اطرافیان بخواهید بر روی متن شما نظر بدهند تا بهتر متوجه شوید که روند کار چگونه پیش می‌رود.

3. استفاده از نشان‌های  گفتاری
در نوشتن، نشان‌های گفتاری یا الصاق کننده‌ها به متن ساختار می‌دهند و متن را روان می‌کنند. برای مثال به این متن توجه کنید:

.I live in a flat. The flat is big. I grew up in a house

این متن کمی بی حس و خشک است. برای بهتر کردن خوانش آن، می‌توانیم از علائم گفتاری و الصاق کننده‌ها استفاده کنید، باری مثال:

.I live in a flat which is big, however I grew up in a house

همانطور که می‌بینید، این علائم به شما عمق بیشتری در متن می‌دهند و خواندن آن نیز جذاب تر می‌شود.

برگزار کننده‌ی آزمون قطعا به این موارد توجه خواهد کرد و اگر بتوانید از این علائم به درستی استفاده کنید، نمره‌ی بالایی در آزمون آیلتس به دست خواهید آورد. در انگلیسی مکالمه‌ای، این علائم به شدت جریان و ساختار چیزی که می‌خواهید بگویید را ارتقا خواهد داد، به ویژه در آزمون مکالمه‌ی 2. منابع بسیار خوبی برای استفاده از این علائم در فضای آنلاین وجود دارد که می‌توانید از آنها استفاده کنید.

4. بعضی از اصطلاحات را یاد بیگرید
استفاده از اصطلاحات زبان با اعتماد بنفس بالا نمره‌ی IELTS شما را بالا خواهد برد، به ویژه در آزمون مکالمه. برگزار کننده‌ی آزمون به اصطلاحات به عنوان نشانه‌ای از تسلط شما به زبان نگاه خواد کرد. سعی کنید 4-5 اصطلاح خوب را یاد بیگرید و از آن در سناریوهای مختلف استفاده کنید و مطمئن شوید که به درستی از آنها استفاده می‌کنید. برای مثال، بعضی از این اصطلاحات در نوشته‌های آکادمیک مناسب نیستند اما در انگلیسی مکالمه‌ای به مرور آورده می‌شوند. مثلا اصطلاح «over the moon» را می‌توان به موضوعات مختلفی اتلاق کرد اما برای موضوعی چون «تغییرات اقلیمی» نمی‌تواند استفاده‌ی مناسبی برای آن پیدا کرد. همچنین به خاطر داشته باشید که بیش از حد از اصطلاحات استفاده نکنید. اگر گوگل کمک بگیرید تا متوجه شوید اصطلاح مورد نظر چقدر متداول است.

5. گذشته، حال، آینده
استفاده از مجموعه‌ی متنوعی از زمانها، امتیاز بالایی را برای شما در آزمونهای نوشتاری و مکالمه به ارمغان می‌آورد. برگزار کردن آزمون با دانستن این نکته و استفاده از این سه زمان در مکالمه و متن نوشتاری، باعث می‌شود نمره‌ی بالایی دریافت کنید؛ بخصوص در آزمون مکالمه‌ی 2 و آزمونهای نوشتاری. بسیار مهم است که از تمامی زمانها استفاده کنید تا به برگزار کننده‌ی آزمون نشان دهید که بر گرامر احاطه‌ی خوبی دارید و می‌توانید از آنها در جای مناسبشان بهره بگیرید. در مورد مکالمه، درباره چیزی صحبت کنید که در گذشته اتفاق افتاده است، کاری که اکنون انجام می‌دهید و کاری که می‌خواهید در آینده انجام دهید.

6. برنامه‌ریزی کنید
بسیار مهم است که هر کدام از مهارت‌ها را بطور روزانه تا روز منتهی به آزمون تمرین کنید. بعضی اوقات معمولا زبان آموزان بر یکی دو مهارت تمرکز بیشتری می‌کنند و از دیگر مهارت‌ها غافل می‌شوند و همین باعث می‌شود یک سطح نامتوازن از مهارت‌ها را داشته باشید. سعی کنید یک برنامه ریزی مناسب برای خود تهیه کنید و بطور مشخصی هر چهار مهارت را در این برگه برای تمرین بیشتر بگنجانید.

در آخر، سعی کنید تا جایی که می‌توانید با خودتان انگلیسی صحبت کنید: کسی را پیدا کنید که با او انگلیسی را تمرین کنید. این کار به شما اعتماد بنفس خواهد داد و در طول برگزاری آزمون مکالمه شما آرامش بیشتری خواهید داشت. سعی کنید ساده و راحت با آزمون ارتباط برقرار کنید. با برگزار کننده‌ی آزمون راحت باشید و اگر می‌توانید سعی کنید او را بخندانید: آنها در طول روز با افراد بسیاری برای آزمون سر و کله دارند و گنجاندن کمی حس طنز در بیانتان می‌تواند اثر خوبی روی او بگذارد.

منبع: لینک

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن