یادگیری زبان

9 راهکار برای حفظ کردن سریع لغات

هرچند گرامر شما هم خوب باشد، اما اگر دایره واژگان شما محدود باشد و نتوانید جملات را کامل کنید، طبیعتا مهارت‌های زبانی شما راه به جایی نخواهند برد. دایره لغات درهای جدیدی را به سمت دنیایی جدید باز و یادگیری را  جذاب‌تر می‌کند.

اما بزرگ کردن دایره لغات همچون رژیم گرفتن عمل می‌کند: شما باید برای انجام این کار تلاش کنید و عرق بریزید و هیچ راه میانبر یا حقه‌ای برای دور زدن این فرآیند وجود ندارد. برای حفظ کردن لغات جدید، هرکسی باید شیوه‌ی مختص به خود را پیدا کند و یک نسخه را نمی‌توان برای همه اعمال کرد؛ اما صبور بودن، مشخص کردن اهداف واقع‌گرایانه و گذاشتن سیستم پاداش‌ دهی در صورت پیشرفت فرآیند، از جمله استراتژی‌های خوبی است که می‌توان در کنار نکته‌های اشاره شده در زیر آنها را تکمیل کرد.

1. از تکنیک‌های حافظه استفاده کنید

یکی از شیوه‌های محبوب برای حفظ کردن لغات استفاده از سبک mnemonics (روش تقویت حافظه از راه قیاس منطقی) است. این روش که بر پایه‌ی میانبرهای ذهنی استوار است به شما کمک می‌کند که مفاهیم پیچیده‌تری از لغات را به راحتی به خاطر آورید. برای مثال، شما می‌توانید مابین کلمات یک ارتباط ایجاد کنید. برای مثال، می‌توانید از اختصارها استفاده کنید: مثلا، شما قصد دارید به STORE بروید و اسپاگتی (Spaghetti)، گوجه‌ فرهنگی (Tomatoes)، زیتون (Olives)، برنج (Rice) و تخم مرغ (Eggs) بخرید. یکی از مشکلات این استراتژی این است که شما باید خود کلمه‌ی اختصار، آهنگ یا موردی که با آن کلمات را بهم پیوند میزنید را به خاطر بیاورید، اما با کمی تلاش و ممارست و تمرین، در حفظ کردن این ارتباطات مفید بسیار خلاقانه عمل خواهید کرد. و اینکه: هرچه بیشتر به این اختصارات یا ارتباطات فکر کنید، راحت‌تر کلمات مرتبط با آنها را به خاطر خواهید آورد.

2. برای خود محیطی جهت یادگیری دست و پا کنید

زمان تحصیل در خارج، شما در هر جایی که هستید می‌توانید زبان مقصد را بخوانید و بشنوید و ازینرو کلمات را سریعتر یاد می‌گیرید. اما برای تسریع در امر حفظ کردن کلمات نیازی نیست که حتما باید در کشور خارجی زندگی کنید؛ می‌توانید محیط اطراف خود را طوری تزئین کنید که محیط دوستانه‌ای برای یادگیری باشد. مجله و کتابهای متعددی به زبانی که می‌خواهید یاد بگیرید تهیه کنید، فیلم سینمایی نگاه کنید و  غذاهای محلی بپزید (یا بخورید).

3. کلمه را در بطن متن قرار دهید

یک ایده‌ی خوب برای یادگیری سریع کلمات زبان خارجی این است که این کلمات را در متن بگنجانید: به جای نوشتن لیستی از کلمات رندوم، سعی کنید با این کلمات جمله بسازید. بدین شیوه، متوجه خواهید شد که این کلمه در دنیای واقعی چگونه بکار گرفته می‌شود. بعلاوه، اگر توانستید جملات بامزه‌ای بنویسید، حفظ کردن و به خاطر آوردن آنها راحت‌تر خواهد بود. بسته به اینکه چطور کلمات را حفظ می‌کنید، می‌توانید تصاویر یا نقاشی‌هایی که جملات شما را تکمیل می‌کنند را به آنها اضافه کنید.

4. از رویدادهای دنیای واقعی بیاموزید

سخن از محتوا و متن شد: فیلم‌های سینمایی، شوهای تلویزیونی، کتاب‌ها، پادکست‌ها یا ترانه‌ها نه تنها منابع خوبی برای بسیاری از کلمات هستند، بلکه می‌توانند شما را در حفظ کردن و به یاد آوردن آنها نیز کمک کنند. برای مثال شما می‌توانید یک کلمه یا اصطلاح خاصی را با یک کاراکتر یا ترانه همراه کنید و بدین صورت کلمه را همیشه به یاد داشته باشید. پس سعی کنید به زبان اصلی فیلم ببینید (با زیرنویس) یا اینکه کتاب بخوانید و معنی واقعی کلمات را پیدا کنید. اگر عبارت یا جمله‌ای به گوشتان می‌خورد که معنی آن را نمی‌دانید، روی برگه بنویسید، معنی‌اش را پیدا و سپس آن را حفظ کنید.

5. به مرحله‌ی بعد بروید

اگر می‌خواهید فرآیند یادگیری زبان را به مرحله‌ی بالاتری ارتقا دهید، به اندازه کافی در ذهن خود برای کلمات جدید و ارتباطات مابین آنها فضای خالی بگذارید. اگر می‌خواهید از فرایند یادگیری بهترین نتیجه را بگیرید، از ترجمه‌ی کلمات به زبان مادری خود دوری کنید، و در عوض، سعی کنید کلمه را در زبانی که قصد یادگیری آن را دارد برای خود تفسیر کنید و توضیح دهید.

6. ابزارهای مناسب برای کمک به این فرآیند را پیدا کنید

هرکس به نوعی یاد می‌گیرد، پس اگر هنوز نمی‌دانید که چه روشی برای شما مناسب است، سعی کنید روشهای متفاوتی را امتحان کنید، یا اینکه ترکیبی از روشهای مختلف را برگزینید: استفاده از فلش کارت‌ها، اپلیکیشن‌ها، لیست‌ها، یا بازیهای گوناگون از جمله راههای مناسبی برای حفظ کردن لغات جدید هستند. همین مورد شامل زمان مناسب نیز می‌شود: بعضی افراد ترجیح می‌دهند که زمان مشخصی را به یادگیری اختصاص دهند، و بعضی دیگر همزمان با دیگر کارها این فرآیند را جلو می‌برند. بدون توجه به رویکردی که انتخاب می‌کنید، مطمئن شوید که فرآیند از ریتم مناسبی برخوردار است. در کل، تمرین منجر به بهتر شدن می‌شود.

7. یادگیری را تعاملی کنید

درست همچون پیدا کردن ابزارهای مناسب برای یادگیری، همچنین مهم است که تجربه‌ی یادگیری را تا جای ممکن جامع برگزار کنید: تنها به خواندن کلمات از روی کاغذ یا لیست‌ها اکتفا نکنید، تلفظ آنها را نیز گوش کنید، با صدای بلند آنها را بیان کنید و سپس آنها را روی کاغذ بنویسید یا تایپ کنید. هرچه بیشتر با با کلمات از جهات گوناگون ارتباط برقرار کنید، بهتر است. (برای مثال وقتی بستنی می‌خورید سعی کنید طعم‌های مختلف بستنی را  با خود مرور کنید).

8. بر کلمات مفید تمرکز کنید

اگر می‌خواهید دایره واژگان مرتبط با حوزه‌ی کاری یا شرکتی خود را تقویت کنید، پس دیگر نیازی نیست که رمانهای شکسپیر را بخوانید یا بر کلمات قرون وسطایی تمرکز کنید. هرچه کلمات برای حوزه‌ی کاری شما معتبرتر و کاربردی‌تر باشند، و اینکه بتوانید از آنها در مکالمات روزمره استفاده کنید، یادگیری آنها ساده‌تر خواهد بود.

9. تکرار کنید و تکرار کنید

به تکرار کردن صرف کلمات اکتفا نکنید، بلکه مواردی که قبل‌تر یاد گرفته اید را نیز دوباره مرور کنید. برای این کار نیازی نیست که به لیست کلماتی که در گذشته تهیه کرده‌اید نگاه کنید، بلکه بهتر است کلماتی را که از قبل می‌دانید در جملات و عبارات متنوعی به کار بگیرید و ازینرو ماندگاری آنها در ذهنتان را تقویت کنید.

برچسب ها

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن