یادگیری زبان

چگونه زبان را برای مدت بیشتری در ذهن نگه داریم

روانشناسان مدت زیادی روی روش‌های یادگیری افراد مطالعه کرده‌اند. بخشی از این مطالعه هم، به نحوه فراموش کردن افراد اختصاص دارد. به خوبی مشخص شده است که در مدت زمان کمی بعد از یادگرفتن چیزی شروع به فراموش کردن آن می‌کنیم.

ترفند مبارزه با فراموشی: مرور زیاد.

چقدر سریع چیزی را فراموش می‌کنیم؟ در سال 1939، H. F. Spitzer مطالعه‌ای منتشر کرد در مورد مقیاسی که در آن افراد محتوای کتاب خوانده شده را فراموش می‌کنند. او متوجه شد که بدون مرور مطالب، سه چهارم آنچه که طی 2 هفته آموخته‌اید را فراموش خواهید کرد. این برای هر کسی است که برای یادگیری زبان زمان می‌گذارد فکر ترسناکی است!

گذشت زمان از شروع یادگیری درصد مواردی که به یاد می‌آورید
1 روز54%
7 روز35%
14 روز21%
21 روز19%
28 روز18%
63 روز17%

هدف تکرار و مرور انتقال نکات و محتوای زبان از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت است. این فرآیند یادگیری طوطی‌وار (حفظی) نامیده می‌شود و برای یادگیری واژگان و مفاهیم گرامری مانند جنس اسم ایده آل است. اما قبل از اینکه مرور کنید، راهبرد‌های مرور کارآمدتر را در زیر مطالعه کنید:

پیش از مرور. گراف بالا نشان می‌دهد که چقدر سریع می‌توانید مطلبی را فراموش کنید. یک هفته بعد از یادگیری کلمات و عبارات شروع به مرور آنها کنید. هر چه بیشتر منتظر بمانید، به مرور بیشتری نیاز خواهید داشت.

بیشتر اوقات مرور کنید. دو بار خواندن یک درس یادگیری شما را تضمین نمی‌کند. تا زمانی که احساس کنید به خوبی مطلب را فرا گرفته اید به مرور کردن ادامه دهید. وقتی از دیدن مطلبی حالتان بد می‌شود باز هم یکبار دیگر آن را مرور کنید.

مواظب اوقات استراحت باشید! به مغزتان برای جذب اطلاعات جدید زمان بدهید. اگر اکثر اوقات مشغول یادگیری و مرور باشید، خودتان را بیش از حد خسته خواهید کرد. مرور 15 دقیقه در روز می‌تواند ترفند خوبی باشد.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن