آیلتس

سوالات متداول درباره نحوه‌ی برگزاری آزمون آیلتس

این صفحه شامل پرسشها و پاسخ‌ها و اطلاعاتی درباره آیلتس است. در زیر سوالهایی درباره آزمون آیلتس ،نتایج آن، بخش شنیداری، درک مطلب و نوشتاری و مکالمه آمده است. اگر می‌خواهید اطلاعاتی درباره آزمون آیلتس بیابید به آنها نگاهی بیاندازید. همچنین برای اطلاع از شیوه‌ی برگزاری آزمون مهارت‌های خواندن (Reading)، نوشتن (Writing)، صحبت کردن (Speaking) و آزمون شنیداری (Listening) می‌توانید به صفحات اصلی آنها مراجعه کنید.

اطلاعات جامع آزمون آیلتس

۱. معنی آیلتس چیست؟

آیلتس مخفف عبارت سیستم آزمون زبان انگلیسی بین‌المللی International English Language Testing System  است.

۲. چه مهارتهایی در آزمون آیلتس مورد سوال قرار می‌گیرند؟

۴ مهارت : بخش شنیداری، درک مطلب، نوشتاری و مکالمه.

3. آیا آزمون آیلتس انگلیسی آمریکن را قبول می‌کند؟

بله، قبول می‌کند. این یک آزمون بین المللی انگلیسی است. در آزمون مکالمه بیشتر ممتحن‌ها با لهجه انگلیسی (بریتیش) یا استرالیایی صحبت می‌کنند. برای املا باید یکی از روشهای املای US یا UK را انتخاب کنید نه ترکیبی از آنها.

4. کدام مهارت‌ها را باید در یک روز آزمون دهم؟

آزمون شنیداری، درک مطلب و نوشتاری همگی در یک روز برگزار می‌شوند. آزمون مکالمه می‌تواند قبل، بعد یا همزمان با اینها در یک روز مانند دیگر مهارت‌ها برگزار شود.

5. آیا فاصله‌ای بین آزمون درک مطلب و نوشتاری وجود دارد؟

نه، فاصله ای بین آزمون بخش‌های شنیداری،درک مطلب و نوشتار وجود ندارد. همگی با هم برگزار شده و کلا ۲ ساعت و ۴۰ دقیقه طول می‌کشد. در نتیجه مطمئن شوید که قبل از آزمون خوب غذا خورده و آب نوشیده باشید.

6. آیا می‌توانم از خودکار برای آزمون آیلتس استفاده کنم؟

می‌توانید از خودکار یا مداد برای بخش نوشتاری آیلتس استفاده کنید. با این حال برای بخش شنیداری و درک مطلب باید از مداد استفاده کنید ( فراموش نکنید که یک پاک کن همراه داشته باشید).

7. چند بار می‌توانم آزمون آیلتس بدهم؟

هر چند بار که می‌خواهید. محدودیتی وجود ندارد.

8. آیا همراه داشتن ساعت سر جلسه آزمون مجاز است؟

نه، مجاز نیست. نمی‌توانید سر هیچ یک از آزمونهای آیلتس ساعت همراه داشته باشید، حتی در تست مکالمه. یک ساعت روی دیوار وجود خواهد داشت و می‌توانید زمان را چک کنید.

9. اگر کور رنگی داشته باشم تکلیف چیست؟

باید به مرکز برگزاری آزمون آیلتس خود قبل از برگزاری آزمون اطلاع دهید.آنها هر صفحه رنگی یا تصاویر در تست را برای شما تطبیق می‌دهند.

10. آیا می‌توانم با حروف بزرگ بنویسم؟

بله، می‌توانید. 

11. تفاوت آزمون جنرال آیلتس GT با دیگر آزمون‌ها در چیست؟

آزمون GT IELTS – فقط در بخش درک مطلب و نوشتاری تفاوت دارد. همه دانشجویان در آزمون شنیداری و مکالمه مشابه شرکت می‌کنند. با این وجود دانشجویان GT یک آزمون درک مطلب و نوشتاری متفاوتی دارند. 

12. آیا آزمون آیلتس با استفاده از یک کامپیوتر برگزار می‌شود یا کاغذ؟

برخی کشورها و مراکز برگزاری آزمون در حال حاضر یک آزمون آیلتس مبتنی بر کامپیوتر برای بخش شنیداری، درک مطلب و نوشتاری ارائه می‌دهند. می‌توانید از مرکز آزمون محلی خود بپرسید که آیا چنین سیستمی در کشور شما وجود دارد یا نه. آزمون مکالمه همیشه رو در رو با ممتحن برگزار می‌شود.

اطلاعاتی درباره نتیجه آزمون آیلتس

1. چقدر طول می‌کشد تا نتیجه آزمون بدستم برسد؟

۱۳ روز بعد از آزمون نتایج به شما اطلاع داده خواهد شد. می‌توانید نتیجه را با پیامک یا به صورت آنلاین از مرکز برگزاری آزمون دریافت کنید. برای اطلاع از نتیجه با مرکز آزمون تماس بگیرید. با این وجود، مواقعی وجود دارد که اعلام نتایج بیش از ۱۳ روز طول بکشد.

۳. تا چه مدت نتایج آزمون آیلتس من معتبر است؟

نتایج آزمون شما تا ۲ سال معتبر است.

۴. آیا آزمون آیلتس من دوباره نمره‌دهی می‌شود ( REMARKED)

بله. در سال ۲۰۱۴ ، REMARK  کردن آزمون حدود ۱۰۰ دلار هزینه داشت. این هزینه برای همه چهار مهارت یا فقط یکی از آنها برابر است. باید با مرکز برگزاری آیلتس خود تماس بگیرید تا فرم ریمارک دریافت کنید. اگر نتایج شما تغییر کند و نمره شما بالاتر برود می‌توانید پولی که هزینه کردید را پس بگیرید. ۶ هفته بعد از آزمون برای ریمارک وقت دارید. آزمون شما توسط ممتحن‌های مختلفی ریمارک می‌شود. رسیدن نتیجه ریمارک حدود ۶ تا ۸ هفته طول می‌کشد. می‌توانید دوباره آزمون بدهید.

۵. اگر دوبار نتیجه آیلتس دریافت کنم، کدام را می‌توانم استفاده کنم؟

می‌توانید آزمونی که نمره بالاتری در آن بدست آورده‌اید ار تا زمانی که نتایج معتبر هستند استفاده کنید (که بیش از دوسال طول نمی‌کشد)

اطلاعات آزمون شنیداری آیلتس

۱.این بخش چند قسمت دارد؟

۴ قسمت در بخش شنیداری آزمون آیلتس وجود دارد. بخش‌های ۱ و ۲ بر اساس موقعیت‌های اجتماعی هستند درحالیکه بحش های ۳ و ۴ آکادمیک هستند.

۲. آیا هر کس آزمون مشابهی دریافت می‌کند یا تفاوتی در آزمون‌های شنیداری وجود دارد؟

فقط یک نوع آزمون شنیداری برای هر کس وجود دارد.

۳. این بخش چند سوال دارد؟

در کل ۴۰ سوال در این بخش وجود دارد. ۱۰ سوال در هر قسمت.

۴. مدت زمان این آزمون چقدر است؟

آزمون شنیداری آیلتس ۴۰ دقیقه طول می‌کشد. به فایل صوتی گوش می‌دهید و ظرف ۳۰ دقیقه به سوالات پاسخ می‌دهید. بعد از آن ۱۰ دقیقه وقت دارید تا پاسخ‌هارا وارد پاسخنامه کنید.

۵. چند دفعه می‌توان به فایل صوتی گوش داد؟

فقط یک بار می‌توانید به فایل صوتی گوش کنید. در نتیجه مطمئن شوید که برای پاسخ به سوالات آماده اید و روی آن تمرکز کنید.

۶. پاسخنامه آزمون شنیدای آیلتس چیست؟

برای انتقال پاسخ‌ها به پاسخنامه در پایان آزمون وقت خواهید داشت. ۱۰ دقیقه اضافی برای این کار به شما داده می‌شود. باید استفاده از پاسخنامه را قبل از آزمون در خانه تمرین کنید.

۷. چطور از نمره‌ام در آزمون شنیداری آگاه شوم؟

در اینجا فهرستی برای نمرات ۶-۸ وجود دارد.

  • نمره ۶ = ۲۳ پاسخ درست از ۴۰ سوال
  • نمره ۷= ۳۰ پاسخ درست از ۴۰ سوال
  • نمره ۸= ۳۵ پاسخ درست از ۴۰ سوال

۸. در صورت پاسخ اشتباه آیا نمره منفی دریافت می‌کنم؟

نه،برای پاسخ غلط نمره از دست نمی‌دهید. پس هیچ سوالی را بدون پاسخ نگذارید – همیشه شانس حدس زدن دارید.

۹. آیا باید به ترتیب جواب داد؟

این به نوع سوال بستگی دارد. برای برخی سوالات پاسخ‌ها به ترتیب هستند، و برای برخی دیگر نه. 

۱۰. آیا وقت دارم تا قبل از شنیدن فایل صوتی سوالات را بخوانم؟

بله، قبل از شروع فایل صوتی به شما وقت داده می‌شود تا سوالات را بخوانید. از این زمان به خوبی استفاده کنید. سوالات را بخوانید، زیر کلمات مهم خط بکشید و درباره هر تفسیری که ممکن است بشنوید فکر کنید. انها به شما می‌گویند که کدام سوالات را می‌خوانید : حالا سوالات ۴ تا ۱۰ را می شنوید ….- این اطلاعات تضمین می‌کند که چه تعداد سوال باید قبل از شروع فایل صوتی بخوانید.

۱۱. آیا می توانم روی برگه سوالات بنویسم؟

بله، می‌توانید. می‌توانید یادداشت بردارید،زیر کلمات خط بکشید و در بخشی از برگه بنویسید. تنها پاسخنامه شما باید مرتب باشد. در واقع یادداشت نوشتن روی برگه سوالات می‌تواند بسیار مفید باشد و به شما در پاسخگویی کمک کند.

۱۲. آیا می‌توانم برگه اضافی برای یادداشت‌برداری بگیرم؟

نه، باید از برگه سوال برای نوشتن هنگام گوش دادن به فایل صوتی استفاده کنید.

۱۳. آیا حروف بزرگ مهم هستند؟

نه. حروف بزرگ مهم نیستند. بر نمره شما تاثیر ندارند.

۱۴. باید از مداد استفاده کنم یا خودکار؟

برای آزمون شنیداری باید از مداد استفاده کنید. پس پاک کن را فراموش نکنید. با این وجود برای بخش نوشتاری می‌توانید مداد یا خودکار را انتخاب کنید.

۱۵. در سوالات چند گزینه‌ای، آیا می توان با کلمات پاسخ داد یا پاسخ‌ها باید به شکل حروف باشند؟

خیلی مهم است که اگر سوال از شما بخواهد که یکی از حروف را انتخاب کنید ، پس باید حرف را بنویسید نه کلمه. سوال را با دقت بخوانید نمره‌ای از دست نخواهید داد.

۱۷. در بخش شنیداری چه لهجه‌هایی وجود دارند؟

آیلتس یک آزمون زبان بین المللی است پس ممکن است لهجه‌های مختلفی را بشنوید. باید قبل از آزمون به لهجه‌های مختلف گوش کنید و از آنها آگاه باشید.

۱۸. آیا املا مهم است؟

بله مهم است. اگر پاسخ از نظر املایی اشتباه باشد ممکن است کلا اشتباه در نظر گرفته شود.

۱۹. چطور می‌توانم توانایی شنیداری خود را تقویت کنم؟

با تمرینات شنیداری آیلتس مس‌توانید این مهارت را تقویت کنید: صفحه بخش شنیداری آزمون آیلتس. و در این صورت می توانید توانایی شنیداری خود از لهجه‌ها و موضوعات مختلف را بالا ببرید. اگر از صفحه وبسایت‌های مفید من دیدن کنید، لینک‌هایی به BBCnews و دیگر سایت‌های مفید برای مهارت شنیداری خواهید یافت. به یاد داشته باشید که این سایت‌ها توانایی شنیداری شما را بهبود می بخشد ولی کماکان باید روی مهارت شنیداری خود برای پاسخ به سوالات آزمون آیلتس کار کنید.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن