زبان انگلیسی

8 نکته برای تقویت مهارت صحبت کردن به زبان انگلیسی

زمانی که در حال یادگیری زبان انگلیسی هستید، مهم‌ترین هدفتان اغلب این است که بتوانید به آن زبان به راحتی صحبت کنید. زمان یادگیری زبان خارجی، شما خودتان را در موقعیت رویارویی با آدمهای بسیاری می‌بینید؛ برای مثال با معلمتان، خدمتکار رستوران، راننده تاکسی یا صاحبخانه. پس صحبت کردن به زبان مقصد بسیار مهم است و از دغدغه‌های مهم زبان آموزان به شما می‌آید. گوش دادن مکرر به فایل‌های صوتی زبان مقصد و همچنین تقویت دیگر مهارت‌های زبانی همچون خواندن و نوشتن، از جمله تکنیک‌هایی هستند که می‌توانید برای تقویت مهارت صحبت کردن از آنها استفاده کنید. ما اینجا هشت مورد را بر شمرده‌ایم که می‌توانید از آنها برای تقویت مهارت مکالمه‌ی خود استفاده کنید.

1. حرف بزنید، حرف بزنید، حرف بزنید

اجازه دهید از همین ابتدا بگوییم که هیچ فرمول مشخص یا حقه‌ی عجیبی برای دور زدن این کار وجود ندارد. اساسا، بهترین راه برای تقویت مهارت صحبت کردن این است که صحبت کنید! به تمرین صحبت کردن تعهد پیدا کنید و سعی کنید با آدمهای متفاوتی این تمرین را انجام دهید. آیا در خارج زندگی می‌کنید؟ اگر اینطور است، از آدمهای اطراف خود به نفع خود استفاده کنید و سعی کنید در طول روز مکالمات گوناگونی را با آنها برقرار کنید. از راننده تاکسی و اتوبوس گرفته تا مغازه داران و اطرافیان و دوستان می‌توانید با همه این مکالمات را برقرار کنید. اگر در کشور خود در حال مطالعه‌ی زبان انگلیسی هستید، سعی کنید زمان تمریم مکالمه را با دوستانتان بیشتر کنید. شریک‌های زبانی پیدا کنید و یا به جوامع آنلاینی بپیوندید که همگی دغدغه‌ی پیشرفت در مهارت صحبت کردن را دارند.

2. به مکالمه‌های انجام شده فکر کنید

بعد از اینکه مکالمه‌ای را به پایان رساندید، به آن فکر کنید. چطور پیش رفت؟ به نظر خود چه مقدار از مکالمه را درست انجام دادید و درست فهمیدید؟ با موضوعی که درباره‌ی آن صحبت کردید چه مقدار احساس راحتی کردید؟ آیا با کلماتی روبرو شدید که معنی آنها را نمی‌دانستید؟ فکر کردن و نگاه نقادانه به گفتگوی انجام شده اعتماد بنفس شما را برای مکالمه‌ی بعدی بیشتر خواهد کرد (برای مثال متوجه می‌شوید که بر روی چه مواردی باید تمرکز و  چه چیزهایی را تقویت کنید).

3. گوش بدید و بخوانید

شما برای حرف زدن نیاز به کلمات دارید. حضو در کلاس برای یادگیری لغات جدید مناسب است اما راههای دیگری نیز برای یادگیری و بزرگ کردن دایره لغات وجود دارد: فیلم نگاه کنید، به موسیقی گوش کنید، رادیو و پادکست گوش دهید. کتاب بخوانید، همیشه مجله و وبلاگ مطالعه کنید. زمان گوش دادن یا خواندن، عبارات و اصطلاحات را یاد بگیرید و سعی کنید حروف اختصاری یا کلمات عامیانه را از بر شوید. کلمات جدید را روی کاغذ بنویسید و سعی کنید با آنها جملات خودتان را درست کنید. تمامی این موارد باعث می‌شود برای مکالمه‌ی بعدی با دست پرتر حضور پیدا کنید.

4. برگه‌های تقلب بسازید

بخشی از اضطراب پیرامون حرف زدن از آنجا ناشی می‌شود که نمی‌دانید چه چیزی بگویید. برای غلبه بر این مشکل، برگه‌های تقلب بسازید. قصد رفتن به دکتر را دارید؟ قبل از رفتن به مطب، اصطلاحات و عبارات و لغات مرتبط با دکتر رفتن را در جملات مرتبطی بنویسید و آنها را روی کاغذ بیاورید. از همین تکنیک برای زمان پرداخت قبض، غذا خوردن در رستوران، مصاحبه‌های شغلی، غر زدن یا هر موقعیت دیگری استفاده کنید.

5. گوشی را بردارید

برای اغلب مردم تلفنی حرف زدن یک مورد چالش بر انگیز است. چرا؟ چون با تلفن، ما شخص مقابل را نمی‌بینیم و تکان خوردن دهان او را متوجه نمی‌شویم؛‌مواردی که در مکالمه می‌توانند بسیار کمک حال باشند. برای کسب اعتماد بنفس بیشتری برای این قضیه، سعی کنید با دوستانتان مکالمات کوتاهی بر روی تلفن برقرار کنید، و به مرور به سمت مکالمات چالشی‌تر و پیچیده‌تری رو بیاورید.

6. صدای خود را ضبط کنید

همه از شنیدن صدای ضبط شده‌ی خودمان بیزاریم، اما انجام این کار می‌تواند شیوه‌ی موثری برای بهبود مهارت صحبت کردن باشد. گوش دادن به حرفهای خود بر روی دستگاه پخش به شما کمک می‌کند که شیوه‌ی حرف زدن خود را متوجه شوید (اینکه آیا سریع صحبت می‌کنید یا اینکه شمرده شمرده). از دیگر رو، حتی شاید سورپرایز شوید از اینکه متوجه شوید خیلی بهتر از چیزی که فکرش را می‌کردید صحبت می‌کنید!. صدای ضبط شده‌ی خود را برای معلم یا دوستان خود بفرستید و از آنها بخواهید نظر خودشان را اعلام کنند.

7. به جای کلمات سعی کنید عبارات را یاد بگیرید

یکی دیگر از نکات مهم برای رسیدن به تسلط این است که به جای به کار بردن کلمات، در مکالمات خود از عبارات متعددی اسفاده کنید (چیزی که در زبان مادری خود به کررات انجام می‌دهید). به جای اینکه بصورت خودکار بگویید «سلام، حالت چطوره؟»، سعی کنید از عبارتی چون «hello, what’s up»  یا «Hey dude, how ya going, mate?» استفاده کنید.

8. سرگرم شوید

زمانی که کاری را سرگرم کننده انجام دهیم یادگیری آن بسیار راحت‌تر و ساده‌تر خواهد شد. یادگیری را با مسخره بازی انجام دهید و مثلا زمانی که تنها هستید با خودتان صحبت کنید، آواز بخوانید و کارهای دیگری که می‌تواند بسیار سرگرم کننده باشد.  قضیه را آنقدر جدی و خشک نگیرید که شما را خسته کند.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن