آیلتسزبان انگلیسی

آزمونهای سنجش مهارت زبان انگلیسی

برای مثال، اگر میخواهید یک شغل پیدا کنید که لازمه‌ی آن صحبت کردن به انگلیسی باشد، یا بخواهید به یک کشور انگلیسی زبان صحبت کنید، و یا به یک موسسه‌ی آکادمیک انگلیسی زبان بپیوندید.

خوشخبتانه برای چنین رویدادهایی، رنج معقولی از آزمونهای مهارت زبان انگلیسی برای شما طراحی شده است. بسیاری از این آزمون‌ها در کل دنیا شناخته شده هستند، و بعضی از آنها فقط جنبه‌هایی از انگلیسی شما را به آزمون می‌گذارند. در ادامه، ما برخی از این موارد را با جزئيات بیشتری برای شما شرح داده‌ایم.

آزمون‌های عمده زبان انگلیسی

سیستم آزمون بین المللی زبان انگلیسی (IELTS)

آزمون سنجش مهارت بین المللی برای افراد غیر بومی، به نام سیستم آزمون زبان انگلیسی بین المللی (IELTS)، بصورت همگانی توسط کنسولگری بریتانیا، IDP، و موسسه زبان انگلیسی کمبریج طراحی و اداره می‌شود. این آزمون در سال 1989 پایه ریزی شد و در موسسات آکادمیک بسیاری از کشورها از جمله بریتانیا، ایالات متحده، استرالیا و کانادا پذیرفته می‌شود.

آیلتس معروفترین آزمون زبان انگلیسی برای مهاجران و آنهایی است که قصد ادامه تحصیل در کشورهای انگلیسی زبان را دارند. بیشتر از 1000 مرکز آزمون در بیش از 140 کشور در سرتاسر دنیا وجود دارد، و حدودا 2.5 میلیون نفر هر ساله این آزمون را انجام می‌دهند. در کشورهایی چون استرالیا و نیوزلند، حتی برای مهاجرت نیز شما نیازمند انجام این آزمون هستید.

به آزمون دهندگان نمراتی مابین Band 1  (ناکارامد) تا Band 9 (حرفه‌ای) داده می‌شود و سطح بمورد نظر توسط مقامات مهاجرتی یا موسسات مشخصی تعیین می‌شود. مهارت‌هایی که شامل آزمون می‌شوند مهارت‌های نوشتن، خواندن، صحبت کردن و گوش دادن است. نتایج آزمون برای یک بازه‌ی دو ساله اعتبار دارد.

آزمون انگلیسی به عنوان یک زبان خارجی (TOEFL)

دومین آزمون عمده مهارت زبان انگلیسی، آزمون انگلیسی به عنوان زبان خارجی (TOEFL) است که بطور اختصاصی برای افرادی کاربرد دارد که قصد ادامه تحصیل در موسسات آکادمیک انگلیسی زبان را دارند؛ موسساتی چون دانشگاههای معتبر. این آزمون توسط سرویس آزمون آموزشی طراحی شده است و در دو حالت کتبی و اینترنتی برگزار می‌شود.

تافل برای اولین بار در سال 1964 طراحی شد، در حالی که آزمون اینترنتی آن (iBT) در سال 2005 معرفی گردید. این آزمون بطور گسترده‌ای اکنون بصورت اینترنتی انجام می‌شود و آزمون‌های کتبی تنها در برخی کشورها همچنان برگزار می‌گردد. این آزمون هم شامل چهار مهارت نوشتن، خواندن، صحبت کردن و گوش دادن است.

هر بخش از این آزمون نمره‌ای مابین 0 تا 30 دارد و نتایج هر چهار بخش به یکدیگر اضافه می‌شود، و ازینرو نمره نهایی فرد در مقیاس 0 تا 120 مشخص می‌گردد. کمترین نمره قابل قبول برای پذیرش موسسات آکادمیک برای هر موسسه متفاوت است؛ بعضی از دانشگاهها نمره‌های بالای 60 را قبول می‌کنند در حالی که برای پذیرش در دانشگاه آکسفورد به نمره حداقلی 110 نیاز دارید.

ارزیابی زبان انگلیسی کمبریج (CEFR)

با تاریخی که به سال 1913 بر می‌گردد، ارزیابی زبان انگلیسی کمبریج یکی از قدیمی‌ترین آزمونهای ارزیابی در میان آزمونهای کنونی است. این آزمون بر مدارک تحصیلی معلمان و دانشجویان زبان تمرکز دارد. در سال 2010، این آزمون وارد همکاری بلند مدتی با دانشگاه میشیگان شد که از آن به بعد عنوان آن به ارزیابی زبان کمبریج میشیگان تغییر یافت.

این آزمون از جمله آزمونهای کلیدی برای توسعه‌ی چهارچوب توسعه زبانی در اروپا است و آزمونهای آن با این سیستم همخوانی دارند. بعلاوه، آزمون‌های متفاوتی در این بخش وجود دارند که شامل انگلیسی کسب و کار، انگلیسی آکادمیک، انگلیسی برای زبان آموزان جوان و مدارک مربی گری می‌شوند.

پنج سطح در این آزمون جود دارد؛ سطح یک آن با CEFR  سطح A2 مرتبط است و سطح پنج آن با CEFR سطح C2. نتایج بر طبق معیار و مقایس دانشگاه کمبریج داده می‌شود؛ بدان معنی که به دانشجویان برای هر مهارت یک نمره نهایی داده می‌شود. این آزمون در 130 کشور برگزار می‌شود و هر ساله بیش از 5 میلیون نفر در آن شرکت دارند.

دیگر آزمونهای زبان انگلیسی

آزمون انگلیسی برای ارتباطات بین المللی (TOEIC)

این آزمون که از طرف سرویس آزمون تحصیلی واقع در ایالات متحده طراحی شد، به منظور ارزیابی مهارت‌های زبان انگلیسی افرادی که می‌خواهند در محیط بین المللی کار کنند پایه‌گذاری شد. این آزمون در دهه‌ی 1970 بنیانگذاری شد و توسط موسسات بسیاری در سرتاسر دنیا اجرا می‌شود.

این آزمون شامل دو بخش است، که بر مولفه‌های متفاوت زبانی متمرکز هستند. آزمون مهارت شنیدن و خواندن TOEIC مسئول ارزیابی درک شنیداری و خواندن فرد است، در حالی که آزمون سنجش مهارت نوشتن و صحبت کردن بر ارزیابی تلفظ، گرامر، دایره لغات، ساختار جمله و مواردی از این قبیل متمرکز است.

نمره نتایج آزمون خواندن و گوش دادن در مقیاس 10 تا 990 داده می‌شود، در حالی که آزمون نوشتن و صحبت کردن از نمره حداکثری 400 برخوردار است. آزمونهای موسسه‌ای TOEIC را می‌توان از موسسات آکادمیک کسب و کار نیز خریداری کرد. با اینحال، TOEIC را دیگر نمی‌توان برای دریافت ویزای بریتانیا معتبر دانست.

آزمون انگلیسی استاندارد EF 

این آزمون که آزمون محبوبی نیز هست بخاطر اینترنتی بودن آن بر سر زبانهاست. آزمون انلگیسی استاندارد EF (EFSET) توسط موسسه آموزشی EF در سال 2014 راه‌اندازی شد. این آزمون شامل سه نسخه است؛ یک آزمون 15 دقیقه‌ای، یک آزمون 50 دقیقه‌ای و یک آزمون 2 ساعته. که از این سه مورد، دو مورد آخری با آزمون CEFR همخوانی دارند.

برخلاف بسیاری از آزمون‌های سنجش مهارت زبان انگلیسی، آزمون انگلیسی استاندارد EF کاملا بر بستر اینترنت برگزار می‌شود و تنها مهارت‌های خواندن و درک مطلب از طریق گوش دادن را می‌سنجد. و هیچ آزمونی برای مهارت‌های نوشتاری و صحبت کردن صورت نمی‌گیرد.

نسخه‌ی 2 ساعته‌ی این آزمون (EFSET PLUS) نمره‌ای مابین 0 تا 100 را دارد. این آزمون همچنین نمره‌ی معادلی را برای زبان آموزان تافل و آیلتس در نظر می‌گیرد،‌ و همچنین معادلی برای آزمون شش مرحله‌ای CEFR را نیز در خود دارد.

آزمون بین المللی مهارت انگلیسی (iTEP)

این آزمون که در سال 2008 معرفی شد، توسط موسسه آموزشی بوستون طراحی گردید و از آن به بعد به سرعت به اعتبار و گسترش آن افزوده شد. امروزه، صدها موسسه در سرتاسر دنیا این آزمون را برگزار می‌کنند؛ موسساتی چون دانشگاه ایالتی کالیفرنیا و حکومت‌هایی چون مکزیک، عربستان و کلمبیا.

در این آزمون مهارت‌های متنوعی به سنجش گذاشته می‌شود که هر کدام هدفی را دنبال می‌کنند. برای مثال، آزمون آکادمیک iTEP برای اهداف تحصیلات در سطح عالی طراحی شده است، در حالی که آزمون کسب و کار iTEP مهارت انگلیسی در بطن مهارت‌های زبانی مورد نیاز برای کار کردن در یک محیط کاری را می‌سنجد.

به افرادی که این آزمون را انجام می‌دهند نمره‌ای مابین 1 تا 6 داده می‌شود. سطوح مختلف این آزمون با چهارچوب قوانین زبانی اروپا همراستا است. در کل، بیشتر از 500 مرکز آزمون در سرتاسر دنیا وجود دارد و این آزمون در بیش از 40 کشور دنیا برگزار می‌کردد که چین به تنهایی 100 مرکز را در خود جای داده است.

منبع: لینک

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن