یادگیری زبان

8 نکته در مورد اینکه چرا باید زبان را از طریق خواندن داستان یاد گرفت

شاید هیچوقت به فکر یادگیری زبان از طریق خواندن کتاب داستان نیافتاده باشید. شاید حتی فکر کنید که این کار غیرممکن است!
اما طبق تجربیاتم در زمینه یادگیری زبانهای مختلف به طریق خودآموز و آموزش آنها، متوجه شده‌ام که متد یادگیری زبان از طریق خواندن متون، به ویژه کتاب داستان، از دیگر موارد قدرتمندتر است. یادگیری زبان از طریق کتاب داستان نه تنها موثرتر است، بلکه بامزه و لذت‌بخش نیز هست.
با حذف نیاز برای به اصطلاح مطالعات «سنگین»، با خواندن کتابهای داستان در می‌یابید که هر روز شما با تجربه‌ی خوشایندی از فرآیند یادگیری روبرو می‌شوید که هم لذت بخش است و هم رضایت بخش. «کپی شده از سایت faridpolyglot.ir»

1. داستان‌ها جوهر اصلی هر نوع رابطه‌ای هستند
روایت‌سرایی و داستان‌هایی که می‌شنویم همان چیزی هستند که با گوش دادن دنیا را تفسیر می‌کنیم. از خطوط نقاشی شده بر روی دیواره‌ی غارها نزدیک به 35000 سال پیش، تا دیوارهای فیس‌بوکمان، ما با گفتن روایت‌هایی از رویدادهای رخ داده در اطرافمان به مردم، با آنها ایجاد ارتباط می‌کنیم. در حقیقت، طبق مطالعه‌ی انجام شده‌ای در مجله Scientefic American، روایت‌های شخصی و شایعات 65 درصد از مکالمات روزمره ما را تشکیل می‌دهند. اگر شیوه‌ی ارتباطی ما با همدیگر از طریق گوش دادن به روایت‌های همدیگر شکل می‌گیرد، چرا نباید زبان را نیز به همین طریق یاد گرفت؟«کپی شده از سایت faridpolyglot.ir»

2. از یادگیری لذت ببرید!
خواندن روایت‌های دیگران شیوه‌ی جالبی برای یادگیری است! حقه‌ی هر روایتی این است که، چه حقیقت داشته باشد یا خیالی، توجه شما را به خود جلب می‌کند. دوست دارید زبان را در طول روزهای هفته نشسته بر روی صندلی کلاس یاد بگیرید یا اینکه در حال خوردن قهوه در جای دنج و آرامی با ورق زدن صفحات یک داستان جذاب؟
مطالعات نشان داده‌اند که اگر شما ریلکس باشید قدرت یادگیری شما نسبت به زمانهایی که خسته و مضطرب هستید چند برابر می‌شود. «کپی شده از سایت faridpolyglot.ir»
3. شکل گرفتن سریع دایره واژگان
زمانی که به داستان‌ها گوش می‌دهید یا آنها را می‌خوانید، از این فرصت بهره‌مند می‌شوید که با حجم عظیمی از لغات آشنایی پیدا کنید.
اول اینکه با تعداد بیشماری از کلمات روبرو می‌شوید. کتابهایی که معمولا با بالا رفتن سطح، دایره واژگان آنها نیز بیشتر و بیشتر می‌شود. در ثانی، با خواندن متن، کلمات و عبارات به مرور تکرار می‌شوند و همین باعث شکل گیری بهتر آنها در ذهن شما می‌شود. با خواندن دوباره و دوباره کلمات یکسان یادگیری آنها نیز آسان‌تر می‌گردد. و در آخر اینکه، واژگانی که با آنها روبرو می‌شوید در بطن یک متن قرار دارند که کار را برای فهم و درک بیشتر آن لغات آسان می‌کنند.«کپی شده از سایت faridpolyglot.ir»

4. زبان در متن
هر کلمه، هر عبارت، هر ضمیر، هر فعل موجود در داستان، همگی در کنار هم در متن حضور دارند. این بدان معنی است که شما درک خواهید کرد که چه واژه‌هایی عموما در کنار دیگر واژه‌ها قرار می‌گیرند. شما هیچوقت واژه‌ای را یاد نخواهید گرفت اگر ندانید چگونه باید از آن استفاده کنید؛ یا هیچوقت گرامری را درک نخواهید کرد اگر نمونه‌ی واقعی از زندگی را برای آن مثال نزنید. برخلاف متدهای یادگیری سنتی زبان، با لیست واژگان، قوانین گرامری و تمرینات خشک، داستان‌ها از این تضمین برخوردارند که شما را با مثالهایی واقعا از کاربردهای کلمات و عبارات آشنا می‌کنند.

5. آزادسازی انگیزه
مهم‌ترین فاکتور در یادگیری زبان چیست؟ انگیزه. انگیزه‌ی شما برای یادگیری یک زبان جدید همان چیزی است که شما را در طول فرآیند به جلو سوق می‌دهد. اگر بعضی افراد را دیده‌اید که زبان جدیدی را برای یادگیری انتخاب می‌کنند و هفته‌های متمادی را به یادگیری آن اختصاص می‌دهند اما هنوز چیزی دستگیرشان نشده است، بخاطر سخت بودن زبان نیست. واقعا اینطور نیست. بخاطر این است که انگیزه‌ی لازم را ندارند.
هیچ چیز همانند خواندن داستان به شما انگیزه‌ی کافی را برای یادگیری هر زبانی نخواهد داد. داستانهایی پر از ماجراجویی و معما و هیجان و دنبال کردن یک خط سیر روایی.«کپی شده از سایت faridpolyglot.ir»

6. تغییر شیمی ذهن‌تان
فیزیولوژی شما به هنگام دنبال کردن یک داستان تغییر می‌کند. اسکن‌های FMRI نشان می‌دهند که بخش‌هایی از ذهن شما به هنگام خواندن روایت‌های ماجراجویانه فعال می‌شود. به نظر شما چرا هنگام دیدن یک فیلم غمگین گریه می‌کنید؟ چون در بعضی سطوح شما همان درد را احساس می‌کنید. داستان‌ها ذهن شما را کاملا در بر می‌گیرند. از نظر یادگیری، داستان‌ خوانی می‌تواند بسیار موثر باشد زیرا بسیار بهتر واژگان و عبارات را در خلال داستان به خاطر خواهید آورد و طبیعتا بهتر از فضای خشک و رسمی کلاس خواهد بود.«کپی شده از سایت faridpolyglot.ir»

7. آزمون و خطا در خلال زمان
داستان‌ سرایی متدی جهانی برای یادگیری زبان مادری به بچه‌ها است. داستان‌ها به بچه‌ها کمک می‌کنند که واژگان، عبارات، تلفظ و ساختار گرامری را با در هم آمیختن با کاراکترها، تصاویر و ایجاد فضایی باورپذیر یاد بگیرند. بچه‌هایی که می‌خوانند با سرعت بیشتری یاد می‌گیرند و در مدرسه بهتر عمل می‌کنند. اما توجه کنید وقتی متدی به قدمت تاریخ بشریت بدین صورت تاثیرگذار به تک تک فرزندان روی این کره خاکی زبان یاد داده است، چرا ما هم از همین طریق به یادگیری زبان مشغول نشویم؟«کپی شده از سایت faridpolyglot.ir»

8. داستانها و تاثیرگذاری آنها برای افراد مبتدی
شما به عنوان یک فرد بسیار تازه‌کار در یادگیری هر زبانی نیز می‌توانید با داستان شروع کنید. چگونه؟«کپی شده از سایت faridpolyglot.ir»
خب، یکی از تبلیغات دوران بچگی خود را به خاطر بیاورید. همان تبلیغات سریالی که از یک کاراکتر برای گفتن ماجرایی استفاده می‌کردند: دوباره سعی کنید این تبلیغات را پیدا کنید و آنها را ببینید و سادگی زبان بکار رفته در آنها را درک کنید. تصور کنید این کلمات برای یک فرد تازه کار چقدر ساده و راحت است. زبان سر راست و بدون غل و غش است، خیالپردازی به شدت قدرتمند است و پیغام نیز صریح است و در آخر، روایت نیز فراموش نشدنی می‌شود. داستانهای ساده در هر سطحی بسیار قدرتمند عمل می‌کنند.«کپی شده از سایت faridpolyglot.ir»

منبع: لینک

این مقاله در دو بخش تنظیم شده است که بخش دوم آن را می‌توانید از اینجا مطالعه کنید.

 

برچسب ها

‫2 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن