زبان آلمانی

چگونه زبان آلمانی را یاد بگیریم: کاملترین راهنمای یادگیری زبان آلمانی

قصد داریم در سلسله مقالاتی به زبان آلمانی بپردازیم و آن را از جوانب مختلف بررسی کنیم. خواندن این مقالات می‌تواند برای زبان آموزان مبتدی که می‌خواهند شروع به یادگیری زبان آلمانی کنند مفید خواهد بود. این مجموعه در چند قسمت طراحی شده است که می‌توانید لینک قسمت‌های قبلی و بعدی هر مقاله‌ را در متن بیابید. راهنمای یادگیری زبان آلمانی

لینک‌های مرتبط با زبان آلمانی برای دسترسی راحت‌تر شما:


Rindfleischetikettierungsueberwachungsaufgabenuebertragungsgesetz

 

بله درسته، نوشته‌ی بالایی یک کلمه‌ی واقعی در زبان آلمانی‌ست، و یا بهتر بگوییم، تا سال 2013 اینطور بود. در زبان آلمانی، این 63 حرف به «قانون نظارت بر برچسپ گوشت گاو» اشاره داشت. موردی که طبق مقررات اروپا حذف شد.

شاید به شما گفته باشند که یادگیری زبان آلمانی واقعا سخت است، یا اینکه با شنیدن صحبت کردن یک فرد آلمانی‌ تبار، این حس به شما دست داده است که یادگیری این زبان کار شما نیست. و اینکه دیدن کلمه‌ی اشاره شده در بالا شما را از این قضیه مطمئن می‌کند. اما…

آیا واقعا یادگیری زبان آلمانی سخت است؟

خب، نه، سخت بودن زبان آلمانی تنها یک افسانه است. یادگیری هر زبانی مستلزم دو مولفه‌ی زمان و تعهد است. یادگیری آلمانی هم از این قاعده مستثنی نیست. داشتن انگیزه‌‌ی کافی و داشتن پشتکار برای دستیابی به هدفتان، تنها مواردی است که برای این مهم نیاز است. و اگر سردرگم هستید که از کجا باید شروع کنید، ما نکاتی را در این مقاله برای شما آماده‌ کرده‌ایم که به شما کمک می‌کند زبان آلمانی را سریع یاد بگیرید. برای خواندن بیشتر: آیا واقعا یادگیری زبان آلمانی سخت است؟

اجازه دهید صادق باشیم. یادگیری زبان آلمانی برای چینی‌ها سخت‌تر از انگلیسی زبانان است. بدین خاطر که زبان انگلیسی بخشی از زبان ژرمن است، گروهی از زبانهای هندو-اروپایی، که موارد مشابه بسیاری را در میان دیگر زبانهای ژرمنی، همچون انگلیسی و هلندی، به اشتراک می‌گذارند.

15 دلیل برای اینکه چرا باید زبان آلمانی را یاد بگیرید

دلایل متعددی برای یادگیری زبان آلمانی وجود دارد؛ در پایین ما 15 مورد را برای شما بر شمرده‌ایم:

درآمد

 • آلمان دومین صادر کننده بزرگ دنیاست.
 • اقتصاد آلمان در اروپا در جایگاه اول و در دنیا در جایگاه چهارم قرار دارد. اقتصاد این کشور برابر با کل کشورهای اسپانیایی زبان است.
 • آلمان زادگاه بسیاری از برندهای طراز اول دنیاست.
 • سرمایه‌ گذاری مستقیم توسط آلمان در ایالات متحده بیشتر از 10 میلیارد دلار است.

آگاهی

  • زبان آلمانی بیشترین تعداد متلکم در اتحادیه‌ی اروپا را دارد (بیشتر از زبانهای انگلیسی، اسپانیایی و فرانسوی).
  • آلمانی در میان ده زبان پر تکلم دنیا قرار دارد. این زبان همچنین زبان دوم بیشتر مردم مرکز و اروپای شرقی است. ازینرو جمله‌ی «کل آلمانی‌ها انگلیسی هم صحبت می‌کنند» افسانه‌ای بیش نیست.
  • 22 جایزه نوبل در فیزیک، 30 در شیمی، و 25 در داروشناسی به دانشمندان سه کشور آلمانی زبان تعلق گرفته است، و بسیاری از دیگر دانشمندان معتبر نیز تحصیلات خود را در دانشگاههای آلمان انجام داده‌اند. 11 جایزه نوبل در ادبیات نیز به نویسندگان آلمانی زبان تعلق گرفته است؛ همچنین، 7 آلمانی و اتریشی برنده جایزه‌ی نوبل صلح شده‌اند.
  • آلمانی‌ها رهبری مهندسی در دنیا را بر عهده دارند.

 

 • آلمانی و انگلیسی مشابه هستند. بسیاری از کلمات متکلم در زبان آلمانی شبیه به معادل خود در زبان انگلیسی هستند، زیرا این دو زبان از یک ریشه گرفته‌ شده‌اند. برای مثال، به این کلمات نگاه کنید:

Haus – house, Buch – Book, Finger -finger, Hand – hand
Name – name, Mutter – mother, schwimmen – swim
Singen – sing, kommen – to come, blau – blue, alt – old, Windig – windy

 • دنیای آلمانی زبان فیلمسازان بزرگ بسیاری در قرن بیستم به خود دیده است؛ از فریتز لانگ تا رینر ورنر فاسبندر، ویم وندرس و نسل جدید کارگردانان چند ملیتی همچون تام تیکور و فاتح آکین.

تفکر

 • آلمانی زبان گوته، مارکس، نیچه و کافکا؛ زبان مان، برشت، و گراس است. موزارت، باخ، بتهوون، و شوبرت؛ براهام، شومان، وگنر، ماهلر و شونبرگ نیز به زبان آلمانی تکلم و نوشته‌اند؛ همچنین افرادی چون فروید، وبر، انیشتین، هسنبرگ، کانت، هگل و هایدگر نیز آلمانی زبان بودند.
 • آلمانی دومین زبان علمی متداول در دنیاست.
 • 18 درصد از کتابهای دنیا به زبان آلمانی منتشر می‌شوند، و از این مقدار تعداد بسیار کمی به زبان انگلیسی ترجمه می‌شوند.
 • آلمانی دروازه‌ی تحصیلات عالیه در دنیاست.
 • بسیاری از آثار بسیار مهم در حوزه‌های فلسفه، ادبیات، موسیقی، تاریخ هنر، دین، روانشناسی، شیمی، فیزیک، مهندسی و دارو به زبان آلمانی نوشته شده‌اند و در همین زبان نیز در حال بسط و گسترش هستند.

چقدر طول می‌کشد تا زبان آلمانی را یاد بگیریم؟

یادگیری زبان آلمانی ممکن است کمی سخت باشد، بخصوص زمانی که زبان مادری شما از جمله زبانهای با ریشه‌ی هندو اروپایی نیست. اما، جدای از اینکه زبان مادری شما چه باشد، و اینکه شاید یادگیری زبان آلمانی ممکن است برای شما سخت و مشکل ساز باشد، باز هم بی انگیزه نشوید.

هیچ زمان مشخصی وجود ندارد که تضمین کننده‌ی یادگیری زبان آلمانی باشد، اما چیزی که در این فرایند مهم است، بحث تداوم است. هیچوقت قرار نیست صبح از خواب بیدار شوید و متوجه شوید که آلمانی را خوب صحبت می‌کنید. این مهم فقط در فیلم‌ها اتفاق می‌افتد.

اگر در هر مرحله تنها یک قدم به جلو بروید، متوجه می‌شوید که نتایج به سرعت به طرف شما می‌آیند. یادگیری یک زبان جدید، بسته به فاکتورهایی چون تجربه و میزان غرق بودن شما در زبان، بازه‌های متفاوتی دارد. اینکه چقدر پشتکار دارید و چقدر در فرآیند یادگیری انگیزه‌ی خود را حفظ می‌کنید.

اما، اگر روزانه برای مدت سه تا شش ماه تمرین داشته باشید، قادر خواهید بود که مکالمات روزمره را با یک دوست به راحتی انجام دهید، و کارهایی چون رفتن به یک کافه و یا انجام یک سفارش در آلمان را به خوبی برگزار کنید.

اگر می‌خواهید آلمانی را بطور مسلط صحبت کنید، به احتمال زیاد چند سالی تمرین می‌طلبد، اما ما فعلا می‌خواهید نحوه‌ی شروعش را به شما بگوییم.

یادگیری زبان آلمانی
یادگیری زبان آلمانی

چگونه یادگیری زبان آلمانی را شروع کنیم؟

مردم اغلب بر این باورند که همه چی به یادگیری و متخصص شدن در امور پایه بر می‌گردد. پس ما می‌خواهیم از همان ابتدا شروع کنیم: الفبا.

زبان آلمانی، درست همچون زبان انگلیسی، 26 حرف دارد. حروفی وجود دارند که تلفظ آنها در زبان انگلیسی وجود ندارد. حروف ä,ö,ü  و β.  اما این حروف را در الفبا پیدا نخواهید کرد.

سعی کنید تلفظ صحیح این حروف را به خوبی یاد بگیرید تا بتوانید از همین ابتدا آلمانی را با لهجه‌ی درست صحبت کنید.

گرامر زبان آلمانی

از نظر شما چه چیزی یک زبان را از دیگر زبانها متمایز می‌کند؟ گرامر، نه؟

گرامر معمولا برای اغلب آدمها به هنگام یادگیری یک زبان جدید، کابوس است، و زبان آلمانی نیز از این قاعده مستثنی نیست.  اما، اگر این بخش را به درستی یاد بگیرید، آلمانی را می‌توانید از همین ابتدا به خوبی صحبت کنید.

زبان آلمانی شش زمان دارد: Prasens، Präteritum، Perfekt، Plusquamperfekt،  Futur I  و Futur II.

 • Präsens  همچون زمان حال در زبان انگلیسی است.
 • Präteritum  به زمانهای کامل اشاره دارد.
 • Plusquamperfekt  همان گذشته‌ی کامل است.
 • Futur I به زمان آینده اشاره دارد.
 • Futur II به آینده‌ی کامل بعلاوه افعالی چون «Will» و «have» بر می‌گردد.

ارتباط مابین این افعال بدین شکل چندان منطقی نیست، اما نگاه کردن به اشکال افعال این زبان بدین شیوه، یادگیری و فهم این زبان را برای شما آسان خواهد کرد.

این افعال شامل چهار دسته هستند: فاعلی، مفعولی، انتصابی و مضاف الیه.

اینجا همان جایی است که بسیاری افراد درباره آن بسیار کنجکاو می‌شوند: 16 فرمی که کلمه‌ی «The» از زبان انگلیسی، در زبان آلمانی حالات و جنسیت‌های متفاوتی می‌گیرد.

زبان آلمانی عبارات اسمی متفاوتی برای هر جنسیت دارد: die (برای اسم‌های مونث)، der (برای اسم‌های مذکر)، و das (برای اسم‌های خنثی).

با هر کلمه‌ی جدیدی که در زبان آلمانی یاد می‌گیرید، باید بدانید که کدام حرف اضافه‌ی درستی قبل از آن کلمه می‌آید. شاید در ابتدا برای شما کمی گیج کننده باشد، از آنجایی که بعضی از جنسیت‌های بیولوزیکی با جنسیت کلمات آنها همخوانی ندارد.

یکی از بهترین راههای شروع زبان آلمانی که در میان ما فارسی زبانان محبوب شده است، یادگیری از طریق روش اشکان است. فریدلینگو مطلب مفصلی به این آموزش اختصاص داده است که می‌توانید در این لینک آن را بخوانید.

با اینحال، قوانینی وجود دارد که تعیین کننده‌ی این هستند که کدام اسم با کدام حرف تعریف می‌اید؛ در این رابطه استثنائاتی نیز وجود دارد. نیازی نیست بر این قسمت وزن زیادی بدهید. اگرچه باید تمامی آنها را از نظر جنسیتی حفظ کنید، اما بخش بزرگی از بنیاد این گرامر به مرور برای شما راحت تر هضم خواهد شد.

عبارات آلمانی و اصطلاحات روزمره

زمان یادگیری یک زبان جدید، نیازی نیست که از همان ابتدا با قوانین سخت گرارمری که یادگیری زبان را سخت می‌کنند شروع کنید. یادگیری زبان باید به عنوان کاری لذت بخش و سرگرم کننده در نظر گرفته شود، و این کار باید بر نیاز شما برای گسترش و دانش شما از زبان ارجحیت داده شود. برای انجام این مهم، باید از جایی شروع کنید که کنجکاو شوید پشت صحنه آن چه خبر است، توجه خود را به مطلب معطوف کنید، و انگیزه‌ی خود را به بالاترین سطح ممکن برسانید.

هیچ راه بهتری برای یادگیری زبان جز یادگیری بعضی کلمات و اصطلاحات روزانه همچون سلام و احوالپرسی و یا درخواست کردن از کسی وجود ندارد. انجام این کار انگیزه‌ی شما را بیشتر خواهد کرد و اعتماد به نفس شما را بالا خواهد برد.

اینجا ما بعضی از اصطلاحات روزانه را آورده‌ایم که می‌توانید با خواندن آنها دست به کار شوید. در ابتدا آنها را مطالعه و سپس سعی کنید در ذهن خود یک دیالوگ ساده را مرور کنید.

در زبان آلمانی به ….. چه می‌گویند.

  • Hallo! – سلام!
  • ?Wie geht’s – چطوری؟
  • !Danke – ممنونم.
  • Mir geht’s gut – خوبم.
  • !Vielen Dank – خیلی ممنون.
  • Mir geht’s nicht gut – خوب نیستم.
  • !Willkommen – خوش آمدید.
  • …Ich komme aus – من اهل … هستم.
  • Alles Gute zum Geburtstag – تولدت مبارک.
  • …Ich bin hier wegen + Genitiv – اومدم اینجا برای …
  • Fröhliche Weihnachten – کریسمس مبارک.
  • !Bis später – به امید دیدار.
  • !Guten Morgen – صبح بخیر.
  • Tschüß – خداحافظ.
  • !Guten Abend – بعد از ظهر بخیر.
  • …Ich heiβe – اسمم … است.
 • ?Wie heißen Sie – اسمت چیست؟

کلمات بامزه‌ی آلمانی

اجازه دهید قضیه را کمی بامزه‌تر پیش ببریم.

درست همچون هر زبان دیگری، شما در زبان آلمانی کلماتی را پیدا خواهید کرد که اگر بخواهید آن را بصورت تحت اللفظی به انگلیسی برگردانید، معنی بامزه‌ای می‌دهند. برای مثال، در زبان انگلیسی به کسی که خارج از توالت رفع حاجت می‌کند چه می‌گویند؟ هیچ کلمه‌ای برای این عمل در زبان انگلیسی وجود ندارد، اما در زبان آلمانی ما کلمه‌ی «Wildpinkler» را دارید که بصورت تحت اللفظی به معنی «شاشوی وحشی» است.

اینجا ده کلمه‌ی بامزه در زبان آلمانی و معانی آنها را آورده‌ایم.

Brustwarze – زگیل سینه

این کلمه بصورت تحت اللفظی به معنی «زگیل سینه» است. در زبان انگلیسی بصورت تحت اللفظی معنی «nipp.le» را می‌دهد. این تنها کلمه‌ی بامزه برای ارگانهای بدن در زبان آلمانی نیست. همچنین کلمه‌ی Zahnfleisch (گوشت دندان) وجود دارد که در حقیقت به لثه گفته می‌شود.

Liebfrauenmilch – شیر بانوی محبوب

این کلمه از یک شراب آلمانی گرفته شده است که در سده‌ی 1700 وجود داشت و به معنی مریم مقدس است. عبارت «Liebfrauenmilck» اکنون بصورت حقوقی به یک شرکت سازنده‌ی شراب آلمانی (از منطقه‌ی Mosel) ارجاع داده می‌شود.

Handschuhe – کفش‌ دست

آلمانی‌ها فرصت و حوصله‌ی کافی برای اختراع کلمات منحصربفرد برای پوشش‌هایی که در بخش‌های متفاوت بدن استفاده می‌کنیم ندارند. آنها به هرچیزی که دست می‌کنید، Handshuhe می‌گوید که بصورت تحت اللفظی به معنی «کفش دست» است.

Klobrille – عینک توالت

آلمانی‌ها به عنوان مردمانی پاکیزه معروفند؛ کسانی که به پاکیزگی و تمیز بودن ارزش می‌دهند. می‌گویند زمانی که آلمانی‌ها وارد هتلی می‌شوند و قصد دارند شب را آنجا سپری کنند، قبل از هر چیزی توالت را بررسی می‌کنند تا از پاکیزه بودن آن صحت پیدا کنند. عینک توالت یک ابزار برای بررسی پاکیزگی توالت نیست. این کلمه اشاره به صندلی توالت دارد.

Stinktier – حیوان بد بو

آلمانی‌ها اسامی بعضی از حیوانات را از روی بوی آنها، چهره‌ی آنها و دیگر فاکتورهای ملموسی چون فاکتورهای فیزیکی و غیر فیزیکی، که آن حیوان را از دیگر حیوانات متمایز می‌کند، انتخاب کرده‌اند. Slug حیوانی است مثل حلزون اما بدون خانه. آلمانی‌ها آن را Nacktschnecke می‌نامند که معنی تحت اللفظی آن می‌شود «حلزون بدون خانه». آنها گرگ را Vielfraß  می‌نامند که یعنی موجودی که «زیاد می‌خورد».

Eselsbrücke  – پل میمون

این واژه به تدبیری اطلاق می‌گردد که در آن شما سعی می‌کنید چیزی را به خاطر بیاورید که نوک زبانتان است اما آن لحظه به خاطر ندارید. این کلمه از ریشه‌ی لاتین «pons asinorum» می‌آید (پل میمون‌ها).

Donnerbalken – پرتو رعد و برق

این کلمه خیلی وقت پیش‌ها به معنی توالت ارتشی بود، اما اکنون کلمه‌ای عامیانه به معنی توالت است. در زبان انگلیسی، کلمه‌ی عامیانه‌ی «thunderbox» را می‌توان معادل آن دانست. شاید حدس زده باشید که چرا این کلمه بامزه است. (جعبه‌‌ای که در آن صدای رعد و برق می‌آید).

Durchfall – سقوط

این کلمه معادل کلمه‌ی «diarrhoea» (اسهال) در زبان انگلیسی است. ریشه ی این کلمه یونانی و به معنی (ریزش) است.

Wildpinkler – شاشوی وحشی

کلمه‌ای منحصربفرد در زبان المانی که به افرادی اشاره دارد که خارج از توالت اجابت مزاج می‌کنند. شاید به نظر شما این کلمه کمی توهین آمیز باشد اما این را بگوییم که «wildpinkler» ها کسانی بودند که دیوارهای باستانی قلعه‌ی Ulm را تخریب کردند.

Dudelsack – ساک یودل (یودل نوعی ساز است)

Dudelsack یکی از ابزارهای موسیقی ملی اسکاتلند است. تحت اللفظی به معنی کیسه‌ی نی است.

آلمانی را می‌توان به شیوه‌های متعددی یاد گرفت. استفاده از اپلیکیشن‌های گوناگون که می‌توان آنها را روی گوشی نصب کرد، گوش دادن به پادکست‌های مختلف، وب سایت‌های آموزشی و فیلم‌ها و شوهای تلویزیونی و سینمایی از جمله مواردی هستند که به کمک شما می‌آیند. فریدلینگو کار را برای شما راحت کرده است و اینجا ما تمامی منابع را در اختیار شما قرار داده‌ایم. برای خواندن کل متن‌های آلمانی در سطوح مختلف، می‌توانید به این صفحه مراجعه کنید.

این مقاله در بخش‌های چند گانه نوشته شده است که می‌توانید بخش دوم آن را اینجا بخوانید.

برچسب ها

‫3 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن