یادگیری زبان

چگونه زبان خارجی را سریع یاد بگیریم؟

برای شما دو خبر دارم؛ یک خبر خوب و یک خبر بد: کدام یک را اول منتشر کنیم؟

اجازه دهید با خبر خوب شروع کنیم؛ شما می‌توانید هر زبانی را سریعتر از آنچه که فکر می‌کنید یاد بگیرید. فرآیند یادگیری زبان چیزی نیست که سالها طول بکشد.

اما شاید با خود فکر می‌کنید که:«اما من از اول دبیرستان تا الان مشغول یادگیری انگلیسی هستم ولی هنوز هیچی نمی‌فهمم!». «چرا یادگیری زبان در دانشگاه چند سال طول میکشه؟ چرا تو یک سال تموم نمیشه».

اما ما افراد چند زبانه‌ای، از جمله بنی لوییس، را داریم که خلاف این مورد را ثابت کرده‌اند. اینکه برای یادگیری زبان زمان زیادی نیاز نیست و هرکسی قادر به انجام آن است.

اجازه دهید یک سوال مطرح کنم: در هفته چند ساعت برای یادگیری زبان وقت صرف می‌کنید؟

از اول دبیرستان مشغول یادگیری زبان انگلیسی هستید و اکنون 35 سال دارید، اینطور نیست؟ شغل دارید؟ اطراف خود دوست و رفیق دارید؟ علایق دیگری جز زبان در زندگیتان دارید؟ غذا میخورید؟

به گمانم جواب شما به حداقل یکی از این سوالها «بله» باشد که همین نشان می‌دهد از اول دبیرستان به بعد هیچوقت «بدون توقف» روی زبان انگلیسی کار نکرده‌اید. درسته؟

پس وقتی به شما در ابتدای این مقاله گفتم که می‌توانید هر زبانی را سریعتر از آنچه که فکرش را می‌کنید، یاد بگیرید، منظورم این بود که کل زمان مورد نیاز برای یادگیری زبان چیزی کمتر از یک سال است.

یک خبر خوب دیگر این است که اگر می‌خواهید زبان را سریع یاد بگیرید، می‌توانید فرآیند یادگیری زبان را در چند ماه  (و نه چند سال) تکمیل کنید، و من روش آن را در این مطلب به شما می‌گویم.

همانطور که پیشتر گفتم، خبر بد هم دارم. برای یادگیری هر زبانی، شما باید تلاش داشته باشید و زمان صرف کنید. اما، این هم می‌تواند به کاری سرگرم کننده تبدیل شود، پس چندان خبر بدی نیست!

پس چگونه می‌توان یک زبان را سریع بیاموزیم؟

اکنون می‌خواهم استراتژی‌های مشخصی که می‌توانید برای یادگیری سریع زبان بکار بگیرید را برای شما بازگو کنم. چیزی که شما هیچ جا آنها را یاد نگرفته‌اید.

4. یک هدف مشخص داشته باشید.

یکی از مهمترین مواردی که نیاز دارید این است که اگر می‌خواهید زبانی را سریع یاد بگیرید، باید هدف مشخصی برای خود تعیین کنید. در ابتدا از خود بپرسید که چه زبانی را باد یاد بگیرید و چرا؟ 

اگر هدف نداشته باشید و ندانید که به چه سمتی دارید می‌روید، فرآیند یادگیری تا ابد طول خواهید کشید و شما از مسیر اصلی منحرف خواهید شد.

اینجا نیز می‌توانید نگاهی به این مقاله بیاندازید که در آن عادات مثبت افراد موفق در یادگیری زبان را نوشته‌ایم.

زمانی که هدف خود را مشخص کردید، باید فرآیند یادگیری رو مکرر ارزیابی کنید. این کار برای تضمین اینکه در حال پیشروی و پیشرفت هستید و اینکه انگیزه‌ی خود را حفظ کنید مناسب است.

2. دستیابی به هدف را برای خود تجسم کنید

پس از اتمام فرآیند یادگیری زبان اوضاع چگونه خواهد بود؟ نه در دو ماه، بلکه مثلا در انتهای همین هفته. شما چه چیزی را می‌توانید انجام دهید؟

تعریف موفقیت در چهارچوب کارهایی که می‌توانید انجام دهید (و نه چیزهایی که بلد خواهید بود) یکی از راهها مناسب برای انگیزه دادن به خود است. این دو تعریف از موفقیت را با یکدیگر مقایسه کنید:

  • من در انتهای هفته میدانم که چطوری با استفاده از افعال آینده جمله بسازم.
  • من می‌توانم درباره برنامه‌ریزی برای تعطیلات آخر هفته حرف بزنم.

هدف‌ها بسیار متفاوت هستند، اینطور نیست؟

اولین مورد کمی گنگ است زیرا درباره‌ی میزان دانش است. دومین مورد بیشتر عملی‌تر است زیرا نشان می‌دهد که شما چگونه قادر خواهید بود که دانش خود را به عمل تبدیل کنید و درباره چیزی که برای شما اهمیت دارد شروع به مکالمه کنید.

3. فعالیت‌های موثر را برای خود تعریف کنید

اگر  به این فکر می‌کنید که چطور زبان را سریع یاد بگیرید، با شناسایی فعالیت‌هایی در امر یادگیری شروع کنید که بیشترین تاثیر را خواهند داشت.

برای مثال، اگر هدف شما این است که بتوانید زبان را در کارتان بکار بگیرید، پس دیگر نیازی نیست که دنبال یادگیری جملات و عبارات عامیانه و گوش دادن به پادکست‌های مرتبط با موضوع آشپزی بروید. شما باید انرژی و وقتتان را بر چیزهایی بگذارید که مستقیما به هدف مشخصی که در ذهن دارید ارتباط دارند.

همین مورد برای انتخاب منابع یادگیری و تکنیک‌های مطالعه نیز بکار می‌رود. اگر از تکنیکی برای یادگیری استفاده می‌کنید و احساس می کنید که از آن بیزارید و پیشرفت ندارید، پس آن را متوقف کنید و متد بهتری برای خود پیدا کنید. ما مطلب مفصلی را برای افرادی که مشغله‌ی کاری دارند اختصاص داده‌ایم که چگونه در طول روز زبان را مرور کنند.

برای مثال می‌توانید از پادکست‌ها استفاده کنید، یا اپلیکیشن‌های آموزش زبان، یا سایت‌های گوناگونی که منابع مفیدی برای هر سلیقه‌ای ارائه می‌کنند.

4. مشخص کنید که بر چه چیزی «نباید» تمرکز کنید

زمان مشخص کردن اهداف و همچنین پیدا کردن استراتژی و منابع یادگیری مناسب، همچنین مهم است که این نکته را مشخص کنید که بر چه چیزی «نباید» تمرکز کنید.

لیستی از مواردی که باید حتما از آنها دوری کنید را برای خود تهیه کنید. این همان لیستی است که هر وقت وسوسه شدید که از مسیر خارج شوید و به آنها بپردازید، باید به آن نگاه کنید. ما همیشه دچار وسوسه می‌شویم. اگر یک اپلیکیشن جالب یادگیری زبان را پیدا کردید که بر دایره لغالت تجارت به زبان اسپانیایی تمرکز دارد اما هدف شما یادگیری واژگان پزشکی است، عبارت «دایره واژگان تجارت اسپانیایی» را در این لیست بنویسید و سعی کنید هیچوقت سراغ آن نروید حتی اگر بهترین اپلیکیشن دنیا باشد. هدف مشخص خود را دنبال کنید.

5. یادگیری را  اجتناب ناپذیر کنید

سوالی که در ابتدای این مطلب از شما پرسیدم این بود که هر هفته چه میزان وقت برای یادگیری زبان صرف می‌کنید.

بعضی اوقات زمان صرف شده به قدر کافی نیست و شما هم از آن باخبرید.

شما می‌توانید بر روی کاغذ یا تقویم یا هر مورد دیگری ساعت‌هایی را برای خود مشخص کنید؛ اینکه در روز چه مقدار باید مطالعه کنید و چگونه از اوقات مرده‌ی خود استفاده کنید. برای مثال هنگامی که منتظر آماده شدن غذا هستید شاید 20 دقیقه وقت داشته باشید که بیکار هستید یا اینکه هر روز 10 دقیقه در ایستگاه منتظر اتوبوس می‌مانید.

همچنین بسیار مهم است که از اپلیکیشن‌های «یادآوری» (REMINDERS) استفاده کنید و از گوشی بخواهید مدام به شما انجام کاری را یادآوری کند.

چگونه زبان را سریع یاد بگیریم

6. فعالیت‌های مشخص شده برای یادگیری را در برنامه‌ی خود پخش کنید

اگر می‌خواهید زبانی را سریع یاد بگیرید، باید مطمئن شوید که تمامی مهارت‌های متعدد و حوزه‌هایی را که باید بر آنها تمرکز کنید را پوشش داده‌اید؛ مواردی که برای رسیدن به هدف شما بسیار مهم هستند. برای مثال، اگر هدف شما قادر بودن به انجام یک مصاحبه به زبان اسپانیایی و پیدا کردن شغل است، می‌بایست:

7. واژگان مرتبط با حرفه‌ی خود را مطالعه کنید

  • واژگانی که شما را قادر خواهند ساخت تجربیات گذشته‌تان را در حوزه‌ی کاری ارائه کنید را یاد بگیرید.
  • مهارت‌های شنیداری خود را تقویت کنید تا سوالات طرف مصاحبه کننده را به خوبی متوجه شوید .
  • زبان بکار رفته برای ساختن و نوشتن یک رزومه‌ی خوب به زبان اسپانیایی را یاد بگیرید.
  • و دیگر موارد

اگر تمامی این موارد ذکر شده در بالا را پوشش دهید، موفق شدن شما در این امر قطعی است؛ این موارد باید در زندگی روزانه ی شما گنجانده شوند و آنها را باید زندگی کرد. اگر شما بی هدف دنبال یادگیری زبان هستید، چگونه می‌خواهید در آخر هر ماه خودتان را ارزیابی کنید که در چه حوزه‌ای موفق بوده‌اید و چه مواردی را پوشش داده‌اید؟

8. بر دایره لغات تمرکز کنید

شکی در این نیست که هر زبانی از کلمات ساخته شده است. این بدان معنی است که اگر می‌خواهید زبانی را سریع یاد بگیرید، باید لغات بسیاری را به حافظه بسپارید.

هرچند که نیاز به نگرانی نیست، نیازی نیست که همه‌ی موارد را یاد بگیرید. در ابتدا، بر مهم‌ترین کلمات تمرکز کنید. شما می‌توان لیست مهم‌ترین کلمات را روی اینترنت پیدا کنید، مواردی که به شما کمک می‌کنند مهم‌ترین کلمات استفاده شده در زندگی روزمره و حتی حرفه‌ی مشخصی که دارید را پیدا کنید.

برای یادگیری سریع یک زبان، باید اهداف چالشی برای خود انتخاب کنید؛ برای مثال هر هفته چه مقدار لغت باید حفظ کنید. شما می توانید این موارد را بر روی کاغذ برای خود مشخص کنید و انتهای هر هفته خودتان را ارزیابی کنید. شما همچنین می‌توانیم از نرم‌افزارهایی مثل Anki برای یادگیری لغات استفاده کنید. ما در مورد یادگیری بهتر لغات مطلب مفصلی نوشته‌ایم که می‌توانید مطالعه کنید: 10 نکته برای یادگیری لغات زبان خارجی

9. حافظه‌ی خود را تربیت کنید

تربیت حافظه به شدت در یادگیری سریع زبان به شما کمک خواهید کرد.

یکی از تکنیک‌های حافظه‌ی مورد علاقه‌ی من تکنیک MNEMONICS است که با استفاده از آن می‌توانید ذهن خود را متمرکز بر یادگیری نگه دارید.

10. دانش خود را سریع به عمل تبدیل کنید

باور دارم که یادگیری موثر صرفا به معنی به خاطر سپردن چیزی نیست، بلکه بکار بردن آن است. برای یادگیری سریع یک زبان، شما باید هر چیزی که یاد می‌گیرید را به عمل تبدیل کنید.

راههای بیشماری برای انجام این کار وجود دارد. برای مثال:

با استفاده از کلماتی که یاد گرفته‌اید یک جمله را بلند بلند با خودتان مرور کنید.
سعی کنید یک شریک زبانی پیدا کنید و کلمات و جملاتی که یاد گرفته‌اید را در مکالمه‌ای با او استفاده کنید. نرم‌افزارهایی چون italki برای پیدا کردن شریک‌های زبانی مناسب هستند. یا ابزارهای به کمک تکنولوژی تولید شده‌اند که می‌توانید با آنها در فضایی واقع‌گرایانه‌تر به تمرین زبان بپردازید.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن