زبان آلمانی

کدام کشورها آلمانی صحبت می‌کنند؟

آلمان تنها کشوری نیست که زبان آلمانی به طور گسترده در آنجا به کار می‌رود. در واقع، هفت کشور هستند که زبان آلمانی زبان رسمی یا زبان غالب‌شان است. کدام کشورها آلمانی صحبت می‌کنند کشورهای آلمانی زبان 

آلمانی یکی از مهم‌ترین زبان‌های دنیا است و بیشترین آمار صحبت کنندگان زبان مادری در اتحادیه اروپا را دارد. گزارشات رسمی تخمین می‌زنند که ۹۵ میلیون نفر آلمانی را به عنوان زبان اول صحبت می‌کنند. این بدون در نظر گرفتن میلیون‌ها نفری است که به این زبان را به عنوان زبان دوم صحبت می‌کنند یا آن را می‌دانند اما به آن مسلط نیستند.

زبان آلمانی یکی از سه زبان خارجی برتر برای یادگیری در ایالات متحده امریکا به شمار می‌رود.

اغلب آلمانی زبانان بومی (حدود ۷۸ درصد) در آلمان (Deutschland) هستند.در اینجا می‌توانید شش کشور دیگر را بیابید:

۱. اتریش

کشور اتریش (Österreich) باید به سرعت به ذهن بیاید. همسایه جنوبی آلمان با تقریبا ۸.۵ میلیون جمعیت. بیشتر اتریشی‌ها آلمانی صحبت می‌کنند چرا که آلمانی زبان رسمی آنهاست. آرنولد شوارتزنگر جمله «I’ll be back» را به لهجه آلمانی اتریشی می‌گوید.

اتریش کشوری کوهستانی است. وین (Wien) پایتخت این کشور یکی از شهرهای دوست‌داشتنی و بسیار مناسب برای زندگی در اروپا به شمار می‌رود.

توجه: تغییرات مختلف زبان آلمانی در مناطق مختلف لهجه های قوی ای به وجود آورده است که تقریبا می‌توان آنها را یک زبان دیگر تلقی کرد. پس اگر در آموزشگاهی زبان آلمانی می‌خوانید، وقتی به لهجه یک منطقه دیگر مانند اتریش یا جنوب آلمان به آن زبان صحبت شود، قادر به درک آن نخواهید بود. در مدرسه، مانند رسانه‌ها و اسناد رسمی آلمانی زبانان معمولا زبان  Hochdeutsch یا Standarddeutsch را به کار می‌برند. خوشبختانه، بیشتر آلمانی زبانان Hochdeutsch را درک می‌کنند پس حتی اگر نتوانید لهجه غلیظ انها را درک کنید انها قادر به درک و برقراری ارتباط با شما خواهند بود.

۲. سوئیس

اغلب ۸ میلیون شهروند سوئیس (die Schweiz) آلمانی صحبت می‌کنند. باقی مردم فرانسوی، ایتالیایی یا رمانش صحبت می‌کنند.

بزرگ‌ترین شهر سوئیس زوریخ است اما پایتخت، شهر برن است، با دادگاه‌های فدرال که در بخش سرپرستی فرانسه زبان لوزان قرار دارد. سوئیس میل خود را به استقالال و بی‌طرف بودن به عنوان کشوری که بیشترین آلمانی زبان را خارج از اتحادیه اروپا و حوزه ارز یورو دارد اعلام کرده است.

۳.لیختن اشتاین

لیختن اشتاین بین اتریش و سوئیس قرار دارد. لقب این کشور به خاطر اندازه بسیار کوچک (۶۲ مایل مربع) و فعالیت‌های آن در زمینه تمبر است.

ودوزا پایتخت و بزرگ ترین شهر است که کمتر از ۵۰۰۰ نفر شهروند دارد و فرودگاه  (Flughafen) مخصوص خود ندارد. ولی روزنامه‌هایی به زبان آلمانی دارد، Liechtensteiner Vaterland و Liechtensteiner Volksblatt.

جمعیت کل لیختن اشتاین حدود ۳۸.۰۰۰ نفر است.

۴. لوگزامبورگ

بیشتر مردم فراموش می‌کنند که لوگزامبورگ،  Luxembourg (بدون حرف o در زبان آلمانی) در غرب کشور آلمان واقع شده است. هر چند از زبان فرانسوی برای خیابان‌ها و نا مکان‌ها و معاملات رسمی استفاده شده بیشتر شهروندان لوگزامبورگ در زندگی روزانه خود با گویشی از زبان آلمانی صحبت می‌کنند که  Lëtztebuergesch نامیده می‌شود و لوگزامبورگ یک کشور آلمانی زبان محسوب می‌شود.

بیشتر روزنامه‌های لوگزامبورگ در المان منتشر می‌شوند از جمله Luxemburger Wort .

۵. بلژیک

هر چند زبان رسمی بلژیک (Belgien) زبان هلندی Dutch است، ساکنان آن به زبان‌های فرانسه و آلمانی صحبت می‌کنند. از بین این سه زبان، زبان آلمانی کمتر رایج است. اکثرا در بیم بلژیکی هایی که در آلمان یا نزدیک مرزهای آلمان و لوگزامبورگ زندگی می‌کنند به کار می‌رود. آلمانی زبانان کشور بلژیک تقریبا ۱ درصد تخمین زده می‌شوند.

بلژیک گاهی به خاطر جمعیت چند زبانه‌اش اروپای کوچک نامیده می‌شود: فلمیش (هلندی) در شمال (فلاندرز)، فرانسوی در جنوب (والونیا) و آلمانی در شرق (استبلژین). شهرهای اصلی در منطقه آلمانی زبان Eupen و Sankt Vith هستند.

رادیوی (Belgischer Rundfunk (BRF به زبان آلمانی و Grenz-Echo یک روزنامه المانی زبان در سال ۱۹۷۲ در این کشور تاسیس شدند.

۶. جنوب Tyrol، ایتالیا

ممکن است تعجب برانگیز باشد که زبان المانی زبانی رایج در جنوب Tyrol (که با نام Adige نیز شناخته می‌شود) استانی در کشور ایتالیا است. جمعیت این منطقه حدود نیم ملیون نفر است و داده‌ها نشان می‌دهند که حدود ۶۲ درصد ساکنان آلمانی صحبت می‌کنند. زبان دومشان ایتالیایی است. باقی به زبان لاتین یا زبان‌های دیگر سخن می‌گویند.

دیگر آلمانی زبانان

اغلب آلمانی زبانان دیگر در اروپا در شرق اروپا مناطق و کشورهای متعلق به آلمان سابق مانند لهستان ، رومانی و روسیه پراکنده هستند. Johnny Weissmuller بازیگر در دهه ۱۹۳۰ – دهه ۴۰ فیلم‌های (تارزان) و Olympic fame از والدینی آلمانی زبان در رومانی متولد شده بود.

تعداد کمی مناطق آلمانی زبان در کولونی آلمان سابق وجود دارد، از جمله نامیبیا (منطقه تحت سلطه آلمان سابق در جنوب غربی افریقا)  Ruanda-Urundi, Burundi و چندین منطقه سابق در اقیانوس آرام. اقلیت های جمعیت آلمانی (Amish Hutterites, Mennonites) نیز هنوز در مناطقی در شمال و آمریکای جنوبی یافت می‌شوند.

زبان آلمانی در برخی روستاهای اسلواکی و برزسیل هم صحبت می‌شود.

تفاوت آلمانی و اتریشی

نگاهی دقیق‌تر به ۳ کشور آلمانی زبان

حالا بر اتریش، آلمان و سوئیس تمرکز کنید.

اتریش واژه لاتین (و انگلیسی) برای Österreich است، تحت الفظی به معنی (کشور شرقی) است. ( بعدا درباره آن دو نقطه بالای حرف O که umlauts نام دارد، صحبت می‌کنیم). وین پایتخت است. به آلمانی: Wien ist die Hauptstadt.

آلمان به زبان آلمانی Deutschland نامیده می‌شود Die Hauptstadt ist Berlin.

سوئیس: Die Schweiz یک کلمه آلمانی برای واژه سوئیس است ولی برای اجتناب از اشتباهی که ممکن است به خاطر وجود چهار زبان رسمی کشور رخ دهد،کلمه Swiss را برای اسم لاتین “Helvetia” روی سکه‌ها و تمبرهایشان به‌کار می‌برند. Helvetia چیزی است که رمانی‌ها آن را استان سوئیس می‌نامند.

کلید تلفظ

Umlaut در زبان آلمانی، دو نقطه‌ای که گاهی روی حروف مصوت آلمانی O و U قرار می‌گیرد (مانند کلمه  Österreich) یک نکته در تلفظ آلمانی به شمار می‌رود. مصوت  ä، ö و ü ( و معادلشان با حرف بزرگ Ä, Ö, Ü) در واقع به ترتیب فرم کوتاه شده ae, oe و ue هستند. زمانی حرف e بالای این حروف قرار می‌گرفت ولی با گذشت زمان حرف e  به دو نقطه تبدیل شد (که به انگلیسی diaeresis نامیده می‌شود).

در تلگرام‌ها و متون ساده کامپیوتری شکل دارای Umlaut همچنان به صورت ae, oe و ue آورده می‌شوند. کیبورد آلمانی کلید‌های جداگانه برای این سه حرف ( به علاوه ß به اصطلاح حرف { s تیز } یا { sدوبل}  دارد. حروف Umlaut دار حروفی جداگانه در الفبای آلمانی هستند و متفاوت از حروف ساده a, o و u تلفظ می‌شوند.

آلمانی را می‌توان به شیوه‌های متعددی یاد گرفت. استفاده از اپلیکیشن‌های گوناگون که می‌توان آنها را روی گوشی نصب کرد، گوش دادن به پادکست‌های مختلف، وب سایت‌های آموزشی و فیلم‌ها و شوهای تلویزیونی و سینمایی از جمله مواردی هستند که به کمک شما می‌آیند. فریدلینگو کار را برای شما راحت کرده است و اینجا ما تمامی منابع را در اختیار شما قرار داده‌ایم. برای خواندن کل متن‌های آلمانی در سطوح مختلف، می‌توانید به این صفحه مراجعه کنید.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن