زبان آلمانی

آلمانی آلمان، اتریش و سوئیس: تفاوت در چیست؟

به هنگام بحث بر سر زبان آلمانی، اغلب به طور ناخودآگاه به این فکر می‌کنیم که این زبان تنها در آلمان رواج دارد، زیرا به درستی بزرگترین کشور آلمانی زبان در دنیا نیز هست. با اینحال، مهم است به خاطر داشته باشید که، همچون هر زبانی، تفاوت‌هایی در گویش‌ها وجود دارد که باید از آنها با خبر بود. تفاوت آلمانی آلمان با سوئیس و اتریش

تخمین زده می‌شود که در حدود 105 میلیون نفر در سراسر دنیا به زبان آلمانی صحبت می‌کنند، و 80 میلیون نفر نیز زبان آلمانی زبان دومشان است. تقریبا 8 میلیون آلمانی اصیل وجود دارد که در اتریش زندگی می‌کنند، در حالی که زبان آلمانی در سوئیس نیز جایگاه والایی دارد و صحبت می‌شود.

هرچند آلمانی زبانهای این دو کشور مشکلی در فهمیدن کسی که آلمانی استاندارد با لهجه غلیظ صحبت می‌کند ندارند، اما ضروری است که از این نکته آگاه باشیم که آلمانی متکلم در ارتیش و سوئیس از بسیاری جهات از یکدیگر متفاوت است. اینجا، ما نگاهی نزدیکتر به بعضی از تفاوت‌های عمده‌ی این دو گویش خواهیم انداخت. تفاوت آلمانی آلمان با سوئیس و اتریش

آلمانی اتریشی

گویش آلمانی موجود در اتریش به عنوان آلمانی اتریشی یا Österreichisches Deutsch معروف است. جدا از تفاوت‌های آن، آلمانی اتریشی و آلمانی استاندارد عموما از یکدیگر قابل فهم هستند، بدان معنی که یک آلمانی معمولا آلمانی صحبت شده توسط یک اتریشی را می‌فهمد، و بالعکس.

آلمانی اتریشی به قرن 18 ام باز می‌گردد و منشا غرور افرادی است که در آن کشور زندگی می‌کنند؛ بسیار کسانی که استفاده از اصطلاحات و عبارات اتریشی را دوست دارند و آن را به معادل‌های آلمانی استاندارد ترجیح می‌دهند. در پایین، ما بعضی از واژگان و عبارات آلمانی اتریشی را همراه با معادلشان در آلمانی استاندارد را گرد هم آورده‌ایم.

دایره واژگان آلمان اتریشی

آلمانی اتریشی: Erdapfel

آلمانی استاندارد: Kartoffel

معنی: سیب زمینی تفاوت آلمانی آلمان با سوئیس و اتریش

——————–

آلمانی اتریشی: Paradeiser

آلمانی استاندارد: Tomate

معنی: گوجه فرنگی

——————–

آلمانی اتریش: Faschiertes

آلمانی استاندارد: Hackfleisch

معنی: بیف

——————–

آلمانی اتریش: Jänner

آلمانی استاندارد: Januar

معنی: ژانویه

——————–

آلمانی اتریش: Sackerl

آلمانی استاندارد: Tüte

معنی: کیف دستی

——————–

آلمانی اتریش: obers

آلمانی استاندارد: Schlagsahne

معنی: خامه

——————–

آلمانی اتریش: Heuer

آلمانی استاندارد: Dieses Jahr

معنی: امسال

——————–

آلمانی اتریش: Marillen

آلمانی استاندارد: Aprikosen

معنی: زردآلو

——————–

آلمانی اتریش: Rauchfang

آلمانی استاندارد: Schornstein

معنی: دودکش

——————–

آلمانی اتریش: Stiege

آلمانی استاندارد: Treppe

معنی: پله

از آنجایی که کل کلمات بالا از طرف اتریشی‌ها بکار گرفته می‌شود، دانستن این نکته خالی از لطف نیست که بسیاری از اصطلاحات آلمانی استاندارد نیز در این گویش استفاده شده است. برای مثال، در حالی که کلمه Erdapfel در زبان آلمانی اتریشی به عنوان کلمه «سیب زمینی» پذیرفته شده است، بیشتر از نصف جمعیت اتریش از کلمه‌ی آلمانی استاندارد kartoffel استفاده می‌کنند.

آلمانی سوئيس

گویش‌های مختلف صحبت شده‌ی زبان آلمانی در سوئیس زیر لوای اسم آلمانی سوئیسی یا Schweizerdeutsch قرار می‌گیرند. فهمیدن این نکته مهم است که آلمانی و سوئیسی با هم تفاوت دارند و گویش‌های آنها متفاوت است. با این وجود، این گویش‌ها شباهت‌هایی را نیز با هم به اشتراک می‌گذارند که می‌توان آنها را به درستی کنار هم دسته بندی کرد.

از نظر دایره لغات، یک مولفه‌ی قابل توجه در زبان آلمانی سوئیسی، به عاریت گرفتن واژگان انگلیسی به دلایل ابداعات تکنولوژیکی است. در حالی که در آلمانی استاندارد برای هر تکنولوژی جدید یک کلمه ابداع می‌شود، سوئیسی زبانها اغلب از همان کلمات انگلیسی استفاده می‌کنند، که البته تلفظشان کمی با زبان انگلیسی متفاوت است. بعلاوه، زبان فرانسوی نیز که در سوئیس تکلم می‌شود در تلفظ نهایی این واژگان بی تاثیر نیست.

دایره واژگان آلمانی سوئیسی

آلمانی سوئيس: Computer

آلمانی استاندارد: Rechner

معنی: کامپیوتر

——————–

آلمانی سوئیسی: Zmorge

آلمانی استاندارد: Frühstück

معنی: صبحانه

——————–

آلمانی سوئیسی: Trottoir

آلمانی استاندارد: Gehsteig

معنی: پیاده رو

——————–

آلمانی سوئيسی: Portmonnee

آلمانی استاندارد: Geldbeutel

معنی: کیف زنانه

آلمانی سوئیسی: Rechner

آلمانی استاندارد: Taschenrechner

معنی: ماشین حساب

——————–

آلمانی سوئيس: Coiffeur

آلمانی استاندارد: Frisör

معنی: آرایشگر

——————–

آلمانی سوئيس: Anken

آلمانی استاندارد: Butter
معنی: کره

——————–

آلمانی سوئيس: Velo

آلمانی استاندارد: Fahrrad

معنی: دوچرخه

——————–

آلمانی سوئیس: Härzig

آلمانی استاندارد: Niedlich

معنی: جذاب

——————–

آلمانی سوئيس: Dhei

آلمانی استاندارد: Zu hause

معنی: در خانه

بسیار شبیه به آلمانی اتریشی، کلمات آلمانی سوئیسی همیشه مورد استفاده قرار نمی‌گیرند، و بعضی اوقات کلمات و عبارات آلمانی استاندارد به جای آنها قرار می گیرند. در کل، یک تقسیم بندی شهری/حاشیه‌ای صورت گرفته است مابین شهرهایی که به مرور زمان دایره واژگان اصیل سوئيسی را فراموش کرده‌اند. با اینحال، کلماتی از آلمانی استاندارد چون Frühstück هیچوقت در سوئيس استفاده نمی‌شوند.

آلمانی را می‌توان به شیوه‌های متعددی یاد گرفت. استفاده از اپلیکیشن‌های گوناگون که می‌توان آنها را روی گوشی نصب کرد، گوش دادن به پادکست‌های مختلف، وب سایت‌های آموزشی و فیلم‌ها و شوهای تلویزیونی و سینمایی از جمله مواردی هستند که به کمک شما می‌آیند. فریدلینگو کار را برای شما راحت کرده است و اینجا ما تمامی منابع را در اختیار شما قرار داده‌ایم. برای خواندن کل متن‌های آلمانی در سطوح مختلف، می‌توانید به این صفحه مراجعه کنید. داستان کوتاه آلمانی برگرفته از سایت فریدلینگو

برچسب ها

‫2 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن