زبان آلمانی

چگونه زبان آلمانی را یاد بگیریم: کاملترین راهنمای یادگیری زبان آلمانی – بخش دوم

این مطلب در دو بخش تهیه شده است که بخش اول آن را می‌توانید اینجا مطالعه کنید.

اصطلاحات آلمانی

حتما این عبارت را شنیده‌اید که می‌گوید «اگر می‌خواهید زبان آلمانی را یاد بگیرید، باید مثل یک آلمانی فکر کنید». به عبارت دیگر، این بدان معنی است که شما نیاز دارید معنی و مفهوم یک عبارت را فراتر از معنی تحت اللفظی آن درک کنید. برای مثال، در زبان انگلیسی، ما عبارت «I’m running out of gas» (معادل: بنزینم داره تموم میشه ) را داریم، اما اگر بخواهیم خوب فکر کنیم، اینجا کسی در حال دویدن از ناکجاآباد نیست (اشاره به معنی تحت اللفظی آن دارد). این عبارت به معنی این است که ماشین بنزین کافی ندارد، همین. اینها اصطلاحاتی هستند که در زبان آلمانی بسیاری از آنها وجود دارد.

اصطلاحات، عباراتی هستند که معنی تمثیلی دارند. به عبارتی، آنها برگرفته از بطن فرهنگ و اجتماع یک کشور هستند. یک اصطلاح انگلیسی می‌تواند مرتبط با یک عبارت آلمانی باشد، اما از نظر تحت اللفظی ممکن است معنی متفاوتی داشته باشد. برای مثال، اصطلاح «piece of cake» (یه تیکه کیک) اشاره به کاری دارد که به راحتی آن را انجام داده‌ایم (چیزی شبیه به مثل آب خوردن در زبان فارسی). در زبان آلمانی، معادل این عبارت، «Das schaffe ich mit links» است که اگر بخواهیم بصورت تحت اللفظی آن را به انگلیسی معنی کنیم، «میتونستم این کار رو فقط با دست چپم انجام بدم» معنی می‌دهد.

پس، یادیگری اصطلاحات به شدت به دانش شما در ابراز کردن افکار خود کمک می‌کند. اینجا ما بعضی از اصطلاحات آلمانی و معانی آنها را آورده‌ایم:

Da steppt der Bär  (تحت اللفظی: خرس آنجا می‌رقصد) – مراسم خوبی خواهد بود.

Tomaten auf den Augen haben (تحت اللفظی: وجود گوجه فرهنگی روی چشم کسی) – بیخیال بودن نسبت به اتفاقات اطراف.

Himmel und Hölle in Bewegung setzen  (تحت اللفظی: به حرکت درآوردن بهشت و جهنم) – حرکت دادن بهشت و زمین.

Eine Extrawurst verlangen  (تحت اللفظی: درخواست یک سوسیس اضافی کردن) – درخواست برای رفتار مناسب.

Da kannst du gift drauf nehmen (تحت اللفظی: سمی کردن چیزی) – شرط بستن روی چیزی.

den Nagel auf den Kopf treffen  (تحت اللفظی: زدن روی سر میخ) – کار درست را انجام دادن.

Seinen senf dazugeben (تحت اللفظی: اضافه کردن خردل) – اضافه کردن یک دو سنتی.

klar wie Kloßbrühe  (تحت اللفظی: شفاف چون سوپ) – شفاف چون کریستال.

Schwein haben (تحت اللفظی: داشتن خوک) – خوش شانس بودن.

واژه‌های عامیانه‌ی زبان آلمانی

اگر در یکی از خیابانهای برلین گیر کرده‌اید و نمی‌دانید که مردم درباره چه حرف می‌زنند، به احتمال زیاد دانستن این عبارات عامیانه کمک شایانی به شما خواهد کرد. اینجا ما مواردی را برای شما گرد آورده‌ایم:

 • Auf dicke hose machen

این عبارت زمانی استفاده می‌شود که شخصی طوری رفتار می‌کند که به ظاهر از دیگران قدرتمندتر و ثروتمندتر است. معنی تحت اللفظی آن «یه جوری رفتار میکنه انگار شلوارش گشاده» است.

 • Gebongt sein

این عبارت به معنی بستن یک قرار داد است. یک «bon»، رسیدی است که با آن می‌توانید چیزی را خریداری کنید. «gebongt» به معنی ثبت شدن یا به انجام رسیدن است.

 • ?Was geht ab

این عبارت معادل «چه خبر؟» است. Was geht نسخه‌ی بسیار کوتاه از یک عبارت بلندتر است که معمولا توسط نوجوانان استفاده می‌شود.

 • Nicht alle tassen im schrank haben

عبارتی خوشامدگویی است که همزمان معنی «سلام» و «چیکار میکنی؟ » را می‌دهد. همچنین این عبارت در کنار «gehts» و عباراتی چون «?na, alles gut» برای پرسیدن حال کسی استفاده می‌شود.

 • Bock haben

به معنی سرحال بودن است. زمانی که عبارت «null bock» را می‌شونید، به معنی داشتن حال نامناسب است.

 • Die nase voll haben

تحت اللفظی به معنی «کیپ شدن دماغ» است و به معنی آن است که  بخاطر وفور نعمت و زیاد داشتن چیزی، به مرور اهمیت آن کمرنگ می‌شود تا اینکه کلا آن را فراموش می‌کنید.

 • Chillen

عبارت عامیانه‌ی آلمانی که مشابه با کلمه‌ی «to chill» در زبان انگلیسی است؛ معنی آن «دور هم بودن» و تفریح کردن است.

 • Aus der reihe tanzen

اشاره به افرادی دارید که خلاف جهت آب شنا می‌کنند و معمولا به نسبت دیگران متمایز هستند. همچنین می‌تواند معنی مثبتی داشته باشد بخصوص زمانی که کسی سرش به کار خودش گرم است از آن این عبارت استفاده می‌شود.

فرهنگ آلمانی

آلمان فرهنگی غنی دارد. برای قرن‌ها این کشور سرزمین افراد با سواد و شاهد رویدادهای بزرگی بوده است. آنها نه تنها فرهنگ قاره‌ی قدیمی اروپا را شکل دادند و بر آن تاثیر گذاشتند، بلکه بر کل دنیا نیز اثرگذار بودند. ردپای آنها همه جا در کل تاریخ دیده می‌شود.

آلمان، با بیش از 81 میلیون نفر جمعیت، دومین کشور بزرگ اروپا بعد از روسیه است. 91 درصد از جمعیت این کشور آلمانی هستند، در حالی که ترک‌ها با 2.4 درصد بزرگترین اقلیت ساکن در این کشور هستند. 70 درصد از مردم این کشور خودشان را مسیحی می‌دانند، 3.7 درصد مسلمان هستند، و مابقی به هیچ مذهب و دینی تعلق ندارند یا دینی بغیر از مسیحی و مسلمان دارند.

یادگیری زبان آلمانی
یادگیری زبان آلمانی

آلمانی‌ها به سخت کوشی معروفند. آنها بسیار دقیق هستند و هیچ عذر و بهانه‌ای را نمی‌پذیرند. رفتار آن سرد و بی روح است و ممکن است در ابتدا غیر دوستانه به نظر برسند، اما در کل آدمان خوبی هستند. آنها عاشق غذا هستند، و عجیب نیست که غذاهای سنتی بسیاری دارند. محبوب‌ترین نوشیدنی آنها آب‌جو است. مصرف سالیانه‌ی آلمانی‌ها از آبجو برای هر خانوار چیزی حدود 106 لیتر است، که یک سوم کل دنیاست. آلمان بیشتر از 300 نوع نان پخته شده تولید می‌کند.

جشن اکتبر، بزرگترین جشن نوشیدن آب‌جو در آلمان، یکی از بیشمار رویدادهایی است که هر ساله در این کشور برگزار می‌شود. فستیوال فیلم برلین هر ساله بسیاری از بازیگران و فیلم‌ها از سرتاسر دنیا را کنار هم گرد هم می‌آورد.

آلمانی‌ها در ساخت و ساز و صنایع خودرویی بسیار ماهر هستند، که همین این کشور را یکی از قدرتمندترین رقبا در این حوزه‌ها در سرتاسر دنیا تبدیل می کند. تاثیر و حضور آنها در معماری تاریخی در کل اروپا مشاهده می‌شود (ساختمان‌های رومنسک، گوتیک، کلاسیک، باروک، روکوک و رنسانس). بسیاری از قلعه‌ها و اشیا قدیمی در این کشور وجود دارد. بلندترین کلیسا در آلمان، کلیسای کاتدرال Ulm است که 161.53 متر طول دارد.

غذاهای آلمانی

یکی دیگر از چیزهایی که شما را عاشق آلمان می‌کند، تنوع غذاهای سنتی آنهاست. اینجا ده مورد از معروفترین غذاهای آلمانی را با هم مرور می‌کنیم:

 • Spätzle

یک نوع پاستای گیاهی، که حاوی تخم مرغ، آرد، نمک و کمی آب برای ترکیب کردن آنها با هم است.

 • Bratwurst

سوسیس‌هایی از گوشت خوک که بخشی از فرهنگ کباب خوردن در آلمان هستند. بسیاری از این Bratwurst ها در نورنبرگ دیده می‌شود.

 • Currywurst

گوشت خوک. این غذا در برلین توسط هرتا هویر در سال 1949 اختراع شد.

 • Bratkartoffeln

سیب زمینی یکی از غذاهای متداول آلمانی هاست. پس سورپرایز نیست که آنها جوک‌های زیادی در این مورد داشته باشند. آلمانی‌ها بطور متوسط هر روز سیب زمینی را در غذای خود دارند.

 • Sauerbraten

یک بشقاب گوشت. اساسا، شما یک تکه گوشت را برای ساعاتی در شربت داغ می‌خوابانید و سپس با یک گوشت خوشمزه و نرم در انتها مواجه خواهید شد.

 • Maultaschen

بشقاب غذایی دیگری که اگر در آلمان بودید حتما باید امتحان کنید. بشقابی برگرفته از موارد زیادی چون بیف و پورک. البته نسخه ی گیاهی هم دارد.

 • Leberkäse

بشقاب دیگری سراسر از گوشت خوک (pork). Leberkäse در قطعه‌های کوچک با نان و خردل خورده می‌شود و نمی‌توان آن را یک غذای واقعی نامید. یک نوع سوسیس که برخلاف دیگر سوسیس‌های آلمانی است چون برای مدت زمان زیادی در دستگاه پخت قرار می‌گیرد.

 • Schnitzel

قطعه کردن تکه‌ای از گوشت گوساله و پوشاندن آن با آرد، تخم مرغ و قطعه‌های ریز نان، و سپس ریختن روغن و کره روی آن تا زمانی که سطح خارجی آن طلایی شود. شیتنزل اینطوری پخته می‌شود.

 • Rouladen

آماده کردن این غذا زمانبر است. اگر می‌خواهید آن را بپزید، به یک لایه‌ی نازک از گوشت و مقداری خردل، پیاز، ژامبون نیاز دارید. لایه‌ی گوشت را به حالت رول کردن رول می‌کند تا به شکل یک سیلندر در آید. سپس آن را گریل می‌کنید.

 • Gulasch

شاید فکر کرده باشید که غذای Gulasch از جای دیگری آمده باشد.  البته درست فکر کرده‌اید. اما، آلمانی‌ها نسخه‌ی خود را از این غذا دارند. Gulasch آلمانی ترکبی از گوشت تکه شده با سس غلیظ و بعضی اوقات شراب است که آن را نرم‌تر و تردتر می‌کند.

اشتباهاتی در فرآیند یادگیری زبان آلمانی که باید از آنها اجتناب کرد

معلمان زبان همیشه برای یادگیری سریع زبان خارجی به شما توصیه می‌کنند که: از اشتباه نترسید. هیچ دلیلی برای خجالت کشیدن از این موضوع وجود ندارد زیرا اشتباهات باعث می‌شود که زیربنای آن زبان را تکمیل کنید، خطاها را تشخیص دهید و بر آنها غلبه کنید.

زمان یادگیری زبان دوم، مردم اغلب با مشکلاتی روبرو می‌شوند که در میان زبان آموزان متداول است. بعضی از این اشتباهات در رابطه با تلفظ است و بعضی دیگر در ارتباط با ترجمه‌ی تحت اللفظی عبارات زبان خود به زبان مقصد. برای مثال در زبان انگلیسی ما کلمه‌ی «bekommen» را داریم که تلفظش نزدیک به کلمه‌ی «to become» است، ولی این کلمه در حقیقت معنی »دریافت کردن چیزی» را می‌دهد. به این موارد »دوستان نارفیق» می‌گوید. پس مهم است که به آنها توجه کنید.

 • Ich bekomme ein Geschenk – من کادو دریافت می‌کنم

اشتباه دیگری که مردم به هنگام یادگیری زبان آلمانی انجام می‌دهند، اشتباه بر سر حروف اضافه است. در کل، هیچ قانون کلی در این مورد وجود ندارد که بخواهید آن را مثل یک فرمول به خاطر بسپارید. اما، نگران نباشید، به مرور به این زبان حس پیدا خواهید کرد و بطور ناخودآگاه می‌توانید از کلمات درست استفاده کنید. برای مثال،«nach hause»، به معنی «به سمت خانه» است در حالی که «zu hause» به خانه همچون یک مکان (لوکیشن) اشاره دارد. اشتباه دیگری در یادگیری زبان آلمانی، ترجمه‌ی کلمه به کلمه است. ساختار جملات در آلمانی شاید به نسبت زبان مادری شما متفاوت باشد. در زیر به مثالی اشاره می‌کنیم.

 • Dem Jungen gab ich einen Ball – یه توپ به پسره دادم

اگر بخواهیم این جمله را کلمه به کلمه ترجمه کنیم، «پسره به من یه توپ داد» معنی می‌شود. همانطور که می‌بینید، جمله می‌تواند معنی متفاوتی داشته یا بصورت مضحکی بی معنی باشد. اشتباهات تلفظ نیز متداول هستند. اینجا به بعضی از آنها اشاره می‌کنیم.

 • حرف «Z»

حرف آلمانی Z در زبان انگلیسی به شکل «ts» تلفظ می‌شود. برای مثال، «der sturz» (تصادف).

 • حروف ö و ü

این دو حرف صدا دار را معمولا سخت‌ترین موارد برای تلفظ در زبان آلمانی می‌دانند. در زبان انگلیسی، چنین صدایی وجود ندارد. همین، کار را برای معلم زبان آلمانی به جهت شیوه‌ی تدریس آن به شما سخت خواهد کرد. می‌تواند اینطور تلفظ آن را بیان کرد: حرف e در کلمه‌ی «every» را در نظر بگیرید، حال باید همین صدا را با لبانی غنچه شده بیان کنید. تمرین باعث می‌شود آن را بهتر و بهتر بیان کنید.

 • اشکال جایگزین «ch»

«ch» بستگی به حرفی که در جلوی آن قرار می‌گیرد صدای متفاوتی دارد. اگر «i» یا «e» قبل از «ch» قرار گیرند، صدایی شبیه به ش را دارد. اگر حروف «a»، «o» یا «u» جلوی این دو حرف قرار گیرد، صدایی از ته گلوی شما همچون خ دارد. طبیعتا قضیه بدین راحتی نیست. در ابتدا باید گوشتان به تلفظ این حروف عادت پیدا کنید، پس تا جایی که می‌توانید سعی کنید بیشتر در معرض فایل‌های صوتی قرار بگیرید.

 • حرف S

این حرف معمولا همچون «z» در زبان انگلیسی تلفظ می‌شود، اما ممکن است در بعضی موارد تلفظ آن فرق کند. اگر این حرف در انتهای حروف بیاید همچون «z» در زبان انگلیسی خوانده می‌شود. اگر دو حرف «ss» کنار هم بیایند، تلفظ آنها همچون «s» در زبان انگلیسی است.

 

 • اصول تلفظ st و sp

اگر «st» در ابتدای یک کلمه قرار گیرد، همچون «sht» در انگلیسی تلفظ می‌شود، در حالی که «sp» در صورت آمدن در ابتدای کلمه همچون «shp» تلفظ می‌شود. برای مثال به تلفظ کلماتی چون «die Straβe»، «der Strand»، «der Spaβ».

اگر «st» و «sp» در انتهای کلمه بیایند، به ترتیب همچون «st» و «sp» در زبان انگلیسی تلفظ می‌شوند.

اپلیکیشن‌های رایگان برای یادگیری زبان انگلیسی

امروزه تکنولوژی طرف شماست. سعی کنید از تکنولوزی به نفع خود استفاده کنید. بر روی اینترنت ده‌ها اپلیکیشن آنلاین رایگان وجود دارد که می‌توان از آنها به عنوان ابزارهایی موثر برای تقویت مهارت‌های خود استفاده کنید. دسترسی به این اپلیکیشن‌ها رایگان است. ما اینجا چند مورد از آنها را معرفی کرده‌ایم:

اپلیکیشنی است که برای گسترش دایره لغات شما از طریق فلش کارت‌ها طراحی شده است. می‌توانید در این اپلیکیشن فلش کارت‌های خود را طراحی کنید و یا اینکه بسته‌های از پیش طراحی شده را دانلود کرده و از آنها استفاده کنید.

با Memrise می‌توانید بطور همزمان هم یاد بگیرید و هم با دیگران ارتباط برقرار کنید. در این اپلیکیشن می‌توانید با دوستان خود بر سر یادگیری زبان آلمانی مسابقه بگذارید. این اپلیکیشن همچنین ویژگی‌های دیگری نیز دارد که می‌توانید از آنها بهره ببرید.

 • WordPic

این اپلیکیشن به شما در گسترش دایره واژگانتان همراه با تصاویر کمک خواهد کرد و همچنین تلفظ شما را تقویت می‌کند.

در Babbel شما با مجموعه‌ای از سوال و پاسخ روبرو هستید. این اپلیکیشن سوال را با صدای بلند برای شما می‌خواند و از این طریق می‌توانید تلفظ خود را نیز می‌توانید تقویت کنید.

این اپلیکیشن برای تمرین زبان طراحی شده است. شما با ویژگی‌های زیادی روبرو هستید که می‌توانید به نفع خود استفاده کنید.

 • Wie geht’s

در این اپلیکیشن شما با رنج گسترده‌ای از موضوعات روبرو هستید. می‌توان از این اپلیکیشن بدون نیاز به اینترنت استفاده کرد.

Doulingo یکی از محبوب‌ترین اپلیکیشن‌ها برای یادگیری زبان آلمانی و دیگر زبانهاست. یک دوره‌ی آموزشی آنلان که می‌توانید در آن صفحه شخصی خود را بسازید و اهداف خود را مشخص کنید.

یادگیری زبان آلمانی را سرعت بخشید

یادگیری یک زبان به طور طبیعی زمانبر است و شما باید در طول فرآیند صبور باشید. استفاده از راهنماهای مفیدی همچون این مطلب می‌تواند به فرآیند یادگیری شما سرعت بخشد و به شما کمک کند که به اهداف خود زودتر دست پیدا کنید.

اما، به خاطر داشته باشید که این راه استانداردی برای یادگیری آلمانی وجود ندارد زیرا آدم‌ها متفاوت هستند، و هرکس به شیوه‌ای یاد می‌گیرد. پس سعی کنید تکنیکی را پیدا کنید که مناسب روحیه و شخصیت شماست.

تلفظ از مولفه‌های مهم در زبان آلمانی است، پس سعی کنید ویدیوهای زیادی از این زبان ببینید و گوش و حواس خود را به آن معطوف کنید. آهنگ‌های آلمانی را با متن‌هایشان دانلود و آنها را گوش کنید. همیشه یک دیکشنری با خود داشته باشید و معنی کلماتی که به ذهنتان می‌آید را پیدا و در دفتری یادداشت کنید.

به خاطرد اشته باشید، بسیاری در حال یادگیری این زبان هستند، پس سعی کنید به آنها دسترسی پیدا کنید و دانش خود را با آنها به اشتراک بگذارید. این کار فرصت خوبی برای استفاده از تجربیات دیگران در یادگیری این زبان را برای شما فراهم می‌:ند.

بسیاری فروم‌ها و گروههای آنلاین وجود دارند که در آنها اطلاعات مرتبط با زبان آلمانی رد و بدل می‌شود. به این گروهها ملحق شوید و در بحث شرکت کنید. زمانی که از چیزی لذت می‌برید، ذهن بطور خودکار آن را به ثبت می‌رساند و اطلاعات را بهم پیوند می‌دهد، پس سعی کنید فضا را برای خود سرگرم کننده کنید.

اینرسی یک قانون بین المللی است؛ شما در ابتدا سختی می‌کشید، اما زمانی که شروع به حرکت می‌کنید، متوقف کردن آن سخت خواهد بود. فعال شدن ذهن و غلبه کردن بر یک مشکل پازل مانند از جمله جذاب‌ترین حس‌های بشر است.

سعی کنید از فرآیند لذت ببرید و آن را به موفقیت منتهی نکنید. پیگر باشید. یاد بگیرید و خود را سرگرم کنید.

در آخر: تمرین مداوم همان چیزی است که شما را استاد می‌کند.

منبع: لینک

مطالب مشابه: 30 شیوه‌ی شروع یک مکالمه به زبان آلمانی

مطالب مشابه: 5 زبان خارجی که یادگیری آنها درآمد شما را افزایش می‌دهد

 

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن