شگفت انگیز دیجی کالا
زبان اسپانیایییادگیری زبان

چگونگی یادگیری اسپانیایی (یا هر زبانی) با دیدن فیلم

تبدیل کردن یادگیری زبان به کاری مفرح و سرگرم کننده شیوه‌ی موثری در ماندگار کردن موارد یادگرفته شده است. به همین دلیل است که بهتر است فیلم‌ها را نیز وارد فرآیند یادگیری بکنیم. این نوشتار نکاتی را یاد آوری می‌کند که می‌توانید با خواندن آنها به بهترین نحو ممکن از فیلم‌ها به نفع یادگیری خود برای زبانهیا فرانسوی و اسپانیایی استفاده کنید. شما می‌توانید از این تکنیک‌ها برای یادگیری هر زبان دیگری استفاده کنید. یادگیری اسپانیایی با دیدن فیلم

1. با زیرنویس فارسی شروع کنید

زمانی که در ابتدای شروع یادگیری زبانی هستید، آغاز کردن به نظر سخت و دشوار می‌آید. شما باید اهرمی برای پیش رفتن داشته باشید: این اهرم همان زیرنویس است. به عنوان فرد مبتدی، نباید انتظار داشته باشید که بخش زیادی از فیلم را متوجه شوید. شما در ابتدا باید تمرکز را بر لذت بردن از فیلم بگذارید و با صداهای زبان، ژست‌ها، ژست‌های صورت، زبان بدن و فواصلی که افراد مابین همدیگر دارند توجه کنید.

بر موارد فرهنگی تمرکز کنید. بدین طریق، پس از آنکه فیلم تمام شد، تا حد مشخصی درباره مردم و فرهنگ مختص به آنها اطلاعاتی به دست می‌آورید. این تکنیک را در ماه تنها به یک یا دو فیلم محدود کنید.

2. یادداشت برداری کنید

فرد مبتدی باید انتظار این را داشته باشد که با دیدن فیلم در معرض حجم بزرگی از کلمات و عبارات و اصطلاحات قرار بگیرد. در ابتدا هیچ مشکلی ندارم اگر فیلم را صرفا به قصد لذت بردن و فهمیدن چیزهای کلی ببینید. اما اگر می‌خواهید از فیلم برای یادگیری اسپانیایی یا هر زبان دیگری استفاده کنید، در طول فیلم باید یادداشت برداری کنید. چه عبارات و اصطلاحتی در فیلم وجود دارند که برای اولین بار آنها را می‌شنوید؟ اگر بتوانید این موارد را بنویسید، به خاطر سپاری آنها در دراز مدت راحت تر خواهد بود. این یادداشت‌ها را می‌توانید بعدا مطالعه کنید و با تکرار و تمرین در حافظه‌ی بلند مدت شما قرار خواهند گرفت.اگر مبتدی هستید، متوجه می‌شوید که کلمات و اصطلاحاتی وجود دارد که در طول فیلم بارها و بارها تکرار می‌شوند. این موارد همانهایی هستند که برای یادگیری یک زبان جدید باید در ابتدا آنها را حفظ کنید.

3. فیلم را تکه تکه ببینید

نکته‌ای که باید در نظر داشته باشین: اگر در حال نگاه کردن فیلم در سینما نیستید، یکی از بهترین تمرین‌ها برای یادگیری زبان این است که فیلم را به بخش‌های مختلفی تقسیم کنید و هر بخش را حدود حداقل هفت دقیقه در نظر بگیرید. از اینجا به بعد می‌توانید مطمئن شوید که یک برنامه برای یادگیری دارید.

4. متن فیلم را به فلش کارت تبدیل کنید

سعی کنید لغات و اصطلاحاتی که در فیلم را می‌شنوید را مطالعه کنید. می‌توانید از سایت‌هایی مثل ReadLang یا LingQ استفاده کنید و فرآیند یادگیری را به مرحله‌ی بعد ببرید. زمانی که هنوز در سطح مبتدی هستید، مطالعه‌ی کل متن فیلم می‌تواند بسیار خسته کننده شود. به همین دلیل است که شما باید فیلم را به صورت لقمه‌ای در بیاورید. پس به فرض اینکه شما فیلم را بصورت آنلاین یا از روی دی‌وی‌دی مشاهده می‌کنید، در بازه‌های هفت دقیقه‌ای میتوانید آن را متوقف کرده و به عقب برگردید و بخش را دوباره ببینید. این کار را آنقدر ادامه دهید که تمامی لغات و اصطلاحات را متوجه شوید.

تمرین خسته‌کننده‌ای است اما نتیجه‌ی بسیار شگفت انگیزی به دنبال دارد و باعث خواهد شد که مهارت‌های شنوایی، خواندن، لغت و یادگیری اصطلاحات شما بسیار تقویت شود. همچنین می‌توانید با ضبط کردن صدای خود و باز پخش آن و مقایسه کردن آن با تلفظ موجود بر روی فیلم، سطح تلفظ و ادای صحیح کلمات را ارتقا دهید.

5. زیرنویس را به اسپانیایی (یا هر زبان خارجی دیگری) تغییر دهید

زمانی که به سطح متوسطه در فرآیند یادگیری رسیدید، زیرنویس را زا فارسی به اسپانیایی (یا هر زبانی که می‌خواهید یاد بگیرید) تغییر دهید. زمانی که زیرنوی فارسی فعال بود، قادر بودید که این مهارت‌ها را با داشتن ترجمه تمرین کنید. این کار شاید ذهن شما را کمی تنبل بار آورد، اما وقتی فیلم را به زبان اصلی خود می‌بینید، بهتر میتوانید روابط میان کلمات و اصطلاحات را درک کنید.

برای فعال کردن یا نکردن زیرنویس موافقان و مخالفان نظرهای متفاوتی ارند. از جنبه‌ی مثبت، شما میتوانید همزمان مهارت‌های شنیداری و خواندنی خود را تقویت کنید. از جنبه‌ی منفی، مهارت‌ شنیداری شما چندان تقویت نخواهد شد زیرا خواندن متن آسان تر است. با فعال کردن زیرنویس ممکن است مهارت شنیداری شما چندان تقویت نشود زیرا بیشتر به زیرنویس توجه دارید و کمتر به صدا گوش می‌دهید.

6. عاقبت، زیرنویس را غیر فعال کنید

بعد از نگاه کردن چند باره‌ی فیلم، این بار سعی کنید آن بخش‌ها را بدون زیر نویس نگاه کنید.

در زیر ما لیست جامعی از بهترین فیلم‌های اسپانیایی زبان را برای شما گردآوری کرده‌ایم:

  • Volver
  • Bad Education
  • Amores Peros
  • Y Tu Mamá También
  • The Motorcycle Diaries
  • 9 Queens

بخاطر خسته کننده بودن فرآیند بخش کردن فیلم‌های بلند، شاید کار با فیلم‌های کوتاه و شوهای تلویزیونی راحت تر باشد. برنامه‌های زیادی بر روی یوتیوب وجود دارند که می‌توانید از آنها بهره ببرید.

در کل، نگاه کردن فیلم‌های سینمایی یا شوهای تلویزیونی اسپانیایی زبان (یا هر زبان دیگری) می‌تواند در فرآیند یادگیری زبان شما بسیار موثر عمل کند. اگر فیلم را یکباره و کامل ببینید، به نوعی وارد جریان آموزش منفعل شده‌اید و برای یادگیری شیوه ی چندان مناسبی نیست. اگر بتوانید خودتان را متعهد به دیدن بخش بخش و چند باره‌ی فیلم کنید، در آخر نتیجه‌ی بسیار چشمگیری از آن خواهید دید.

زبان اسپانیایی از پر تکلم‌ترین زبانها در دنیاست و خواندن آن قطعا با ارزش خواهد بود. شما همچنین می‌توانید با گوش دادن به پادکست‌های متنوع به یادگیری زبان اسپانیایی بپردازید.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن