اخبار

یادگیری زبان آلمانی، شاه‌کلید زندگی پناهجویان در آلمان

آیا من حق شرکت در کلاس یادگیری زبان آلمانی را دارم؟

تا زمانی که کسی پناهجو است، حقی برای شرکت در آن دسته از کلاس‌های زبان آلمانی را که دولت هزینه آن را تأمین می‌کند ندارد؛ اما پس از آنکه به عنوان پناهنده به رسمیت شناخته شد، وقتی روند رسیدگی به درخواست پناهندگی‌اش با موفقیت طی شد و اجازه اقامت طولانی به او داده شد وضعیت تغییر می‌کند.

پس از آن پناهجو باید در دوره‌هایی موسوم به کلاس انتگراسیون (هم‌پیوندی) نیز شرکت کند. در این کلاس‌ها هم می‌توان زبان آلمانی را آموخت و هم اطلاعاتی درباره حقوق و وظایف افراد در آلمان و بنیان‌های سیاست و جامعه این کشور به دست آورد. مقامات اداره امور مهاجران و پناهجویان در آلمان اطلاعاتی دقیق در این باره و اینکه به کجا باید مراجعه کرد را در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهند.

جوانان پناهجو امکانات بیشتری برای آموختن زبان آلمانی دارند. پناهجویانی که هنوز دوره ده ساله تحصیل در مدرسه را طی نکرده‌اند، تقریبا در همه ایالت‌های آلمان باید به مدرسه بروند. آنها به طور معمول باید حداکثر شش ماه پس از ورود به آلمان تحصیل در مدرسه را آغاز کنند. در بیشتر مدارس کلاس‌های انتگراسیون یا «خوشامدگویی» هم وجود دارد. آموزگاران در این کلاس‌ها زبان آلمانی و فرهنگ آلمان را به کودکان و نوجوانان می‌آموزند.

چه کسی به من در یادگیری زبان آلمانی کمک می‌کند؟

بهترین راه برای کسی که مایل است از دوره‌ انتظار برای دریافت پاسخ درخواست پناهندگی‌اش به خوبی استفاده کند و زبان آلمانی را بیاموزد، این است که تحقیق کند و موقعیتی برای یادگیری زبان آلمانی در اطراف محل اقامتش بیابد.

در بسیاری موارد مددکاران داوطلب در گروه‌های امداد محلی کلاس درس زبان آلمانی در اقامتگاه‌های پناهجویان تشکیل می‌دهند. برخی از این مددکاران آموزگاران حرفه‌ای هستند. این کلاس‌ها رایگان است.

اگر پناهجویی بخواهد از این طریق آلمانی بیاموزد، می‌تواند در این مورد با دفتر مشاوره برای پناهجویان یا نمایندگان شوراهای پناهندگان در هر ایالت آلمان صحبت کند. این مراکز می‌توانند در این مورد کمک کنند.

طبیعی است که اگر کسی توانایی مالی ‌داشته باشد، می‌تواند در کلاس‌هایی نیز شرکت کند که رایگان نیستند. در این رابطه می‌توان از کلاس‌های درس “انستیتو گوته” نام برد.

برای شرکت در کلاس‌های دو تا هشت هفته‌ای انستیتو گوته باید بین ۶۱۰ تا ۲۱۴۰ یورو پرداخت.

کلاس‌های زبان ارزان‌قیمت‌تری در «مدارس مردمی» (VHS) وجود دارد که تقریبا در همه شهرهای بزرگ آلمان یافت می‌شود. البته این کلاس‌ها تنها دو بار در سال، اغلب در ماه‌های مارس و سپتامبر آغاز می‌شوند.

در وبسایت VHS می‌توان به اطلاعات در باره کلاس‌هایی که این نهاد در سراسر آلمان عرضه می‌کند دست پیدا کرد.

بسیاری از دانشگاه‌ها نیز در این میان کلاس‌های درس زبان آلمانی ویژه پناهجویان تشکیل داده‌اند. هر دانشگاهی برنامه خاص خود را عرضه می‌کند. بدین جهت بهتر است که از دانشگاه محل به طور مستقیم در باره برنامه آن اطلاعات کسب کرد.

تجربه “ابرامی”، پناهجوی اهل کشور گامبیا

«من می‌خواستم هر چه زودتر آلمانی یاد بگیرم. برای همین خودم را مجبور کردم که با دوستانم وقت نگذرانم و به جای آن یاد بگیرم، یاد بگیرم و یاد بگیرم.

ابرامی مایل است بدون انتشار عکس از چهره‌اش تجربیاتش را با دیگر پناهجویان در میان بگذارد
زبان آلمانی سخت است. اما وقتی به خودت زحمت بدهی، از پس آن بر می‌آیی. آدم نباید تسلیم شود و بیکار بنشیند. تو به یک کشور جدید آمده‌ای. باید تمام سعی‌ات را بکنی تا جذب جامعه شوی. تنها چیزی که در آلمان به تو کمک می‌کند زبان است. وقتی بتوانی آلمانی حرف بزنی، راه‌ها به رویت باز می‌شود و امکانات زیادی پیدا می‌کنی.»

“ابرامی” دو سال است که در شهر “برمن” زندگی می‌کند.

منبع
dw
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن