یادگیری زبان

چگونه برای یادگیری زبان بصورت روزانه برنامه ریزی کنیم

هنگام یادگیری یک زبان خارجی، نوشتن برنامه ریزی بر روی کاغذ همیشه ساده است. اما اینجا مورد مهم‌تری وجود دارد، همیشه به نظر می‌رسد که زمان کافی برای انجام این کار نداریم، و اغلب اوقات اغلب از انگیزه‌ی کافی برای نشستن و یادگیری کلمات جدید برخوردار نیستیم.

داشتن یک برنامه ریزی روتین یادگیری به شما در غلبه بر این مشکل کمک می‌کند. این کار باعث می‌شود شما نظم پیدا کنید و همیشه بر ریل یادگیری بمانید.

در این مقاله به نکاتی که برای نوشتن یک برنامه ریزی جهت یادگیری زبان بکار می‌رود اشاره می‌کنیم.

نکته‌ی اول: کوچک شروع کنید

استعاره‌ای وجود دارد که زیاد می‌شنویم و آن در رابطه با نخ کشیدن دندان است. این مفهوم به شدت کاربردی و تاثیرگذار است.

ظاهرا اغلب مردم علاقه‌ای به نخ کشیدن دندان ندارند؛ آنها فقط با مسواک زدن راحت هستند. دندانپزشکان نخ کشیدن را توصیه می‌کنند، زیرا باور دارند که نخ کشیدن دندان کاربردی‌تر از مسواک زدن است. اما اگر انگیزه‌ی کافی برای نخ کشیدن بصورت روزانه را ندارید، با یک دندان شروع کنید!

زمانی که مشغول نخ کشیدن یک دندان می‌شوید، انجام آن چندان سخت به نظر نمی‌رسید. تنها کافی است نخ دندان را بردارید و آن یک دندان را نخ بکشید. تنها پنج ثانیه زمان می‌برد.

اما وقتی که مشغول همین یک دندان هستید، به این نتیجه می‌رسید که نخ کشیدن دندان دوم و سوم هم چندان وقت نمی‌گیرد. نخ در دست شماست و همه چیز آماده ست پس چرا دو تا دندان بیشتر را نخ نکشید؟

ایده‌ی کلیدی پشت این ماجرا این است که شما به یک دندان تعهد پیدا کرده‌اید. و زمانی که به یک چیزی تعهد دارید، بصورت خودکار برای انجام کار بیشتر انگیزه پیدا می‌کنید.

همین رویکرد را می‌توان برای یادگیری زبان هم پیاده کرد. کوچک شروع کنید؛ داشتن تعهد به یک کار کوچک به شما انگیزه می‌دهد که کار بیشتری انجام دهید. حتی اگر تنها یک کلمه باشد. به یادگیری همین یک کلمه پایبند باشید تا ببینید که چگونه به مرور انگیزه‌ی شما برای یادگیری بیشتر و بیشتر می‌شود. زمانی که مشغول پیدا کردن معنی یک کلمه هستید، وسوسه می‌شوید که یک کلمه‌ی بیشتر یاد بگیرید. و زمانی که یک کلمه را یاد گرفتید، همین حس یادگیری باعث می‌شود برای انجام کار بیشتر ترغیب شوید.

نکته‌ی دوم: کاری را انجام دهید که مشغول انجام آن هستید

شما از همین الان از یک برنامه ریزی ساده برخوردارید، اینطور نیست؟ البته منظورم به زبان مادری خودتان است. برای مثال، بعضی افراد هر روز صبح اخبار نگاه می‌کنند. تمام کاری که باید انجام دهید این است که زبان اخباری که گوش می‌دهید را به زبانی که قصد یادگیری آن را دارید تغییر دهید.

قطعا چیزهای بیشماری وجود دارد که شما از قبل به زبان مادری خودتان انجام می‌دهید و می‌توانید آن را به زبان مقصد تغییر دهید. برای مثال، پیدا کردن دستورالعمل آشپزی به زبان خارجی. یا شاید نوشتن یک لیست انجام کارهای روزانه برای هفته‌ی آینده.

فعالیت‌هایی را پیدا کنید که بخشی از کارهای روزانه‌ و هفتگی شما هستند و  سعی کنید آنها را به زبان خارجی انجام دهید.

شما همچنین می‌توانید از برنامه ریزی آماده‌ی 10 هفته‌ای فریدلینگو استفاده کنید.

یادگیری زبان

نکته‌ی سوم: بنویسید

هر هدف و تعهدی که در یادگیری زبان دارید، بر روی کاغذ بنویسید. اهداف خود را روی کاغذ بنویسید، نقشه‌هایتان و تعهداتان را با توضیح روی کاغذ ثبت کنید. اما به این کار بسنده نکنید و خود فرآیند یادگیری را هم بنویسید. سعی کنید متن شما به یک To-Do لیست خلاصه نشود و جزئیات داشته باشد. کارهایی که در یادگیری شما تاثیر داشت را بنویسید و کارهایی که باید برای بهتر شدن انجام دهید. تمامی این کارها در یادگیری کاربردی‌تر شما در آینده تاثیر خواهد گذاشت.

عمل نوشتن کارها روی کاغذ می‌تواند به بخشی از روتین روزانه و هفتگی شما تبدیل شود. هر صبح به هنگام خوردن صبحانه دفتر یادداشت خود را بردارید و آخر شب هم به هنگام خوابیدن به نوشتن بپردازید.

نکته‌ی چهارم: از زمان مرده به خوبی استفاده کنید

زمانهای مرده را همه‌ی ما داریم اما از آنها استفاده نمی‌کنیم. زمان مرده زمانی است مابین کارهایی که در طول روز انجام می‌دهید.

برای مثال، زمانی که آشپزی می‌کنید. تصور کنیم مشغول پختن پاستا هستید. شما باید پاستا را برای چند دقیقه بپزید؛ این یک زمان مرده است. شما منتظر هستید تا پاستا بپزد و در این مدت کار خاصی انجام نمی‌دهید. از همین چند دقیقه وقت برای یادگیری چند کلمه‌ی جدید یا گوش دادن به پادکست به زبان خارجی استفاده کنید.

یکی دیگر از مثالهای زمانهای مرده، زمانی است که سر کار می‌روید. زمانی بسیار مناسب برای تمرین مهارت‌های زبانی خارجی با خواندن مقالات به زبان هدف، گوش دادن به پادکست و مرور دایره لغات.

نکات مورد علاقه‌ی شما در برنامه‌ریزی روزانه چیست؟ آنها را با ما در میان بگذارید.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن