یادگیری زبان

8 نکته در مورد اینکه چرا باید زبان را از طریق خواندن داستان یاد گرفت (بخش دوم)

#1 یادگیری زبان ده برابر سریعتر از متد صحبت کردن

می‌گویند بطور متوسط هر فرد در روز تنها حدود 10 درصد از دایره واژگان خود استفاده می‌کند. پس اگر برای یادگیری زبان خودتان را به صحبت کردن محدود می‌کنید، به احتمال زیاد هیچوقت از دیگر 90 درصد دایره واژگان افرادی که زبان مورد نظر شما زبان مادریشان است مطلع نخواهید شد.

با یادگیری از طریق خواندن داستان، شما زبان را با کیفیت بسیار بالاتر و بهتری یاد می‌گیرید. این بدان معنی است که کلمات را بهتر می‌فهمید، گرامر را راحت‌تر یاد می‌گیرید، و اینکه سطح بسیار بالاتری از مهارت در زبان را یاد خواهید گرفت.

#2 کشف گرامر از بطن داستان

تا حالا توجه کرده‌اید که به یاد آوردن گرامر چقدر سخت و خسته کننده است؟ (تنها شما نیستید که این حس را دارید!).

و حتی زمانی که یک ساختار گرامری را به خاطر آوردید، تا بحال سعی کرده‌اید آن را در وسط یک مکالمه‌ی سریع به کار ببرید؟ می‌دانم، کار سختی است.

کار سختی می‌تواند باشد بخصوص برای زبانهایی که از سیستم‌های پیچیده‌ی گرامری برخوردارند. شاید برای معلمان آسان‌تر باشد اگر محتوای تدریسی را حول محور قوانین گرامری بچینند، اما قطعا برای شما موثر نخواهد بود. به جای رویکرد «اول گرامر»، شما می‌توانید یاد بگیرید که گرامر چگونه در زبان مقصد شما بکار گرفته می‌شود و این کار را می‌توانید با خواندن داستان درک کنید.

با خواندن داستان شما از ساختار گرامر درک پیدا خواهید کرد و چگونگی استفاده از آنها را می‌فهمید و به همین سادگی می‌توانید موارد بیشتری را بیاموزید حتی با وجود اینکه هنوز یکسری از قوانین پایه را نمی‌دانید!

به مرور زمان عادت خواهید کرد که چگونه گرامر در متن بکار گرفته می‌شود. بدین طریق متوجه خواهید شد که گرامر دیگر هیولا نیست، زندگی شیرین‌تر خواهد شد و شما فرد شادتری خواهید بود. واقعا هم همینطور است!

#3 فرمت ایده‌آل برای مطالعه

برخلاف نگاه کردن به فیلم‌های سینمایی یا صحبت کردن با مردم در خیابان، خواندن داستان فرمت ایده‌آلی برای مطالعه می‌تواند باشد. با استفاده از روایت‌های صوتی متن، شما قادر خواهید بود چیزی که می‌شنوید را بخوانید، یا چیزی که می‌خوانید را بشنوید.

همین کار ساده باعث می‌شود به خاطر آوردن خیلی از چیزها ساده‌تر باشد و اینکه به شما کمک می‌کند مهارت‌های شنیداری خود را نیز تقویت کنید. با داشتن متن در کنار شنیدن صوت، به سادگی می توانید عقب و جلو کنید و متن را چند باره بخوانید. این کار بسیار بهتر از عقب و جلو کردن فیلم است و یا اینکه از فرد مقابل خود بپرسید حرف خود را چند بار دیگر تکرار کند!

#4 شرایط موجود در مدرسه را برعکس کنید

با تشکر از قوانین خشک و سخت مدرسه در یادگیری کلمات، ما الان می‌دانیم که راههای نا سالم زیادی برای یادگیری قوانین یادگیری زبان وجود دارند! تاکید زیاد بر روی درستی قوانین یکی از آن موارد بود. حساس شدن بر روی درستی قوانین و کلمات می‌تواند شما را عقب نگه دارد، زیرا همین زمان را می‌توانید به بسیاری موارد دیگر در یادگیری زبان اختصاص دهید.

یادگیری زبان با خواندن داستان به شما کمک می‌کنید از این دام خطرناک حساسیت به قوانین جدا شوید و شما را مجبور می‌کند که بر فهمیدن و لذت بردن از داستان تمرکز کنید. بزرگترین مزیت این رویکرد این است که شما با معیارهای جهانی‌تری از زبان آشنا خواهید شد؛ مواردی چون ساختار جملات، روایت، رویدادهای متعاقب، و همچنین تلفظ در کتابهای صوتی. مواردی که شما را سریعتر از دنبال کردن یک سری قوانین خشک به مقصد می‌رساند.

#5 منابع نامحدود

هیچوقت پیش نخواهد آمد که کتاب داستان‌ها تمام شوند. اگر به دنبال پیدا کردن کتاب هستید تا آنها را در فرآیند یادگیری خود استفاده کنید، با توجه به موهبت اینترنت اکنون می‌توانید به هر چیزی که یک فرد محلی در کشور مقصد دسترسی دارد، دسترسی پیدا کنید.

واقعا هیچ عذر و بهانه‌ای پذیرفته نیست که خود را در زبان مقصد غرق نکنید.

#6 پیشرفت در مسیر به سمت تسلط

ما درباره استفاده از داستان برای یادگیری زبان برای افراد مبتدی صحبت کردیم، اما در هر سطحی که هستید، می‌توانید از داستان‌ها درست به همین طریق برای بالا بردن سطح خود استفاده کنید.

تمام چیزی که نیاز دارید این است که داستان‌هایی را انتخاب کنید که سطحی بالاتر از سطح کنونی شما دارند؛ کتابهایی که چندان سخت نیستند و چندان ساده هم نیستند؛ به همین سادگی شما به جلو هل داده می‌شوید.

#7 دسترسی به محتوای افراد محلی

اگر عاشق زبانی که قصد یادگیری آن را دارید شده‌اید، پس شاید یکی از اهداف شما زندگی و نفس کشیدن در آن فرهنگ باشد. یکی از مزیت‌های عمده یادگیری با تمرکز، همچون خواندن و گوش دادن به داستان‌ها، این است که سعی کنید خود را با منابع معتبر زبان سرگرم کنید، مواردی که افراد محلی از آنها استفاده می‌کنند. حال چه یک رمان از نویسنده‌ی محبوب شما باشد یا یک اپرا از آهنگساز مورد علاقه‌ی شما.

#8 (هنوز) نیازی نیست که با کسی صحبت کنید

متدهای یادگیری مدرن، بخصوص چیزی که آن را با عنوان «یادگیری زبان از طریق ارتباطات» می‌شناسند، تاکید بسیاری بر به زبان آوردن زبانی که می‌خواهید یاد بگیرید از همان ابتدا دارد. اما برای بسیاری افراد، ترس زیادی با شروع به صحبت کردن یک زبان جدید وجود دارد. شاید با خود فکر کنید که چگونه وقتی چیزی از این زبان نمی‌دانید می‌توانید آن را صحبت کنید؟ اگر شما هم یکی از این افراد هستید، پس یادگیری زبان با خواندن داستان می‌توانید جایگزین بسیار مناسبی برای شما باشد.

با گذراندن وقت خود با گوش دادن و خواندن داستان‌های سرگرم کننده، به سادگی بر ایجاد فهم و آگاهی خود از زبان مقصد کمک خواهید کرد. بدین طریق واژگان را یاد خواهید گرفت. ساختار گرامری را در ذهن خود حک خواهید کرد و اگر هم دوست ندارید نیازی نیست با کسی صحبت کنید!

منبع: لینک

این مقاله در دو بخش تنظیم شده است که بخش اول آن را می‌توانید از اینجا مطالعه کنید.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن