زبان فرانسوی

7 نکته دباره یادگیری گرامر فرانسه برای افراد مبتدی

فرانسه زبانی است که ساختار دقیقی دارد. همه قوانین و کلمات از طرف آکادمی زبان فرانسه تایید شده‌اند؛ مواردی از جمله اعتبار رسمی کاربرد زبان، واژگان و گرامر. نتیجه یک زبان با ساختارخیلی خوب است که همه قسمت‌هایش به هم مربوط می‌شود. این ۷ روش مبتدی به شما در یادگیری گرامر زبان فرانسه، و ایجاد یک ساختار محکم کمک کند.

۱. جنسیت مهم است. یعنی خیلی مهم است

اسامی فرانسوی جنسیت دارند و جنس آنها تعیین می‌کند که با چه نوع کلماتی همراه شوند. در زبان فرانسه نمی‌توانید فقط بگویید  «the book» یا «the chair».

باید جنس اسم را بدانید و کلمه مناسب معادل حرف «the» به کار ببرید. کتاب به شکل «le livre» است، مذکر است، صندلی «la chaise» می‌شود چون مونث است.

برای کمک به شما، در اینجا فهرستی از پسوند کلمات که نشان دهنده مذکر یا مونث بودن کلمات است را آورده‌ایم. (کلماتی با پسوندهای پایانی دیگر را باید حفظ کنید).

مونث مذکر
-ade -age
-ette -ment
-sion -eau
-stion -phone
-ure -scope
-ence  
-ie  

۲.  Un livre coûte une livre. صبر کن. چی شد؟

شوخی نمی‌کنم وقتی که می‌گویم جنس کلمات مهم است. جمله بالا یعنی، یک کتاب یک پوند می‌ارزد. گاهی یک کلمه بسته به جنس‌اش دو معنی متفاوت دارد!

۳. نمی‌توانم همه را تطبیق دهیم؟

بله،می‌توانیم! همه کلماتی که یک اسم را تعریف می‌کنند باید از نظر جنس و عدد با آن اسم تطابق داشته باشند. همه کلماتی که جایگزین یک اسم می‌شوند، مانند کلمه «it» (ضمیر اشاره) باید از نظر جنس و عدد با آن کلمه تطابق داشته باشند. این کلمات همگی با هم سازگار هستند و همین نکته باعث زیبا به نظر رسیدن زبان فرانسه است.

این جملات را در نظر بگیرید:

L’homme heureux mange une pomme verte

 مرد خوشحال یک سیب سبز می‌خورد.

La femme heureuse mange un poivron vert

 زن خوشحال یک فلفل سبز می‌خورد.

Elle est verte

 سیب سبز است.

Il est vert

فلفل سبز است.

کلماتی که زیرشان خط کشیده شده اسمی را که قبلشان می‌آید، توصیف می‌کنند. می‌بینیم که heureux  مذکر است و heureuse  مونث. و کلمه مذکر سبز vert، یک –e در پایان خود گرفته و تبدیل به شکل مونث شده است.

با این حال، در گروه دوم، به فلفل مذکر با ضمیر «he» و سیب با ضمیر «she» اشاره شده است. و دوباره کلمه vert در جنس و عدد با اسم/ضمیر موافق است.

۴. حروف و اسامی که کنار هم می‌آیند!

حروف در زبان فرانسه قبل از اسامی قرار می‌گیرند. جنس تعیین می‌کند که چه نوع حرفی باید همراه آن به کار رود. سه نوع حرف مهم در زبان فرانسوی عبارتند از حروف تعریف، حروف نکره و حروف تفکیکی (قابل شمارش و غیر قابل شمارش) هستند.

حروف تعریف: le, la, l’, les که در انگلیسی معادل «the» هستند.

حروف نکره‌: un, une, des که معادل a, an, some در انگلیسی هستند.

حروف قابل شمارش و غیر قابل شمارش: du, de la, de l’, des هستند. de + حرف تعریف که به معنی (بخشی از چیزی) است. همه اینها معادل «some» در زبان انگلیسی یعنی (مقداری،تعدادی) معنی می‌شوند.

۵. همراهی صفات و اسم‌ها

صفات، اسم را توصیف می‌کنند و باید از نظر جنس و عدد با آن تطابق داشته باشند. در اکثر صفات جنس را با بخش پایانی صفت می‌توان تشخیص داد. اگر یک صفت مذکر با یک حرف صامت پایان بگیرد، معمولا یک -e  به آخر آن اضافه می‌کنید و آن را تبدیل به صفت مونث می‌کنید. برای مثال،کلمه  petit (کوچک) مذکر است . اگر ما بخواهیم آن را مونث کنیم، یک -e به اخر آن اضافه می‌کنیم petite. دیگر صفت‌هایی که از این الگو پیروی می‌کنند عبارتند از grand/grande (بزرگ)، haut/haute  (بلند)، و fort/forte (قوی).

در اینجا به برخی از پسوند‌هایی که به جنس اشاره دارند می‌پردازیم:

مذکر مونث
-il -ille
-on -onne
-s -sse
-en -enne
-eux -euse
-eur -euse
-f -ve
-c -che
-ou -olle

صفات معمولا بعد از اسم‌ها می‌آیند. Mais, bien sûr, il y a une exception! در اینجا مشاهده می کنید که تعدادی صفت قبل از یک اسم آمده اند. کلمه  BANGS را به خاطر بسپارید تا در ذهنتان بماند که چه صفاتی قبل از اسم قرار می‌گیرند. صفاتی که به زیبایی، سن، عدد، خوبی، اندازه اشاره دارند (و صفت «autre»). مثال: une belle ville یک شهر زیبا، un vieux chien (یک سگ پیر)، le deuxième chapitre (فصل  دوم) ،une bonne idée (یک ایده خوب) و  la grande maison (خانه بزرگ).

۶. قیودی که هماهنگی ندارند!

قیود فعل را تعریف می‌کنند (که جنسیت ندارند) و در نتیجه نیازی به تطابق هم ندارند. با این وجود، بسیاری از قیود با صفات ساخته شده‌اند. قیود را می‌توان با در نظر گرفتن شکل مونث یک صفت و اضافه کردن پسوند –ment به آن ساخت.

 برای نمونه صفت heureux را در نظر بگیرید. شکل مونث آن heureuse است. خب، ما فقط یک –ment به آخر آن می‌چسبانیم و آن را تبدیل به یک قید می‌کنیم. Heureusement یعنی با خوشحالی یا خوشبختانه.

در نتیجه هر چند قیود نیازی به تطابق ندارند، کماکان مجبور هستید تا برای ساخت آنها از جنس کلمات آگاه باشید.

Oh la la! Quelle belle langue!

۷. باقاعده در برابر بی قاعده

مهم است بدانید که اغلب قوانین زبان در زبان فرانسوی استثناهایی دارند! این استثناها برای قوانین با عنوان (بی قاعده) خوانده می‌شوند، و مواردی که از قوانین زبان پیروی می‌کنند (با قاعده ) نامیده می‌شوند.

برای مثال، قیدی که در بالا ساختیم، heureusement، یک قید باقاعده است. همانند اکثر قیود، از قانون پیروی می‌کند. ولی تعدادی قید وجود دارند که این قانون را می‌شکنند و بی قاعده هستند. صفت معادل (خوب) کلمه gentille  به شکل مونث است، ولی قید (به خوبی) می‌شود gentiment  و نه gentillement. و این، این قید را به یک قید بی‌قاعده تبدیل می‌کند.


زبان فرانسوی را می‌توان به شیوه‌های متعددی یاد گرفت. استفاده از اپلیکیشن‌های گوناگون که می‌توان آنها را روی گوشی نصب کرد، گوش دادن به پادکست‌های مختلف، وب سایت‌های آموزشی و فیلم‌ها و شوهای تلویزیونی و سینمایی از جمله مواردی هستند که به کمک شما می‌آیند. فریدلینگو کار را برای شما راحت کرده است و اینجا ما تمامی منابع را در اختیار شما قرار داده‌ایم. برای خواندن کل متن‌های فرانسوی در سطوح مختلف، می‌توانید به این صفحه مراجعه کنید.

 

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن