آیلتس

آزمون آیلتس – مهارت صحبت کردن – بخش سوم


Examiner: Would you like to tell me about your hometown?

Candidate: Yes! Woo! Thanks, Internet. Porto, the country’s second largest city, is in itself full of interest, but the district it heads, though largely industrialized, offers the visitor plenty to see. Along the coast, holiday resorts like the cosmopolitan beach of Espinho… splendid seafood or traditional fishing towns… quaint charm of Amarante, with 17th century mansions… famous for a kind of sweet egg pastries called Bellies of Angels.

Examiner: Thank you. What is the most interesting building in your hometown?

Candidate: The church? The old church. It’s big and some kings have been there and are there engraves…


تا حدی می‌توانید سوالهایی که در مصاحبه‌ی آیلتس قرار است از شما پرسیده شود را پیش بینی کنید. اینطور بگوییم که مصاحبه شونده در طول مصاحبه به مرور جواب‌هایی را مطابق با رویکرد مصاحبه کننده آماده می‌کند. سپس، اگر در مصاحبه موضوع به همان سمتی پیش رفت که مصاحبه شونده خود را برایش آماده کرده باشد، حال چه جواب سوال را بدهد یا نه، پیرامون آن موضوع شروع به حرف زدن می‌کنند. البته این رویکرد مشکلاتی نیز در خود دارد.

در ابتدا، از همان ابتدای شروع به صحبت کردن واضح است که جواب از قبل آماده شده است و این نوع پاسخ دهی برای مصاحبه کننده مصنوعی و غیر طبیعی به نظر می‌رسد. مصاحبه کننده‌ها تجربه‌ی زیادی در گرفتن مصاحبه از افراد دارند و می‌توانند به سادگی این موارد را تشخیص دهند. اگر مصاحبه کننده مظنون شود که جوابی از قبل آماده شده است، به احتمال بسیار زیاد جواب شما را قطع می‌کنند و به سوال بعدی می‌روند.

در ثانی، اگر جوابی را از قبل حفظ کرده‌اید، بسیار غیر محتمل است که جواب دقیقا همان چیزی باشد که در سوال درخواست شده است و اگر اصرار به گفتن آن داشته باشید، مصاحبه کننده متوجه می‌شود که جایی از کار می‌لنگد.

در کل، نباید سعی کنید که چیزی را حفظ کنید، اما می‌توانید به موضوعات مختلفی که احتمال می‌دهید در مصاحبه از شما پرسیده شود فکر کنید و مطمئن شوید که از دایره لغات کافی و مهارت زبانی مناسب برای حرف زدن پیرامون آن موضوع برخوردارید.


ما در یک سری ویدیویی 5 قسمتی به نکاتی درباره‌ی مهارت صحبت کردن (Speaking) در آزمون آیلتس می‌پردازیم که می‌تواند برای شمایی که می‌خواهید در این آزمون شرکت کنید مفید باشد. ویدیوهای شماره یک، دو، سه، چهار و پنج.

در آزمون آیلتس در بخش مکالمه (Speaking) دانش داوطلب در صحبت کردن عمومی و موضوعی با مصاحبه کننده در عرضه ۱۱ تا ۱۴ دقیقه بررسی و ارزشیابی می شود. از نظر برخی ها، یکی از سخت ترین بخش های آزمون است. چرا که شما می بایست با یک مصاحبه کننده در موضوعات مختلف صحبت کنید و نظرات خود را نیز از جنبه های مختلفی ساپورت کنید. در این بخش نیز همانند بخش نوشتاری، اهمیتی ندارد که شما منطقی و عقلایی صحبت کنید. مهم آن است که بتوانید درست و دقیق و بدون اشکالات گرامری حرف بزنید و از جنبه های مختلف به یک موضوع نگاه کرده و نظر خود را بیان کنید. مثلا از شما سوال می شود که چه غذایی دوست دارید . بهترین جایی که دیدید کجا بوده است یا دوست داریددر آینده در چه کسب و کاری فعال شوید. تمام صحبت هایی که در ۳ بخش زیر ارائه می کنید، ضبط می شود تا توسط ۲ ممتحن، بررسی و نمره دهی شود.

این بخش شامل سه قسمت است:

در بخش اول از شما خواسته می شود که به پرسش های عمومی درباره خود و خانواده پاسخ دهید. این قسمت ۴ تا ۵ دقیقه به طول می انجامد و پاسخ به برخی از پرسش ها در حد یک کلمه یا یک جمله خواهد بود.

در بخش دوم به شما کارتی داده می شود که موضوعی روی آن نوشته شده است و شما ۲ دقیقه وقت دارید که درباره آن موضوع فکر کنید و ظرف ۵ دقیقه درباره ان صحبت کنید.

در بخش سوم، درباره موضوعی که در بخش دوم مطرح شده بود، از شما سوالاتی پرسیده می شود که می بایست ظرف ۴ تا ۵ دقیقه به آن پاسخ دهید. تفاوت بخش دوم با سوم این است که در بخش دوم،‌تنها شما هستید که صحبت می کنید و مصاحبه کننده، وارد بحث به شما نمی شود.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن