آلمانپیشنهاد سردبیر

چرا کشور آلمان بهترین مکان برای تحصیل در خارج از کشور محسوب می‌شود؟

چرا کشور آلمان بهترین مکان برای تحصیل در خارج از کشور محسوب می‌شود؟ تحصیل در آلمان مهاجرت به آلمان ویزای آلمان

به تازگی آلمان تبدیل به کشوری شده است که بیشترین تعداد دانش آموزان بین المللی از سراسر جهان را به خود جذب می‌کند. بیایید برخی از دلایلی که دانشجویان ترجیح می‌دهند در این کشور شگفت انگیز تحصیل کنند را با هم مرور کنیم.

تحصیل خارج از کشور

آلمان کشوری ایده آل برای تحصیل در خارج از کشور است، تاریخ غنی و پیچیده‌، فرهنگی سازنده و مردمی طرفدار سرگرمی و لذت، و هر آنچه هر دانشجو در یک کشور جدید انتظار دارد را در خود دارد. از سوی دیگر، دانشگاه‌های آن در میان بهترین‌های جهان قرار دارند، برنامه‌های نوآورانه و بین المللی و همچنین نظم کاری‌ای که هر حرفه‌ای آرزویش را دارد ارائه می‌دهد. آلمان تقریبا در هر جنبه‌ای یک کشور بسیار جذاب و متنوع است بنابراین کشف و بازدید از طبیعت این کشور هم  به اندازه منابع فکری آن ارزش دارد.

مهاجرت به آلمان

برنامه‌های دریافت مدارک بین‌المللی تحصیل در آلمان مهاجرت به آلمان ویزای آلمان

سیستم آموزشی آلمانی به طور عمده بر حوزه بین‌المللی تمرکز دارد، بنابراین تعداد دانشجویان بین‌المللی که در این کشور تحصیل می‌کنند، همیشه در حال افزایش است. تقریبا هر دانشگاه در آلمان در برنامه درسی خود یک برنامه مطالعات بین‌المللی گنجانده است که در آن سخنرانی‌هایی از سراسر جهان برای به اشتراک گذاشتن تخصص خود، به طور عمده به زبان انگلیسی به عنوان یک زبان بین المللی، همچنین زبان آلمانی برگزار می‌شوند. در اکثر این دانشگاه‌ها زبان آلمانی را می‌توان از طریق دوره‌های فشرده آموخت که یک بخش اجباری از ماژول است، بنابراین مزایای اینگونه تحصیل فورا دو برابر می‌شود.

حدود 400 موسسه آموزش‌عالی برنامه‌هایی برای مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، برای افراد علاقه‌مند به طور بین المللی بسته به اهداف و رشته تحصیلی آنها به افراد ارائه می‌دهند. چهار نوع اصلی از موسسات آموزش عالی وجود دارد که بر اساس معیارهای مختلف کار می‌کنند و طیف وسیعی از فرصت‌ها را برای دانشجویان فراهم می‌کنند.

دانشگاه‌هایی با رویکرد کلاسیک در حیطه دانشگاه‌ و پژوهش‌، بالاترین و معتبر‌ترین موسسات در سراسر جهان هستند.

دانشگاه‌های فنی یا hochschule، همانطور که آلمانی‌ها آنها را می‌نامند، به طور عمده بر تکنولوژی و مهندسی، نه تنها بر هنر تئوری بلکه هنر تمرین و فعالیت تمرکز می‌کنند. در حقیقت، تأکید این مؤسسات بر مهارت‌های عملی است که دانشجویان در طول تحصیلاتشان به دست می‌آورند.

دانشکده‌های هنرهای زیبا، فیلم و موسیقی بیشتر بر کشف استعدادهای نادر در حوزه فعالیت خود متمرکز هستند، بنابراین تنها درخواست‌های ویژه در چنین موسساتی مورد پذیرش واقع می‌شوند. تحصیل در آلمان مهاجرت به آلمان ویزای آلمان

آخرین ولی نه کم ارزش‌ترین دانشگاه‌ها، دانشگاه‌های علوم کاربردی برای تدریس علوم اجتماعی و علوم انسانی کاربردی هستند.

در آلمان معمولا طی دو سال می‌توان مدرک کارشناسی ارشد را گرفت، در حالیکه دریافت مدرک PhD (دکترا) معمولا تا سه سال تحصیلی طول می‌کشد.

برای اکثر مدارک تحصیلات تکمیلی باید در آزمون ورودی دانشگاه زبان آلمانی شرکت کنید تا بتوانید مهارتهای لازم برای تکمیل برنامه تحصیلی را داشته باشید. گرچه مدارک بین المللی به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند، بسیاری از دوره‌های تحصیلات تکمیلی نیز به زبان آلمانی تدریس می‌شود.

دوره‌های بین المللی ارائه شده بدون در نظر گرفتن سطح مشخص، برای مقطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی، به طور منحصر به فرد طوری طراحی شده‌اند تا با معیارهای جهانی هماهنگ باشند و تا حد ممکن دانشجویان بین‌المللی بیشتری را جذب کنند.

هنگامی که در یک دانشگاه آلمانی ثبت نام کردید می‌توانید چنین انتظاراتی را داشته باشید:

  • استانداردهای علمی بالا و برنامه‌های تحصیلی سازمان یافته
  • مدارک بین المللی، مانند کارشناسی و کارشناسی ارشد
  • دوره‌های تدریس به زبان انگلیسی، دوره های تدریس اضافی به زبان آلمانی
  • خدمات ویژه: پشتیبانی تحصیلی و شخصی، مشاوره تحصیلی، دوره‌های تحصیلی خارج از کشور

صرف نظر از کیفیت برنامه‌های تحصیلی، هیچ هزینه تحصیلی اضافی و یا مخارج زندگی بیش از حد استاندارد وجود ندارد.

تحصیل بدون هزینه (شهریه) تحصیل در آلمان مهاجرت به آلمان ویزای آلمان

با توجه به سطح تحصیلات، اگر آلمان را به دیگر کشورهای توسعه یافته مجاورش مقایسه کنید، یکی از نکاتی که در میان دیگران به چشم می‌خورد، این واقعیت است که دانشگاه‌های آلمانی از اکتبر 2014 هزینه تحصیل از دانشجویان دریافت نمی‌کنند. چنین مزیتی برای تحصیلات عالی در آلمان نه تنها به شهروندان خود آلمان ارائه می‌شود بلکه برای تمام دانشجویان بین المللی که مایل به تحصیل در آلمان هستند صرفنظر از کشور زادگاهشان، یک آموزش با کیفیت رایگان ارائه می‌شود که افتخار پرورش کارشناسان و متخصصان برای بازار جهانی را در اختیار دارد.

با این حال، این قانون در مورد دانشگاه خصوصی سراسر این کشور اعمال نمی‌شود، هیچ استاندارد پایه‌ای وجود ندارد و هزینه‌های تحصیل به دانشگاه بستگی دارد. در حالیکه، در دانشگاه‌های دولتی دانشجویان باید فقط سهم سه ماهه را پرداخت کنند (یک شهریه نمادین) که شامل دسترسی آزاد به حمل و نقل عمومی در منطقه می‌شود. تحصیل رایگان فقط برای دانشجویان مقطع کارشناسی اعمال می‌شود مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا کماکان باید همان هزینه تحصیلی قبل دانشگاه را بپردازند. با این وجود، با تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در یک دانشگاه دولتی در آلمان نسبت به تحصیل در یک موسسه خصوصی، می‌توانید چند صد هزار یورو صرفه جویی کنید.

مهاجرت به آلمان

قبلا، هزینه‌های تحصیل در آلمان از دو بخش متفاوت تشکیل شده بود. Studiengebühren که هزینه تحصیل واقعی است و معمولا از هیچ تا 500 یورو برای هر ترم متغیر است و بخش دیگر، The Semesterbeitrag است که برای هزینه‌های اجرایی و همچنین هزینه دانشجویان جنرال است. کمیته (AStA))، Studentenwerk (مسئول هر گونه مسائل مربوط به دانشجویان، ملی و بین‌المللی است). به غیر از هزینه‌های اداری، بلیط ترمی برای حمل و نقل عمومی در شهر به عنوان بخشی از شهریه Semeterbeitrag اجباری است(گاهی اوقات بسته به شرایط دانشگاه همچنین می‌توانید از همان بلیط برای رفت و آمد در حومه و شاید منطقه‌ای خاص استفاده کنید) هرگز مزایای دسترسی رایگان به وسایل حمل و نقل عمومی را دست کم نگیرید؛ هر جا که بخواهیی زندگی کنید، این برای شما یک جور پس انداز خواهد بود. در حال حاضر دانشجویان فقط  دربخش دوم هزینه می‌کنند، ترم تحصیلی با تمام مزایای آن در حالی که بخش اول به طور کامل لغو شده است.

 در صورت ناتوانی در پرداخت هزینه‌ها، می‌توان به روش‌های مختلف در آلمان تحصیل کرد. بورس تحصیلی برای دانشجویان خاصی اعطا می‌شود، و هر چند این روند می تواند خسته کننده باشد، اما در پایان بسیار سودمند خواهد بود. گزینه دیگر، قرض گرفتن پول برای پرداخت هزینه‌های  تحصیل است که پروسه بسیار طولانی‌ای دارد.

همیشه می‌توانید در پی یک شغل نیمه وقت در منطقه خود باشید تا هزینه‌های روزانه را کاهش داده و از زمان مطالعه در خارج از کشور در کشور آلمان لذت ببرید.

 اقامتگاه مقرون به صرفه

همانند هر کشور دیگر، اقامت دانشجویی بسیار ارزانتر از هزینه اجاره خانه به صورت معمول است، و کیفیت نامطلوبی هم دارد. این اقامتگاه‌ها معمولا قدیمی هستند، ساختمان‌های قدیمی که اغلب همه چیز در آنجا مشترک است و در واقع نمی‌توانید هم اتاقی خود را خودتان انتخاب کنید. با این حال، اخیرا تاسیسات جدیدی ساخته شده است که راحت‌تر و بهتر هستند اما هنوز هم استفاده مشترک از امکانات آنها یک مسئله است.

 با این حال، یافتن یک اتاق در چنین اقامتگاه‌هایی بسیار سخت است، چرا که از قبل رزرو می‌شوند. اگر قصد اقامت در اتاقی در خوابگاه را دارید ، باید قبل از رفتن با   Studentenwerk تماس بگیرید تا برای شما اتاق اماده کنند. مراقب باشید، خدمات دانشجویی ممکن است شما را در لیست انتظار قرار دهد و شما امید داشته باشید که حتما محل اقامت دریافت می‌کنید، اما گاهی اوقات پیش آمده است که افراد برای یک سال تمام در آن لیست باقی می‌مانند، پس حتما یک برنامه پشتیبان داشته باشید. تحصیل در آلمان مهاجرت به آلمان ویزای آلمان

 با این حال، جایگزین‌های دیگر، خوابگاه‌های دانشجویی خصوصی هستند؛ اتاق‌ها خیلی خوب و نسبتا مقرون به صرفه هستند. می‌توانید برای اطلاعات بیشتر یا گرفتن آدرس آنها به دفاتر خدمات دانشجویی مراجعه کنید.

اقامت درمهمان‌خانه‌های دانشگاه هم یک پروسه طولانی است که ارزش تلاش کردن را دارد. آنها معمولا برای سخنرانان و استادان بازدید کننده و دیگر مهمانان دانشگاه در طول سال رزرو می‌شوند، اما اگر خوش شانس باشید ممکن است در آنجا اتاق پیدا کنید. می‌توانید از طریق اداره مشاوره دانشجویان خارجی درخواست یک آپارتمان در مهمانخانه دانشگاه را بدهید.

همانند اقامت خصوصی، همیشه عاقلانه است که یک مکان را نزدیک به محوطه دانشگاه اجاره کنید، بنابراین مجبور نمی‌شوید هر روز مایلها مسیر را طی کنید. معمولا در محوطه دانشگاه تابلوهای اطلاع رسانی وجود دارد که افراد اطلاعات مربوط به اتاق‌های خالی یا آپارتمان‌ها در منطقه را روی آن نصب می‌کنند. معمولا اینها، اطلاعیه اتاق‌های تکی و یادداشت‌هایی از افرادی است که یک هم اتاقی می‌خواهند.

اگر به دنبال یک آپارتمان هستید و می‌توانید هزینه آن را پرداخت کنید، روزنامه‌های محلی و همچنین اتحادیه‌های دانشجویی دانشگاه خود را چک کنید که اطلاعاتی در مورد این موضوع ارائه می‌دهند. به این ترتیب به تعدادی از امکانات دسترسی میابید که می‌توانید از بین آنها انتخاب کنید، همچنین در مورد شرایط و ضوابط اجاره اطلاع کسب کنید.

ویزای آلمان

 سفر به اروپا با ویزای دانشجویی

 اگر دانشجوی اروپایی هستید و می‌خواهید در آلمان تحصیل و زندگی کنید، حقوقی برابر با یک شهروند آلمانی و شهروند اتحادیه اروپا EU\EFTA دارید از تسهیلاتی مانند ورود رایگان و فرصت تحصیل و کار بدون مجوزهای اضافی برخوردار خواهید شد.

با این حال، اگر شهروند اروپایی نیستید و می‌خواهید در آلمان تحصیل کنید، باید تقاضای ویزا کنید. اگر در یک برنامه آموزشی زبان تابستانی ثبت نام کرده باشید، باید درخواست ویزای دانشجویی کنید که به شما اجازه می‌دهد بیش از 90 روز در آلمان اقامت داشته باشید و همچنین مجوز اقامت برای زندگی و رفت و آمد در سراسر کشور را داشته باشید. مجوز اقامت همچنین به شما اجازه سفر بدون ویزا در کل منطقه شنگن را می‌دهد که باعث می‌شود فرصتی فوق العاده برای دیدار از کشورهای مورد علاقه خود در این مدت داشته باشید. تحصیل در آلمان مهاجرت به آلمان ویزای آلمان

 هنگامی که نامه پذیرش از دانشگاه آلمانی تعیین شده را دریافت می‌کنید، توصیه می‌شود حداقل 3 ماه قبل از خروج (زمانی که انتظار می‌رود در آلمان باشید) درخواست ویزای دانشجویی کنید. تحصیل د تحصیل در آلمان مهاجرت به آلمان ویزای آلمانر آلمان مهاجرت به آلمان ویزای آلمان

 در مورد مجوز اقامت، تمام مدارک شما به اداره مهاجرت آن منطقه از آلمان که دانشگاه شما در انجا مستقر شده است، ارسال می‌شود و پس از اتمام همه فرآیندهای اداری مجوز اقامت صادر می‌شود. تحصیل در آلمان مهاجرت به آلمان ویزای آلمان

 با این حال، برای به دست آوردن ویزای دانشجویی معیارهای خاصی وجود دارد که باید رعایت شود. اگر با چنین مجوزی به اروپا سفر می‌کنید، قبل از عزیمت، باید از اعتبارات تعیین شده آگاه باشید. تحصیل در آلمان مهاجرت به آلمان ویزای آلمان

بیمه درمانی اجباری تحصیل در آلمان مهاجرت به آلمان ویزای آلمان

باید برای اقامت در آلمان بیمه درمانی داشته باشید. در واقع نمی‌توانید بدون خرید بیمه درمانی که شامل خدمات بهداشتی اولیه است، در یک دانشگاه در آلمان ثبت نام کنید. بنابراین، قبل از تصمیم برای تحصیل در آلمان، باید این مسئله را مورد توجه قرار دهیم.

 اگر در حال حاضر بیمه درمانی‌ دارید که خدمات درمانی بین‌المللی را پوشش می دهد و طبق سیستم بیمه درمانی آلمان است، ممکن است نیازی به گرفتن یک بیمه جدید نداشته باشید. با این حال، از خدمات و میزان پوشش خدمات درمانی بین‌المللی بیمه خود اطمینان حاصل کنید.

 در صورت خرید بیمه بهداشتی در آلمان، باید از دو حوزه مختلف، دولتی و خصوصی آگاه باشید. معمولا بیمه درمانی دولتی به دانشجویان توصیه می‌شود زیرا ارزان‌تر است و پوشش مناسبی دارد اما این نکته همیشه درست نیست. در صورتی که بتوانید هزینه آن را بپردازید، بیمه درمانی خصوصی ارزش 5 ستاره‌ای دارد.

 نکته دیگری که باید در مورد مسافرت به اروپا در نظر داشته باشید این است که آیا بیمه درمانی‌ای که شما خریداری می‌کنید به خدمات درمانی بین المللی اتحادیه اروپا / منطقه شنگن در صورت هر گونه شرایط اضطراری دسترسی دارد یا نه. اکثر شرکت‌های بیمه چنین خدماتی را ارائه می‌دهند، بنابراین شما فقط باید به این نکته توجه کنید.

تحصیل دوگانه، یک فرصت عالی

 تحصیل دوگانه (Dual studies) یکی از روش‌های نوآورانه مطالعه قرن است که بسیار موفق بوده است. ترکیب تحصیل و کار به طور همزمان دانشجویان را در موقعیتی قرار می‌دهد که دروس تئوری که می‌آموزند را عملا در موسسات آموزشی خود از جمله دانشگاه‌ها، آکادمی‌ها یا مدارس فنی و حرفه‌ای تمرین کنند که موجب صرفه جویی در وقت و پول و فرصت تکمیل تحصیلات به صورت زود هنگام می‌شود. تحصیل در آلمان مهاجرت به آلمان ویزای آلمان

 کار همزمان با تحصیل تاثیر روانشناختی مهمی در روند تکمیل تحصیلات فرد دارد.

 

 برای پذیرفته شدن در برنامه تحصیلی دوگانه، دانشجویان باید مدرک دیپلم دبیرستان معتبر، معادل با گواهی ورود به آلمان داشته باشند. علاوه بر دیپلم، مهارت‌های زبان آلمانی، سطح علمی در این مورد برای درخواست پذیرش لازم است.

 اگر شما دیپلم دبیرستان آلمانی از هر کشور دیگری داشته باشید، مانند دیپلمی که در خود کشور آلمان گرفته شده قابل قبول خواهد بود. تمام دیپلم‌های غیر آلمانی دیگر باید مراحل تایید را توسط مقامات معتبر کشور مبدا بگذرانند و از طرف اداره‌ای که مسئلیت به رسمیت شناختن دیپلم (Zeugnisanerkennungsstelle) را دارد تایید شوند. همیشه بهتر است این اسناد را دو بار با DAAD یا سفارت آلمان در کشور مبدا بررسی کنید، در این صورت هیچ اتفاق ناخوشایندی پیش رو نخواهید داشت. در مورد گواهی زبان آلمانی، یک مدرک ضروری برای این فرآیند، می‌توان در هر موسسه گوته نزدیک به زادگاه‌تان این مدرک را به دست آورید؛ البته پس از گذراندن امتحانات خاص زبان آلمانی.

اگر بتوانید برنامه سفر خود را مدیریت کنید و وظایف خود را با توجه به مهلت مقرر انجام دهید، از این فرصتی بسیار بهره مند خواهید شد و حتی مبلغی به خاطر تجربه کاری کسب خواهید کرد.

تحصیل در مونیخ

مکاشفه‌های فرهنگی

 آلمان درست در قلب اروپا قرار دارد که آن را به کشوری با فرهنگی زنده و جذاب که تحت تأثیر قومیت‌های گوناگون است، تبدیل کرده است. گذشته این کشور آن را به عنوان یک شخصیت برجسته در تاریخ جهان تبدیل کرده است که یکی از ویژگی‌های واقعا چالش بر‌انگیز برای همه افرادی است که تصمیم به زندگی و درک ریشه های این کشور دارند. زندگی در آلمان بسیار جذاب است؛ به عنوان یک دانشجو حتی برای یک لحظه هم خسته نخواهید شد، زیرا همیشه فعالیت‌های فوق‌العاده‌ای در اطراف شما اتفاق می‌افتد صرف نظر از شهری که در آن زندگی می‌کنید.

 برای تازه‌کاران، آلمان به مناطقی تقسیم شده و هر منطقه به نوبه خود منحصر به فرد و جذاب است؛ همه نوع سرگرمی برای همه افراد وجود دارد، اپرا، راک اند رول، غذای عالی ایتالیایی، طعم های ترکی، ورزش در فضای باز، آخرین رویدادهای سینمایی، جشنواره‌ها، یوگا، هنر و غیره.

 تفریحات شبانه در آلمان در حال حاضر گرایش بیشتری به جهانی شدن دارد، مخصوصا اگر تحصیل در برلین سرنوشت شما باشد.

بسته به زمینه مطالعاتی شما، تواناییتان برای مواجهه با برنامه‌های سفر و مهارت‌تان در مدیریت زمان قادر خواهید بود، از مزایای این کشور زیبا لذت ببرید. اگرچه تحصیل احتمالا بیشتر وقت و انرژی شما را در بر خواهد گرفت، اما هنوز هم می‌توانید،بیرون بروید۷ سفر کنید و همه ویژگی های آلمان را یکی یکی بشناسید. اگر به طور همزمان با تحصیلات خود زبان آلمانی یاد می‌گیرید، که معمولا این طور است، که قطعا تکالیف بیشتری خواهید داشت، با این حال چه راهی بهتر از اینکه اطراف آلمانی ها باشید و با معاشرت با آنها زبان بیاموزید.

 در صورت امکان، اقامت با یک خانواده میزبان یک تجربه واقعی آلمانی خواهد بود. در میان آلمانی ها بودن به شما توصیه می‌شود و می تواند جذاب بوده و باعث پیشرفت بیشتر شما شود. در ابتدا ممکن است با سطح صداقت آنها کمی احساس ناراحتی داشته باشید، گاهی اوقات حتی فکر می‌کنید تهدید شده اید؛ با این حال قطعا یاد خواهید گرفت که به این فرهنگ احترام بگذارید و کیفیت آن را تحسین کنید، و با کمی شانس آن را در آغوش بگیرید. به یاد داشته باشید همیشه وقتی برای اولین بار به خانه یک آلمانی دعوت می‌شوید یک هدیه همراه داشته باشید.

 زبان جدید یاد بگیرید

آلمانی را می‌توان به شیوه‌های متعددی یاد گرفت. استفاده از اپلیکیشن‌های گوناگون که می‌توان آنها را روی گوشی نصب کرد، گوش دادن به پادکست‌های مختلف، وب سایت‌های آموزشی و فیلم‌ها و شوهای تلویزیونی و سینمایی از جمله مواردی هستند که به کمک شما می‌آیند. فریدلینگو کار را برای شما راحت کرده است و اینجا ما تمامی منابع را در اختیار شما قرار داده‌ایم. برای خواندن کل متن‌های آلمانی در سطوح مختلف، می‌توانید به این صفحه مراجعه کنید.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن