شگفت انگیز دیجی کالا
زبان انگلیسی

آزمون تافل چیست؟ نکاتی درباره بخش خواندن این آزمون

آیا به فکر تحصیل در خارج از کشور هستید؟ آیا باید امتحان تافل بدهید و هنوز واقعا مطمئن نیستید که چه انتظاری از آن دارید یا اینکه آیا اصلا برای این امتحان آماده هستید؟  در این پست همه‌ی موارد مرتبط با بخش درک مطلب این آزمون جهانی را می‌آموزید؛ آزمونی که افراد بسیاری برای بهبود بخشیدن به شرایط تحصیلی و کاریشان باید آن را بگذرانند. آزمون تافل چیست نمونه سوال ریدینگ تافل

در این پست متوجه خواهید شد که دقیقا چه انتظاری باید از این آزمون دشوار داشته باشید.  آزمون تافل چیست نمونه سوال ریدینگ تافل

آزمون تافل چیست؟

تافل (Test of English as a Foreign Language) برای کسی که در پی تحصیل در دانشگاه یا کالجی به زبان انگلیسی در خارج از کشور است ضروری است. این آزمون گاهی برای کار در خارج از کشور در شرکت هایی که به زبان انگلیسی مکالمه می‌کنند و همچنین برای پذیرش در بورسیه‌های دانشگاهی، ضروری است. آزمون تافل از ۴ بخش تشکیل شده است :درک مطلب، بخش نوشتاری، شنیداری و مکالمه. هر چند اغلب سوالات عموما مرتبط با موضوعات دانشگاهی است، آگاهی اولیه از این موضوعات می‌تواند به شما کمک کند. هدف تافل ارزیابی درک شما از زبان است و می‌خواهد ببیند که آیا شما می‌توانید از پس حضور در یک محیط دانشگاهی برآیید؟

از بخش درک مطلب تافل چه انتظاری باید داشته باشیم

بخش درک مطلب تست تافل از ۳ مطلب آکادمیک تشکیل شده است. این مطالب همگی به نوعی به موضوعات دانشگاهی مربوط می‌شوند، از جغرافیا گرفته تا شیمی، تاریخ، ادبیات و هر چیزی که فکرش را بکنید.

اگر آگاهی زیادی از این موضوعات ندارید زیاد نگران نباشید، سوالاتی که پرسیده می‌شوند درباره جنبه‌های فنی مطلب نیستند. هدف اصلی این امتحان ارزیابی درک شماست نه دانش دانشگاهی شما. آزمون تافل چیستهر مطلب تقریبا بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ کلمه و حدود ۱۵ سوال درک مطلب دارد. هر سوال زمان جداگانه‌ای دارد و شما ۲۰ دقیقه برای خواندن و پاسخ به سوالات هر مطلب در اختیار دارید. یعنی اگر ۳ مطلب را بخوانید زمان کل ۶۰ دقیقه خواهد بود، ۵ مطلب یعنی ۱۰۰ دقیقه. این فرآیند به جایی که آزمون را در آنجا برگزار می‌کنید بستگی دارد. نمونه سوال ریدینگ تافل

صفحه‌ی آزمون به دو نیمه تقسیم می‌شود. در بخش سمت راست صفحه متن نوشته شده، و در چپ سوالات را می‌بینید. اگر از پاسختان مطمئن نیستید، سوال را رها کرده و بعدا به آن برگردید. زمان زیادی روی یک سوال صرف نکنید. آزمون تافل چیست

انواع سوالات آزمون تافل

در این بخش می‌توانید انتظار ۱۰ نوع سوال مختلف را داشته باشید. این سوالات بسیار متفاوت هستند و هرگز  تشخیص نمی‌دهید هر مطلبی چه نوع سوالی خواهد داشت، پس با همه آنها آشنا شوید.

۱. جزئیات

یک سوال جزئی می‌تواند به واقعیت موجود در یک متن مرتبط باشد. معمولا از شما درباره دیدگاه نویسنده درباره چیزی می پرسد.

برای مثال:

 • طبق گفته نویسنده ، چه چیزی، چرا، چه زمانی ……………؟
 • در پاراگراف دوم منظور نویسنده از ………..چیست؟

۲. واژگان

این سوال مستقیما گستره واژگان شما را ارزیابی می‌کند. در این بخش یک کلمه از متن به شما داده می‌شود و سپس سوال می کنند که کدام  کلمه متراف یا هم معن کلمه ارائه شده است.

برای مثال:

 • کلمه ————- در پاراگراف ۵ نزدیکترین معنی را به کدام کلمه دارد…..؟

حتی اگر گستره لغات شما زیاد خوب نباشد، در کل می‌توانید معنی را از متن مطلب استخراج کنید.

۳. حقیقت منفی

درسته، یک حقیقت منفی! می‌توانید به راحتی تشخیص دهید که این یک سوال منفی با کلماتی مانند NOT یا EXCEPT است. توصیه می‌کنم زیر این کلمات خط بکشید تا به یاد داشته باشید که این سوال منفی است. این سوال از شما می‌پرسد که به چه اطلاعاتی در متن اشاره نشده است.

برای مثال:

 • طبق پاراگراف ۶، همه این پاسخ ها صحیح است به جز؟
 • نویسنده به کدام یک از حقایق زیر در متن اشاره نکرده است؟

۴. هدف

در این سوال قادر به درک دلیل این هستید که چرا نویسنده یک عبارت یا مفهوم خاص را در متن اضافه کرده است، باید از بین چهار دلیل انتخاب کنید.

برای مثال:

 • چرا نویسنده در پاراگراف ۱ به کلمه …….اشاره کرده است؟
 • چرا نویسنده در پاراگراف ۳ از کلمه ………استفاده کرده است؟

۵. استنتاج (نتیجه گیری)

در این نوع سولاات از شما درباره نتیجه گیری بر اساس اطلاعات موجود در متن سوال پرسیده می‌شود

برای مثال:

 • ممکن است این نتیجه را در بر داشته باشد که موجودات فضایی وجود ندارند چونکه؟
 • ممکن است این نتیجه حاصل شود که انسان جانوری همه چیز خوار است چونکه؟

۶. مرجع

این سوالات بسیار شبیه سوالات بخش واژگان است اما درباره مرجع یک کلمه به دیگری می‌پرسد.

برای مثال:

 • کلمه them در بند ۲ به چه چیزی اشاره دارد؟
 • کلمه others در متن به چه اشاره دارد؟

۷. جای گذاری

در این مسئله یک جمله به شما داده می‌شود که از شما می‌خواهند آن را دارد بخشی از متن کنید. سوال به صورت چهار گزینه ای پاسخ ها را ارائه داده و شما باید از بین گزنه ها پاسخ درست را انتخاب کنید.

مطمئن شوید که کل بند را قبل و بعد از وارد کردن کلمه خوانده باشید تا مطمئن شوید که پاسخ درست است.

نمونه سوال آزمون تافل

۸. تفسیر کردن

در این بخش به شما یک عبارت مهم از متن  داده می‌شود و از شما سوال می‌شود تا از بین ۵ عبارت دیگر ،عبارت درست را انتخاب کنید.

این سوال ممکن است چنین باشد:

 • کدام یک از جملات زیر بهتر به اطلاعات موجود در بخش مشخص شده در متن اشاره می‌کند؟ گزینه های دیگر معنی متفاوت یا فاقد اطلاعات مهم  هستند.

۹. خلاصه

سوال بخش خلاصه از شما درباره تکمیل یک خلاصه از متن می‌پرسد. باید ۳ جمله از بین ۶ گزینه انتخاب کنید. سه تا از گزینه های ارائه شده غلط هستند.

مقدمه‌ای برای یک خلاصه کوتاه از متن در زیر امده است. خلاصه را با انتخاب ۳ پاسخ دیگر که به مهم ترین نکات متن اشاره دارند انتخاب کنید. برخی جملات متعلق به خلاصه نیستند چونکه ایده‌ای را بیان می‌کنند که در متن نیست یا کمترین ارتباط را با آن دارد.

این سوال چیزی شبیه به این خواهد بود:

نمونه مقدمه خلاصه: دانشمندان انقراض دوره سوم زمین شناسی را مرتبط به تاثیر یک شهاب سنگ بر زمین می‌دانند.

حال باید ۳ عبارت از بین ۶ عبارت موجود که مهم ترین نکات را در بر دارند و مستقیما به خلاصه متن مربوط می شوند را انتخاب کنید.

۱۰. جدول را کامل کنید.

در این نوع سوالات باید عبارات را به گزینه هایی که با آنها انطباق دارند وصل کنید. یک فهرست از عبارات در سمت چپ صفحه و یه سری گزینه در سمت راست خواهید داشت.

همه کاری که باید بکنید این است که هر عبارت را از سمت چپ به کلمه سمت راست متصل کنید. در اینجا فقط باید کلمه را با ماوس انتخاب کرده و به دسته درست بیاندازید.

زمان برای تمرین

حالا تصور خوبی از سوالاتی که انتظار شما را می‌کشد دارید، بهترین کاری که حالا می‌توانید انجام دهید تمرین،تمرین و دوباره تمرین است. تا حد ممکن تمرینات آنلاین زیادی انجام دهید.

نیروی مورد نیاز درون شماست. اینها ۱۰ نوع سوالی هستند که می‌توانید از بخش درک مطلب تست تافل انتظار داشته باشید. به یاد داشته باشید که این سوالات کمی تغییر خواهند کرد ولی ساختار پایه این ۱۰ سوال همان نمونه‌هایی است که به شما نشان دادم.

بهترین سلاح شما برای گذراندن تست تافل، آمادگی است. دانستن اینکه این تست چه محتوایی دارد به شما در روز امتحان اعتماد به نفس می‌دهد و می‌توانید انواع سوالات را با آمادگی بهتر پاسخ دهید.


برای یادگیری زبان انگلیسی، برای افراد مبتدی، می‌توانید از اپلیکیشن‌های رایگان یادگیری انگلیسی استفاده کنید. در کنار اپلیکیشن‌ها، می‌توانید برای تکمیل و تعمیق مهارت‌های زبان انگلیسی از پادکست‌های رایگان زبان انگلیسی استفاده کنید. این پادکست‌ها را می‌توانید در گوشی همراه خود داشته باشید و همیشه به آنها گوش دهید. دیدن فیلم‌ها و شوهای سینمایی به زبان انگلیسی از جمله موارد دیگر برای تمرین و تقویت انگلیسی است.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن