زبان فرانسوی

آشنایی با آزمون DELF و شاخصه‌های آن

DELF (که مخفف کلمه‌های Diplôme d’études en langue française است)، گواهینامه‌ی سطح تسلط به زبان فرانسوی است که پس از امتحان رسمی آن، از طرف مرکز مطالعات زبان فرانسه (CIEP) که زیرمجموعه‌ی وزارت آموزش فرانسه است، به دانشجویان زبان ارائه می‌گردد.

وزارت آموزش فرانسه آزمونهایی را برای تعیین سطح و میزان تسلط فرد به زبان فرانسوی را معرفی کرده است که سطوح مبتدی تا پیشرفته را در بر می‌گیرد. این آزمون‌ها تمامی رده‌های سنی را در بر می‌گیرد و بر اساس استاندارد 6 گانه‌ی اتحادیه‌ی اروپا (A1 تا C2) طبقه بندی شده است.

گواهینامه‌های متعددی برای زبان فرانسوی وجود دارد: DALF، DELF و DILF از جمله گواهینامه‌هایی هستند که سطح فرد را مبتنی بر مهارت‌های چهار گانه‌ی زبان ارزیابی می‌کنند. این گواهینامه‌ها برخلاف آیلتس برای زبان انگلیسی، که برای 2 سال اعتبار دارد، دارای اعتبار نامحدود هستند.

این آزمونها از اعتبار رسمی برخوردارند و دولت و وزارت آموزش فرانسه پذیرفته می‌شوند و نمره‌ی آن را متر و معیار سطح فرد در کشورهای فرانسوی زبان در نظر می‌گیرند.

در حال حاضر بیش از 1200 مرکز برگزاری آزمون در بیش از 170 کشور دنیا در حال فعالیت هستند که بطور رسمی آزمون‌های DELF و DALF را برگزار می‌کنند.

آزمون‌های متنوع DELF

آزمون DELF شاخه‌های متعددی دارد که بنا به هدفهای خاص، طراحی شده‌اند. ازینرو زبان آموزان برای برگزار این آزمون، باید از قبل هدف خود را مشخص و آزمونی که نیاز دارند را انتخاب کنند. در زیر ما این موارد را برای شما آورده‌ایم:

1. آزمون DELF عمومی (DELF tout public): این نوع مدرک مخصوص بزرگسالان است و برای مقاصد تحصیلی و آموزشی کاربرد دارد. این آزمون سطوح زبانی A1، A2، B1 و B2 را در بر می‌گیرد.

2. آزمون DELF ابتدایی (DELF PRIM): این نوع مدرک برای کودکان با رنج سنی 7 تا 12 سال مناسب و سطوح زبانی A1.1  ، A1  A2 را در بر می‌گیرد.

3. آزمون DELF جونیور (DELF JUNIOR):  این نوع مدرک برای نوجوانان با رنج سنی 12 تا 17 سال مناسب است وسطوح زبانی A1، A2، B1 و B2 را در بر می‌گیرد.

4. آزمون DELF مدرسه‌ای (DELF SCOLAIRE): این نوع مدرک نیز برای نوجوانان با رنج سنی 12 تا 17 سال مناسب است و سطوح زبانی A1، A2، B1 و B2 را در بر می‌گیرد.

5. آزمون DELF حرفه‌ای (DELF PRO): این مورد مناسب برای کارمندان و تاجران است و محوریت شغلی دارد و سطوح زبانی A1، A2، B1 و B2 را در بر می‌گیرد.

6. آزمون DALF: این نوع مدرک بالاترین سطح دیپلم زبان فرانسوی است. این آزمون فقط برای سطوح پیشرفته زبان فرانسوی کاربرد دارد و در سطوح C1 و C2 ارائه می‌شود.

آزمون دلف: مدرک مقدماتی زبان فرانسوی؛ آزمون دالف، مدرک پیشرفته‌ی زبان فرانسوی

منابع آزمون DELF

  •  معرفی آزمون عمومی DELF

مدرک ارائه شده: دیپلم عمومی دانش زبان فرانسه

سطح سنجش: A1 تا B2

رده سنی: بزرگسالان

آزمون عمومی DELF برای بزرگسالان طراحی شده است و سطح دانش آنها از زبان فرانسه را از A1 تا B2 به سنجش می‌گذارد. این مدرک توسط وزارت آموزش فرانسه به غیر فرانسوی زبانهایی ارائه می‌شود که موفق به کسب نمره‌ی قبولی در این آزمون شده‌اند.

در هر سطحی از آزمون، هر 4 مهارت اصلی زبان شامل مهارت خواندن، نوشتن (درک نوشتاری)، شنیدن و صحبت کردن (درک گفتاری) مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

این چهار مهارت شامل موارد زیر هستند:

  • شنیداری (Listening): در این بخش برای شما چندتا فایل صوتی پخش می‌شود و شما باید به سوالاتی درباره آنچه از فایلهای صوتی شنیده‌اید پاسخ دهید. هر فایل 2 بار پخش می‌شود و طول هر فایل بین 3 تا 8 دقیقه است.
  • صحبت کردن (Speaking): در مرحله A1 و A2 اگر باشید، معمولاً این بخش با معرفی و صحبت پیرامون خودتان شروع می‌شود و بعد موضوعی به شما ارائه می‌شود که می‌بایست با مصاحبه کننده پیرامون آن صحبت کنید. – در مرحله B1: این بخش شامل یک مصاحبه هدایت شده و دوطرفه بین شما و مصاحبه کننده، پیرامون موضوعی است که شما آن را انتخاب می‌کنید و گفتگو حول محور آن انجام می‌شود. در مرحله B2: دراین مرحله به شما موضوعی داده می‌شود که باید در مورد آن اظهار نظر و سپس در حمایت از آن صحبت کنید.
  • نوشتاری (Writing): این بخش توانایی شما را در نوشتن متن ارزیابی می‌کند و نوع آزمون برای هر سطح متفاوت است. برای سطح A1: این بخش شامل معرفی خودتان بعلاوه نوشتن یک متن درباره زندگی روزمره‌تان است. A2: باید متن کوتاهی درباره یکی از تجربیات خود را بنویسید. مثلاً تجربه‌ی خود از سفر به یک کشور خارجی یا نوشتن مواردی چون دعوتنامه، درخواست کار، تبریک شخصی و دیگر موارد. B1: در این مرحله موضوعی به شما داده می‌شود که باید دیدگاه خود را در پذیرش یا رد آن بنویسید. B2: در این مرحله می‌بایست پیرامون یک موضوع یا یک برنامه نظر خود را بنویسید و با استدلال دلیل خود را در پذیرش و رد آن بیان کنید.
  • خواندن (Reading): در این بخش چند متن کوتاه به شما داده می‌شود و شما می‌بایست به سوالات چند گزینه‌ای پاسخ دهید و جاهای خالی را پر کنید.

شیوه نمره‌دهی در آزمون عمومی DELF به صورت 100 نمره‌ای است؛ بدین صورت که هر مهارت 25 نمره دارد و در مجموع، اگر کسی بتواند نمره بالاتر از 50 کسب کند، گواهی (دیپلم) DELF به او ارائه می‌شود؛ به شرط اینکه در هر مهارت حداقل نمره 5 را گرفته باشد.

شما می‌توانید منابع این آزمون را از این قسمت تهیه کنید.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن