یادگیری زبان

غوطه وری زبانی چیست و چگونه در خانه محیط را آماده کنیم؟

این مقاله نکاتی را به شما آموزش می‌دهد تا بتوانید در خانه‌ غوطه وری زبانی را تجربه کنید.

 غوطه وری زبانی چیست؟

غوطه وری زبانی فرآیندی است که در آن زبان آموز زبان را با صحبت کردن و تمرین در بطن آن زبان، یاد می‌گیرید؛ و همچون یک متکلم محلی، در محیطی که زبان آموز خود را با تمامی جوانب آن زبان احاطه کرده است، صحبت می‌کند. غوطه وری شیوه‌ای ضروری در یادگیری زبان است. این شیوه به ویژه برای زبان آموزان تمام سطوح مفید است اما بطور اخص برای کسانی که در سطح متوسط و پیشرفته هستند و سعی دارند خودشان را به سطوح بالاتری برسانند بسیار ضروری است.

مزایا و مضررات غوطه وری زبانی در کشور خارجی

زمانی که اغلب افراد به غوطه وری زبانی فکر می‌کنند، بر این باورند که حتما باید به کشوری که به آن زبان صحبت می‌شود بروند. این کار شاید روش مناسبی برای تجربه‌ی غوطه وری زبانی باشد، اما این در صورتی موفقیت آمیز محسوب می‌شود که وقت و منابع انجام آن را داشته باشید. با اینحال، تنها در صورتی این روش مفید است که بتوانید افرادی را پیدا کنید تا با آنها بتوانید بر روی موضوعات صحبت کنید، در غیر این صورت غوطه وری زبانی رخ نخواهد داد.

بعلاوه اینکه، حتی اگر شانس این را داشته باشید که هر روز با مردم (در کشور خارجی) صحبت کنید، همیشه این امکان را ندارید که هدفمند زبان را تمرین کنید؛ به شیوه‌ای که اشتباهات خود را تصحیح کنید. افرادی را می‌شناسیم که سعی داشتند در کشور خارجی زبان مردم آنجا را یاد بگیرند اما نتوانستند افرادی را پیدا کنند که هر روز به شیوه‌ای هدفمند با آنها صحبت کنند، ازینرو هیچ پیشرفتی در فرآیند یادگیری زبانی آنها مشاهده نشد. شاید در کشورهای خارجی بتوان در کلاسها و برنامه‌های فشرده‌ی زبانی برای غوطه وری شرکت کنید و هر روز کسی را داشته باشید تا با او صحبت کنید، در غیر این صورت چندان مفید نیست.

اگر غوطه وری زبانی در کشورهای خارجی بدین شکل سخت و دشوار است، و افراد برای رفتن به خارج از کشور از مشکلاتی چون خانواده‌، شغل و مسئولیت‌هایی متعدد برخوردارند، پس گزینه‌ی جایگزین چیست؟

پاسخ ایجاد تجربه‌ی غوطه وری در خانه است. این مقاله نکاتی را به شما آموزش می‌دهد تا بتوانید در خانه‌ غوطه وری زبانی را تجربه کنید.

غوطه وری زبان

راهنمای انجام موفق غوطه وری زبانی در خانه

اساسی‌ترین رهنمودها برای گنجاندن فرآیند یادگیری زبان هدف در بخشی از کارهای روتین روزانه کدام‌ها هستند؟ در ابتدا، تعیین اهداف. هرچه اهداف شما مشخص‌تر باشد، احتمال موفقیت شما بیشتر است. اهداف باید واقع‌گرا و چالشی باشند. بر سر اهداف یادگیری خود تصمیم گیری کنید. برای مثال، بسیاری از زبان آموزان می‌خواهند مهارت‌های مکالمه‌ای خود را تقویت کنند، پس باید به دنبال متدهایی باشند که در این مهم آنها را یاری خواهد کرد. در ثانی، ایجاد یک برنامه‌ریزی واقع‌گرا اما چالش برانگیز برای رسیدن به اهداف. ثالثا، دنبال کردن برنامه ریزی برای حداقل 90 روز. رابعا، پس از 90 روز، ارزیابی برنامه و بررسی اینکه چه چیزهایی باید تغییر کند.

ایده‌هایی برای شروع یادگیری زبان اسپانیایی با روش غوطه وری:

کار

استفاده از زبان هدف در محیط کار برای افرادی که از این فرصت برخوردارند بسیار مفید و کاربردی است. شاید انجام این کار کمی دشوار باشد زیرا ممکن است کسی از انجام کار اشتباه واهمه داشته باشد و نگران باشد او را قضاوت کنند. به خاطر داشته باشید که شما دارید سعی خود را می‌کنید و باید از اشتباهات خود درس بگیرید. مقاله بخوانید و از رسانه‌های صوتی و تصویری مرتبط با حرفه و شغل خود استفاده کنید. بعلاوه، می‌توانید کارهای زیر را انجام دهید:

 • دایره لغات مرتبط با شغل خود را یاد بگیرید. لیستی از کلماتی که مداوم می‌شنوید اما معانی آنها را نمی‌دانید را تهیه کنید.
 • سعی کنید با همکاران خود در محیطی کمی خودمانی‌تر و کم استرس‌تر صحبت کنید. در انجام اشتباه هیچ واهمه‌ای داشته نباشید؛ بهرحال شما با انجام اشتباهات و تصحیح آنها زبان را یاد می‌گیرید.
 • برای پرسیدن سوال خجالت نکشید و اگر جمله‌ی کسی را متوجه نشدید از وی بخواهید که آن را تکرار کنید.
 • اگر کسی جملات شما را نمی‌فهمد، به شیوه‌ای دیگر آن را بیان کنید.
 • برای مکالمه در موقعیت‌های مختلف، نقش بازی کنید. اگر برای این کار یک زبان آموز دیگر را پیدا کردید، خوش شانس هستید.

بعضی اوقات متوجه می‌شوید که در حوزه‌ی کاری و شغلی خود تسلط پیدا کرده‌اید، اما نمی‌توانید درباره موضوعات ساده‌ای چون آب و هوا و غذا صحبت کنید. سعی کنید در این مورد یک بالانس برقرار کنید و مهارت‌های زبانی را همزمان با هم تقویت کنید. خودتان را به موضوعات مشخصی محدود نکنید. یکی از راههای خوب انجام این کار، کار بر روی سرگرمی‌هاست.

غوطه وری زبان

سرگرمی‌ها

وارد کردن فرآیند یادگیری زبان در سرگرمی‌ها شیوه‌ی بسیار تاثیرگذاری در یادگیری است. از آنجایی که شما در حال انجام کاری هستید که عاشقش هستید، یادگیری زبان نیز بسیار برای شما ساده‌تر می‌شود. در زیر بعضی از سرگرمی‌ها و کارهایی که در اوقات فراغت انجام می‌دهیم لیست شده‌اند که می‌توانند نقطه‌ی خوبی برای شروع باشند.

نکاتی برای یادگیری زبان با کارهایی که در اوقات فراغت انجام می‌دهیم:

خواندن: یک کتاب (مجله، کمیک استریپ یا روزنامه) به زبان مقصد پیدا کنید و  آن را بخوانید. بعضی از این کتابها از نسخه‌ی صوتی نیز برخوردارند. خواندن و گوش دادن همزمان برای یادگیری بسیار موثر است. سعی کنید هر روز در ساعت مشخصی به انجام این کار بپردازید. برای مثال، سه شنبه‌ها و پنج شنبه‌ها یک صفحه یا یک بخش از یک کتاب را بخوانید.

نوشتن: یک دفتر یادداشت پیدا کنید و در آن بنویسید. کارهایی که در طول روز انجام داده‌اید یا شعر و داستان گزینه‌های مناسبی برای نوشتن هستند. اپلیکیشن iTalki از یک بخش نوشتاری برخوردار است که می‌توانید از آن استفاده کنید؛ این بخش از آن جهت مناسب است که دیگران می‌توانند اشتباهات شما را تصحیح کنند. برای مثال، یک گروه نوشتاری پیدا کنید و در آن با دیگران بر سر مسائل زبان مقصد صحبت کنید.

فیلم و تلویزیون: یکی از محبوب‌ترین سرگرمی‌هایی که می‌توانیم از آن برای یادگیری زبان استفاده کنیم. دیدن فیلم یا شوی تلویزیونی با زیرنویس کار راحتی است، اما چندان در یادگیری تاثیری ندارد. برای فیلم‌های سینمایی، سعی کنید متن فیلمنامه‌ی آن را پیدا کنید و سپس همراه با زیرنویس‌های فیلم آن را مطالعه کنید. همچنین می‌توانید فیلم را در قطعات ۱۵ دقیقه‌ای نگاه کنید و هر هفته آن بخش را به خوبی مطالعه نمایید. در ابتدا، یک سکانس از فیلم را به زبان هدف بدون خواندن متن و زیرنویس نگاه کنید. سپس، دوباره به آن گوش کنید و همزمان متن فیلمنامه را بخوانید. دنبال کلمات جدید بگردید و معانی آنها را پیدا کنید. در آخر، دوباره فیلم را بدون متن فیلمنامه و زیرنویس ببینید.

ورزش و تمرینات

با دیگر زبان آموزان ورزش کنید و سعی کنید به زبان مقصد خود با آنها مکالمه داشته باشید. یا اینکه برنامه‌ی ورزشی مورد علاقه‌ی خود در تلویزیون را به زبان مقصد نگاه کنید.

کوهنوردی: کوهنوردی با دیگر زبان آموزان برای یادگیری مکالمه بسیار کاربردی است. درباره اتفاقاتی که پیرامون شما می‌افتد با آنها به زبان مقصد صحبت کنید. به پرنده چه می‌گویند؟ به رودخانه، دریا و دریاچه چه می‌گویند؟

موزیک: به زبان مقصد موسیقی گوش دهید. متن اشعار را بخوانید و سعی کنید معنی شعر را درک کنید. به زبان مورد نظر آواز بخوانید. انجام موسیقی برای یادگیری زبان با دیگران نیز بسیار سرگرم کننده است.

کارهای داوطلبانه: کارهای داوطلبانه فعالیت‌های جذابی هستند، زیرا شما به افراد کمک می‌کنید و با دیگران در ارتباط هستید و اگر از این فرصت برخوردار باشید که با زبان مقصد خود صحبت کنید، بهترین تمرین ممکن برای یادگیری زبان است. افراد و سازمان‌ها همیشه دنبال داوطلب برای انجام کار می‌گردند، بخصوص اگر از تخصص ویژه‌ای برخوردار باشید.

رابطه‌ها: زبان یک فعل اجتماعی است و برقراری رابطه یکی از راههای موثر برای یادگیری زبان است. سعی کنید دوستانی به زبان مقصد خود پیدا کنید. اپلیکیشن‌های تبادل زبانی همچون iTalki از بهترین گزینه‌ها برای پیدا کردن دوست در فضای آنلاین است. اگر پیدا کردن یک شریک زبانی کار سختی است، به دنبال کسی باشید که در سطح خود شما یا پایین‌تر است. اگر دوستانی دارید که با شما در حال یادگیری همان زبان هستند، یک گروه تشکیل دهید و شروع به فعالیت کنید. والدین و بچه‌ها، همسر و حتی کل خانواده می‌توانند با هم به یادگیری زبان بپردازند. حتی بعضی افراد توصیه می‌کنند که برای رابطه دنبال کسی باشید که به زبان مورد نظر شما صحبت می‌کند. به این کار pillow approach می‌گویند که به معنی عشق و یادگیری زبان بطور همزمان است.

دسته‌ها و گروههای یادگیری: یکی دیگر از راههای غوطه وری برای یادگیری زبان ملحق شدن به گروهایی است که مشغول به یادگیری زبان هستند. این کار هم می‌تواند در فضای آنلاین انجام شود و هم حضوری. جوامع آنلاین نیز کاربردی هستند اما تجربه‌ی برقراری رابطه حضوری به شدت تاثیرگذارتر است. اگر در یک شهر بزرگ زندگی می‌کنید، حتما یک باشگاه زبان به زبان مقصد شما وجود دارد. باشگاههای زبان به اشکال مختلف وجود دارند. اگر در شهر بزرگی زندگی می‌کنید حتما انواع مختلف این باشگاهها وجود دارند، اما در شهرهای کوچک نیز می‌توان در جاهایی چون کتابخانه، مدرسه یا مراکز ارتباطی این گروهها را پیدا کرد. اگر چنین گروهی وجود ندارد، خودتان یک بسازید و برای دیگر افراد فراخوان ارسال کنید تا به شما بپیوندند.

غوطه وری زبان

دهکده‌های زبانی: بعضی کشورها از دهکده‌های زبانی برخوردارند که در آنها برنامه‌های یادگیری زبان با متد غوطه وری برگزار می‌شود و شما می‌توانید در جایی همچون کمپ برای مدت مشخصی تنها به آن زبان مقصد صحبت کنید و از دیگران یاد بگیرید. این کمپ‌ها برای زبان انگلیسی بسیار محبوب هستند، اما برای دیگر زبانها نیز چنین مراکزی وجود دارند. در این اماکن تجربه‌ی غوطه وری زبانی به خوبی به دست می‌آید و افرادی که آنجا هستند هر لحظه به شما کمک می‌کنند و اشتباهات شما را برطرف می‌سازند. همچنین در این اماکن می‌توانند دوست پیدا کنید و با آدمهای جدید آشنا شوید.

یادگیری به واسطه‌ی تدریس: ما همچنین می‌توانید با تدریس یک زبان به دیگران، خودمان نیز یاد بگیریم. تدریس کردن به دیگران به خود شما هم در درک بهتر آن کمک می‌کند. می‌توانید از طریق اماکن پیدا کردن شریک‌های زبانی، باشگاههای زبان و افراد داوطلب این مهم را انجام دهید.

فعالیت‌های روزانه

سعی کنید از زبان هدف در فعالیت‌های روزانه‌ای که در زیر آمده است استفاده کنید: دگوش دادن و خواندن اخبار

 • آشپزی
 • استفاده از تلفن و کامپیوتر (تنظیمات دستگاه را به زبان هدف تغییرد هید)
 • ورزش کردن
 • لیست خرید
 • گفتن زمان
 • شمردن پول

یک برنامه ریزی نمونه برای ایجاد غوطه وری زبانی در خانه

صبح

عاقبت، اینجا ما یک نمونه آورده‌ایم که می‌توانید در خانه به واسطه‌ی آن تجربه‌ی غوطه وری زبانی خود را برنامه ریزی کنید. این برنامه را می‌توان برای آخر هفته‌ها نیز انجام داد.

 • صبحانه و گوش دادن یا خواندن اخبار و صحبت کردن با خانواده و دوستان
 • دروس آموزشی آنلاین یا صحبت کردن با شریک‌های زبانی
 • فعالیت‌های اجتماعی (برای مثال، داوطلبی، ورزش، کوهنوردی، موزه و باشگاههای زبان)

 عصر:

 • پختن نهار با دستور العملی که به زبان هدف نوشته شده است.
 • انجام کارهای خانه و سعی در استفاده از کلمات و عبارات معادل به زبان هدف. برای مثال، خرید کردن، تغییر زبان تنظیمات گوشی و نوشتن لیست خرید به زبان مورد نظر.
 • انجام فعالیت (فیلم دیدن، خواندن، نوشتن نامه یا دفتر خاطرات و دیگر موارد)

شب:

 • مهمانی شام برای یادگیری زبان
 • دیدن فیلم، خواندن و یا نوشتن
 • مرور لغاتی که در طول روز یاد گرفته‌اید.
 • برنامه ریزی برای روز بعد و کارهایی که باید انجام دهید.

با وجود اینکه همه قادر به رفتن به کشورهای خارجی برای تجربه‌ی غوطه وری زبانی نیستند، تقریبا همه می‌توانند این متد را در خانه اجرایی کنند. سعی کنید این متد را به شیوه‌ای که مناسب زندگی شما است، طراحی کنید و آن را به اجرا بگذارید. پیدا کردن بهترین روش برای انجام این کار کمی زمانبر است اما زمانی که به آن رسیدید، یادگیری زبان به کاری پیش افتاده برای شما تبدیل می‌شود.

تابحال تجربه‌ی غوطه وری زبانی را در خانه داشته‌ای؟ در زیر برای ما بنویسید و ایده‌های خود را با ما در میان بگذارید.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن