زبان آلمانیزبان اسپانیاییزبان فرانسوییادگیری زبان

آیا با نگاه کردن اخبار می‌توان زبان یاد گرفت؟ + لیست کانال‌های خبری برای یادگیری زبان

وقتی از زبان آموزان سوال می‌شود که  تسلط به هر زبانی از نظر آنان به چه معنی است، اغلب می‌گویند«دوست دارم بتونم به راحتی اخبار رو بفهمم». شاید رویای خواندن روزنامه‌ی Le Monde را در کافه‌ای در پاریس دارید. یا اینکه می‌خواهید نسخه‌ی آنلاین روزنامه‌ی Spiegel را به هنگام سفر به برلین مطالعه کنید. یادگیری زبان با اخبار

حتی اگر خواندن و شنیدن اخبار هدف نهایی شما نباشد، اما می‌توان از اخبار به عنوان منبع موثری برای یادگیری زبان نام برد.

زمان یادگیری یک زبان، اغلب هدف ما ایجاد ارتباط با مردم است. البته پس از یادگیری جملاتی مثل سفارش دادن غذا و پرسیدن مسیر نباید فرآیند یادگیری را متوقف کنیم. این عبارات و جملات پر تکرار مهم هستند، اما تنها بخشی از فرآیند یادگیری زبان به شمار می‌آیند. اینکه بتوان به مکالمات عمق بخشید و آدم‌ها، کشورها، فرهنگ‌ها و عقاید را بیشتر فهمید، کاری شگفت انگیز است.

و اینکه، زمانی که با مردم صحبت می‌کنید، دوست دارید که درباره موضوعات متداول روز نیز صحبت کنید: رویدادهای فرهنگی، ورزش، سلبریتی‌ها، و کسب و کارهای مختلف. حتی شاید بحث کردن در مورد موضوعاتی چون سیاست، مذهب و زندگی نیز از اهداف شما باشد.

این مورد نیز در کنار دیگر موارد، از جمله دلایلی است که بهتر است زبان آموزان اخبار را نیز نگاه کنند. با انجام این کار و گوش دادن و خواندن اخبار به زبان مقصد، درک عمیق‌تری از زبان پیدا خواهید کرد. با گوش دادن به اخبار شما کلمات و عبارات جدید یاد می‌گیرید و تلفظتان بهتر می‌شود. خواندن اخبار باعث می‌شود مهارت های گرامری شما بهبود پیدا کند.

مزایای استفاده از اخبار برای یادگیری زبانهای خارجی

 از اخبار می‌توان به عنوان یک ابزار آموزشی برای یادگیری زبان استفاده کرد

  • اخبار یک منبع تمام نشدنی است. بسیاری از سایتهای خبری در طول روز بارها به روز می‌شوند. خبرهای تلویزیونی سر ساعت‌های مختلفی پخش می‌شوند. خبرهای رادیویی نیز به همین ترتیب. شما همیشه با محتوای جدید روبرو هستید که می‌توانید به عنوان ابزاری برای یادگیری زبان از آن استفاده کنید.
  • روزنامه نگارها ملزم به نوشتن به شیوه‌ای استاندارد هستند. در اخبار شما هیچ عبارت یا کلمه‌ی عامیانه و محلی را نمی‌شنوید. شما موضوعات روز را با زبانی شیوا و استاندارد می‌خوانید که فهمیدن و درک کردن آن راحت است.
  • اخبار تلویزیونی با گویش‌های استاندارد روایت می‌شوند. این نکته به ویژه برای افرادی که در یادگیری زبان مبتدی هستند بسیار اهمیت دارد تا بتوانند زبان را به راحتی متوجه شوند.
  • مجریان و روزنامه‌نگاران اخبار را به شیوایی کامل و با زبانی قابل فهم بیان می‌کنند. این مورد هم برای زبان آموزان مبتدی و هم سطح متوسطه بسیار مهم است زیرا با گوش دادن و خواندن زبانی استاندارد با گویشی رسمی، می‌توانید استفاده‌ی صحیح گرامر در جملات را متوجه شوید.
  • اخبار اطلاعات شما از دنیا را افزایش می‌دهد. با گوش دادن یا خواندن اخبار، شما اطلاعات زیادی درباره کشورهایی که به آن زبان صحبت می‌کنند کسب خواهید کرد. از روابط گوناگون گرفته تا مواردی چون سرگرمی، اقتصاد و ورزش، دانش شما در حوزه‌های متعددی افزایش می‌یابد.
  • از آنجایی که اخبار به شیوه‌ها و منابع مختلفی ارائه می‌شود، بطور همزمان می‌توانید برای تقویت مهارت‌های خواندن، شنیدن و صحبت کردن از آن استفاده کنید. با یک تیر سه نشان بزنید.
  • دسترسی به اخبار راحت است. بخاطر موهبت اینترنت، شما می‌توانید در هر جایی در روی کره‌ی زمین به اخبار دسترسی پیدا کنید. تمام کاری که باید انجام دهید، گشتن و کلیک کردن موس است و به همین راحتی می‌توانید ساعتها اخبار رایگان پیدا کنید.

با در نظر داشتن این موارد در ذهن، فهمیدن این نکته راحت است که چگونه می‌توان از منابع خبری برای یادگیری زبان استفاده کرد.

اما قبل از خواندن ادامه‌ی متن، یک سوال وجود دارد در زیر به آن پاسخ می‌دهیم.

چطور می‌خواهید مطمئن شوید که می‌توانید از اخبار به عنوان ابزاری برای آموزش زبان استفاده کنید و اینکه در دام «یادگیری منفعلانه» (Passive learning) نیافتید؟

یادگیری زبان با نگاه کردن به اخبار

شیوه‌ی اشتباه نگاه کردن به اخبار

  • نباید انتظار داشته باشید که پشت کامپیوتر بنشینید و بعد از یک ساعت و نیم نگاه کردن به اخبار به زبان آلمانی مسلط شوید، حتی انتظار نداشته باشید که این اتفاق در چند ماه برای شما بیافتد.

درست همانند یادگیری زبان با استفاده از فیلم‌های سینمایی، نگاه کردن به اخبار متدی است که باید تکرار شود. شما باید هشیار باشید، دقت کنید، دقیق باشید، و با هدف یادگیری اخبار را گوش کنید نه منفعلانه.

اجازه دهید با هم مرور کنیم که چگونه می‌توان از اخبار به عنوان ابزار یادگیری استفاده کنیم (5 مرحله)

1. شبکه‌ای را انتخاب کنید که محتوایش با سطح شما همخوانی دارد

اولین کار شما باید این باشد که شبکه‌ای را پیدا کنید که همسو با سطح یادگیری شما باشد. برای مثال، اگر در یادگیری چینی ماندارین مبتدی هستید، و هنوز در حال یادگیری پایه‌های زبانی هستید، از خواندن روزنامه‌هایی که سرتاسر به زبان چینی نوشته شده‌اند هیچ سودی نخواهید برد. در ابتدا بهتر است با پادکست یا کانال‌های خبری زنده شورع کنید، و موردی را انتخاب کنید که محتوایش با سطح شما همخوانی دارد.

یک مثال دیگر این است که معمولا روزنامه‌های کثیرالانتشار نسبت به روزنامه‌های تخصصی از متنی ساده برخوردارند.

منبعی که انتخاب می‌کنید باید هماهنگ با مهارتی باید که می‌خواهید در آن خود را تقویت کنید. اخبار در کل ابزار مهم و مفیدی برای آنانی است که می‌خواهند مهارت‌های خواندن و شنیداری (و هر دو) را تقویت کنند. اول مشخص کنید کدام مهارت برای شما در اولویت است، سپس به دنبال منابع آن بگردید.

همچنین سایت‌های خبری فراوانی وجود ارد که بطور اختصاصی برای زبان آموزان طراحی شده‌اند. در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

2. دقت کنید

زمانی که به اخبار گوش می‌دهید، شما باید آنجا حاضر باشید و با ذهنی باز اجازه دهید کلمات به مغز شما وارد شوند. این کار باعث می‌شود که با صداها و آواهای زبان آشنا شوید. از آنجایی که منابع بی انتهایی از اخبار را در دسترس دارید، انجام دادن این کار بطور مکرر بسیار اثربخش است.

با اینحال، اگر به چیزهایی که گفته می‌شود دقیق توجه کنید (و بر موضوعاتی تمرکز کنید که مورد علاقه‌ی شما است) بسیار سریعتر زبان را یاد می‌گیرید. شاید همه چیز را متوجه نشوید، اما بالاخره در لابلای عبارات و جملات می‌توانید کلمات را از هم تمییز دهید. هرچه بیشتر تمرین کنید، در این کار خبره‌تر خواهید شد.

3. کار را ساده برگزار کنید

اگر مبتدی هستید، با دیدن کامل برنامه‌های خبری خود را خسته نکنید. در عوض، اخبار را در قطعه‌های کوچک گوش کنید. هر بار بر یک موضوع تمرکز کنید، و مطمئن شوید که تمامی جنبه‌های آن را متوجه شده‌اید و لغات آن را یاد گرفته‌اید. دنبال کلماتی بگردید که برای شما تازگی دارند، و اگر می‌خواهید آنها را به دایره لغات خود اضافه کنید، برایشان فلش کارت درست کنید.

پس از انجام تمامی این کارها، می‌توانید به خبر بعدی رجوع کنید.

4. خودتان را خسته نکنید؛ بعضی خبرها پیچیده هستند

اگر منبعی را انتخاب کرده‌اید که خبرش برای شما پیچیده و فهمیدنش دشوار است، به خودتان استراحت دهید. به خبر دیگری رجوع کنید و کانال را عوض کنید. بعضی اخبار بسیار پیچیده هستند و بهتر است که زمان شروع به انجام این کار، به عنوان مبتدی، از خبرهای ساده شروع کنید.

5. اخبار را تکرار کنید

زمان نگاه کردن به اخبار، پیشنهاد می‌کنیم که جملات را با گوینده تکرار کنید. این کار باعث می‌شود اصوات زبان مقصد با زبان شما منطبق شود و تمرینی شود برای ادا کردن هرچه راحت‌تر کلمات.

وب سایت‌های خبری زبان فرانسه

در این لیست می‌توانید به لیست بهترین پادکست‌های آموزشی زبان فرانسوی دسترسی پیدا کنید.

این سایت از جمله منابع عالی خبری برای زبان آموزان مبتدی و متوسط است. اخبار با دور کند خوانده می‌شود و تمامی کلمات به شیوه‌ای شفاف و واضح بیان می‌شوند که فرد یاد گیرنده به راحتی متوجه می‌شود.

در این وب سایت هر روزه می‌توانید اخبار را که به زبانی ساده نوشته شده‌اند را پیدا کنید و مطالعه نمایید. منابع خوبی در این سایت برای تمرین و تقویت مهارت‌های زبان فرانسه وجود دارد.

همانطور که از اسمش پیداست، یک سایت خبری 24 ساعته است که بخش عمده‌ای از خبرهایش را آنلاین منتشر می‌کند. در این سایت می‌توانید بخش‌هایی از زبان فرانسه را با معادل‌های زبان انگلیسی مقایسه کنید تا ازینرو دانش خود از زبان را به آزمایش بگذارید. همچنین موارد زیادی برای تقویت مهارت‌های شنیداری وجود دارد.

یک روزنامه‌ است که در سرتاسر فرانسه و در ایستگاههای مترو و قطار توزیع می‌شود. این روزنامه طراحی شده است تا در طول یک سفر کوتاه بتوانید تمامی موارد و خبرهای مهم را در عرض چند دقیقه بخوانید. وب سایت این روزنامه شامل هزاران مقاله و خبر است که می‌تواند منبع خوبی برای یادگیرندگان زبان فرانسه باشد.

وب سایت‌های خبری آلمانی

در این لیست می‌توانید به لیست بهترین پادکست‌های آموزشی زبان آلمانی دسترسی پیدا کنید.

یک کانال خبری عمومی به زبان آلمانی است که اخبار رویدادهای جهانی را پخش می‌کند.

یک برنامه‌ی رادیویی از شبکه‌ی تلویزیونی دویچه وله است که می‌توانید در آن فایل صوتی‌ خبرها را دانلود کرده و به همراه متن آن مطالعه کنید. هر روز موارد زیادی روی این سایت آپلود می‌شوند که می‌توانید از آنها برای یادگیری آلمانی استفاده کنید.

یک ایستگاه رادیویی است که محتوایش را آنلاین پخش می‌کند.

مهم‌ترین رویدادهای هفته‌ی گذشته را هر جمعه عصر برای شنوندگانش به زبانی بسیار ساده پخش می‌کند. این کانال برای افراد مبتدی بسیار اثربخش است.

مهم‌ترین و پر تیتراژترین مجله‌ی آلمانی زبان است که در سایت آن می‌توانید به منبع بسیار بزرگی از مقالات متنوع دسترسی پیدا کنید.

وب سایت‌های خبری اسپانیایی

در این لیست می‌توانید به لیست بهترین پادکست‌های آموزشی زبان اسپانیایی دسترسی پیدا کنید.

گزیده‌های اخبار را می‌توانید از این سایت دانلود کنید. در این سایت اخبار با سرعتی کند و با زبان شفاف و واضح بیان می‌شوند. در این سایت می‌توانید به دو نسخه‌ از زبان اسپانیایی دسترسی داشته باشید: اسپانیایی تکلم شده در اسپانیا و اسپانیایی تکلم شده در آمریکای لاتین.

در این سایت می‌توانید لیست بزرگی از شبکه‌های تلویزیونی اسپانیایی زبان را پیدا کنید.

در این سایت می‌توانید لیست بزرگی از منابع خبری اسپانیایی زبان را پیدا کنید. منابعی شامل پادکست‌ها، رادیوها و کانال‌های تلویزیونی.

تلویزیون رسمی اسپانیا منبع بزرگی از کانال‌های اسپانیای زبان را در خود دارد که می‌توانید آنها را پیدا کرده و نگاه کنید.

گزیده‌های خبری را در قطعه‌های کوتاه می‌توانید در این سایپ پیدا کنید. استفاده از این سایت برای افراد مبتدی پیشنهاد می‌شود.

در این سایت می‌توانید لیست بزرگی از روزنامه‌های دنیای اسپانیایی زبان را پیدا کنید.

وب سایت‌های خبری زبان انگلیسی

در این لیست می‌توانید به لیست بهترین پادکست‌های آموزشی زبان انگلیسی دسترسی پیدا کنید.

یکی از معروف‌ترین و قدیمی‌ترین شبکه‌های خبری انگلیسی زبان در دنیاست که در سایت آن می‌توانید منابع مفیدی برای یادگیری زبان انگلیسی پیدا کنید.

این سایت بیشتر در حوزه‌ی مد، زیبایی و سبک زندگی فعالیت دارد. انگلیسی آن انگلیسی آمریکایی است و مطالب آن نسبتا ساده هستند.

این کانال خبری استرالیایی از شبکه‌های معروف و معتبر در دنیای انگلیسی زبان است. در این وب سایت می‌توانید مطالب و منابع متفاوتی برای یادگیری زبان و تقویت مهارت‌های شنیداری و خواندن پیدا کنید.

یکی دیگر از منابع انگلیسی زبان با لهجه‌ی بریتانیایی که در آن موضات متنوعی پوشش داده می‌شوند. این سایت از متنی ساده و غیر رسمی استفاده می‌کند که برای یادگیرندگان مبتدی بسیار مفید است.

بسیاری از منابع این سایت، زبان آموزان انگلیسی را هدف گرفته است. ابزارهای ارزیابی زبان، مطالب گوناگون و فایل‌های صوتی متنوعی را می‌توان رد این سایت پیدا کرد.

از قدیمی‌ترین وب سایت‌های فرهنگی انگلیسی زبان در دنیا. در این سایت می‌توانید مقالات دست اولی در رابطه با موضوعات متفاوتی را بخوانید که بخصوص برای تقویت مهارت خواندن بسیار مفید است.

چگونه از اخبار در فرآیند یادگیری زبان استفاده کنیم؟

به خاطر داشته باشید از اخبار همانند دیگر منابع آموزشی استفاده کنید. اگر بدانید و بتوانید به شیوه‌ی صحیح از این ابزار استفاده کنید، گوش دادن به اخبار می‌تواند بسیار مفید واقع شود: برای این کار باید وقت صرف کنید.

خسته نشوید و کم نیاورید! با رشد دانشتان از زبان مقصد، توانایی شما برای فهمیدن چیزی که گفته می‌شود بیشتر و بیشتر می‌شود.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن