یادگیری زبان

۸ اصل ضروری برای یادگیری یک زبان دیگر

دو روش برای یادگیری یک زبان دیگر وجود دارد. سریع ترین روش یادگیری از طریق غوطه‌وری است، روشی که در آن به یک کشور خارجی رفته و زبان را خود به خود یاد می‌گیرید چون دائم آن را می‌شنوید و با آن سر وکار دارید. روش دیگر یادگیری رسمی زبان با شرکت در کلاس، استفاده از یک اپلیکیشن یا معلم خصوصی است. روشن است، اگر از طریق غوطه‌وری زبان بیاموزید، آن را زندگی می‌کنید و هر روز هم به راحتی زبان یاد می‌گیرید. بقیه ما که قادر به زندگی در کشور خارجی زبان مورد نظر نیستیم، مجبوریم از روش دوم یادگیری رسمی استفاده کنیم. خب، یادگیری زبان به این روش چقدر طول می‌کشد؟

فرض می‌کنیم شما می‌خواهید به قدری بر زبان تسلط یابید که از پس هر موقعیتی بر آیید. اگر این طوراست، باید تمرین کنید و پشتکار داشته باشید. همچنین چند کار دیگر هم باید انجام دهید. در اینجا فهرستی از ۸ اصل ضروری برای یادگیری یک زبان دیگر ارائه شده است.

۸ کلید ضروری برای یادگیری یک زبان خارجی

۱. انگیزه

ابتدا، برای یادگیری یک زبان دیگر به انگیزه نیاز دارید. مهم است درباره اینکه انگیزه تان چیست فکر کنید و حین گذراندن مراحل یادگیری این انگیزه را در ذهن حفظ کنید. گاهی اوقات این کار خیلی دشوار به نظر می‌رسد، و ممکن است بخواهید تسلیم شوید، ولی اگر انگیزه خود را به خوبی در ذهن حفظ کنید، به احتمال زیاد به راه خود ادامه خواهید داد.

بزرگ‌ترین انگیزه من برای تسلط به زبان فرانسه این بود که در دانشگاه به این زبان نیاز داشتم. باید این زبان را یاد می‌گرفتم چرا که یک فرد رقابتی هستم و نیاز داشتم که بالاترین نمره را در دوره‌های دانشگاه کسب کنم. احساس کردم باید به معلمانم ثابت کنم که دانشجوی خوبی هستم. دوست داشتم انتظارات انها را برآورده کنم. اگر این همه انگیزه را نداشتم، مطمئن نیستم که می‌توانستم به اینجا برسم یا نه.

انگیزه شما چیست؟ آیا به اندازه کافی برای اینکه شما را از ناامیدی و خستگی دور کند قوی است؟

۲. تعهد

اگر قصد شما یادگیری کامل یک زبان است، باید به یادگیری متعهد باشید. اگر برای یادگیری ۳ درس در هر هفته برنامه ریزی کرده‌اید، مطمئن شوید که ۳ درس در هفته را یاد گرفته‌اید. درس‌هایتان را به خاطر کاری سرگرم‌کننده تر یا به خاطر انجام ندادن تکالیف‌تان پشت گوش نیاندازید. با شرکت در کلاس‌ها، گوش دادن به صحبت‌های معلم و تمرین زیاد بیش از آنچه که انتظار دارید با فلش‌کارت‌ها زبان بیاموزید پیشرفت خواهید داشت.

نمی‌خواهم با گفتن این جمله از اهمیت خود‌آموزی کم کنم. در واقع تعهد داشتن به صرف زمان مشخص برای مطالعه به صورت خوداموز هم مهم است. باید خودتان روی کلمات تمرین کرده و آنها را حفظ کنید، پس مطمئن شوید که بر تعهد خودآموزی و مطالعه هم پایبند هستید.

۳. تداوم

وقتی بر یادگیری زبان متعهد هستید، مطمئن شوید که یک الگوی پایدار برای دروس و تمرینات انتخاب کرده‌اید. باید اطمینان حاصل کنید که هر هفته چند درس از معلم یاد گرفته‌اید. یادگیری فقط یک درس در هفته کافی نیست، مگر اینکه بخواهید برای یادگیری زبان سال‌ها وقت صرف کنید. مطمئن شوید که از الگویی ثابت برای هفته ها استفاده خواهید کرد. مشکلی نیست که کمی وقت اینجا و آنجا از دست بدهید ولی این را به شکل یک استثنا داشته باشید نه یک قانون.

بهترین راه یادگیری زبان

۴. پشتکار

همانطور که قبلا گفتم، یادگیری یک زبان دیگر ممکن است بسیار سخت باشد. هر زبان مشکلات منحصر به فردی را برای زبان آموز دارد، و هنگام یادگیری مفاهیم واقعا باید پشتکار داشته باشید.

حال، این کار ممکن است سخت باشد، چرا که مجبور هستید آن را با چند استراحت کوتاه تنظیم کنید. وقتی در میابید که به مشکل بر خورده‌اید و روند یادگیری زبان به خوبی پیش نمی‌رود، این زمانی است که باید به مدت یک یا دو روز استراحت کنید. طی این زمان ذهن شما نکات جدید که درباره زبان را مرتب و دسته‌بندی می‌کنداین برای شما یک زنگ تفریح هم محسوب می‌شود. بعد از یک استراحت کوتاه متوجه می‌شوید که زبان را دوباره بهتر درک می‌کنید.

۵. تکرار

یکی از اصول مهم یادگیری یک زبان دیگر تکرار است. باید با کلمات و عباراتی که مدت‌ها پیش در ذهن شما ثبت شده‌اند قادر به خواندن، نوشتن، شنیدن و صحبت کردن باشید. هر چند تکرار می‌تواند خسته کننده و یکنواخت باشد، می‌تواند سرگرم کننده هم باشد. من دوست دارم در مباحث روزانه در شروع هر کلاس شرکت کنم. ممکن است درباره زمان، آب و هوا ، فعالیت‌های آخر هفته و چیزهای دیگر سوال کنم. این کار نه تنها به صحبت کردن زبان آموزان کمک می‌کند بلکه تکرار به آنها کمک می‌کند تا درباره این موضوعات به زبان جدیدی که در حال یادگیری آن هستند صحبت کنند.

۶. زمان

یادگیری یک زبان دیگر زمان می‌برد. مدت زمان آن به سرعت یادگیری شما و تعداد ساعاتی که هر هفته برای این کار اختصاص می‌دهید بستگی دارد. نکته مهم این است که اگر واقعا قصد دارید یک زبان دیگر بیاموزید باید زمان زیادی صرف یادگیری و تمرین کنید.

۷. حفظ کردن

اووف، فلاش‌کارت‌ها! بیشتر دانش‌آموزان از تهیه و استفاده از فلاش کارت‌ها برای یادگیری کلمات جدید متنفرند. هر چند باید بگویم که این کارت‌ها واقعا مفید هستند. می‌توانید از هر سه سبک آموش که به یادگیری سریع کلمات کمک می‌کند سود ببرید. از یادگیری حسی وقتی در حال نوشتن آنها هستید استفاده می‌کنید، از سبک تصویری و قتی آنها را می‌خوانید و از سبک شنیداری وقتی با صدای بلند آنها را تکرار می‌کنید. بعد از حفظ کردن لغات می‌توانید کارت‌ها را دور بیاندازید و کارت‌هایی با کلمات جدید استفاده کنید. می‌توانید به کلمه جدید نگاه کنید و سعی کنید معنی آن را حدس بزنید یا کلمه ای به زبان مادری خود را در نظر بگیرید و سعی کنید معادل آن در زبانی که در حال یادگیری آن هستید را حدس بزنید.

اگر واقعا از تهیه فلش کارت‌ها به سبک قدیمی نفرت دارید، تعدادی اپ و وب‌سایت وجود دارند که می‌توانند به شما کمک کنند. دانش‌ آموزان زیادی داشتم که دوست داشتند از  Quizlet برای این منظور استفاده کنند.

۸. استفاده از مهارت‌هایتان

استفاده از مهارت‌ها و لغاتی که آموخته‌اید مهم ترین مورد برای تسلط بر یک زبان دیگر محسوب می شود. سعی کنید بهترین تلاش خود را برای استفاده از زبان در زندگی روزمره خود داشته باشید. فیلم تماشا کنید و کتاب، مجله و روزنامه به زبان مقصد بخوانید. و اخرین مورد ولی نه قطعا کم اهمیت ترین، این است که مطمئن شوید تا حد ممکن به زبان جدید صحبت می‌کنید. با معلم خود مکالمه کنید و به دنبال یک گروه یا کلاب زبان در دانشکده خود باشید. اغلب در محوطه دانشگاه گروهی از افراد را خواهید دید که کنار هم جمع شده اند تا به زبان فرانسه، آلمانی یا دیگر زبان‌ها صحبت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن