آیلتس

نکات بخش شنیداری آیلتس: چطور نمره بهتری بگیریم

بخش شنیداری ممکن است ساده‌ترین بخش برای بالا بردن نمره شما باشد.

چرا؟ چون در بخش شنیداری آیلتس راهکارهای روشنی وجود دارد که ظرف چند ساعت می‌توانید آنها را آموخته و تمرین کنید.

در بخش شنیداری آزمون آیلتس، ۴ متن را می‌شنوید، هر کدام پنج دقیقه طول می‌کشد. وقتی به هر متن گوش می‌کنید باید به سوالات پاسخ دهید. زمانی در پایان آزمون دارید تا پاسخ‌ها را به پاسخنامه منتقل کنید.

این پست فرض را بر این گرفته که شما با فرمت آزمون شنیداری آیلتس آشنایی دارید. در غیر این صورت به سایت زیر مراجعه کنید.

بخش درک مطلب آیلتس

نکته شنیداری آیلتس شماره ۱: کلمات خاص را درمتن بیابید

اولین نکته من در این بخش درباره آمادگی مناسب است. قبل از اینکه به متن گوش دهید، سریع سوالات را بخوانید و به کلمات خاص دقت کنید. این کلمات عمدتا اسامی و اغلب اسامی افراد یا مکان‌ها هستند. نه تنها این کلمات به شما در پیش بینی محتوای متن کمک می‌کند بلکه باعث می‌شود جلوتر از متن باشید. حتما گوینده به نام افراد یا اماکن اشاره می‌کند پس می‌توانید گوش کنید و آنها را از دست ندهید. ممکن است گوینده به کلمات دیگری هم آنها اشاره کند، پس نباید خیلی به آنها وابسته باشید.

بخش درک مطلب آیلتس

نکته شنیداری آیلتس شماره ۲: نشانه‌های گرامری را مشخص کنید

می‌توانید این کاررا قبل و حین گوش دادن به متن انجام دهید. به ویژه در سوالاتی که باید در آنها جملات را تکمیل کنید، به شکل گرامری جمله دقت کنید. ممکن است مجبور باشید کلمات گوینده را برای پاسخ درست تغییر دهید. یک نمونه خوب از این مورد، وقتی است که گوینده از حرف تعریف  a to+infinitive form (‘to agree’)  استفاده می‌کند اما پاسخ سوال فرم (‘agreeing’) an -ing  یا حتی یک اسم (‘agreement’) است.همچنین مفرد و جمع بودن فعل را هم بررسی کنید چرا که هنگام شنیدن متن تشخیص حرف ‘s’ جمع در پایان اسم سخت است.

بخش درک مطلب آیلتس

نکته شنیداری آیلتس شماره ۳: مهارت شنیدن هدفمند را تمرین کنید

این مهم‌ترین مهارت در قسمت شنیداری آیلتس به حساب می‌آید. شنیدن هدفمند زمانی است که بیشتر به منظور دریافت اطلاعات خاصی به متن گوش می دهید، تا اینکه گوش کنید که شخص چه می‌گوید. نمونه مورد علاقه من ایستگاه قطار است. وقتی شما همه اعلان‌های عمومی را می‌شنوید آیا به هر کدام با دقت گوش‌ می‌کنید؟ نه، شما احتمالا فقط گوش می کنید تا نام مقصد خود را بشنوید. وقتی دوستی داستانی برای شما تعریف می کند، تمرین کنید تا طوری گوش کنید که منظور کلی آن را بفهمید .دربخش شنیداری آیلتس، ابتدا سوالات را بخوانید تا بفهمید متن درباره چیست، و بعد از شنیدن هدفمند برای دریافت آن ده بخش از اطلاعات مهم استفاده کنید.

بخش درک مطلب آیلتس

نکته شنیداری آیلتس شماره ۴: اگر پاسخ سوالی را نشنیده‌اید از آن رد شوید

یکی از خطرات بزرگ آزمون شنیداری آیلتس یا هر آزمون شنیداری دیگر پرت شدن حواس فرد است. ممکن است یک سوال سخت حواس ما را پرت کند. او چه گفت؟ و همین باعث می‌شود نتوانید روی سوال بعدی که ممکن است ساده‌تر باشد، تمرکز کنید. به خاطر داشته باشید، در آزمون شنیداری آیلتس تنها به ۳۰ پاسخ درست از ۴۰ سوال برای کسب نمره ۷ نیاز دارید، که خود نمره خوبی است. پس سوالات زیادی را از دست ندهید فقط به این خاطر که پاسخ را نشنیده‌اید. البته، می‌توانید پاسخ را حدس بزنید ولی باید بعد از شنیدن متن این کار را انجام دهید.

بخش درک مطلب آیلتس

نکته شنیداری آیلتس شماره ۵: گرامر و املای پاسخ را چک کنید

نکته نهایی این بخش موردی است که به راحتی فراموش می‌شود. چونکه وقتی شنیدن متن تمام می‌شود شما خسته هستید و فقط می‌خواهید آزمون را تمام کنید. با این وجود، لطفا دوباره پاسخ خود را از نظر گرامری و املایی چک کنید و دقت کنید که بیشتر از تعداد کلمات مجاز استفاده نکرده باشید. همانطور که در نکته شماره ۲ شنیداری دیدید، برخی سوالات نیاز دارند که شما کلمات گوینده را برای پاسخ صحیح تغییر دهید. یک ممتحن آیلتس خطاهای خیلی کوچک گرامری و املایی را نادیده می‌گیرد وشما قطعا نمی‌خواهید این شانس را از دست بدهید.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن