زبان انگلیسی

7 نکته درباره تقویت مهارت‌ نوشتن به زبان انگلیسی

بسیاری از زبان آموزان انگلیسی بی صبرانه منتظر آن لحظه هستند که بتوانند بدون هیچ مشکلی به راحتی صحبت کنند؛ حال این صحبت کردن شاید درباره خرید یک بلیت، رفتن به دکتر، پیدا کردن یک آپارتمان، یا صرفا یک گفتگوی ساده و معمولی باشد. در کل هرچه باشد، شما انگلیسی را یاد می‌گیرید که بتوانید با آن ارتباط برقرار کنید.

اما اینجا مورد بسیار مهمی وجود دارد که نباید آن را فراموش کنید؛ مهارت نوشتن به زبان انگلیسی. ما در این نوشتار نکاتی را برای شما برشمرده‌ایم که می‌توانید برای درک و یادگیری هرچه بهتر این مهارت از آنها استفاده کنید. رایتینگ انگلیسی

1. بخوانید، بخوانید و بخوانید

خواندن شما را با کلمات جدید آشنا می‌کند؛ کلماتی جذاب و جالب که می‌توان با آنها جملات زیباتری ساخت و متون زیباتری نوشت. نگران این نباشید که چه چیزی را باید بخوانید، نکته این است که برای تقویت این مهارت، تا جایی که می‌توانید متن بخوانید. رمانها، کتابهای غیر داستانی، وبلاگ‌ها، مقالات خبری و مجلات از جمله مواردی هستند که می‌توانید از آنها به نفع خود استفاده کنید.  رایتینگ انگلیسی

2. از این کلمات استفاده نکنید

برای اینکه در نوشتن به زبان دیگری موفق شوید، سعی کنید از این کلمات دوری کنید: کلماتی چون Very، really، quite، good، got، stuff و things. تعجب خواهید کرد که چطور با حذف کردن چند کلمه کیفیت متن شما بالاتر می‌رود. حقیقت این است که این کلمات، بی مصرف هستند. بودن و نبودن این کلمات تاثیر چندانی در متن شما ندارد و اتفاقا ننوشتن آنها می‌تواند متن را بهتر کند. بخوانید: 8 ساختاری که به هنگام نوشتن به زبان انگلیسی باید از آنها دوری کنید.

3. بعد از حذف کردن کلمات بی مصرف، از جایگزین مناسب استفاده کنید

این همان جایی است که بهترین دوست شما، فرهنگ لغت، وارد ماجرا می‌شود. از فرهنگ لغت برای تبادل کلمات مورد استفاده در نوشته استفاده کنید و به دنبال کلماتی جالب‌تر، مناسب‌تر و حرفه‌ای تر بگردید. (برای مثال: cloth-fabric، money-cash، change-alter، happy-glad، decorate-embellish، improve-enhance) استفاده نکردن از واژگان ساده و ابتدایی متن شما را غنی می‌کند و خواننده رضایت بیشتری از خواندن آن خواهد داشت. با اینحال، این نکته را نیز در نظر داشته باشید که در استفاده از این کلمات زیاده روی نکنید! بهرحال نوشته‌ی شما را باید بتوان به راحتی خواند و سطح سواد مخاطب را باید در نظر گرفت.

4. از معادل‌های غیر معمول استفاده کنید

کلمه‌ی Collocations به کلماتی اطلاق می‌شود که معمولا کنار هم نوشته می‌شوند اما لزوما ترکیب گرامری صحیحی ندارند. برای مثال، عبارت «heavy rain» را در نظر بگیرید. از نظر گرامری، عبارت «strong rain» درست‌تر است؛ اما این عبارت برای مخاطب کمی ناآشنا به نظر می‌رسد. از دیگر collocations می‌توان به مواردی چون weak tea (نه feeble tea)، excruciating pain (نه excruciating joy)، tall trees (نه high trees)، buy time (نه purchase time)، و fast cars (نه quick cars) اشاره کرد. آشنا شدن با این عبارات متن شما را بهتر و طبیعی‌تر جلوه می‌دهد.

5. مخاطب خود را بشناسید

زمان نوشتن، بسیار مهم است که برای مخاطب خود بنویسید. به این مورد فکر کنید: شما هنگام نوشتن رزومه برای دانشگاه از زبان متفاوتی استفاده می‌کنید و زمان نوشتن مقاله برای دانشگاه نیز لحن دیگری دارید. این کار می‌تواند لزوما تفاوت تن و نوع کلمات شما باشد. پس قبل از  نوشتن هر نوشته‌ای مورد زیر را در نظر بگیرید:  رایتینگ انگلیسی

آیا متن شما متنی رسمی است؟ (برای مثال درخواست پذیرش در دانشگاه یا نوشتن یک مقاله). این را می‌توان به سه مورد زیر تقسیم کرد:

  • از جملات پیچیده و بلند و در برگیرنده‌ی نکات زیاد استفاده کنید.
  • متن باید کمتر احساسی باشد و طوری نوشته شود که خواننده بتواند به راحتی خواننده را به جلو سوق دهد.
  • کلمات بطور معمول در حالت کامل نوشته می‌شوند (can not، would not have، television)

از دیگر رو، شما بخواهید متنی غیر رسمی بنویسید، چیزی شبیه به یک پست وبلاگی یا نامه‌ای شخصی. ازینرو:

  • می‌توانید از زبان ساده‌تر و جملات‌ کوتاه‌تر استفاده کنید تا ایده‌ی کلی خود را لقمه‌ای تر به مخاطب انتقال دهید.
  • می‌توانید از اختصارات و شکل مختصر افعال استفاده کنید (can’t، wouldn’t have، TV)
  • از زبان محاوره‌ای استفاده کنید و طوری بنویسید که انگار مستقیم با مخاطب دارید صحبت می‌کنید (این شامل واژگان عامیانه، و ضمایر شخصی نیز می‌شود (I,you, my, your)
  • سعی کنید زبان همدردی و احساس را در متن خود بگنجانید.

برای نوشتن متنی شفاف‌تر و با دقت، بهتر است از زبانی فعال استفاده کنیم و از تن منفعل بپرهیزیم. (برای مثال: جمله‌ی:«The shark bit the surfer» واضح‌تر و روشن‌تر از جمله‌ی «The surfer was bitten by the shark» است).

هرچند که برای استفاده از زبان مجهول نیز دلایل خوبی وجود دارد، برای مثال زمانی که می‌خواهید مقتدرانه صحبت کنید («Children are not allowed to swim without an adult») یا اینکه می‌خواهید بطور سنجیده‌ای از فاعل بهره بگیرید («The cause of the confusion was unknown»). در استفاده بیش از حد از این ساختار دوری کنید.

6. برای نوشتن با دست پر شروع کنید

یادگیری به تنهایی کار سختی است؛ پس سعی کنید با اشتیاق کار خود را پیش ببرید و به دنبال بازخورد نوشته‌های خود باشید. نویسندگان خوب انگلیسی زبان کسانی هستند که به نوشتن و زبان علاقه دارند، و غیر انگلیسی زبانان دانش زبانی‌شان در سطح پیشرفته‌ی انگلیسی است. پس از اینکه توانستید لحن و بیان خود در متن را پیدا کنید، سعی کنید از نظرات دیگران استفاده و متن خود را منتشر کنید.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن