دیگر زبانها

چطور زبان چینی را با روزی ۵ دقیقه تمرین یاد بگیریم

می شنوم که می‌گویید: این غیر ممکنه! خب، نه غیر ممکن نیست. سخت است ولی به این معنی نیست که نتوانید این کار را انجام دهید! با این وجود اگر می‌خواهید با انجام تمرینات ساده روزانه در ۵ دقیقه زبان چینی بیاموزید، باید مطمئن شوید که برنامه دارید و برنامه شما به اندازه کافی برای رسیدن به مقصودتان موثر است . پستی و بلندی‌هایی در مسیر وجود خواهد داشت ولی مهم نیست، همیشه چینی یاد می‌گیرید.

در نتیجه برای اینکه به شما کمک کنیم از این پستی و بلندی‌ها عبور کنید در اینجا نکته‌های پیش پا افتاده‌ای برای شروع و هدف یادگیری زبان به شما ارائه می‌دهیم.

1. با تلفظ شروع کنید

بهترین مکان برای شروع، کار روی نحوه تلفظتان است. یعنی یک راهنمای عالی برای تلفظ و آشنایی با لغات به زبان چینی بیابید. بعد، بر کسب تن صدای مناسب تمرکز کرده و مهارت‌های Pinyin ( روش بازنویسی حروف چینی به حروف لاتین) خود را تقویت کنید؛ بقیه مسیر را بعدا ادامه خواهید داد.

از روی تجربه سخت ترین بخش تلفظ صحیح صداها هستند. اگر قصد دارید با برنامه روزانه ۵ دقیقه تمرین چینی یاد بگیرید، مدت کمی طول می‌کشد ولی با استفاده از یک فهرست راهنمای کلمات چینی مادرینی می‌توانید این کار را به درستی انجام دهید. مطمئن شوید که با دقت به نمونه صوتی کلمه که به شما داده می‌شود گوش می‌کنید و بعد سعی کنید صدای خودتان را ضبط کرده و به ان گوش کنید. صداها را با هم مقایسه کنید و اشتباه تلفظی خود را بیابید. مجبور نیستم این را بگویم ولی صدای شما در دنیای واقعی متفاوت از چیزی است که در ذهنتان می شنوید.

2. توسعه یک راهبرد آموزشی

یادگیری زبان چینی بدون هدف، ممکن است ایده خوبی باشد ولی سریعا به یک کابوس تبدیل می‌شود. کار کردن روی هر زبانی با چنین وقت کمی به اندازه کافی سخت است. بدون راهبرد، بزودی خسته و تسلیم می‌شوید. اگر شما از صفر شروع می‌کنید پیشنهادات بالا را دنبال کرده و با تمرین تلفظ شروع کنید.

اگر مبتدی نیستید، و قبلا یک سطح مشخصی از زبان چینی آموخته‌اید، راهبرد یادگیری خود را طبق توانایی‌های قبلی خود تنظیم کنید. آیا فکر می‌کنید در زمینه مشخصی قوی‌تر هستید؟ علی رغم انچه فکر می‌کنید این دقیقا جایی است که باید رویش تمرکز کنید. با تمرین زیاد روی زمینه‌ای که قبلا در ان خوب بودید (مثلا مکالمه) اعتماد به نفس خود را بالا می‌برید و برای ادامه روند یادگیری انگیزه خواهید داشت. مخصوصا این راهکار برای یادگیری زبان چینی روزانه در ۵ دیقه بسیار مهم است.

چینی ماندارین

3. مطمئن شوید که اصول پایه را یادگرفته‌اید

در ادامه روند یادگیری زبان چینی مطمئن شوید که اصول پایه را قبل ازاینکه وارد مرحله بعدی شوید فرا‌گ رفته‌اید. پیشرفت کم مسئله ای نیست ولی دانستن نحوه سلام کردن،معرفی خود و تقاضای غذا بسیار خوب است چرا که افراد در واقع قادر به درک بهتر شما خواهند بود.

نوشتن و خواندن مشابه هستند. اصول پایه (مثلا Stroke order) کلید شما برای ایجاد یک متن خوانا هستند. برنامه‌ها و ایده‌هایی وجود دارد که بر ساخت سیستم تا حد ممکن قابل دسترس و خواندنی چینی تمرکز دارد. از آنها استفاده کنید.

4. از ابزار ثانویه شنیداری استفاده کنید

بیایید روش دومی را هم در نظر بگیریم. روش یادگیری زبان در ۵ دقیقه به صورت روزانه تا حدی به پیشرفت شما کمک می‌کند ولی پیشرفت چشمگیری نخواهد بود. اگر می‌خواهید با روش یادگیری زبان چینی روزانه در ۵ دقیقه ادامه دهید باید روش‌های یادگیری خود را با راهکارهای ثانویه‌ای تقویت کنید. مثلا گوش دادن به موسیقی چینی یا پادکست‌ها . قبلا درباره چند روش برای انجام این کار صحبت کرده‌ام. سعی کنید در محاورات روزانه خود زبان چینی را داشته باشید ، یا زمانی برای تماشای ویدیوهای سرگرم کننده به زبان چینی(البته با زیر نویس انگلیسی) اختصاص دهید.

در نهایت، احاطه کردن خودتان با زبان چینی به اندازه روشهای مستقیم یادگیری زبان موثر و کارامد نخواهد بود، ولی به یادگیری شما کمک خواهد کرد. به خاطر داشته باشید راهنماهای زیادی برای یادگیری زبان چینی وجود دارند با کمک انها روی شنیدار و مکالمه خود به خوبی کار کنید قبل از اینکه وارد مرحله نوشتار زبان چینی شوید.

5. اهداف غیر واقعی نداشته باشید

احتمالا این موضوع دشوارترین چیز یادگیری یک زبان جدید است. هر کاری که می‌کنید اهداف غیر واقعی انتخاب نکنید. ظرف یک هفته یا یک ماه یا یک سال نمی‌توانید بر زبان تسلط بیابید. اگر فقط می‌خواهید با روش روزانه ۵ دقیقه تمرین زبان یادبگیرید بدون به کار بردن زبان احتمالا بر زبان مد‌نظر تسلط نخواهید یافت.

یادگیری زبان به سادگی یادگیری مبحثی مانند ریاضی نیست. زبان مباحث خیلی بیشتری دارد، به همین دلیل سعی دارم بر اهمیت درک فرهنگ تاکید کنم. چرا با وقت گذاشتن برای یادگیری درباره فستیوال بهاره چینی در ماه فوریه کمی درباره فرهنگ این کشور نیاموزیم؟

6. به خودتان اعتبار بدهید

یادگیری یک زبان دیگر ساده نیست، و زبان چینی هم یکی از سخت‌ترین زبان‌هاست – مخصوصا برای انگلیسی زبانان. به خودتان اعتبار بدهید چرا که در واقع سعی در یادگرفتن آن زبان دارید. ظرف یک هفته نمی توانید بر یک زبان تسلط بیابید، اگر می‌خواهید می توانید روزانه ۵ دقیقه زبان چینی بیاموزید ولی باید قادر به برقراری ارتباط و بیان ایده‌های پایه ظرف چند ماه باشید. پس، باید زمان بیشتری روی یادگیری زبان بگذارید.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن