یادگیری زبان

چطور طفره‌ رفتن را کنار بگذاریم و کار را سر وقت انجام دهیم

هر فرد به طرز متفاوتی در کارش طفره می رود… شاید گاهی افرادی که تحت فشار، خوب کار می‌کنند، بهتر می‌توانند پس‌رفت ناشی از طفره رفتن را کنترل کنند، در حالیکه دیگران علی‌رغم اینکه مدام از انجام تکالیف طفره می روند از خود می پرسند چرا؟ چه طفره رفتن را کنترل کنیم چه نه، فکر نمی‌کنم کسی در لحظه از این حس لذت ببرد. سر وقت بودن حس ویژه‌ای دارد.

من به طفره رفتن در انجام تکالیفم عادت داشتم، تا وقتی در تعداد زیادی کلاس شرکت کردم که در این صورت زمانی برای طفره رفتن نداشتم. و این‌طور بود که یاد گرفتم چطور دانشجوی بهتری باشم و چطور زمانم را بهتر مدیریت کنم. متوجه شدم راحت‌تر و با اعتماد به نفس‌ بیشتر مهارت‌ها را می‌آموزم و طی آخر هفته حتی روزهای هفته زمان کافی برای لذت بردن از فعالیت‌های دیگر دارم.

اگر قصد دارید طفره رفتن را کنار بگذارید، چند روش بالقوه مفید به شما ارائه می‌دهم که به من کمک کرد دانشجوی بهتر و در کل شخص مفید و موفقی باشم.

1. کم اهمیت جلوه دادن تکالیف درسی

همیشه به خودم می‌گویم که یک مقاله فقط یک گفتگوی نوشته شده و یک ارائه فقط یک نوع مکالمه است. واضح است که نباید اهمیت برخی از این تکالیف را فراموش کرد. ولی نباید فکر کرد موضوعاتی مانند مقالات و پروژه های بزرگ کار سخت و پر‌استرسی هستند. فقط به این فکر کنید که مسئله درباره چیست و اینکه سعی کنید موضوع را خیلی بزرگ نکنید.

۲. یک برنامه تنظیم کنید و از آن پیروی کنید

به جای انجام یک جای همه‌ی تکالیف و انجام آن در لحظه‌ی آخر، برنامه‌ریزی کنید. یک تقویم فراهم کنید (من ترجیح می‌دهم همه ماه‌ها را یکجا در تقویم ببینم) و زمانی که باید این تلکیف انجام شود را علامت‌گذاری کنید. به خود بگویید که یک هفته برای انجام ۵ تکلیف خانگی وقت دارید (مثلا نکات اساسی را بخوانید و سوالات را پاسخ دهید)، یا تکالیفی را در یک روز انجام دهید، یک مطلب را بخوانید و یک سوال را پاسخ دهید. روز بعد مطلب را بخوانید و سوال دیگری پاسخ دهید. ممکن است یک روز انگیزه بیشتری داشته باشید و دو سوال پاسخ دهید. این روش آسان و موثر است چرا که از انجام یک کار مشابه خسته نمی شوید و کار‌ها را کم‌کم انجام می‌دهید. تکالیفتان را در تقویم مشاهده کنید و به راحتی برنامه‌ریزی کنید (مثلا، اوووو امتحان نهایی من سه هفته دیگه است، بذار همه تکالیفم را طی دو هفته دیگه تمام کنم؛ این طور برنامه ریزی کنید).

۳. از آسان‌ترین قسمت شروع کنید

نحوه‌ي شروع انجام تکالیف سخت‌ترین بخش کار است. ولی با شروع از آسان‌ترین بخش این کار را ساده‌تر کنید. این کار برای هر‌کس نسبت به دیگری فرق می‌کند. برای مثال یک مقاله یا تحقیق را در نظر بگیرید. نوشتن مقدمه سخت است، پس وقتی ایده داشته باشید، ابتدا شروع به نوشتن متدولوژی خود کنید. نوشتن متدولوژی کاری بسیار فنی است چرا که باید درباره روند کار موضوع و اجزای تحقیق خود بنویسید. با نوشتن این بخش شما عمده کار تحقیق خود را انجام داده اید. همچنین می‌توانید یک بخش با عنوان سوال تحقیق ایجاد کنید، و در آن به سوالات و فرضیه‌ی خود اشاره کنید. حتی لزومی ندارد همه چیز را مرتب بنویسید و نکته مهم درباره برخی تحقیقات این است که تحقیق چند بخش دارد. اینکه این بخش‌ها باید هماهنگ و مرتبط باشند آخرین چیزی است که باید روی آن تمرکز کنید.

این موضوع درباره تکالیف هم صدق می‌کند. اگر تکلیف خواندنی دارید، ساده‌ترین سوال یا سوالی که پاسخش را می‌دانید، انتخاب کنید. کوتاه‌ترین مطلب را بخوانید. از یک بخش شروع کنید حتی اگر آن بخش ساده‌ترین بخش باشد.

۴. به خودتان کمک کنید

کار‌‌شکنی نکنید، ولی کند هم نباشید. کارهایی را انجام دهید که به بهبود شما کمک می‌کند، نه باعث طفره‌ رفتن شما شود. برای مثال، دوست دارم از روی کاغذ مطالعه کنم تا از روی کامپیوتر، در نتیجه از اولین کارهایی که وقتی تکلیف خواندنی دارم انجام می‌دهم این است که از آن مطلب پرینت تهیه می‌کنم و جایی می گذارم که ببینم. بدین صورت انجام این کار در ذهنم می‌ماند و به خاطر خواهم داشت که مطلبی هست که باید به زودی مطالعه کنم. حتی بهتر از آن گاهی اوقات خودکار یا هایلاتر‌هایم را روی آن می گذارم تا یادم بماند و به این صورت هر لحظه می‌توانم برگه را برداشته و مطالعه کنم. زندگی را برای خودتان ساده کنید مجبور نیستید بهانه‌هایی مثل اینکه فتوکپی خیلی دور است یا چشمتان هنگام خواندن با کامپیوتر خسته می‌شود برای خود دست و پا کنید.

۵. برای آینده خود تلاش کنید

به آینده فکر کنید. آیا در آینده به خاطر انجام این تکالیف از خود متشکر خواهید بود؟ آیا به خاطر اینکه تکالیفتان را طی روزهای هفته انجام داده اید می توانید آخر هفته خوبی با دوستان تان داشته باشید؟ چند نفر از دوستان من می گویند که آرزو می کنند روش مطالعه من را داشتند و همه چیزی که به آنها می گویم این است که من تلاش می کنم تا آینده راحت‌تری داشته باشم.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن