کودکانیادگیری زبان

فرآیند یادگیری زبان در کودکان به چه ترتیب است؟

نکات برگزیده مطلب

  • پس، اولین روز یادگیری زبان روز تولد کودک نیست، بلکه 30 هفته‌ در فرآیند بارداری است وقتی توانایی شنیداری جنین رشد می­کند. در نتیجه مراقب باشید که کنار زن باردار از چه چیزی صحبت می­کنید! یک نفر در حال گوش دادن به حرف­های شماست.

مراحل رشد و نقاط عطف کودکان در یادگیری زبان

  • قبل از تولد

تصور بر این است که یادگیری زبان از لحظه تولد شروع می‌­شود. ولی دانشمندان واشنگتن، استکهلم و هلسینکی دریافتند که جنین در رحم مادر کاملا صداها را می­‌شنود.

آنها یک فایل ضبط شده متشکل از چندین کلمه مشخص را به مادران دادند و از آنها خواستند در هفته‌های آخر حاملگی این فایل­ها را پخش کنند. جنین در رحم مادر تقریبا 50 تا 71 بار این کلمات را خواهد شنید. بعد از تولد این کودکان مورد آزمایش قرار ­گرفتند. دانشمندان با گرفتن نوار مغز EEG از این کودکان وقتی آن کلمات پخش می­‌شدند تصاویر مغز آنها را مشاهده­ کردند.

با کمال تعجب نوزادان کلماتی که در رحم مادرشان شنیده بودند، را به خاطر آورده و تشخیص می­دادند.

می­دانید این آزمایش نشان دهنده چیست؟

به این موضوع اشاره دارد که کودک قبل از تولد فرایند یادگیری زبان را شروع می­کند.

پس، اولین روز یادگیری زبان روز تولد کودک نیست، بلکه 30 هفته‌ در فرآیند بارداری است وقتی توانایی شنیداری جنین رشد می­کند. در نتیجه مراقب باشید که کنار زن باردار از چه چیزی صحبت می­کنید! یک نفر در حال گوش دادن به حرف­های شماست.

  • 0 تا 6 ماهگی

کودکانی که تازه متولد شده‌­اند علاقه زیادی به گوش دادن به محیط اطراف خود دارند. مخصوصا دوست دارند به صدای مادرشان گوش کنند و سریعا صدای او را از دیگر صداها تشخیص می‌­دهند. همچنین یاد می­گیرند تا صداهای زبان مادرشان را از یک فرد خارجی تشخیص دهند.

ارتباط کودک با بروز دادن درد و لذت مرکزیت دارد. و اگر به دقت گوش کنید متوجه می­شوید که بچه‌ها برای نیازهای مختلفشان به گونه‌های مختلفی گریه می­کنند. گریه درخواست شیر متفاوت از گریه تعویض پوشک است؛ هر چند فردی که تازه پدر/مادر شده ممکن است تفاوت این گریه‌ها را متوجه نشود.

حدود 4 ماهگی بچه ها وارد «بازی کلامی» می‌شوند و صداهای نامعلومی تولید می­کنند؛ شامل کلماتی که با صداهای م، پ و ب شروع می­شوند. (وقتی مادر می‌شنود که کودک می گوید ماما).

  • 6 تا 12 ماهگی

این مرحله قایم باشک بازی است.

بچه ها در این سن وقتی نامشان را صدا می­زنید نگاهتان می­کنند و لبخند می­زنند.

و همچنین به سلام و خداحافظ جواب می­‌دهند.

در این مرحله بچه‌­ها آواهایی را ادا کرده و با زبان سرگرم می‌شوند. اما این دفعه بیان­های نا­مفهوم آنها پیچیدگی خاصی خواهد داشت. به نظر می­‌رسد که کلمات را با هم به کار می­‌برند. می­توانید قسم بخورید که بچه چیزی به شما گفته است.

در واقع تقریبا در این دوره است که بچه­‌ها اولین کلمات خود را می‌­آموزند (نه، ماما، بابا و غیره).

تا 12 ماهگی حس می­کنید که بچه بیش از آنچه ادا می­کند متوجه می­شود. و حق با شماست. بچه­‌ها هر‌چند نمی­توانند زیاد صحبت کنند متوجه بیشتر صحبت­‌ها می­‌شوند. کلمات کلیدی مانند سگ، توپ، لیوان و ماشین را تشخیص می­دهند.

و کودک در اولین سال تولدش دقیقا تشخیص می­دهد که معنی کلمه «کیک» چیست.

  • 1 تا 2 سالگی

این مرحله‌ی «دماغت کجاست؟» است .

کودکان یاد می­گیرند بخش­های مختلف بدن خود را تشخیص داده و به آنها اشاره کنند. و به عباراتی مانند بابا کجاست؟ دست بزن! یا کتاب و بده به من. عکس العمل نشان می‌دهند.

مثل همیشه، درک کودک از زبان فراتر از توانیی‌ه­ایش برای صحبت است. اما در این مرحله کلمات بیشتری می­‌آموزد. از عباراتی مانند کیک بخور، بازی بیشتر و توپ نیست،  آگاهی میابند.

این زمان همچنین زمانی است که کودک دوست دارد با آهنگ‌ها بخواند. و کودک هیچ وقت از این کار خسته نمی­شود پس برای گوش دادن مکرر آهنگ مورد علاقه کودک خود را آماده کنید.

  • 2 تا 4 سالگی

در این زمان گستره لغات کودک به طرز شگفت­‌انگیزی افزایش می‌یابد. حالا به نظر می­رسد نام همه چیز را می­داند؛ از فنجان­هایی که استفاده می‌­کند تا کفش­ها و اسباب بازی­ها. اسامی، افعال و صفت­های بیشتری از زبان خود را می­‌آموزد.

ساختار زبانی او بیشتر و بیشتر تکمیل می‌­شود. جملات او بلند­تر شده و اشتباهات گرامری او کم ­کم نا­پدید می‌­شوند. این دفعه او می­تواند جملاتی مانند «مامان گرسنه‌­ام» یا «دوستانم این را به من دادند» را بیان کند.

کودک در این زمان بسیار پر حرف شده و سوالاتی مانند «بابا کجا داریم می ریم؟» می‌پرسد.

در این زمان می­توانید مشکوک شوید که او آماده می­شود تا سوالات سخت­تری بپرسد.

کودک زبان را آموخته و به یک سخنگوی بومی تبدیل شده­است.

این مقاله در دو بخش تنظیم شده است. قسمت دوم آن را می‌توانید اینجا بخوانید.

منبع
fluentu
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن