زبان فرانسوی

زندگی و تحصیل در فرانسه: راهنمای کامل نوع ویزا

یکی از تمایلات رایج بین افرادی که زبان فرانسوی می‌خوانند، زندگی و احتمالا کار در کشور فرانسه است. بسیاری رویای این را دارند، ولی افراد زیادی موفق به این کار نمی‌شوند. خب، چه چیزی زندگی در کشور فرانسه را سخت می‌کند؟ ویزای فرانسه ویزای تحصیل در فرانسه  ویزای کار فرانسه

اول از همه، مانند دیگر کشورها، فرانسه هم درگیر تعداد زیادی مهاجر است. افراد زیادی از کشورهای فقیرتر برای یافتن کار به فرانسه می‌آیند – قانونی یا غیر قانونی. با درصد بالای بیکاری در فرانسه، دولت تمایلی به دادن شغل به مهاجران ندارد، آنها می‌خواهند شغل‌های موجود را به شهروندان فرانسه اختصاص دهند. علاوه بر این، فرانسه نگران تاثیر مهاجران بر خدمات اجتماعی است، پول زیادی در کشور وجود دارد و دولت می‌خواهد که شهروندان خود فرانسه آن را دریافت کنند. در نهایت، فرانسه به خاطر نوار قرمز گران قیمت خود معروف است، چیزی که همه چیز از خرید یک اتومبیل گرفته تا اجاره آپارتمان را به یک کابوس تبدیل می‌کند.

بازدید از فرانسه

برای شهروندان اغلب کشورها بازدید از فرانسه ساده است؛ به محض رسیدن، آنها یک ویزای توریستی دریافت می‌کنند که به آنها اجازه می‌دهد تا ۹۰ روز در فرانسه بمانند، ولی نه برای کار یا دریافت هر گونه خدمات اجتماعی. به طور نظری، وقتی ۹۰ روز تمام می‌شود این افراد می‌توانند به کشوری خارج از اتحادیه اروپا رفته، پاسپورتشان را مهر بزنند، و با یک ویزای توریستی جدید به فرانسه برگردند. آنها احتمالا قادر خواهند بود تا مدتی این کار را انجام دهند، ولی این کار اصلا قانونی نیست.

بسته به کشور زادگاهتان، حتی برای مدت کوتاهی توقف در این کشور به ویزای فرانسه نیاز دارید. ویزای فرانسه ویزای تحصیل در فرانسه  ویزای کار فرانسه

کسی که می‌خواهد به مدت طولانی در فرانسه زندگی کند بدون اینکه کار کرده یا به مدرسه و دانشگاه برود باید برای دریافت visa de long séjour اقدام کند. در میان دیگر موارد visa de long séjour به یک تضمین مالی (برای تایید اینکه درخواست کننده قانون را دور نخواهد زد)، بیمه درمانی و فرم عدم سوء پیشینه نیاز دارد.

ویزای تحصیل در فرانسه

کار در فرانسه ویزای فرانسه ویزای تحصیل در فرانسه  ویزای کار فرانسه

شهروندان اتحادیه اروپا می‌توانند به طور قانونی در فرانسه کار کنند. خارجی‌هایی که کشورشان جزو اتحادیه اروپا نیست باید مراحل زیر را به ترتیب انجام دهند

  • یک شغل پیدا کنند ویزای فرانسه ویزای تحصیل در فرانسه  ویزای کار فرانسه
  • مجوز کار دریافت کنند
  • visa de long séjour دریافت کنند
  • به فرانسه بروند
  • و برای carte de séjour درخواست بدهند

برای هر کسی که ازکشورهای اتحادیه اروپا نیست، یافتن کار در فرانسه بسیار سخت است، به این دلیل روشن که فرانسه خود آمار بیکاری خیلی بالایی دارد و وقتی شهروند خود فرانسه شایسته کار باشد، شغلی به یک خارجی تعلق نمی‌گیرد. عضویت فرانسه در اتحادیه اروپا پیچیدگی دیگری به این قضیه اضافه کرده است: فرانسه اولویت برای کار را به شهروندان فرانسوی می‌دهد، سپس به شهروندان اتحادیه اروپا و سپس به باقی دنیا. در این صورت وقتی یک آمریکایی بخواهد در فرانسه کار پیدا کند، الزاما باید ثابت کند که شایسه‌تر از هر فرد دیگری در اتحادیه اروپا برای این شغل است. بنابراین، افرادی که اشتیاق زیادی برای کار در فرانسه دارند تمایل به کار در زمینه‌های خیلی تخصصی دارند، چرا که اروپایی شایسته زیادی برای این نوع شغل‌ها وجود ندارد.

مجوز کار – دریافت مجوز برای کار هم سخت است. از نظر تئوری، اگر به استخدام یک شرکت فرانسوی درآیید، این شرکت کارهای اداری برای مجوز کار شما را انجام می‌دهد. در واقعیت این کار ۲۲ روز وقت می‌گیرد و هرگز شرکتی را ندیده‌ایم که مایل به انجام چنین کاری باشد؛ آنها همیشه می‌گویند که شما باید قبل از استخدام مجوز کار دریافت کرده باشید، ولی چون داشتن یک شغل پیش شرط مجوز کار است، دریافت آن غیر ممکن است.

بنابراین، در واقع فقط دو روش برای دریافت مجوز کار وجود دارد: (یک) ثابت کنید که شایسته تر از هر شخص دیگری در اروپا هستید یا (ب) در یک شرکت بین المللی که شعبه‌هایی در فرانسه دارد استخدام شوید و به آنجا نقل مکان کنید، چرا که حمایت آنها از شما امکان دریافت مجوز را برای شما فراهم می‌کند. توجه کنید که آنها کماکان مجبور هستند ثابت کنند که یک فرانسوی قادر به انجام کاری که شما برای انجام آن وارد کشور شده‌اید را ندارد.

ویزای کار در فرانسه

به غیر از مسیر بالا، اساسا دو روش برای دریافت مجوز زندگی و کار در فرانسه وجود دارد. ویزای فرانسه ویزای تحصیل در فرانسه  ویزای کار فرانسه

۱.ویزای دانشجویی – اگر در دانشگاهی در فرانسه قبول شده‌اید و نیازهای مالی را تامین کرده‌اید (تضمین مالی ماهانه تقریبا ۶۰۰ دلار)، دانشگاه منتخب شما به شما کمک می‌کند تا ویزای دانشجویی دریافت کنید. علاوه بر دادن مجوز زندگی در فرانسه در طول دوران تحصیل‌تان، ویزای دانشجویی به شما این امکان را می‌دهد تا یک مجوز کاری موقت هم دریافت کنید، که به شما حق کار برای ساعات محدودی در هفته را می‌دهد. یک شغل متداول برای دانشجویان au pair position (کارهای دم دستی و خانگی) است.

۲.ازدواج با یک شهروند فرانسوی – تا حدودی ازدواج مسیر گرفتن شهروندی فرانسه را برای شما راحت می‌کند، ولی کماکان باید برای دریافت carte de séjour اقدام کنید و کارهای اداری زیادی انجام دهید. به عبارت دیگر ، ازدواج به طور اتوماتیک شما را به یک شهروند فرانسوی تبدیل نمی‌کند.

در آخر، با این حال امکان یافتن شغلی که زیر مقدار معین حقوق بدهد وجود دارد، البته سخت تر از آنچه ممکن است به نظر برسد است و غیر قانونی است.


زبان فرانسوی را می‌توان به شیوه‌های متعددی یاد گرفت. استفاده از اپلیکیشن‌های گوناگون که می‌توان آنها را روی گوشی نصب کرد، گوش دادن به پادکست‌های مختلف، وب سایت‌های آموزشی و فیلم‌ها و شوهای تلویزیونی و سینمایی از جمله مواردی هستند که به کمک شما می‌آیند. فریدلینگو کار را برای شما راحت کرده است و اینجا ما تمامی منابع را در اختیار شما قرار داده‌ایم. برای خواندن کل متن‌های فرانسوی در سطوح مختلف، می‌توانید به این صفحه مراجعه کنید.

 

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن