یادگیری زبان

سلام در دیگر زبانها: واژه‌ی «سلام» در 29 زبان مختلف

اولین کلمه‌ای که در هر زبان یاد می‌گیرید چیست؟ سلام در زبانهای مختلف سلام به زبان آلمانی سلام به زبان فرانسوی سلام به زبان آلمانی

«سلام»  سلام در زبانهای مختلف سلام به زبان آلمانی سلام به زبان فرانسوی سلام به زبان آلمانی

«سلام» همان واژه‌ای است که به هنگام دیدن آدمهای جدید، ایجاد دوستی‌های جدید و شروع کردن مکالمات استفاده می‌کنیم.  سلام در زبانهای مختلف سلام به زبان آلمانی سلام به زبان فرانسوی سلام به زبان آلمانی

حتی اگر قصد تسلط در زبانی را ندارید، تنها یادگیری این کلمه می‌تواند شما را در دل هر فرد محلی به هنگام رفتن به سفرهای خارجی قرار دهد!.

نکته‌ی جالب درباره سلام و احوالپرسی در سر تا سر جهان این است که چقدر با هم متفاوت هستند.

در بعضی از فرهنگ‌ها، مردم برای یکدیگر روز خوبی را آرزو می‌کنند. در بعضی دیگر، آنها برای همدیگر آرزوی صلح، سلامتی و عافیت دارند. راههای بسیار جالب‌تری در کل دنیا برای گفتن سلام وجود دارد و همگی مثل «hello» در زبان انگلیسی ساده نیستند.

سعی کردم تحقیقی داشته باشم بر شیوه‌ی سلام کردن در کشورها و فرهنگ‌های مختلف و اینکه کلمه‌ی «سلام» در زبان آنها به چه معنی است.  سلام در زبانهای مختلف سلام به زبان آلمانی سلام به زبان فرانسوی سلام به زبان آلمانی

همچنین معنی تحت اللفظی این کلمات را هم نوشتم. بعضی از این واژه‌ها بامزه هستند، بعضی تاثیرگذار، و بعضی عجیب و سورپرایز کننده! این کلمات می‌توانند به ما سرنخی از این موضوع را بدهند که در فرهنگ آنها (و شاید بطور ناخودآگاه) چه چیزی از والاترین اهمیت برخوردار است.

با یادگیری این واژه‌ها شما می‌توانید به هنگام سفر بعدی خود به افراد محلی با زبان خودشان سلام و دوستان جدیدی برای خود دست و پا کنید.

اگر همیشه دوست داشتید بدانید «سلام به فرانسوی چه می‌شود؟»، «چطور به زبان آلمانی سلام را تلفظ می‌کنند؟» یا حتی «سلام در زبان اسپانیایی به چه معنی است؟» به خواندن این مطلب ادامه دهید.

«روز بخیر»  سلام در زبانهای مختلف سلام به زبان آلمانی سلام به زبان فرانسوی سلام به زبان آلمانی

در بسیاری از زبانها، به ویژه‌ زبانهای اروپایی، شیوه‌ی استاندارد برای خوشامدگویی به کسی بصورت رسمی، آرزو کردن یک روز خوب برای اوست. اینجا ما بعضی از این زبانها رو لیست کرده‌ایم که در آنها کلمه‌ی «سلام» معنی «روز بخیر» را می‌دهد.

رومانیایی: Bună ziua
فرانسوی: Bonjour  سلام در زبانهای مختلف سلام به زبان آلمانی سلام به زبان فرانسوی سلام به زبان آلمانی
آلمانی: Guten tag
هلندی: Goede dag
سوئدی: God dag

«سلامتی و صلح»

آرزوی سلامتی و صلح کردن برای کسی یکی از راههای زیبای شروع یک مکالمه در زبان است. بسیاری از زبانهای تاثیر گرفته زا زبان عربی، از کلمه‌ی «سلامتی» یا «سلامت باشید» برای «سلام» استفاده می‌کنند.

عربی: السلام و علیکم
کره‌ای: 안녕하세요  سلام در زبانهای مختلف سلام به زبان آلمانی سلام به زبان فرانسوی سلام به زبان آلمانی
آذری (آذربایجان): salam
چچنی:  Ассаламу Iалайкум or Салам(السلام و علیکم یا سلام)
هاوایی: Aloha (این کلمه‌ معنی «سلامتی»، «عشق»، «محبت» و «مرحمت» را می‌دهد)
«تندرستی»

دلیل تاریخی آرزوی «تندرستی» کردن برای کسی مشخص است. در زمانهای باستان، بیماری و آسیب‌های جسمی از جمله تهدیدات بودند و درمان آنها اغلب مشکل بود. از همان زمانها به بعد آرزوی داشتن تن سالم کردن برای دیگر به یک نرم تبدیل شد و معمولا در شروع مکالمات برای یکدیگر آرزوی تندرستی و تن سلامتی می‌کنند.

روسی: здравствуйте  (آرزوی سلامت دارم)
ماسوری: Kia ora (سالم باش)
لائو: ສະບາຍດີ  (شما خوب و سالم هستید؟)
چینی ماندرین: 你好 (nǐ hǎo – تو خوبی؟)
استونیایی: Tere  (از کلمه‌ی terve به معنی سلامتی می‌آید)

«شکرگذاری نعمت‌ها»

زبان و دین اغلب دست در دست هم هستند. آواز بودایی‌های Theravada به زبان Pali اجرا می‌شد. مراسم عشای ربانی کلیسای کاتولیک کلا به زبان لاتین برگزار می‌شد. مسلمان‌ها در کل دنیا، بدون توجه به زبان مادری‌شان، دعاهایشان را به زبان عربی می‌خوانند.

پس، تعجبی نیست که این در هم آمیختگی منجر به ابراز این اصطلاحات مذهبی در مکالمات روزانه شد، که در بعضی زبانها از آن به جای سلام استفاده می‌کنند.

ایرلندی: Dia dhuit (خدا همراهت باشد)
تبتی: བཀྲ་ཤིས་བདེ་ལེགས  (عافیت باشد و موفق باشی)
برمه:  မင်္ဂလာပါ။ (عافیت)  سلام در زبانهای مختلف سلام به زبان آلمانی سلام به زبان فرانسوی سلام به زبان آلمانی
هندی (و بعضی دیگر از گویش‌های هند و جنوب آسیا):  नमस्ते (ناماسته؛ تعظیم می‌کنم در مقابل شما).

«خوشبختی»

صواحیلی: ?Habari yako (چه خبر؟)
جیبوتی: Aaniin ( اختصاصی برای گفتن اینکه حالت چطور است یا چه خبر؟)
فرانسوی: Ça va? (اوضاع خوبه؟)
انگلیسی بریتانیایی: Alright? (همه چی خوبه؟)

دیگر موارد

دنیای بزرگی است! همه‌ی سلام و احوالپرسی‌ها شبیه به هم نیستند. اینجا مواردی را بر شمرده‌ایم که در آنها معنی سلام کردن کمی عجیب به نظر می‌رسد.

گرجی: გამარჯობა (پیروزی؛ سربلندی)
زولو: Sawubona (شما را می‌بینیم)
یاپسی: Mogething (چیزی بگو)
چک اسلواکی: Ahoj! (ahoy)
انگلیسی: hello (کلمه‌ی hello از دو کلمه‌ی «ho» و «là» از زبان فرانسه می‌آید که به ترتیب به معنی اوه، و «آنجا» (اونجارو» می‌آید.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن