زبان اسپانیایی

9 دلیل قانع کننده برای یادگیری زبان اسپانیایی

می‌خواهید اسپانیای را یاد بگیرید؟ ما کمکتان خواهیم کرد. بنا به نتایج یک تخمین، اسپانیایی زبان دوم تقریبا 100 میلیون نفر در سراسر دنیا و این آمار به سرعت در حال افزایش است.

با توجه به انتخاب‌های متعدد برای یادگیری، چرا اسپانیایی را انتخاب کنیم؟

اینجا ما دلایلی را بر شمرده‌ایم که امیدوارم به اندازه‌ی کافی مجاب کننده باشند؛ حال چه می‌خواهید به فردی چند زبانه تبدیل شوید یا اینکه به عنوان یک آماتور قصد دارید خودتان را بسنجید.

1. منظور خود را بهتر بیان کنید
لغات زبان اسپانیایی بقدری وسیع است و در آن به اندازه‌ای اصطلاحات و عبارات وجود دارد که می‌توانید منظور خود را به شیوه‌های متفاوتی بیان کنید. بسیاری از عبارات و اصطلاحات رنگی این زبان را نمی‌توان مستقیما به زبانهای دیگر ترجمه کرد. به هنگام یادگیری این زبان، با جملات و کلماتی روبرو می‌شوید که آرزو می‌کردید می‌توانستید آن را به زبان خود نیز بیان کنید.

2. ملحق شدن به یک خانواده‌ی بزرگ
خانواده‌ی شما چقدر بزرگ است. چه می‌شد اگر به شما بگویم که میلیون‌ها پسرعمو و دختر خاله دارید؟ اگر به مناطق اسپانیایی زبان سفر کرده باشید، متوجه می‌شوید که مردم آن مناطق بیشتر شما را tía  یا tío خطاب می‌کنند که به معنی «عمو» یا «خاله» است. این کلمات در زبان اسپانیایی بیشتر به عنوان نوعی ابراز ارادت استفاده می‌شوند.

تقریبا هر کشور اسپانیایی زمان نسخه‌ی مختص به خود از این کلمات را دارد.

3. لذت را دوبرابر کنید
از نظر تعداد اسپانیایی زبانان (400 میلیون در سرتاسر جهان)، زبان اسپانیایی دومین زبان پر تکلم در دنیا و تقریبا زبان رسمی 21 کشور است. این یعنی حدود 5 درصد از جمعیت دنیا که 10 درصد از این کشورها در صورتی که این زبان را ندانید چندان برای شما قابل دسترسی نیستند! باید به شما بگویم که من به آن مناطق سفر و از نزدیک آنها را تجربه کرده‌ام. سفر کردن با تکیه بر زبان انگلیسی به شدت تجربه‌ی محدودی را در اختیار شما قرار می‌دهد.

کمی اسپانیایی یاد بگیرید تا نقشه‌ی شما از جهان دو برابر سایز فعلی شود. انواع مختلفی از ماجراجویی‌ها، رفاقت‌ها و خاطرات هیجان‌ انگیزی که صرفا با دانستن زبان اسپانیایی می‌توانید آنها را تجربه کنید. تنها کافی است که بگویید sí.

4. درخواست کمک کردن آسان می‌شود
از آنجایی که سعی میکنم با صفات «سخت» و «آسان» زبانی را توصیف نکنم، بهتر است اینجا کمی به اسپانیایی اعتبار دهم. حتی قبل از اینکه بخواهید جنبه‌های ذاتی این زبان را بررسی کنید (که اصلا سخت نیستند)، اسپانیایی بخاطر محبوبیت بیش از انداّزه‌ی آن به شدت ساده است.

ازینرو، بخاطر این جمعیت بسیار بزرگ، می‌توان به منابع بسیار متفاوتی در یادگیری زبان اسپانیایی دسترسی پیدا کرد. اهداف شما از یادگیری زبان هرچه باشد، در پیدا کردن منابع درست هیچ مشکلی نخواهید داشت، و همیشه هم دسترسی به افراد اسپانیایی زبان بسیار ساده است.

5. حیوان درون خود را آزاد کنید
اسپانیایی‌ها راه و رسم جشن گرفتن را خوب می‌دانند، و ظاهرا این تمایل را زمانی که در حال استعمار دیگر کشورها بودند با خود به آن مناطق منتقل کردند. کارناوال‌های بسیاری در کشورهای آمریکای لاتین وجود دارد که تک تک آنها از ویژگی‌ها و جذابیت‌های خود برخوردارند. برای مثال سعی کنید درباره Hispanosphere  مطالعه کنید تا با صدها نوع مراسم و جشن آشنا شوید؛ مراسم‌هایی که کل شب شما را بیدار نگه خواهند داشت.

6. یادگیری راحت دیگر زبانها
دوست دارید به فردی چند زبانه تبدیل شوید؟ اگر قصد یادگیری یک زبان دیگر از زبانهای رومنس را دارید، بعد از اتمام یادگیری زبان اسپانیایی، متوجه می‌شوید که یادگیری دیگر زبانها چقدر راحت است.

در حقیقت، بعضی از از زبانهای دیگر از ریشه‌ی رومنس آنقدر به اسپانیایی نزدیک هستند که این ارتباط به وضوح ملموس است. یک اسپانیایی و یک ایتالیایی که هیچوقت زبان یکدیگر را مطالعه نکرده‌اند، تنها با کمی تلاش می‌توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. با یادگیری اسپانیایی حجم بزرگی از زبانهای ایتالیایی، پرتقالی، کاتالان و فرانسوی (در مقایس کمتری) را یاد خواهید گرفت.

7. یادگیری اصوات جدید با چرخاندن زبان
بسیاری از یادگیرندگان اسپانیایی از تلفظ R ترس دارند که صرفا تنها محدود به اسپانیایی‌ها نیست و البته برای بسیاری از انگلیسی زبانان تلفظ آن سخت است. اما نگران نباشید! از آنجایی که بعضی افراد خودشان را متقاعد می‌کنند که هیچوقت تلفظ R را یاد نمی‌گیرند و بیخیال آن می‌شوند، حقیقت این اس که تلفظ آن چندان سخت نیست، صرفا نیاز به صرف زمان دارد. و زمانی که توانستید به راحتی آن را تلفظ کنید، متوجه خواهید شد که چرخاندن زبان در دهان می‌تواند کاری اعتیادآور باشد.

8. مغز زبانی خود را پرورش دهید
اسپانیایی از گویش «Vulgar Latin» توسعه پیدا کرده است و اساسا در قلمرو Castile تکلم می‌شده است که بخشی از اسپانیای مدرن است (به همین خاطر است که اسپانیا را Castilian می‌نامند). برای مثال، بیشتر از 4000 کلمه‌ی اسپانیایی ریشه‌ی خود را نه از لاتین بلکه از زبان عربی می‌گیرند؛ این مهم بخاطر هجوم اعراب به آن منطقه و تحت سلطه قرار دادن مردم در آن زمان است. شاید معروفترین کلمه‌ی ریشه گرفته از عربی همان ojalá! (انشالله) باشد که به معنی «امیدوارم» است.

9. عوامانه بودن زبان!
اسپانیایی ریشه در لاتینی دارد که توسط عوام تکلم شده است، و اگر عوامانه بودن از جمله دغدغه‌های شما است، اسپانیایی به شدت به شما کمک خواهد کرد. برای مثال کلمه‌ی joder، همان معادل f-ck در انگلیسی است، و درست همانند معادل انگلیسی آن، میلیاردها نسخه‌ و معنی متفاوت از آن وجود دارد که می‌توانید از آن در موقعیت‌های گوناگون استفاده کنید.

اینجا هم، این عبارات در هر کشور متفاوت است. البته این ویژگی را از آن جهت گفتم که کمی یخ بحث را آب کنم. صرفا هدف این بود که اگر چنین دغدغه‌ای دارید، زبان مناسبی را انتخاب کرده‌اید.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن