زبان فرانسوی

زبان آینده چیست؟ داده‌ها نشان می‌دهند که شاید فرانسوی باشد

برای قرنهای متدمادی، فرانسوی زبان رسمی فرهنگ و فضیلت بوده است. زبان دیپلماسی و هنرهای گوناگون. تولستوی و بسیاری دیگر نوشته‌اند که آریستوکرات‌ها در امپراطوری روسیه فرانسوی صحبت می‌کردند، حتی در میان خودشان. در کل، اگر قصد تحصیل و دانش مندی داشتید، باید فرانسوی را یاد می‌گرفتید.

از آن وقت‌ها به بعد اوضاع بسیار تغییر کرده است. با نزول جایگاه فرانسه و خیزش کشورهای انگلیسی زبان، اکنون انگلیسی به زبان اول دنیا تبدیل شده است. اما زبان فرانسوی همچنان به عنوان زبان رسمی در بسیاری از موسسات بین المللی، از سازمان ملل متحد گرفته تا اتحادیه‌ی اروپا و کمیته‌ی المپیک (که توسط فرانسوی‌ها بنیاد نهاده شد)، صحبت می‌شود و یادگیری فرانسوی همچنان جایگاه خود را دارد. فرانسوی ممکن است زبان زیبایی باشد، اما تعداد کمی بر مفید بودن آن صحه می‌گذارند، و تقریبا هیچکس به آن به چشم زبان آینده نگاه نمی‌کند. جان مک ورتر در مقاله‌ی معروفی و در انتقاد از برنامه‌های آموشی دو زبانه‌ی شهروندان نیویورکی نوشت :«تظاهر به اینکه فرانسوی همچنان زبان مهمی است دیگر بس است».

اما جالب اینجاست: داده‌ها نشان می‌دهند که زبان فرانسوی شاید زبان آینده باشد. زبان فرانسوی مختص به خود شهروندان فرانسه نیست و مدتهاست که در سطح وسیعی صحبت می‌شود. این زبان به سرعت در حال رشد است و در نقاطی که بیشترین پیشرفت منطقه‌ای و کشوری را دارند در حال افزایش است، بخصوص در مناطق جنوب صحرای آفریقا. آخرین پیش‌ بینی‌ها حاکی از این است که زبان فرانسوی تا سال 2050 تقریبا توسط 750 میلیون نفر در سرتاسر دنیا صحبت خواهد شد.

تحقیقی انجام شده از طرف بانک سرمایه‌گذاری Natixis حتی ادعا می‌کند که تا آن زمان، فرانسوی شاید پر تکلم‌ترین زبان در دنیا باشد و بالاتر از زبان انگلیسی و ماندرین قرار گیرد.

روش تحقیق این ادعا شاید کمی سوال برانگیز باشد زیرا فرانسوی زبانهای تمامی افرادی که در کشورهایی که فرانسوی زبان رسمی‌شان است را نیز در نظر گرفته است؛ چیزی که مد نظر ما نیست. و طبق همین تحقیق، زبان انگلیسی نیز به عنوان زبان دوم و پر تکلم جایگاه خود را خواهد داشت.

اما نکته همچنان پا برجاست: فرانسوی در سراسر جهان با سرعت بالایی در حال رشد است. یکی دیگر از زبانهای آینده، چینی ماندرین، که یادگیری‌اش برای غربی‌ها بسیار مشکل است، به نظر نمی‌رسد که جایگاهش از طرف افراد محلی دچال نزول شود. با اینحال، فرانسوی در هر پنج قاره تکلم خواهد شد، و بخصوص در در قاره‌ای که تا سال 2050 به سریعترین رشد اقتصادی جهان دست پیدا خواهد کرد، یعنی آفریقا، به زبان غالب تبدیل خواهد شد.

 

منبع
forbes
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن